İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Yawhoo.Net ve Yahoo.Com - DAVALIYIZ

drstranger

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba , Kısaca özetlemek gerekirse,

Yahoo ile başımız dertte. Haklarını ihlal ettiğimiz gerekçesi ile dava açmışlar.
1 haftadır domain registerimla, konu hakkında yazısıyorduk benden ön bi savunma istediler ve +2 yıl daha uzatmama izin verdiler. ve 2 günlük bekleyişin ardından internic'den de bakınca whois rec.lerin güncellendiği görülüyor.

Ancak sorun şu, yahoo halen vazgeçmiş gibi gözükmüyor. Şikayette bulunan bir yahoo temsilcisine ulaşmam için bi adres verdi godaddy. Ve onlarla da irtibata geçtim. Açıkçası nasıl tepki verecekler merak ediyorum.

Sizce domainin bende kalma şansı nedir?

Yasal bi tebligatta bulunuldugundan bir mahkeme emri alacağım ve istersem avukat ayarlamam soylendi ki, avukat ve dava masraflarını karsılayacak gücüm yok. Benzer bir durumla karşılaşan ımız var ise önerilerini sunabilirler mi.

Ayrıca bu forumdan da bi cok arkadsin bana sadece kendi actıgım forumda gorus beyan ederek yazıları ile destek olmasını istiyor ve rica ediyorum. (eğer isterlerse tabii:)

Ayrıca konu hakkında detaylı bilgileri ve güncel durumu orada yazdım

http://forum.yawhoo.net/viewtopic.php?t=27
www.yawhoo.net

Saygılarımla

I

iyiyiz

Misafir
Hic bir sey olmaz,sen yinede git bir avukata danis.Yahoo kelimesi domaininde gecmiyor,ard arda iki tane oo harfini kullanma hakki yahoo daysa ki böyle sacmalik olmaz o zaman zorluk cekersin.

H

HoBaa

Misafir
ıkı oo hakkıda olmaz googledede ıkı oo var Ki zaten boyle bı hak talebınde bulunamaz yahoo.

ayrıca yawhoo yahoo değil boyle bır davayı kazanamaz yahoo neymış anımsatıyormuş saçmalık.

ha yahoo ya domaını ıyı bı fıyata satarsın olur biter :)

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
drstranger, hiç uğraşma bence. bir de tazminat ödemek zorunda kalabilirsin, riskli bu işler. ver domaini gitsin bence eğer onlar da razıysa. o kadar emeğin var kolay değil biliyorum ama, logon da yahoo'ya benzer bir logoydu zaten, başın ağrıyabilir. geçmiş olsun.

Gamend

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
yawhoo kelimesinin telif hakkı yoksa hiçbir işlem yapmalarını bekleyemez kimse. telif hakkı olanlarda zorlanıyor;
ki şu ana kadar adsense.com u google alamamışken.

kolay gelsin.

drstranger

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
HoBaa' Alıntı:
logonun benzedıgını dusunmuyorum.ayrıca nıye ugrasmasınki.

Bir dönem benzerlik gösterdiği doğru, ordaki büyücü olan maskot , kedi tarafından tırmalanmış yahoo fontunda bir yawhoo logosu ile ilk kez kendini göstermişti :)

Ancak sonra, tamamen farklı birşey yapmak istedim uzun zamandır da bu logo var. Bi dönem esinlendiğim doğru ki, mynet.com histıry kayıtların abakarsanız o bile yahoo nuın sadeliğini taklit emiş bir dönem..

Dava ne kadar sürer peki, aslında bunu ploop a sormak lazım. Dava ne kadar sürer yahoo tarafından adresime mi gelecek bahsettikleri tebligat

teşekkürler

drstranger

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
HoBaa' Alıntı:
Domain için ücret teklıfınde bulun bence.

aklıma gelmiyor değil hani ama şu an sanırım biraz erken :)

ama işin ilginç yanı bence şu yarın öbürgün pek çok firma çıkarak a sitesi benim sitemi çağrışitırıo diye dava açarsa ne olacak???

bu derecede bi kapitalist anlayısı dogru bulmuyorum ben.

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yabancı ülkede olacak dava ama ne kadar sürer bilemem. 1 senede tamamlanır bence. ama eğer logonun eski halini biliyorlarsa, dediğim gibi tazminat söz konusu olabilir. gece yattığında rahat uyumak istiyorsan bence hiç uğraşma. para teklifini de kabul etmezler gibi ama belli olmaz bir dene istersen.

hostingyardim.com

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Logo aynı olmadıgı surece benzerlikte sorun olmaz.Ki seninkini hatırlıyo gibiyim.Ortada farklı bişi vardı.
Bence satmaya calıs almazlarsa mahkemeye cıkarsın ordanda sonuc gelmez.Yahoo her ya-hoo kelimesini kendinin sanıyorsa mahkemenin sonucu ona yanıldıgını hatırlatır.

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Gamend' Alıntı:
yawhoo kelimesinin telif hakkı yoksa hiçbir işlem yapmalarını bekleyemez kimse. telif hakkı olanlarda zorlanıyor;
ki şu ana kadar adsense.com u google alamamışken.

kolay gelsin.
adsense domainin oluşturulma tarihi, google adsense programının oluşturulmasından eski olduğu için alamadı google.

G

Geveze.at

Misafir
@ Millet
kendinize göre bilip bilmeden yorum yapmayiniz. Aranizda kac kisiniz hukuk ile alakali yazilar okudunuz?
Telif Hakki olan kelimelerin domainlerinin satin alinmasi yasaktir. Domaini aldiginiz andan itibaren sucu kabul etmis oluyorsunuz. Bunun genis aciklamalari Sedo forumlarinda mevcut. Yüzlerce kisi bu yüzden ceza aldilar.
Ayrica türkcesini bilmiyorum ama bu gibi yazim yanlisi olan domainlerin satin alinmasi tamemen YASAKTIR.
Sen birde yahoo dan para istersen basina büyük bir bela aldin demektir.
Yapman gereken tek sey;
yahoo dan özür dileyip domain onlara yönlendirecegin ve hemen domaini silecegin.
Yoksa basin cok agrir.
Hic bir bilgisi olmadan ahkam kesenlerede kaldiysan isin zor.

@Gamend
Madem okadar eminsen, arkadasa iyi gaz veriyorsun. Dogacak sonuclarada ortak ol bence.
Ne dersin ;)

jackal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
yahoo bu tur knualrda sadece kendı ısımlerınde değil,
daha oncede bır çok başlıkda yazmıştım
yahoo dan 5 sanatcı domaini aldım sonalrına bir iki harf koyarak 2 gun sonra mail atıp domainelre el koydular,

aralarından bırısı parishilton-mm.com du sanırım aldıalr kapadıalr vs. uğraşmaya değmez gıbıme gelıyor yada hemen sedo da satışa çıakrt :D

G

Geveze.at

Misafir
Isterseni y-a-h-o-o.com alin isterseniz yah-oo alin istersen ne bileyim yahoi alin hepsinde suclu durumuna düsersiniz. Yazim yanlisligindan olan domainleri reglemek suctur.
Bu böyle biline.

drstranger

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Geveze.at' Alıntı:
Isterseni y-a-h-o-o.com alin isterseniz yah-oo alin istersen ne bileyim yahoi alin hepsinde suclu durumuna düsersiniz. Yazim yanlisligindan olan domainleri reglemek suctur.
Bu böyle biline.

güzel diyorsun ama bi allhın kulu da siteme yahoo.com sanıp girse gam yemem. Tamamen, yurtdısı egitimi konusunda bilgi almak istyenler geliyor bilgisini alıyor ve gidiyor. kaldı ki extension ı .net com bile değil.

ayrıca yawhoo diye bir şelale var dünyada google da rastlamıstım bi kere :)

G

Geveze.at

Misafir
drstranger' Alıntı:
güzel diyorsun ama bi allhın kulu da siteme yahoo.com sanıp girse gam yemem. Tamamen, yurtdısı egitimi konusunda bilgi almak istyenler geliyor bilgisini alıyor ve gidiyor. kaldı ki extension ı .net com bile değil.

ayrıca yawhoo diye bir şelale var dünyada google da rastlamıstım bi kere :)
Ama ilk basta yahoo dan esinlenerek yapmadin mi?
Logo yu kullandigini söylüyorsun. Archive de siten indexlenmistir. Muhtemelen yahoo da oradan gicik kapmistir

drstranger

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Geveze.at' Alıntı:
Ama ilk basta yahoo dan esinlenerek yapmadin mi?
Logo yu kullandigini söylüyorsun. Archive de siten indexlenmistir. Muhtemelen yahoo da oradan gicik kapmistir

tek diyebileceğim ciddi bir emek verdim bu siteye, ilham alınabilir en basta emeinim su an yahoo kimbilir kac farklı sitede benzer sekilde kullanılıyordur.
ifade özgurugu diye de birsey var.

Gerçi soz yargıda, ama domainin onlara bu sekilde gitmesini de dogruy bulmuyorum.

Yarın ehrhengi birimizin basına da gelebilir. ugrastıgınız ve sizin icin manevi deger tasıyan bi siteye benzer bi htar cekerek sitenizi isteyebilirler. Doğru ve etik bulmuyorum.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5