İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Yardım - Tarih Fonksiyonları

tEwsOn

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar araştırmalarımda tam aramak istediğim kelimeyi bilemediğim için bir kaç arama konusunda araştırma yaptım fakat tam istediğim şekilde ve anlıyabileceğim şekilde dökümana rastlıyamadığım. Benim aradığım konu tarih fonksiyonları

Örneğin dünün tarihini almak veya yarının tarihini almak veya 1 ay sonranın 4 ay gerinin 2 sene ilerinin tarihini 25.04.2008 gibi tarih formatında veri elde etmek istiyorum

bunu önce mktime() ile saniye bazına çevirilmiş fakat daha sonra onu date("d/m/Y") formatına nasıl çevrileceği anlatılmamış yada bunun daha kısa bir yöntemi varsa paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler.

eRLySL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Gün, Ay, Yıl olarak tek tek değer atayip, Değişkenlere gelen değerden cikartarak, toplayarak yada bölerek (vs..) istediginizi bulabilirsiniz.. Ben tam anlayamadım biraz daha açık yazarsanız, istediginiz gibi bir kod yazabilirim.

tEwsOn

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Anlatmak istediğim örneğin

Bugun 31.01.2005 ben bunu değişken olarak alıyorum diyelim peki 2 gün sonranın cevabını vermesini istiyorum

$bugun = date("d/m/Y"); // burada 31.01.2005 versin diyelim
$yarin = ???? // burada nasıl bir kod yazmalıyım ki yarının bana 01.02.2005 olarak değerini versin? yada 4 gün sonranın bana 04.02.2005 olarak değerini vermeli tarih formatında..

cakirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
mktime den gelen saniye cinsinden veriyi getdate tarih saat olarak diziye çeviriyor. Derslerden bu kadar aklımda kaldı umarım işine yarar:)

PHP:
<?php 

$yarin  = mktime (0,0,0,date("m")  ,date("d")+1,date("Y"));

print_r(getdate($yarin)); 

?>

nurullah

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
mktime den gelen saniye cinsinden veriyi getdate tarih saat olarak diziye çeviriyor. Derslerden bu kadar aklımda kaldı umarım işine yarar:)

PHP:
<?php 

$yarin  = mktime (0,0,0,date("m")  ,date("d")+1,date("Y"));

print_r(getdate($yarin)); 

?>

Arkadaşın kodu işine yarayacaktır, ben localde calısırken elimde kitap vs yokken sırf örneğimi çalıştırsın diye bunu uzun yollu

PHP:
$g = date("d",mktime());   
$g = $g + 1; 

if($g==32){ 
    if($m==1 or 3 or 5 or 7 or 8 or 10 or 12)
    {
        $g = "01"; $m2 = $m + 01; $m = "0$m2"; 
        if($m==11) { $m = substr($m,1,2); } 
        if($m==13) { $Y = $Y + 1; $m = "01"; }                                                           
    }
} else if($g < 9){$g = "0$g"; } else 
if($g==31){ 
    if($m==4 or 6 or 9 or 11)
    { 
        if($m==12) { $m = substr($m,1,2); } 
        if($m==10) { $m = substr($m,1,2); } 
    } 
} else 
if($g==29){
    if($m==2)
    {
    }                                                                  
} else {}

$yarin = date("$Y-$m-$g",mktime());
if($yarin == $yarin){
        $sorguD = mysql_query("SELECT * FROM etkinlikler WHERE onay='1' and tarih='$yarin' ");
        while($r = mysql_fetch_array($sorguD)){
        echo"<a href=\"turkbilisim.php?ac=etkinlikler&git=oku&id=$r[id]\">$r[baslik]</a><br />";
        }                            
 } else { echo"Yarina dair etkinlik yok."; }

tarzında hazırlamıştım. Bunu elbette önermem ama o gün için işimi görmüştü tabii. :)

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
66
http://www.php.net/manual/en/function.strtotime.php
Bu sayfayi bir incele istersen.

<?php
echo strtotime("now"), "\n";
echo
strtotime("10 September 2000"), "\n";
echo
strtotime("+1 day"), "\n";
echo
strtotime("+1 week"), "\n";
echo
strtotime("+1 week 2 days 4 hours 2 seconds"), "\n";
echo
strtotime("next Thursday"), "\n";
echo
strtotime("last Monday"), "\n";
?>

Ornegin yarin
$yarin = date("d.m.Y",strtotime("+1 day"));
$yarin_arti_4 = date("d.m.Y",strtotime("+4 day"));

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5