İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Yeni Sunucuda Ftp'ye Erişemiyorum

Ramses

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yeni almış olduğum sunucuda domain hesabı oluşturup ip adresini kullanarak ftp'ye girmek istiyorum ama giriş yapamıyorum. Kullandığım program cuteftp ama programla alakası olduğunu sanmıyorum durumun. ftp://ip.ad.re.si seklinde yazıyorum ve hemen sayfa görüntülenemiyor hatası alıyorum. Muhtemelen ftp'ye girişim kısıtlanmış bunu nasıl kaldırabilirim. SSH'le olabilecek birşey mi acaba.

Cagatay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ftp:// koymadan dene olur.

domain kısmına : ip gir sadece
ftp:// koymana gerek yok
login pass gir baglan

Ramses

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
cuteftpYle bağlanınca zaten koymuyorum başa ftp:// . Sadece tarayıcıyla denerken koyuyorum o durumda bile bağlanmıyor. Login pass kısmına henüz gelemedim zaten.

ERROR:> Can't read from control socket. Socket error = #100**.

BU hatayı alıyorum ftp programıyla bağlanırken

Zagor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Makinenin host name'i düzgün ayarlanmamışsa ftp deamonu istek gelince çalışmayı rededecektir. Hostname girişini yapıp network'ü reload ediniz.

Ramses

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Makinenin host name'i düzgün ayarlanmamışsa ftp deamonu istek gelince çalışmayı rededecektir. Hostname girişini yapıp network'ü reload ediniz.

Biraz daha açıklamalı yazabilir misiniz nasıl yapacağım onu. Pek bir bilgim yoktur sunucuyla ilgili onun için soruyorum..

Zagor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Makine bir isim verilir. Bu isme bir A kaydının yapılması gerekir. Eğer A kaydı yapılmamışsa host dosyası içersinde bu kaydı yaparsınız.

Örnek: CentOS'da

/etc altında hosts bulunur

nano -e /etc/hosts

ile önünüze alıp editleyebilirsiniz.

Örnel: hosts

127.0.0.1 localhost.localdomain localhost
89.xxx.xxx.xxx webserver.domaininiz.com webserver
Ctlr + X
Kayıt edeyim der. Yes diyin üzerine save edin.

Ardından değişikliğin aktif olması için:
/etc/rc.d/init.d/network restart

Kolay gelsin.
Zagor.

Zagor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
whm den ftp yi restart edersen düzelebilir.

ProFTPD örneğin default olarak stand alone çalışmaz. Çalışmasıda istenmez. İstek geldiğinde çağrılır. Ama host adı için A kaydı mevcut değilse, ProFTPD çalışmayı reddeder.

M

maiL

Misafir
sadece ftp ye erişemediğini varsayarsak yada aynı makinedeki diğer sitelerinize ulaşabiliyorsanız, sadece yeni oluşturduğunuz hosta ulaşamıyorsanız. ftp ye restart atarak çözülebilir.

Ama tabiki tüm sitelerinizde aynı sorunu yaşıyorsanız Zagor arkadaşımızın verdiği çözüm yolu işinizi halledebilir.

ProFTPD örneğin default olarak stand alone çalışmaz. Çalışmasıda istenmez. İstek geldiğinde çağrılır. Ama host adı için A kaydı mevcut değilse, ProFTPD çalışmayı reddeder.

sonsuzhost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Eğer serverın linux ve güvenlik programlarından biri de csf (Config Server Firewall) ise csf default kurulumunda ftp/webmail/cpanel erişimlerinde bir IP üzerinden şifre 5 kez yanlış girilirse o IP yi banlar ve serverda sayfa görüntülemenede ftp ile erişmenede engel olur. böyle bir ban varsa serverınla ilgili sayfaları ve açık olan ftp programını kapatarak modemini resetle (sabit IP ye sahip değilsen IP in değişecektir) ve ftp programını çalıştırmadan serverındaki her hangi bir sayfayı görüntülemeyi dene

Şifrelerin doğru ise ftp programının bağlantı sayılarını sınırlamayı dene dediğim gibi csf kurulu ise csf cuteftp yi pek sevmez ince ayarlar yapman lazım cuteftpye

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11

tamamen dediği gibi, hostname yi ayarla.
eğer panelin plesk ise
Öncelikle SSH ile root girişi yapıp wget http://download.hostcini.com/hostname.sh komutu ile ilgili dosyayı çekin.

chmod 755 hostname.sh
./hostname.sh

Komutları ile scripti çalıştırın.

Do you accept?
[y/n]:

Sorusunu "y" harfi ile evet olarak cevaplayın.

[P,PR,PSA,E,C,PLAIN]:

Sorusunu PSA olarak cevaplayın.

Please enter hostname
(sub.domain.com):

Alanında ns1.siteniz.com çeklinde hostname belirlemesi yapın

Please enter server ip#
(123.123.123.123):

Alanında sunucu ip adresinizi yazın

This is your last chance to change your mind.
Is this correct?
[y/n]:

Sorusunu "y" ile cevaplayın.

Daha sonra httpd servisini service httpd restart komutu ile yeniden başlatın.

Hostname ayarlama işlemi tamamlanmış olacaktır.
sonrada proftpd ye reset at.

Ramses

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu dediklerinizin hangisi doğru bilmiyorum ama:) sunucuyu aldığım yere söyledim sorunu çözdüler. Yardım etmeye çalışan herkese teşekkürler. Replerinizi de verdim ...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5