İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

XP sistemi çöktü

D

discoface

Misafir
arkadaşlar bilgisayarımı kırmak üzereyim.
internete baglandıgım anda ekrana "messenger komutundan .. komutuna ileti bilgisayarınızda 38 tane kritik hata bulunmuştur.düzeltmek için www....com sitesinden spy.. programını indiriniz" diye hata mesajı geliyor. 3 4 defa format attım bilgisayara ama hemen nete girer girmez tekrar aynı hatayı veriyor.
daha önce böyle birşeyle karşılaşan var mı? varsa nasıl hallolur bu sorun? ayrıca sysocmgr.exe,msupdate32.exe,mousesync.exe gibi çok alakasız işlemle çalışıyor arkaplanda.bunları daha önce hiç görmedim..
Lütfen yardım edin..

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Format attım tekra aynı şeyler oluyor diyorsunuz:
sabit diskinizde Kaç parça var ?
eğer tek parça var ve oraya format atıyorsanız yada birden çok parça var ve her parçaya format atıyorsanız. geride hiçbirşeyin kalmaması gerek.
bu şekilde oluyor ve daha fazladan birşey kurmadan hemen o dediğiniz uyarılar mı geliyor?
başınızdan geçenleri biraz daha detaylı (bir çocuğun anlayabileceği basitlik ve sıralamasını doğru bir şekilde yaparak) anlatabilir misiniz?

Bana başınızdan geçenleri sırasıyla anlatın ve bilgisayarınız hakkında biraz daha bilgi verin ki yardımcı olabileyim.

D

discoface

Misafir
öncelikle ilgine tesekkür ederim..
-tek parça olan harddiskime format atıyorum
-daha sonra driverları yüklüyorum (ses kartı-ekran kartı vs..)
-daha sonra modemimi yüklüyorum cd sinden
-nete baglandıgım andan itibaren hemen ekranın ortasında bir hata mesajı beliriyor.
-messenger komutundan system komutuna ileti gibi (system yerine her defasında bsaka birşey yazıyor)
-alttada spy gecen 4 5 madde yer alıyor
-Bilgisayarınıza 38 tane tehlikeli sey-virüs var diyor
-bunun hemen altında da bunları temizlemezseniz veri kaybına ugrarsınız yazıyor..
-bunları temzilemek için de ww.....com sitesine tıklamanızı söylüyor.. (bir daha gördügümde not alıp adresi buraya yazacağım)
-ben bu siteye girdigimde de ücretli bir program çıkıyor karsıma spy temizlemek için
-bir arkadaşım solucan oldugunu söyledi - bios ayarlsarından silinmesi gerek dedi ama ben o işlemi yapmayı bilmiyorum..

phiberoptic

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bilgisayarına f disk at tamamen temizlenmiş olsun ve yeni bir cd den kur windowsu cd den kaynaklanabilir o da olmazsa sebep belli hard disk de sorun vardır...

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Flaş bios virüsüyle karşı karşıya olabiliriz. Tamamen odur diyebilmem için şunlardan emin olmam gerekiyor.
Sizin yukarıda anlattıklarınızda kullandığınız şeyler (disket cd vs.) bu problemden önce de kullandığınız ama böyle bir problem yaşatmayan meteryaller midir?

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bir de makina açılırken daha ilk başta Delete yada F2 tuşlarıyla bir ekrana (bios ekranı) girmeye çalışın.
Ama sakın orada birşeyleri değiştirmeyin. girdikten sonra çıkışı bulamassanız (ki her biosun çıkışı kendine hastır) makinanızın elektriğini kesebilir yada düğmeden kapatabilirsiniz sorun olmaz.
Biosa girince orada biosun tipi ve versiyonunu bulun ve bu bilgiyi benimle paylaşın.

Xcoder

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
xp kullaniyorsan geri dönüsüm denen zivrtidan dolayi bu olay mümkün. diger söylenenler oldugunu sanmiyorum. türkce pc hic görmedigim icin tam isimlerini söyleyemiyorum yapman gereken olayi . bilgisayarim olcak ona sag tikla geri dönüsüm kapa anti virüs antispy ile scan et faydasi olmaz ise sonra hdd yi ilk önce böl partion yani böldüken sonra garanti olmasi icin format at sonra yine yeniden baslat tekrar f disk kullanarak yeniden kur. bende kesin cözüm verdi bir alman sitesindeki anlatima göre yaptim ismi aklima gelmedi am ayapma gereken islemler bunlar kolay gelsin.

yozgatlı

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
benim başımada çok geldi bende deepfreeze kurulu bir şey yapamıyorlar :D

dedigin program icon'u kafasında şapka olan birşeymiydi masa üstüne bir dolu kısa yol da atıyor

D

discoface

Misafir
arkadaşlar önce xp-antispy kurdum bir iki şey yaptım (anlamadığım şeyler) daha sonra bu hatayı hiç vermedi.
üstüne bir de microsoft antispyware kurdum "msn plus ...." birşeyler buldu ve moderator seviyede risk var dedi.Sağlam bişimiş yanı. Daha sonra bunu sildi program. Sanırım düzelmiştir. (sildiğine göre antispyware programı,bir daha aynı sorunu vermez değil mi? )
dana önce formatın her türlü pisliği sildiğini düşünürdüm ama demekki bazı şeyleri silemiyormuş. Yardımlarınız için çok teşşekkürler

D

discoface

Misafir
hayır yavas format atıyorum hep. Sabah bilgisayarı servise götürdüm. fdisk attık daha sonra yine yavas format attım.Hiç nete girmeden microsoft antispyware kurdum ve hiçbirşey bulamadı bilgisayarda. nete baglanır baglanmaz hemen birşeyler bulmaya başladı. Şimdi de avast kurdum bunun işe yarayacağını söylediler servisten. Bİrde bunu deneyelim sonuclardan haber vereceğim sizlere

D

discoface

Misafir
Çok Şükür

çok şükür Allah'a sonunda kabus bitti. 2. günde 6. formatı atarak sonuca vardım. tabi bu kadar uzamasının sebebi benim eksikliğimmiş. Herseyi doğru yapıyormuşum ancak nete ilk baglandıgım anda bilgisayarımda virüs ve spyware programlarının yüklü olmayışı yüzünden bu sorun meydana geliyormuş.
Yukarıda anlatılan herşeyi yaptım ancak kafama takılan birkaç sey var. Şunlar;
- daha önce de birçok kez koruyucu program olmadan nete baglandım ama hiç böyle yıkılmadı bilgisayarım. Son zamanlarda neden böle oluyor?
- eminim aranızda benim gibi fazla güvenlik almayıp nasılsa format atarım diyenler varıdr. Peki bu sorun sizin basınıza hiç gelmiyormu?
- formattan sonra ilk girdigim site google oluyor her zaman,hızı deneme amaçlı. ve hep virüs kaptım anında baglanır baglanmaz.
Peki o zaman google sitesinde mi virüs var :D

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
internette tcp/ip aralığı tarayıp rastgele makinalara bulaşan virüsler vardır. işletim sistemini kurduğunda sana tavsiyem update (pack/yama) lerini yapıp internete öyle çıkış yapman.

normalde sen internet bağlantısı aldığında web sitelerine bağlansanda bağlanmasanda artık senin makinana dışarıdan atak (saldırı) gelebilir.

sabit ip numaran varsa sana kafayı takmış birisi yada birileri olabilir senin internete çıkışını dört gözle bekleyen biri ve gelince pat diye konduruyordur. :) <<< ufak bir ihtimal

D

discoface

Misafir
servis packler??

benim xp cdim orjinal değil.bu yüzden netten service pack 1 yada 2 yi indiremedim. Sizce service pack 1 yada 2 windowsun ve güvenliğin olmazsa olmazları mı?yanı bunları kurmazsam her zaman virüs-trojan-solucan yermiyim? Yoksa gerekli güncelleştirmeleri yaparsam windows ve virüs programlarıma, sorun cıkmazmı?

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
gerekli güncelleme dediğiniz nedir?
xp için service packi yüklemesseniz virüsler belli bir süre internette kaldığınızda size musallat oluyor. sonra bilgisayar kapatılıyor diye bir sayaç görüyorsun. Remote bilmem ne servisi hata verip makina kapatılıyor; Bu sorunu ADSL modemin içindeki ufak firewall hallediyordu service pack yüklenmediğim halde o virüsten korunabiliyordum.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5