İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Yandex SEO ve Google SEO Arasındaki Farklar Araştırması

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
1.5 sene kadar önce iyinette Yandex konumuz vardı. O dönemde tabii daha çoğu kişi Yandex'i bilmezdi, o da nedir tarzı sorular alıyorduk sık sık. Sonrasında Yandex Türkiye ofisini açtı ve çalışmalara başladı. Yandex çalışanları da sağolsunlar gelip bize bilgilendirme yaptılar.

Kısa bir süre önce de Yandex Türkiye için Direct hizmetini aktif etti. Çok yakın bir zamanda Yandex'de yükselme konusu daha fazla konuşulacağa benziyor. Sonuçta arama motoru hiti, daha fazlasını kim istemez?

İyinet olarak bu konuda araştırmaları başlattık, Yandex SEO konusunda Google kadar tecrübeli değiliz o kısmı ortada. Bizden daha tecrübeli olan Ruslara da sorduk. Araştırmanın sonuçlarını kısa süre sonra yayınlayacağım.

2hyffd4.jpg

Troypc

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Yandex birçok programla bence istenmeden tarayıcıların current arama motoru oluyor, yani ben bile izin vermeden current'im olmuş. bilgisayardan fazla anlamayan birisi bunu kaldıramaz da. Nekadar etik olduğu tartışılır ama Yandex türkiye'de öyle yada böyle büyümeye devam ediyor. Bizim de Yandex konusunda birşeyler yapmamız lazım. Seosunun kriterlerini öğrenmemiz lazım.

Bu arada rusca mı biliyorsun:)

frtn

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Okuduğum bir yazıda Yandex'in anasayfaya değil alt sayfalara daha çok önem verdiği yazıyordu. Yani yazdığımız yazıların kalitesini ön plana çıkarmak gibi birşey

hudey yazilim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yandex ve bing algoritmaları kolay algoritmalar.Ufak birkaç ayarlamayla hemen başa çıkmak mümkün.Örnek vermek gerekirse ,

sohbet hatları diye aratın çıkan sonuçlarda

sohbethatlari.org
turkcellsohbethatlari.com
sohbethatlarim.blogspot.com

gibi ilk 5 sayfanın tamamı benim yaptığım yandex seo optimizasyonuyla çıktı.Zaten 11 kaleme göre algoritması var.Rusya'da googleden fazla kullanılsada Türkiye'de daha o kadar yoğun değil.Bing ise sizden 24 kalem istiyor.

Gookhan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
6
Yandex ve bing algoritmaları kolay algoritmalar.Ufak birkaç ayarlamayla hemen başa çıkmak mümkün.Örnek vermek gerekirse ,

sohbet hatları diye aratın çıkan sonuçlarda

sohbethatlari.org
turkcellsohbethatlari.com
sohbethatlarim.blogspot.com

gibi ilk 5 sayfanın tamamı benim yaptığım yandex seo optimizasyonuyla çıktı.Zaten 11 kaleme göre algoritması var.Rusya'da googleden fazla kullanılsada Türkiye'de daha o kadar yoğun değil.Bing ise sizden 24 kalem istiyor.

Peki nedir o kalemler?

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Araştırma sonuçlarını biraz daha genişletme amaçlı erteledim.

neomark

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Selam
Benim sorum geldi. Googleda ki özellikle page-rank kavraminin degistiyi yerine trustrank kavraminin geldigi söyleniyor. Bu nekadar dogrudur ve Bunu nasil ölcerim? Bunun Yandexte bi karsiligi varmidir? Bilgi verirseniz sevinirim.
Tesekkürler

adnan_ta

0
Yasakli Uye
Reaction score
0
Bu sitede bir kaç arkadaş müthiş konular açıyor ve iyinet'e çok özeniyor sizde onlardan birisiniz, elinize sağlık güzel konu olmuş.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Araştırma bitti. Sadece sonuçları bir tablo haline getirmem lazım. Onu da ilk fırsatta sizlerle paylaşacağım.

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Yandex'ten elle tutulur miktarda ziyaretci alan arkadas var mi? Turkiye'de kullanim orani nedir merak ettim.

Guncelleme:
Bu arada biraz once Turkiye icin Statcounter GS istatistiklerine baktim. Yandex'in Agutos ayi toplam trafigi %0.37, Eyluk basi %0.43'e ulasmis. Cok iyi trend yakalasa dahi uzerinde SEO calismasi yapmak icin cok erken degil mi? Sahsi gorusum trendine gore iki haneli rakama (%10) ne zaman cikacagini belirleyip SEO emeginizi planlamak en dogrusu. Misal eger iki haneli rakama bundan 3 sene sonra cikacak gibi duruyorsa su anda harcanan emegin donusu cok dusuk kalacaktir. Ama elbette karar sizin.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Selam
Benim sorum geldi. Googleda ki özellikle page-rank kavraminin degistiyi yerine trustrank kavraminin geldigi söyleniyor. Bu nekadar dogrudur ve Bunu nasil ölcerim? Bunun Yandexte bi karsiligi varmidir? Bilgi verirseniz sevinirim.
Tesekkürler

Evet Yandex TIC değeri diye bir değer mevcut Pagerankın karşılığı olarak.

Yandex'ten elle tutulur miktarda ziyaretci alan arkadas var mi? Turkiye'de kullanim orani nedir merak ettim.

Guncelleme:
Bu arada biraz once Turkiye icin Statcounter GS istatistiklerine baktim. Yandex'in Agutos ayi toplam trafigi %0.37, Eyluk basi %0.43'e ulasmis. Cok iyi trend yakalasa dahi uzerinde SEO calismasi yapmak icin cok erken degil mi? Sahsi gorusum trendine gore iki haneli rakama (%10) ne zaman cikacagini belirleyip SEO emeginizi planlamak en dogrusu. Misal eger iki haneli rakama bundan 3 sene sonra cikacak gibi duruyorsa su anda harcanan emegin donusu cok dusuk kalacaktir. Ama elbette karar sizin.

Yandex Türkiye pazarına çok hızlı bir giriş yaptı. Ben aslında sadece Türkiye olarak düşünmedim hiçbir zaman çünkü öncesinde de Rusya'da bulunan Türkler bu arama motorunu kullandıklarından oradan hit geliyordu sitelere. Şu anda İstanbul ofisleri var ve Türkiye genelinde de iyi bir reklam kampanyası başlattılar geldiklerinden beri. Reklamverenlere yönelik Direct hizmetlerini bu kadar hızlı başlatacaklarını düşünmemiştim açıkcası. Pazar payının kaçını kaparlar kısa sürede bu konuda bir tahminim yok ama bu yüzdeyi kısa sürede artırmamaları için hiçbir nedenleri yok; gelişmiş teknoloji, iyi bir bütçe, ilgili müşteri hizmetleri...

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Yandex Türkiye pazarına çok hızlı bir giriş yaptı. Ben aslında sadece Türkiye olarak düşünmedim hiçbir zaman çünkü öncesinde de Rusya'da bulunan Türkler bu arama motorunu kullandıklarından oradan hit geliyordu sitelere. Şu anda İstanbul ofisleri var ve Türkiye genelinde de iyi bir reklam kampanyası başlattılar geldiklerinden beri. Reklamverenlere yönelik Direct hizmetlerini bu kadar hızlı başlatacaklarını düşünmemiştim açıkcası. Pazar payının kaçını kaparlar kısa sürede bu konuda bir tahminim yok ama bu yüzdeyi kısa sürede artırmamaları için hiçbir nedenleri yok; gelişmiş teknoloji, iyi bir bütçe, ilgili müşteri hizmetleri...

Bence yatirim yapmak icin cok erken. Hatta istatistikler pek Yandex tarafinda degil. Statcunter GS Yandex'in Rus pazar payini Mart 2012'den bu yana dususte gosteriyor.

http://gs.statcounter.com/#search_engine-RU-monthly-201108-201209

neomark

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ama en son su reklamlarda yer alan RELAX neydi muhabbeti reklam icin cok kötü bir sirketle anlastiklarini gösteriyor. Koyacaklardi Cem YILMAZ i bak nasil marka degeri yapiyordu. Türkiyede marka degeri icin olay hazir ya cok orjinal olacan yada komedyen oynatacan ama RELAX nedir diye o yasta soran bi genc kaldimi acaba yaa. Cok basarisiz.

fleoper

0
Yasakli Uye
Reaction score
0
Yandex'in daha gelişmesi gereken çok nokta var.
Zaten geçen günlerde Chromium tabanlı tarayıcı yapıp, Google'a karşı duramayacağını gösterdi.
Yandex'in amacı insanlara yönelik çalışmak onların isteklerine cevap vermek. Yani bir alternatif olmak.
Bu yüzden yandexi destekliyorum, ama eksiğinin de çok olduğunu söylüyorum.
Aynı zamanda reklamları da oldukça kötü, sponsor olduğu programlar da gereksiz. Bu yüzden fazlasıyla planlı hareket ettiği kesin. :)

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
A shto ani skazali

İyinet olarak henüz uluslararası platforma açılmadığımıza göre Türkçesini de buradan yazalım herkes anlasın diye.

Onlar ne dediler diye merak edenler olursa sonuçları biraraya toplayıp buradan açıklamayı düşünüyorum.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5