İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Xp'ye Windows ME kurmak

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
İnternette çok aramama rağmen tam olarak istediğim bulamadım.

Bilgisayarımda WIN XP kurulu. Ve harddisk İkiye bölünmüş durumda ve xp c'de kurulu. D bölümüde boşta.

Ben de win me cd'si var. Ancak biolgisayarda disket sürücü yok, dolayısıyla başlangıç disketi de. Acaba ben bu durumda D bölümüne nasıl WIN ME kurabilirm.Acaba bir yol var mı?

Ben format atarak denedim ancak bu yoldan olmadı. Çünkü win me başlangıç disketi olmadığından sadece XP kurabiliyorum. XP'yi kullnarak bilgisayarı ms-dos'ta başlattım. Ancak burada da gene MS-DOS'U XP altında çalıştırdığından olsa gerek gerek komutlarla kur işlemini yapamadım...

Yardımcı olacak arkadaşara Teşekkürler...

NOT: benim bir şekilde win me kurmam gerekli ... :)

M

MasterTR

Misafir
cdrom uzerinden boot ettiginde d surucusune istedigin i$letim sistemini kurabilmen gerekiyor (bootable cd ise)

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Boot cd'sini oluşturdum. windowsu çalıştırmadan ms-dos'a geldim. Daha sonra me cd'sini taktım ve kur dediğimde

windows kur çalışabilmek için çalıştırılabilecek en geniş program boyutu değerinin en 442368 bayt olmasını gerektiri diye bir yazı çıkıyor ve kurmuyor.

Komut işleminde kalıyor...

Acab ş,imdi ne yapmam lazım ?

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
98 ve ME neredeyse aynıdır. 98 i sonra kurunca XP yi iptal ediyordu. ME de kurarsan muhtemelen XP olmadan tek işletim sistemi kullanacaksın. Asıl yapman gereken önce ME yi kurup sonra XP yi kurmak.

Hata mesajına gelince c: içinde dblspace.bin dosyasını silersen kurabilirsin.

Kolay gelsin.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Arkadaşalr ilginiz için teşekkür ederim ama ben xp'yi silip yerine ME yi bir türlü kuramıyorum. zaten sorunumda oradan kaynaklanıyor.

Harddiske komple format atıyorum daha sonra ms dos ortamında başlaması için diske ihtiyaç duyuyor. Mecburen ya XP CD'si ile açmam gerekiyor ya da boottable cd'si ile.

-XP ile açtığımda ME kuramıyorum.

-Boot cd'si ile açtığımda ise yukarıdaki hata ile karşılaşıyorum...

trextra dblspace.bin dediğin dosya WİN XP içinde yok. ama me'nin içinde olduğunu gördüm...

Şunu bir halletsemm rahatlıcam ya :) hala beceremedim...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5