İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

yaşasın!!! Gelecek Linux 2.0 çıktı...

granit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Gelecek Linux 2.0

Gelecek Linux 2.0: Türkiye'nin en uyumlu, güçlü ve Türkçe işletim sistemi

Gelecek A.Ş'nin en yeni ürünü Gelecek Linux 2.0, Linux'un 2.4 sürümü çekirdeği üzerine temel alındı. Gelişmiş özellikleriyle, kullanılan ileri teknolojiyle, masaüstünde sağlanan kolaylıklarıyla ve en önemlisi sağladığı tasarruf ile Gelecek Linux en yakın dostunuz olacak.

ayrıntı için:
http://www.geleceklinux.com/

P

phoeniks

Misafir
Bence boyle forumlar amaci icin kullanilmali yani bilgi alisverisi!Potansiyel bi reklam araci olarak degil!

granit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Haklısınız. Bu forum bilgilendirme amaçlı olarak kullanılmalı. Yazıdaki ilk izlenim bunu çağrıştırıyor ama daha pozitif düşünürsek;

1. Gelecek Linux 2 bir linux işletim sistemi ve linuxun Ulusal uyarlaması (yani Almanlar için Suse neyse bizim için de gelecek..)

2. Gelecek linux'la benim hiç bir şekilde tanışıklığım, çıkarım, üyeliğim yoktur. 35 milyon verip aldım. Hepsi bu. Rahat olunuz. :)

3. Gelecek Linuxtan herhangi bir şekilde bana reklam vb. isteği, pazarlamacı bir tutum vb. yaklaşımı olmadı.

4. Bu çerçevede bilgi paylaşımı elbette mümkündür. Yani siz isterseniz Manreke 9' un kurulumunda görülen sorunlardan sözedebilirsiniz.. Biz de yararlanırız.

5- Bu coşkuyla sizlerle paylaşmak istemiştim. Yani benimkisi bir anlık heyecan. :)

6. Sevgilerimle.

P

phoeniks

Misafir
Mesaji yazis uslubunuz bana reklam yapiyormussunuz izlenimi yaratti ilk basta!Ama oyle olmadigini gormek guzel:)
Saygilar-

granit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
:)
Anlaştık. Ama sizi yanıt verir durumda bulmuşken bir iki soru yöneltmek istiyorum.
Şu an suse 8.0 sistemimde kurulu. Gelecek linuxu henüz kurmadım.

Sorularıma gelince:
1. StarOffice kullanmam mümkün olmuyor. İkonu tıkladığımda Starofis
elemanları görülüyor ama hepsi de hata mesajı veriyor. yeniden yükledim ama sorun çözülmedi.(Hemen belirteyim linux düzeyim başlangıç)
2. Avermedia Tv kartım var. Ancak Tv izlemek mümkün değil. Çünkü görüntü durağan. Ama araken canlı. Doğrusu bu sorun önemli değil.
3. Esasında ben linuxu programcılık ereğiyle kurdum. Ama daha C nerede delphiyi nasıl kuracağım bilmiyorum. Siz en iyisi sadece bu soruyu yanıtlayın. Yanıtlamaz iseniz de canınız sağolsun. :)

Sevgilerimle.

P

phoeniks

Misafir
Delphi'den kastin kylix olsa gerek!Kylix'i internetten indirmen gerek yada bulundugun sehirden (mesela Ankara icin Maltepe Pazari:)) satin al!Nasil kuracagin yazilidir orda!Her zaman bisey kurmadan once README,INSTALL tarzi dosyalari oku!Orda hersey yazar!Sana delphi konusunda pek yardimci olamayacam cunku ben bilmiyorum:)Ama C/C++'da sorabilirsin!C/C++ icin linux iki 'manyak' derleyici ile geliyor C icin gcc C++ icin g++!Bunlar hakkinda ayrintili bilgiyi
-------------
bash$man gcc
bash$man g++
-------------
diyerek bulabilirsin!Simdilik sadece bu kadar!(Daha yazacaktim ama gitmem lazim:))Sorularinin cevabini biliyorsam ve vaktim varsa seve seve cevaplarim o acidan rahat ol!

E

elektronist

Misafir
Linux'ta programlama daha çok C ile yapılmakta. Bunun için de her dağıtımda gcc ve daha başka
C derleyicileri yer almakta. Bu program aynı zamanda kaynak kodundan programları derleyip Linux'a
kurmak için de gerekmekte. C bilmeyenler için ve diğer platformda Delphi kullanmış olanlar için
ise Borland Kylix'i geliştirdi ve şu anda Kylix3 çıkmış durumda. Bence öğrenmesi C'den daha
kolay bir dil. Kylix'i ise internetten indirebileceğiniz gibi linux34.com gibi cd satan bir yerden de
temin edebilirsiniz. (İnternetten indirmeye kalkarsanız 300 MB tutuyor.)

Bununla birlikte tüm sorun ve sorularınıza cevap Gelecek Linux 2.0'ı alıp kurmak olacaktır.
Bu durumda OpenOffice ve Türkçe ile ilgili sorunlarınız doğal olarak çözülmüş ve Kylix3'ü de
elde etmiş olacaksınız. Dağıtımda yer alıyor.

Kolay gelsin.

granit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Her ikinize de teşekkürler.
İlk işim geleceği kurmak :) , sonra bir iki ay sonra daha kazık sorular sorabilecek duruma gelmek. :)

Dostlukla kalın.

E

ebuhalil

Misafir
Merhaba

Suse 8'de de Türkçe prolemi yok. Bu arada Suse 8'le birlikte Kylix 2.0 Open edition geliyor.
Ayrıca yine Suse 8'in yanında Openoffice'in 641 numaralı build'i (Op.of 1.0'dan önceki son derlemesi) geliyor, tabii bu ingilizce. Starofis'de dediğiniz problem bende de var, o sebeple Openofis'i kullanıyorum onun yerine.

Bu arada Gelecek 2.0 dağıtım olarak en az Suse 8 kadar iyi, en azından alıp bir denemenizde fayda var.

Ha, bir de en baştaki mesaj, eskiden Demirbank'ın sabahları yayınlanan reklamına benzemiş :)

Hayırlı günler.

granit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Tüm aramalarıma rağmen bulamadığım, Suse 8 da Kylix 2.0 Open edition 'ın yerini insaniyet namına bildirir misin? Tam açık adresiyle birlikte. :)

E

ebuhalil

Misafir
Merhaba

Kde'den yolunu tarif edeyim :
Kde çubuğunda çekiç ve anahtarın çapraz durduğu ve üzerinde yeşil bir bukalemun kafası bulunan bir sembol var onu tıklayın. Görünen menüde yine yeşil bukalemun kafası simgesi olan "YAST2 control center" var onu tıklayın. Eğer sistemde normal kullanıcı olarak bulunuyorsanız size root şifresi sorulacaktır ve Yast2 kontrol merkezi karşınıza gelir. Oradan "Software" -> "Install remove software" seçimlerini yapın. Biraz bekleyeceksiniz (biraz uzunca bir süre) sonra karşınıza sisteme Suse'nin cd'lerindeki programları ekleyip çıkarmanızı sağlayacak olan bir araç gelecektir. O araç penceresinde Search / Ara (seçili dile göre) 'yı tıklayın. Sonra açılan pencereye kylix yazıp pakete ulaşabilirsiniz. Sonra paketi seçip tamam/ok tıklayıp paketi kurarsınız.
Kurulumdan sonra bir kurulum (daha doğrusu kylix ayarları gibi bir işlem) daha var.

Artk buradan gerisini halledebilirsiniz sanıyorum. Bu arama yolunu kullanarak adını kısmen bildiğiniz paketleri kurmak kolay olur.

granit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Teşekkürler dost,

Doğrusu dediğin işlemi aynen yaptım. Şöyleki;
KDE
Yast2
root şifresi
paketleri ku/kaldır
paket bilgileri okunuyor 1 dak
paket seçimi
ara
kylix
"UYAN SONUÇ YOK"

PERL VE PYTHON orada var ama kylix yok. Acaba nerede hata yapıyorum.
Bir de kurulumda tam kurulumu seçtiğim halde 3. CD yi benden istemedi.
Acaba eksik kurulum mu var?

E

ebuhalil

Misafir
Merhaba

Kurma işlemini başlatıp cd'nin numarasına baktım, 4. cd'de imiş kylix.
Bir de Kylix kurulduktan sonra (galiba yine yazmıştım üstte) ayrıca kullanıcı için yükleme için çalıştırmak gerekiyordu galiba menüye kurulan ilgili bir maddeyi.

Aramada çıkması lazım aslında ufak harflerle ismi paketin ama bilemediğim bir aksilik de olabilir.

Hayırlı günler.

granit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Herkese Teşk.

Sorun halloldu.

Hem Gelecek te..
Hem de Suse 8 de Kylix..(2 cd olarak aldım. Hem c++ hem de delphi olarak cd ..)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5