İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

WordPress'e geçtim ve biraz sorularım var :(

efekentli

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
merhaba.

Bende WordPress dünyasına adım attım ve birkaç sorum var.Eğer yardımlarınızı esirgemezseniz çok sevinirim.

1- Sidebarın (arşiv,kategori vs) sabit kalmasını istiyorum.Sidebar sadece anasayfada görünüyor.Konulara da girdiğimizde sidebar kayboluyor.HErzaman Sidebarın (arşiv,kategori vs) yan menüne görünmesini nasıl sağlanırım ?

2- Konular şu şekilde görünüyor :

Konu başlığı
Tarih

ben ise bloggerde olduğu gibi tam tersi yapmak istiyorum.Yani :

Tarih
Konu başlığı

şeklinde nasıl yaparım? (Hatta tarihi tamamen gizlesek de olur.Zaten konuya girdiğimizde ,yazının altında ayrıntılı olarak yazıyor)

3- Konu başlığından sonra ; yazıya başlamadan biraz boşluk bırakmak istiyorum ama nasıl bırakabilirim ?

4- Her yazının sonuna ; örneğin AA eklemek istiyorum.YAni yazının hemen sonuna ,noktadan(.) sonra bu AA otomatik olarak eklenmeli ?

5- metalarda şöyle bir kod var :

PHP:
<meta name="generator" content="WordPress 2.3.3" /> <!-- leave this for stats -->

Bu kodu nasıl değiştirebilirim ?

Çok sordum ama kusuruma bakmayın,acemilik :) Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

eskeyp

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
1- single.php dosyasında <?php get_footer(); ?> kodunun üstüne bunu eklersen istediğin olur <?php get_sidebar(); ?>

2- Tercihler < Kalıcı Bağlantılar kısmından ayarladıktan sonra .htaccess dosyasını güncelle alt kısımda kod veriyor..

3- Ana sayfadan bahsediyorsan index.php içeriğinde Permalink title diye kod var sonuna <br> ekle test et..

4- Bunun için bir eklenti vardı imza diye sanırım o istediğini yapar araştır istersen..

5- Onu kaldır güvenlik için önemlidir silersen.. (eskimi yenimi versiyondasın diye lamerler kontrol eder ona göre bakarlar sil gitsin)

efekentli

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
1- single.php dosyasında <?php get_footer(); ?> kodunun üstüne bunu eklersen istediğin olur <?php get_sidebar(); ?>

2- Tercihler < Kalıcı Bağlantılar kısmından ayarladıktan sonra .htaccess dosyasını güncelle alt kısımda kod veriyor..

3- Ana sayfadan bahsediyorsan index.php içeriğinde Permalink title diye kod var sonuna <br> ekle test et..

4- Bunun için bir eklenti vardı imza diye sanırım o istediğini yapar araştır istersen..

5- Onu kaldır güvenlik için önemlidir silersen.. (eskimi yenimi versiyondasın diye lamerler kontrol eder ona göre bakarlar sil gitsin)

ilgilendiğin için teşekkür ederim :

1- sidebar sabit kaldı ama aşağıdaki göründüğü gibi sayfanın yapısı bozuldu. header ustune koydum bu kezde yazının ustune geldi.sanırım yazının bulunduğu sayfayıda ayarlamak gerekiyor..Sorun ne olabilir :( ? ( default tema kullanıyorum) Zaten sidebardaki hafif gri tonda görünmedi.

efekentli

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
2-bu kısmı anlayamadım. kalıcı bağlantılara baktım ama sanırım o link yapısı ile ilgili bir bölüm..htaccess dosyasını nasıl güncelliyebilirim ?
örnek vermek gerekirse :

şuanda blog şu şekilde :

ben bu şekilde olmasını istiyorum:

5- bende aynı sebepden dolayı kaldırmak istiyorum da nasıl kaldırabilirim ? yani hangi dosyayı değiştirmem gerek ?

Saygılar

eskeyp

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
1- Sidebar dediğim gibi olur farklı bir yere ekleme.. Olmamasının nedeni css deki ölçülendirmeden dolayı temanın yazı alanı geniş olduğu için sidebarı alta çekiyor css biliyorsan değerler ile oynama yap..

2- Kalıcı bağlantılar http://www.siteadınıyaz.com/wp-admin/options-permalink.php bu sayfaya gir..

Genel tercihler: var altlarında linklerin ne gibi göründüğü yazar..

özel yapı alanı var oraya şu tarz yazabilirsin..

/%category%/%postname%.htm < kategoriadın/yazı başlık.html olur

/%postname%.htm < sadece bunu eklersen sadece yazı başlık.html olur (ben bunu kullanıyorum)

5- Header.php den kaldırcaksın title kodunun altında olur..

efekentli

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
css bilmiyorum ama çok çok teşekkür ederim.sorularımın çoğuna cevap buldum

ritemre

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Temayı değiştir bence. ya da sol taraftaki kolonu veya sağ taraftaki kolonu daralt.

efekentli

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
tamam .sidebar konusunuda çözdüm.Son bir konu kafama takıldı.

Bu kısmı hangi sayfadan değiştiriyoruz veya hangi kod da değişiklik yapmamız gerek ?

eRCie

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
yeni tema kullan bence istedigin herşeyi bulabilirsin kalıcı baglantılardan degiştiriyorsun sorunun cevabıda

efekentli

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
yeni tema kullan bence istedigin herşeyi bulabilirsin kalıcı baglantılardan degiştiriyorsun sorunun cevabıda

hocam kusura bakma ama bu hangi sorumum cevabı ?

enson sorduğum soru bu :

tamam .sidebar konusunuda çözdüm.Son bir konu kafama takıldı.

Bu kısmı hangi sayfadan değiştiriyoruz veya hangi kod da değişiklik yapmamız gerek ?

ama kalıcı bağlantılarla alakasını çözemedim :(

eskeyp

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
O kısımda css den css içinde header değerleri var ölçülendirmeleri azaltarak deneyebilirsin..

efekentli

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Css içine gir ctrl + f tuşuna basıp header diye arat karşına değerler gelir.. Ordan boyutları ayarlarsın üst kısmın..

tek tek deneyerek buldum.biraz zamanımı aldı ama önemli değildi.kusura bakmayın arkadaşlar sizleride yordum.bende takıntı yapıyor böyle şeyler.istediğim olmayınca üzülüyorum :)

tşkler

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5