İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Yahoo/Msn gelince dahamı çok kazanacağız?

Uranus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Pek çok arkadaşımız reklam piyasasına Yahoo ve Msn girince webmasterların daha çok para kazanacağını düşünüyor. Açıkçası ben pek o fikirde değilim.
Google şu anda tekel. Her tekel gibi fiyatları dilediği gibi belirliyor, istediği keyword'e dilediği fiyatı çekebiliyor. O ne kadar yukarı çekerse bizde o kelimeden o kadar çok para kazanabiliyoruz.
Piyasaya yeni oyuncular girerse, müşteri kazanabilmek için ilk yapacakları şey, fiyat rekabetine girmek olacaktır. Örneğin Google'ın 0.50$ çektiği bir kelimeye onlar 0.25$ önereceklerdir. Bu piyasanın kaçınılmaz rekabet yollarından biridir. Google'da bir süre direnmeye çalışacak, ama daha sonra o da zaten çok yüksek olan kazancının bir bölümünden vazgeçerek fiyatlarını biraz daha düşük seviyeye çekip, rekabet ortamına ayak uyduracaktır.
Böylece keyword fiyatları hepsinde düşeceğinden, hangisi ile çalışırsak çalışalım daha az kazanacağız.

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Düz mantık dediğiniz doğru gibi gözüküyor.

Fakat olayda başkaca faktörlerde var;
1) Google kelimelere fiyat çekmiyor; kelimelerin fiyatını reklam verenler belirliyor. Yani rekabet olan kelimenin fiyatı yükseliyor. En başta google şu kelime bu fiyattır deyip dayatmıyor en düşük bir rakamı var ve bu rakamı yükselten reklam verenler.

2) Google sadece kendi arama motorunda değil neredeyse kurumsal olmayan bütün sitelerde yayında; ödeme konusunda 20 ülkede çekle ödemeye alternatif sunabildi.

3) Zaten açık ara önde olunan bir alanda başkaca bir firmanın çok ciddi bir fark sunmadan (fiyat harici) önemsenecek derecede tercih edileceğini düşünmüyorum.

Dediğim gibi düz mantık dediğiniz doğru gözüküyor.

Konu dağılmaması açısında özelden gönderir misiniz? Böyle bir konu açmak ve üzerinde konuşmak bizlere ne gibi bir fayda sağlar?

Uranus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Fiyatları, o kelimeye göre olan talebe bakıp, google belirliyor. Az aranan kelimelere düşük fiyat, çok aranan kelimelere yüksek fiyat, en çok aranan kelimelere ise nerdeyse fahiş fiyat uyguluyor.
Bu başlığı açmamın sebebi ise şu; Hemen hemen tüm arkadaşlarda Yahoo/msn gelince daha çok kazanacağımız konusunda yaygın bir inanç var.
Ben bunun tersininde mümkün olabileceğini ortaya atmak istedim...

iyimi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Google fiyat belirlemez bu konuda yanlış düşünüyorsun, aynen TRinsanRehberi arkadaşın belirttiği gibi bir işleyiş var, bir alt limit var ve daha üstte çıkmak isteyen her reklamveren bu limiti artırmak zorunda dolayısıyla keywordlere talep arttıkça otomatik olarak bu fiyat artıyor, zaten adwords tarafına reklamveren olarak geçtiğinde sistemin nasıl işlediğini daha iyi anlayabilirsin, kaldı ki piyasada 100 tane 500 tane keyword yok onlarca dilden milyonlarca keyword var aklına gelebilecek tüm kelimeler bir keyworddür esasında. Bu kadar çok sayıda kelimeye de oturup elle fiyat biçmek pek akıllıca bi iş olmaz ve mümkün değildir..
Benim yahoo ve msn konusundaki kuşkum Türkiyeden yayıncı kabul edip etmeyecekleri ben onların Türkiye pazarına dahil olacağını pek düşünmüyorum en azından açıldıktan itibaren 1 yıl sürer gibime geliyor...

Uranus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Google Taban fiyatı belirliyor, tavan fiyatı ise "Müşteri kızıştırmak" metodu ile serbest bırakıyor. Açıkçası; Taban fiyatı belirlemek=Fiyatı belirlemektir.
Farzedin ben bir Türk Adwords müşterisiyim ve tıklama başına 0.15$ gibi Türkiye için yüksek bir taban fiyattan para ödüyorum. Yine farzedelim Msn Türkiye'de faaliyete başladı . Ben gidip onun sayfasını incelerim ve ilk bakacağım şey onun aynı kelime için istediği para olacaktır. Oda aynı kelime için aynı parayı isterse, neden Google'lı bırakıp onu seçeğim? Ha, aynı kelime için 0.05$ öneriyorsa, işte o zaman düşünürüm.

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Uranus' Alıntı:
Google Taban fiyatı belirliyor, tavan fiyatı ise "Müşteri kızıştırmak" metodu ile serbest bırakıyor. Açıkçası; Taban fiyatı belirlemek=Fiyatı belirlemektir.
Farzedin ben bir Türk Adwords müşterisiyim ve tıklama başına 0.15$ gibi Türkiye için yüksek bir taban fiyattan para ödüyorum. Yine farzedelim Msn Türkiye'de faaliyete başladı . Ben gidip onun sayfasını incelerim ve ilk bakacağım şey onun aynı kelime için istediği para olacaktır. Oda aynı kelime için aynı parayı isterse, neden Google'lı bırakıp onu seçeğim? Ha, aynı kelime için 0.05$ öneriyorsa, işte o zaman düşünürüm.

Sadece fiyat faktörünü ele almayın:
1) sahte tıklamaları önleme başarısı
2) Arama motorunun kullanım miktarı
3) Geçmişinde bu işi yapıp dürüstlüğünü insanlara gösterebilmiş olması
4) Geri dönüşüm araçlarıyla reklam verenlere gönderdiği tıklamaları ölçmeye çalışması
5) kendi içinde tıklama bazlı ödemenin dışında bu siteye reklam ver mantığıyla kendi içinde alternatifler üretmiş olması

ayrıca Taban fiyat olabilecek en düşük fiyatsa bu fiyat belirlemek değildir.
bir de google de kelime aracını kullanırsanız adwords olarak orada hem kelime popülerliğini (arama) hem de reklam rekabeti konusunda göstergeyi görürsünüz.

bu dediklerimi kafamdan uydurmuyorum
ilk sitem olan (ve hala üzerinde çalıştığım) www.soyagaci.gen.tr de ilk reklamımı google ile yaptım. ve tıklama başı 8 cent ödedim daha sonra fiyatları düştü 3 cente aynı kelime reklam yapıyordu geçenlerde baktığımda

size tavsiyem ki daha önce forumda (kuponlar çıkmadan önce insanlar kullanmıyordu hatta üzerinde konuşulmuyordu bile) adwordsu kullanın bu size adsensi de anlamanızı sağlar. ve doğru yaklaşımlar üretmenize neden olur

Uranus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Msn/Yahoo vb. kurumların reklam piyasasına girmelerinin, fiyat rekabeti yaratıp, webmaster kazançlarını düşürebilme olasılığını tartışmaya açmanın, yanlış bir yaklaşım olduğunu düşünmüyorum...
Diğer taraftan, bu kuruluşlar piyasaya girdiklerinde, yazılımlarının özelliklerinin Google'ınkinden pek aşağı kalacağınıda düşünmüyorum.
Fiyat, her zaman her piyasada birinci öncelikli faktördür.
Herneyse, amacım rekabet ortamı yaratıldığında kazançlarının yükseleceğine körü körüne inanan ve planlarını buna göre yapan arkadaşlarımızı uyarmak, ve bunun tersininde olabileceğini söylemekti..

iyimi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bence kazançlar ne çok artar ne çok azalır, %20 aşağı veya yukarı çıksa ne olurki önemli olan bu sektörde onun kadar güçlü olmasa da google'ın alternatiflerinin olduğunu bilmektir. En azından atılınca sap gibi ortada kalmazsın..

Uranus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Buna tamamen katılıyorum sayın iyimi :) Benden 1 rep aldınız...

ZIPPKIN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
diğerlerinin özellikle microsoft gurubunun yazılımlarının ondan daha aşağı kalır bi yanı olamaz zaten. misal : http://adlab.msn.com/
ayrıca adwordste fiyatları tamamen google belirlemiyor. misal : adalardan birisinde bir otel var, bu otelin ismini aradığınızda topu topu 4 reklam çıkıyor google dan fakat aynı kelimeleri kullanarak reklam vermek için minimum fiyat olarak 1,36 usd fiyat çekiyor. yani google fiyatlara müdahale ediyor...

sverdlow

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bizler google a göbekten bağlıyız. Bu hoş bir durum değil.
Keşke google gibi sağlam çalışan 4-5 sponsor daha olsa.
Türkiyedeki webmaster birazcık daha gün yüzü görmüş olur ve daha da kaliteli çalışmalar orataya koyar.
Keza aynı durum Search için de geçerli. Google gibi tek tekelin olması çok kötü bir durum. Keşke msn ve yahoo da bu kadar etkili olabilse.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5