İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Yahoo! Neler Yapmalı? Düşünceler

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Zavallı Yahoo!, Şirket yatırımcı grubunun belirlediği beklentileri karşılayamadığı için cezalandırılıyor --çünkü firmanın gelecek projeksiyonları hep geçmişle karşılaştırılıyor.

Arama motorlarının büyümesi son zamanlarda yavaşladı. Eğer Yahoo!yu (ya da Google ya da MSN) ben işletiyor olsaydım, bu portalin geleceği için neler planlardım? Detayları açıklanmamakla birlikte, Yahoo!nun CEO'su Terry Semel çarşamba günü yapılan yatırımcılar toplantısında "ürün rönesansı" başlıklı konuşmasında bazı yenilikleri anlattı. Benimkiler ise aşağıda;

Blog / Haber Okuyucu

Walt Mossberg, Wall Street Journal'deki Personal Technology sütununda yazdığında popülerliği den tepeye çıktı. Yahoo'nun Bloglines satın alması ya da kendisinkini yaratmasında yarar var.

My Yahoo'daki RSS okuyucu 'nun beta testi hakkında ne düşünüyorsunuz? Doğrusunu söylemek gerekirse berbat. Okuyucu'ların güzelliği, sadece güncellenmiş ya da yeni haberleri okumanızdır. Bunları okuduğunuz zaman bir daha gözükmezler. Ancak siz isterseniz geri çağırabilirsiniz. Ama Yahoo'nun beta testi bunu yapamıyor.

Haber girişlerinin sayfanın ortasında yer alması --default olarak böyle-- da çok aptalca. Haber besleme aracı, gelen bilgi akımlarının yüzlercesini idare edebilir olmalıdır ama Yahoo'nun arayüzü bunu mümkün kılmıyor.

Bunu başka portallerde iyi yapamıyor tabi ki. Başkası yapmadan stratejik bir birleşme yapmanın tam sırası. Geçenlerde tasarımını değiştiren Bloglines'ı satın almak kullanıcıların blogging özelliğine önemli bir sıçrama yaptırabilir. Sizce blogging, sayfa düzenlemek için kullanılmıyorsa, başka nedir? Google bu özelliğe Blogger ile sahip.

Birleştirilmiş Mobil Masaüstü

Son haftalarda, online tartışmalarda "kendi yazı-resimlerimi koyacak yer" tartışmalarının yükseldiğini görüyorum. Bu biraz da Google Gmail'in (ve takipçilerinin) daha önce görülmemiş kapasite büyüklüğü ile oluştu. SimDesk Technologies şirketi de chatter'ı ortaya çıkardı.

Ben de şahsi haberleşmede, web-tabanlı mail kullanan kişilerden birisiyim (tam olarak söylersek, Yahoo kullanırım). Şimdi depolama alanının büyüklüğü konusundaki sorun (ücretli kullanıcılar için) bitmiş oluyor. Güzel olan, nerede olursam olayım, POP üzerinden maillerime ulaşabilirim. üstelik spam ve virüs tarama özellikleri de mevcut. Kendi domain adımı kullanma şansı da var.

Web tabanlı e-mail'i bir kaç adım ilerletirseniz, karşınıza SimDesk-benzeri bir şey çıkar. Yahoo dosya depolama için kendi "Evrak Çantası" uygulamasına sahip. Ama bunu gerçekten kullanılabilir yapmak için bayağı bir geliştirme yaptırılması gerekiyor. Eğer Yahoo'nun mevcut resim paylaşım, instant mesajlaşma, e-mail uygulamalarına word, excel ve PC masaüstü yedekleme eklenirse, Yahoo gerçekten ayrılınmaz bir hale gelir.

Kablosuz

SimDesk ve kablosuz uygulama SimMobile sayesinde kullanıcılar dökümanlarına dünyanın herhangi bir yerinden ulaşabiliyorlar. Mesela ben Yahoo e-mailime kablosuz bir telefon üzerinden ulaşabilirim (gerçi çok emekli bir iş). Yahoo'nun bunu kolaylaştırması şart --mesela sadece buna yönelik bir yazılımla--. Ayrıca yine cep telefonu ile takvim, kontak isimler ve daha önce belritilen uygulamalara ulaşım sağlanmalıdır.

Yahoo'nun mobil işlemleri uzun zamandan bu yana geliştirilmedi. Ama şirketin dikkatini bu alana yönlendirdiği görülüyor. Mesela, kablosuz telefon resimlerinin Yahoo Photos bölümüne kablosuz olarak postalanması artık mümkün. Kablosuz servislerin çok gerekli olduğu bir noktada değiliz. Ama büyük portallerin marka gücünü göstermek için çeşitli platformları kullanabiliyor olması lazım.

Yerel Arama

Yerel arama, hem Yahoo, hem de alt sitesi Overture'nin açısından bir hayli popüler. Şirketin bu alana kaynak ayırması son derece normal. Benim önerim ise, kullanıcıları yerel aramayı nasıl yapacakları konusunda eğitmek. Hatta yerel arama yapacağını bilmeyenler bile olabilir.

Şubat ayında OneStat.com tarafından yapılan bir araştırmada web'de araştırma yapanların % 33'ü 2 kelime yazarak araştırma yapıyor. % 26 web araştırıcısı 3 kelimelik araştırma yaparken, % 19 tek kelimelik aramalar yapıyor. Mesela ben ofisimin çevresinde bir araştırma yapacaksam, 2 kelime kullanırım "New York". Sizce insanların ne kadarı, bu şekilde bir araştırma yapabileceklerini biliyorlar? Kelsey Group ve BizRate.com tarafından yapılan yerel ticari aramalar --evimin ya da ofisimin yakınında-- online alışverişcilerin % 25.1'î tarafından kullanılıyor. Ama acaba insanlar doğru sonuçları nasıl alabileceklerini biliyorlar mı?

Bir reklam kampanyasında --mesela ev ilanları-- kesinlikle bu şekilde konulmalı. Ben Yahoo olsaydım, reklamcıların yerel olarak reklam vermesini desteklerdim ki, bu yolla reklamcılardan ciddi bir trafik elde etmek mümkün olurdu.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5