İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Yeni icerik guncel icerik kimler icin lazimdir?

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Webmaster arkadaslar arasinda genel bir inanis olusmus. Ne olursa olsun yeni icerik iyidir seklinde. Bu yuzden surekli olarak yeni icerik olusturmak icin kendileri ile yarisa girmis gibiler. Soyle dusunuyorlar, yeni icerik girersek Google'da daha ust siralarda geliriz. Arkadaslar boyle birsey yok. En azindan cogunuz icin ve cogu ornek icin boyle birsey yok eger gundemi takip etmesi gereken haber sitesi gibi siteniz yoksa.

Bu konu hep yanlis anlasiliyor ve abartiliyor. Guncellik haber siteleri veya gundemde olan konularda icerik yayinlayan siteler icin arti puandir. En azindan su anda Google icin durum bu. Mesela eger sektorel bir siteniz varsa surekli icerik girmenizin guncellik acisindan getirecegi bir arti puan yoktur. Google QDF (Query Deserves Freshness) diye bilinen algoritma guncellemesini yaptiktan sonra ziyaretcilerine *trending* konularda daha *guncel* olan icerikleri getirmeye basladi -> iste kisaca olayin ozeri budur.

Ornek verelim. Mesela Japonya'da tsunami felaketi oldu diyelim. Milyonlarca insan icinde Japanyo ve Tsunami gecen aramalar yapmaya baslayacaktir. Bu durumda bir arama motorunun onunde koca bir soru isareti olusur: Arama sonuclarinin en ustunde Japonya'da tsunami calismasi yapan universitenin 3 sene once yayinladigi bir makale mi gelmeli yoksa 10 dakika once gerceklesen tsunamiyi haber veren bir metin sayfasi mi gelmeli? Google QDF guncellemesinden once 3 sene evvel yayinlanmis makaleyi getiriyordu, guncellemeden sonra ise tsunamiyi haber veren sayfayi onde getirmeye basladi. Peki Google bunu nasil basariyor? Arama trendlerini surekli monitor ediyor ve trending (sicak) aramalari belirliyor. Sonra bu trendin haber kaynaklari ile iliskisi olduguna karar veriyor ve ilgili haber kaynaklarininin guncel olanlarini en onde getirmeye basliyor. Trend soguduktan sonra ise hersey normale donuyor ve eski ve kaliteli icerik tekrar one cikmaya basliyor.

Simdi Google acisindan guncellik kavramini anlamis oldugumuza gore herkes sitesinin ne kadar guncel olmasi gerektigine karar verebilir. Kisaca tavsiyem su: Eger gundeme yonelik icerik yayinliyorsaniz (mesela haberler ya da sosyal medya trendleri gibi) en guncel konulari en hizli sekilde vermeye calisin, burada kalite ikinci planda olabilir. Buna karsilik mesela saglik siteniz varsa guncellik sizin icin birinci sirada olmayacaktir, bu durumda yayinladiginiz bilginin zengin ve kaliteli olmasina ozen gosterin yani baska bir deyisle kalite birinci planda olmalidir.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
google bazı şeyleri hala aşabilmiş değil, yavaş yavaş nasıl hareket edeceğini öğrenmeye başladı.

Aftin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
çok yararlı bir yazı kardeş eline sağlık

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Bir problemin çözümünü ararken tüm gün "neden neden" diye dolaştım. Sonra bir anda gözüm bu yazıya takıldı ve taşlar yerine oturdu. [MENTION=50760]serkantkar[/MENTION] hocam büyüksün.

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Bir problemin çözümünü ararken tüm gün "neden neden" diye dolaştım. Sonra bir anda gözüm bu yazıya takıldı ve taşlar yerine oturdu. [MENTION=50760]serkantkar[/MENTION] hocam büyüksün.

Eif deneyimini anlatabilirsen konuyu super destekler, hep beraber cok yanlis bilinen bu konuyu iyinet araciligiyla duzeltmis oluruz.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Şu anda üzerinde yasak konulduğundan dolayı anlatamıyorum ama süre bitiminden sonra mutlaka bir yazı yazıp açıklayacağım :)

Yakup Kasa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Güzel bir konuya değinmişsiniz mesela dizi sitelerinde dizi günlerinin akşamında yazdığınız yazılar 179. bölüm izle tarzında önceden yazılanlardan daha avantajlı hale geçecektir yakında iyice

Quiescence

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hocam dediğiniz gibi zengin içerik, yeni içerikten daha iyidir. Şöyle örnek vereyim konuya; 3 yıl öncesinde yayınlanmış olan tsunami makalesinin içinde atıyorum sadece yazı değilde, makale ile alakalı resim video bulunmaktadır. Gelelim yeni içeriğe, yeni içerikte sadece yazı bulunmaktadır. Sizce google hangi makaleye sıcak bakar ? Tabi ki de 3 yıl öncesinde ki makaleye sıcak bakar.

Şimdi de sorunuza gelelim hocam benim görüşüm sizinle aynı;

Güncel İçerik; Haber siteleri
Zengin İçerik; Blog siteleri

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Hocam dediğiniz gibi zengin içerik, yeni içerikten daha iyidir. Şöyle örnek vereyim konuya; 3 yıl öncesinde yayınlanmış olan tsunami makalesinin içinde atıyorum sadece yazı değilde, makale ile alakalı resim video bulunmaktadır. Gelelim yeni içeriğe, yeni içerikte sadece yazı bulunmaktadır. Sizce google hangi makaleye sıcak bakar ? Tabi ki de 3 yıl öncesinde ki makaleye sıcak bakar.

Şimdi de sorunuza gelelim hocam benim görüşüm sizinle aynı;

Güncel İçerik; Haber siteleri
Zengin İçerik; Blog siteleri

Katiliyorum.

RaistliN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bilgi için teşekkürler. Zaten olması gerekenin bu olduğunu düşünüyorum. Google amca emeğe değer vermemiş olur diğer türlü :)

gezgin_

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Ellerine sağlık harika bir çalışma olmuş. Düşününce verdiğin örneği oldukça mantıklı. Ancak ben yinede düzenli mümkün oldukça içerik girmek bir site için google gözünde daha iyi eğer altyapı uygun değilse bile blog kurulabilir mesala.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5