İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Yenilere: İlk Sıraya Gelmeye Çalışmayın

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Yıllar önce çok tecrübesizken yaptığım bir hatayı anlatmak istiyorum.

Yeni başlayanların da okuyup bu kötü tecrübeden yararlanacaklarını umuyorum.

Kendime göre "aranma hacmi" oldukça iyi, ama rekabetin de aşırı olduğu bir kelime seçmiştim ve o kelimede ilk sıraları hedeflemiştim. Reklamlardan iyi para kazanırım diye düşünmüştüm. Siteyi oluşturmam ve içerik girmem aylar sürdü. Sonra diğer çalışmalara da başladım. Gece rüyalarıma giriyordu. Bazen uzun saatler dinlenmeden yemeden içmeden çalışıyordum.

Bir süre sonra siteyi istediğim kelimede yükseltmeye başladım. Bu bayağı bir zamanımı aldı, rekabet çok fazlaydı, ama uğraştığıma değer diye düşünüyordum.

Kısaca siteyi yükselttim. Artık istediğim yerdeydim, bayağı bir hit geliyordu...

Mutlu muydum?

Hayır. Reklamlardan çok para kazanacağımı umarak açtığım site bana çok komik rakamlar kazandırıyordu. Üst sırada öylece kaldım.

Yanlış kelime seçmiştim...

Bu olayı neden anlattım; her kes üst sıralara çıkmaya çalışıyor. Eğer seçimleriniz yanlışsa bu üst sıralar sizi mutlu etmeyecektir.

Siz siz olun, seçimlerinizi iyi yapın!

Saygılarımla,
[onay]Eif[/onay]

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
aynı durumdayım bende :) iyi bir kelimede üst sıralardayım ama kazanamıyorum. hayırlısı diyelim Eif. Bir gün bizde parayı kırıcaz...

xclever

0
İyinet Üyesi
Reaction score
45
teşekkürler eif başlığı görünce yazı şöyle olacak sandım :
üst sıralara gelmeye çalışmayın çünkü üst sıralarda ben varım uğraşmanıza değmez kimseye yerimi kaptırmam:D

Shu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
24
Hiç öyle bir fikre kapılmadım amacım yazıp çizmek oldu hep :)

hrunymaz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Yanlış kelime? Yani aranma hacmi yüksek, konu hakkında site açan çok ama reklamverenler tarafından rağbet görmeyen ya da ticari açıdan işe yaramayan bir kelime anlamında mı?

ntr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hrunymaz arkadaşımızın sorduğu soruyu ben de sormak istiyorum.

X

Xman

Misafir
Yanlış kelime? Yani aranma hacmi yüksek, konu hakkında site açan çok ama reklamverenler tarafından rağbet görmeyen ya da ticari açıdan işe yaramayan bir kelime anlamında mı?

Mesela: (Yemek Tarifleri) arama hacmi oldukça yüksek ve ilk sıradaki siteye günde 10k google hiti getirecek bir kelime, ama bayanlar reklam tıklamayı bilmedikleri için 1.sıradaki site günde 5 dolar kaznırsa öpsünde başına koysun....

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Ben de yeniyim; 2.sırayı istiyorum :)
Hedeflediğim kelime "nasıl birinci olurum"
:)
ne yapmam gerek?

not: yazılarını çalıcıim, çırpacıim :)

AsiMelek

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Mesela: (Yemek Tarifleri) arama hacmi oldukça yüksek ve ilk sıradaki siteye günde 10k google hiti bir kelime, ama bayanlar reklam tıklamayı bilmedikleri için 1.sıradaki site günde 5 dolar kaznırsa öpsünde başına koysun....
asıl erkekler bilmiyor tıklamayı yada bazen fesatlığına tıklamıyor. kadınca yada yemeklerle ilgili sitede içerik adsenseler oldukça başarılı.yeterki yerleştirme güzel olsun.kadın gördüğüne tıklar ,sunmasını biliceksiniz.tıkladığının reklam olduğunu anlamasına gerek bile yok. iyi entegre edildiğinde..

EnkaZ

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
47
Yazılarını okuduğumda eklenecek bişi var mı diye düşünüyorum bazen. Çoğu zaman tek bir şey bile bulamıyorum.

Benim gençliğimi anlatmışsın bu arada :)

SeA

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Bayanlar reklam tıklamayı bilmiyor mu ?

Sayılı kadın siteleri (forum vb) Parayı saymaya vakit bulamıyorlar bence !

daniel1336

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
100
Bayanlar reklam tıklamayı bilmiyor mu ?

Sayılı kadın siteleri (forum vb) Parayı saymaya vakit bulamıyorlar bence !

Eğer site kozmetikse o zaman paraya para demiyordur :)

Şaka bi yana, bu fikir aklıma yeni gelmiş olsada google'dan kazanabilirmiyiz diye bi araştırmak lazım, reklam verenlerin durumu nasıl acaba kozmetikte, çok tıklancağına eminim :p

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Onu Google'a sormak lazım arkadaşlar :) Bu kadar çerez bırakıyor bilgisayarlara bayanların ve erkeklerin reklama tıklamalarını etkileyen psikolojik, demografik v.b faktörleri tespit etmişlerdir artık umarım.

"yemek tarifleri" kelimesi ile ilgili Xman haklı. çok çok haklı :)

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Ben bu görüşe tam olarak katılmıyorum. Birçok değişkene bağlı diye düşünüyorum. Böyle bir sitem de yok bunu da belirteyim.

Bence tıklanma giren ziyaretçinin (Bay - bayan farketmeden) ne aradığına, aradığına nasıl ulaştığına ( google'dan, direkt vs... ) aradığını sitede nerede, nasıl, ne şekilde bulduğuna ( tag sayfasımı, içerik sayfasımı, tasarımı, tasarımda nerede olduğu ), gene ziyaretçinin internet tecrübesinin ne kadar olduğuna ve çıkan reklamların ziyaretçiye nerede, nasıl şekilde sunulduğu ile birlikte aradığıyla alakalı bir reklamın çıkıp çıkmadığına bağlı olarak değişiyordur gibi geliyor... Bayan sitelerinde kaliteli olanlar bence kazandırıyordur.

X

Xman

Misafir
Bayan sitelerinde hile yapmadığınız sürece yada diğer deyişle google kurallarına göre yerleşim yaptığınız sürece yüksek tıklama almanız imkansız. Örneğin aniden misafir gelmiş bir bayan misafirine kek hazırlayacak ama tarif bilmiyor, internete girip google'a kek tarifi yazıyor ilk çıkan sonuca tıklayıp tarifi okuyup çıkıyor, buyrun bu profile reklam tıklatın hile yapmadan...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5