İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

XP Üstüne Kurulumu En Kolay Linux ?

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Makinemde XP Pro kurulu. XP yi silmeden Linux Cd sini takıp normal xp kurar gibi Linux kurabileceğim bir linux versiyonu var mı acaba ?

Kurulumu çok kolay olmasını istiyorum çünkü Linux ın "L" sinden anlamam.. Xp İle birlikte çalışabilmesi de önemli...

Alexis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
centos, redhat, pardus gibi güncel sürümler kurabilirsin, boot sektore lilo yerleşir.

Kurulum sırası şöyledir, hepsini bir arada kullanabilirsin:

win 98 -> win me -> win 2000 -> win XP -> win vista -> linux

peep

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
86
yanlız linuxu kurunca silinmiyor diye duymuştum format yokmuş. eski bi arkadaş kurmuştu silemediği için yeni hdd almıştı.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
yanlız linuxu kurunca silinmiyor diye duymuştum format yokmuş. eski bi arkadaş kurmuştu silemediği için yeni hdd almıştı.

hahahaha, silemediği diski ben alabilirim :) neyse hurafe bunlar :D

Ek bilgi: Bari nasil duzelteceginizide yazayim, diske fdisk cektiginizde duzelecektir.

FileZilla

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
eğer kurulu bir düzeniniz varsa xp proda önce o diski çıkartın, başka ikinci bir diske kurun kesinlikle, yoksa elinizde kalabilir sinir krizi geçirebilirsiniz :)

ResSam

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Linuxun dosya sistemi farklı, XP ile aynı anda kurulurmu bilmiyorum en azından şimdiye kadar hiç denemedim, sadece pardus kullanmıştım onda da bir sorun yaşadım leptopta seste sorun veriyor anlamadım gitti açılışta acayip bi kulak çınlaması gibi ses geliyor sonra kesiliyor, iki farklı leptoptada denedim aynı hatayı aldım.

:))))))

Ayrıca linux kurduğunuz bir HDD yi Fdisk ten tüm alanları silip tekrar partitionlara ayırarak oluşturabilirsiniz. FileZilla nında dediği gibi mutlaka ilk denemenizi farklı bir HDD de yapın. Pardus kurulumunda genelde HDD de ne varsa silip süpürüyor ona dikkat etmenizi öneririm ;)

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Henuz Linux kurmadi isen vmware kullanmani tavsiye ederim.
vmware XP calisirken virtual olarak Linux calistirmani saglar, hem de istedigin zamanlarda.
vmware in daha bircok avantaji var ornegin snapshot almak gibi...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5