İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

YÖK, İslam’a düşman

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Dinî eğitime sistematik olarak darbe vuran YÖK, son yaptığı hamleyle Din Kültürü öğretmenliği ders programını değiştirdi. İlâhiyat kontenjanını 7 yılda yüzde 80 azaltan YÖK, toplumsal çöküşe rağmen din eğitimi veren kurumlarla uğraşmaya devam ediyor. YÖK, bu okullardaki dinî içerikli dersleri kaldırmaya çalışıyor.

Meslekî dersler azaltılıyor

Bu yıl uygulamaya konulacak olan ‘Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği’ bölümlerindeki eğitim programları tam bir skandal. Programda Arapça ve Kur’ân dersleri azaltılacak. Derslerde baş kapatılmayacak, Peygamberimiz (SAV)’in hayatının özeti olan ‘Hadis’ dersleri kaldırılacak. Asıl amacı Kur’ân’ı anlayan ve yaşayan bireyler yetiştirmek olan ilahiyat fakültelerinde, kitabımız Kur’ân-ı Kerîm’in yorumu olan Tefsir dersleri kaldırılacak. Bu fakültelerde artık Hıristiyanlık Mezhebi dersi de okutulmaya başlanacak.

EMRE ÇAKIR / İSTANBUL

Bu yıl uygulamaya konulacak olan ‘Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği’ bölümlerindeki eğitim programları tam bir skandal. Programda Arapça ve Kur’ân dersleri azaltılacak. Derslerde baş kapatılmayacak, Peygamberimiz (sav)’in hayatının özeti olan ‘Hadis’ dersleri kaldırılacak. Asıl amacı Kur’ân-ı anlayan ve yaşayan bireyler yetiştirmek olan ilahiyat fakültelerinde, kitabımız Kur’ân-ı Kerîm’in yorumu olan Tefsir dersleri kaldırılacak. İşte skandal programın içeriği…

Arapça ders yok, yerine Türkçe öğretecekler!

Din öğretmeninin asıl kavrayıp uygulaması gereken Arapça dersleri kaldırılarak yerine Türkçe uygulama dersleri konuldu. İslam’ı anlayabilmek için bir zorunluluk olan Arapça Dersi’nin kaldırılması, İlahiyat Fakültelerinden İslam dininin tam manasıyla kavranamamasına zemin hazırlanıyor.

Hadis ve Tefsir dersleri kaldırıldı

Dinimizin kaynağı olan Hadis ve Tefsir dersleri de İlahiyat Fakültesinde kaldırıldı. Dinimizin açıklanması ve yorumlanması için belge niteliği taşıyan Peygamberimiz (sav)’in hayatının fotokopisi olan ‘Hadis’ dersleri kaldırılarak yerine müzik, sanat tarihi gibi ilahiyatla alakası olmayan dersler müfredata sokuldu. Skandal sadece bununla da sınırlı kalmadı. Kutsal kitabımız Kur’ân-ı Kerîm’in açıklayıcısı olan ‘Tefsir’ derslerinin kaldırılması, akla ilk olarak ilahiyat fakültelerinde okuyan öğrencilerin yeni müfredatta hangi dinin açıklamasını okuyacakları sorusunu getirdi.

Yeni müfredatta ‘Hıristiyanlık Mezhebi’ dersi verilecek

Yeni müfredatı hazırlayanların asıl hedefi bu uygulama ile gün yüzüne çıkıyor. İslam’ın kaynağı olan ve İslam’ı anlamak İçin gerekli olan Hadis, Tefsir, Arapça gibi derslerin kaldırılarak, yerine Hıristiyanlık Mezhebi derslerinin konulması Eğitim programını hazırlayanların asıl amaçlarının ne olduğunu ortaya koyuyor. Allah’ın emrinin öğretilip uygulanacağı ilahiyat fakültelerinde başörtüsü yasağının devam etmesi ilahiyat fakültelerinin ne kadar geçerli bir fakülte olduğunun da göstergesi durumunda…

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadaşım din dersinin tümüyle kaldırılması söz konusu... adamlar gayet mantıklı çalışıyorlar bence... sen bugün 1000 tane adamı öğretmen olucaksın diye alıcaksın ama adam 4. senesinde öğretmen olamıcağını farkedicek?

E

echo

Misafir
yau hakanizm biraz takip ettim seni ve konularını paso siyasi içerikli postlar atıyorsun foruma.

avatarında bile milliyetçilik ögeleri var.sonuçta buraya siyaseti sokmak hoş değil.

biraz daha dikkatli olmanı tavsiye ediyorum.

keyfinebak.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
halkı devletini din dersleri konusunda insan hakları mahkemesine verebiliyorsa adamların yaptıklarıda normal karşılanmalıdır...

din dersi seçmeli ders olsun diye gidip avrupa insan hakları mahkemesine şikayette bulunulmuş. eylül ayında incelemeler başlıcakmış... yazık yani bunlar olabiliyorsa yök'ün yaptığıda yadırganmamalı... millet yoldan çıkmış devlet ne yapsın...

tetal

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
yazıyı kim yazmışsa cahilce, araştırmadan yazmış. Türkiyede ne kadar imam fazlası olduğundan haberi yok.

ikinci dikkatimi çeken konu "Hıristiyanlık Mezhebi" . hristiyanlık mezhep değil semavi bir dindir. bunu bilmeyen adamın islamla veya ilahiyat fakülteleriyle ilgili yazı yazması ve bunu cahil cesaretiyle yayınlaması ise ayrı bir sorundur.

sverdlow

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Öte yandan din derslerinin islam dersi olarak görülmesi de tuhaf.
Şahsen din derslerinin zorunlu değil seçmeli olmasından yanayım.
Velhasıl, bir inancın militerleşmesi kadar tehlikeli birşey yoktur. Sağ veya sol farketmez. Çünkü insana şunu dayatıyor, ben inanıyorum, sen de inanmak zorundasın diyerek ya psikolojik ya da şiddet yoluyla seni icazeti altına almaya çalışıyor.
Bu bakımdan laikliğin kıymetini ve anlamını bilelim derim.

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sverdlow' Alıntı:
Öte yandan din derslerinin islam dersi olarak görülmesi de tuhaf.
Şahsen din derslerinin zorunlu değil seçmeli olmasından yanayım.
Velhasıl, bir inancın militerleşmesi kadar tehlikeli birşey yoktur. Sağ veya sol farketmez. Çünkü insana şunu dayatıyor, ben inanıyorum, sen de inanmak zorundasın diyerek ya psikolojik ya da şiddet yoluyla seni icazeti altına almaya çalışıyor.
Bu bakımdan laikliğin kıymetini ve anlamını bilelim derim.
Din dersinde namaz ve sureler öğretilir genelde. Kendi dinini bilmeyen insanların laikliğe daha çok zarar vereceğini düşünmüyormusunuz?

Elin hristiyan misyonerleri o kadar yol gelip dinini öğretiyor. İnsanları hristiyan yapmaya çalışıyor. Bakalım hangimiz bir yabancıyı müslüman yapabiliriz. Adam sorsa sana kaç tane sure biliyorsun? Namaz nasıl kılınır? Ya da neden müslüman olayım? dese rezil olmazmıyız...

sverdlow

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
trextra' Alıntı:
Din dersinde namaz ve sureler öğretilir genelde. Kendi dinini bilmeyen insanların laikliğe daha çok zarar vereceğini düşünmüyormusunuz?

Elin hristiyan misyonerleri o kadar yol gelip dinini öğretiyor. İnsanları hristiyan yapmaya çalışıyor. Bakalım hangimiz bir yabancıyı müslüman yapabiliriz. Adam sorsa sana kaç tane sure biliyorsun? Namaz nasıl kılınır? Ya da neden müslüman olayım? dese rezil olmazmıyız...
Kendini sorumlu hisseden bir müslüman için söyledikleriniz kişisel bir problem ya da rahatsızlık yaratabilir ki herkes evinde, sokağında dilediğini öğrenebilir, yazabilir. Ya da uluslararası alanda eğer entelektüel bir saygınlık kazanmışsa mücadelesini de sürdürebilir.
Ama okullarda, zorla kimseye dua, sure ezberletme hakkınız yoktur. Herkesin inanç noktasındaki tercihi sadece kendisini ilgilendirmelidir.
Kaldıki modern, çağdaş bir devletin böyle bir dayatma yapması bu çağda artık olmaması gereken birşey.

uyuz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
iyinet forumlarından politika bölümünün kaldırılmasını ve politik mesajların yasaklanmasını talep ediyorum.

siirvehikaye

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
anlaşılan arkadaşlar sadece bir kça paragraf okumuşlar. sadece seçmeli olsun dediklerine göre. burada sorun seçmeli olup olmaması değil, din eğitimi dersleri verilen bir kurumun işlevlerinin elinden alınmasıdır.

Amacı İslamı öğretmek olan bir kurumdan Hadis dersleri, Arapça öğrenimi kaldırılıp yerine hristiyanlığın öğretimi dersi konulması ne kadar doğrudur.

hem ayrıca adamlar artık Kur'an-ı Keirm okunurken bile saçın açık olmasını istiyorlar. yani artık iyice yoldan çıktılar. hep böyle gideceğini sanıyorlar. Bu dinin başından ne firavunlar, ne ebu cehiller geçti, onalr bile zarar veremedi bunlar gibiler hiç bir şey yapamaz. elbet eninde sonunda görecekler İslam ile uğraşmak ne imiş...

unutulmasın, onların hesabı varsa, Allah ın da bir hesabı var.

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sverdlow' Alıntı:
Kendini sorumlu hisseden bir müslüman için söyledikleriniz kişisel bir problem ya da rahatsızlık yaratabilir ki herkes evinde, sokağında dilediğini öğrenebilir, yazabilir. Ya da uluslararası alanda eğer entelektüel bir saygınlık kazanmışsa mücadelesini de sürdürebilir.
Ama okullarda, zorla kimseye dua, sure ezberletme hakkınız yoktur. Herkesin inanç noktasındaki tercihi sadece kendisini ilgilendirmelidir.
Kaldıki modern, çağdaş bir devletin böyle bir dayatma yapması bu çağda artık olmaması gereken birşey.
Hepimiz din dersi gördük okulda. Bana pek zorla yaptırıyolar gibi gelmiyordu.

dreamz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
echo' Alıntı:
avatarında bile milliyetçilik ögeleri var.sonuçta buraya siyaseti sokmak hoş değil.

biraz daha dikkatli olmanı tavsiye ediyorum.

Avatarda Osmanlı ve Türk bayrağının olmasında ben sorun görmüyorum ?

Yada benim göremedigim bişiler mi var ?

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
trextra' Alıntı:
Hepimiz din dersi gördük okulda. Bana pek zorla yaptırıyolar gibi gelmiyordu.

yaklaşık 8 adet okul değiştirdim (liseyi bitirene kadar..) senin din dersi öğretmenin nasıl biriydi bilmiyorum ama benm liseye kadar gördüğüm bütün hocalar müslümandı... ve o yaştaki bi insana islamı namaz kılmayı sureleri vs zorla ezberletiyorlar sonucundada not kullanıyorlardı... ama lisedeki din hocam kolunun altında laptopu ile dolaşan ilahiyat fakültesinde tanışmış olduğu "ateist" , "hristiyan" insanlarla fikir alışverişi yapmış.. herşeyi sonuna kadar incelemiş.. sadece müslümanlık diğil bütün dinlerle görüşlerle ilgili yorum yapabilicek bi insandı (dershanelerde basit grafikler yapıp dizgicilik yaptıgını katmıyorum) o insandan din dersi almak tamamiyle bir öğrenimdi.. birşeyler öğreniyordunuz... din dersi müfredatında müslüman bilim adamlarının hayatları yaptıklarıyla ilgili bölümler var kaçınız gördü? logaritma denen sistemin temellerini müslüman bi bilim adamının attıgını kaçımız öğrendi? din dersi amacından uzaklaşmış bir derstir bence.. ben din öğretmeninin masanın üstüne çıkıp namaz kıldıgını ve bunu anlattıgını hatırlıyorum... ve banada kıldırmaya çalışıyo.. ben hür bi vatandaş diğilmiyim? bunu istememe hakkım yokmu? sureleri ezberlemek zorundamıyım?? diğilim bence seçmeli olmalı hatta islam ve ahlak bilgisi hristiyanlık ve ahlak bilgisi yahudilik ve ahlak bilgisi olarak 3 farklı ders olmalıdır...

(not olarak hristiyan veya yahudi diğilim... ama eşitlikse eşitlik bu...)

SaintOne

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin seçmeli olmasını en çok alevi'ler için istiyorum çünkü bir alevi çocuğu ailede alevi kültürü ile yetişiyor okula gidiyor sunni , arkadaşlarının yanında v.s sunni bu sefer çocuk kimliğini kaybediyor , psikolosik sorunlar baş gösteriyor...

siirvehikaye

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
firar' Alıntı:
yaklaşık 8 adet okul değiştirdim (liseyi bitirene kadar..) senin din dersi öğretmenin nasıl biriydi bilmiyorum ama benm liseye kadar gördüğüm bütün hocalar müslümandı... ve o yaştaki bi insana islamı namaz kılmayı sureleri vs zorla ezberletiyorlar sonucundada not kullanıyorlardı... ama lisedeki din hocam kolunun altında laptopu ile dolaşan ilahiyat fakültesinde tanışmış olduğu "ateist" , "hristiyan" insanlarla fikir alışverişi yapmış.. herşeyi sonuna kadar incelemiş.. sadece müslümanlık diğil bütün dinlerle görüşlerle ilgili yorum yapabilicek bi insandı (dershanelerde basit grafikler yapıp dizgicilik yaptıgını katmıyorum) o insandan din dersi almak tamamiyle bir öğrenimdi.. birşeyler öğreniyordunuz... din dersi müfredatında müslüman bilim adamlarının hayatları yaptıklarıyla ilgili bölümler var kaçınız gördü? logaritma denen sistemin temellerini müslüman bi bilim adamının attıgını kaçımız öğrendi? din dersi amacından uzaklaşmış bir derstir bence.. ben din öğretmeninin masanın üstüne çıkıp namaz kıldıgını ve bunu anlattıgını hatırlıyorum... ve banada kıldırmaya çalışıyo.. ben hür bi vatandaş diğilmiyim? bunu istememe hakkım yokmu? sureleri ezberlemek zorundamıyım?? diğilim bence seçmeli olmalı hatta islam ve ahlak bilgisi hristiyanlık ve ahlak bilgisi yahudilik ve ahlak bilgisi olarak 3 farklı ders olmalıdır...

(not olarak hristiyan veya yahudi diğilim... ama eşitlikse eşitlik bu...)

eşitlik yüzde 90 ile yüzde 10 u bir tutmak yani öyle mi? eşitlik imam hatipler,meselek liseleri ve diğer mağdur olan öğrenciler dereceye girseler bile bir üniversiteye zor girmeleri herhalde. eşitlik bir islam bölümünden Arapça pratiği kaldırmak, yerine hristiyan dersleri koymak mı? eşitlik Hadis derslerini kaldırıp müzik dersi koymak mı? eşitlik tefsir derslerini kaldrımak mı? Arapçayı, hadis dersini, tefsir dersini kaldırırsan bu insanlar öğrencilere öğretecek neyi öğrenecekelr acaba. eşitlik Kur'an-ı Kerimi okurken başın zorla açılması mııdr?

a afedersin kesin sen bunların yapılmasını istemiyorsundur. çüünkü senin hocan san zorla namaz kılamyı çğretmiş, dimi ya hakkını yemişler. zorla cinsellik dersi verenler eşitlik adına veriyorlar herhalde. ya da zorla ilk okuldan beri hep aynı şeylerin anlatılması da kesinlikle eşitlik ilkesindendir..

sahi 15 yıllık öğrenci hayatında hiç neden coğrafya da tarihe ve diğer derslerde hep aynı şeylerin öğretildiğini sordun mu hocalarına, neden hep basmakalıp cümleler öğretildiğini sordun mu sorgulayıcı eşitlikçi arkadaşım...

kısacası eşitlik sadece işimize geldiğinde konuşuluyor...bu haberde lisedeki din derslerinden bahsedilmiyor, üniversitedeki derslerden bahsediliyor...bu okullardan tefsiri, hadis derslerini kaldırırsan ne öğrenecek de öğretecek bu hocalar...

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
siirvehikaye' Alıntı:
eşitlik yüzde 90 ile yüzde 10 u bir tutmak yani öyle mi? eşitlik imam hatipler,meselek liseleri ve diğer mağdur olan öğrenciler dereceye girseler bile bir üniversiteye zor girmeleri herhalde. eşitlik bir islam bölümünden Arapça pratiği kaldırmak, yerine hristiyan dersleri koymak mı? eşitlik Hadis derslerini kaldırıp müzik dersi koymak mı? eşitlik tefsir derslerini kaldrımak mı? Arapçayı, hadis dersini, tefsir dersini kaldırırsan bu insanlar öğrencilere öğretecek neyi öğrenecekelr acaba. eşitlik Kur'an-ı Kerimi okurken başın zorla açılması mııdr?

a afedersin kesin sen bunların yapılmasını istemiyorsundur. çüünkü senin hocan san zorla namaz kılamyı çğretmiş, dimi ya hakkını yemişler. zorla cinsellik dersi verenler eşitlik adına veriyorlar herhalde. ya da zorla ilk okuldan beri hep aynı şeylerin anlatılması da kesinlikle eşitlik ilkesindendir..

sahi 15 yıllık öğrenci hayatında hiç neden coğrafya da tarihe ve diğer derslerde hep aynı şeylerin öğretildiğini sordun mu hocalarına, neden hep basmakalıp cümleler öğretildiğini sordun mu sorgulayıcı eşitlikçi arkadaşım...

kısacası eşitlik sadece işimize geldiğinde konuşuluyor...bu haberde lisedeki din derslerinden bahsedilmiyor, üniversitedeki derslerden bahsediliyor...bu okullardan tefsiri, hadis derslerini kaldırırsan ne öğrenecek de öğretecek bu hocalar...

lisede hiç bi zaman davranış notum 5 olmadı desem neleri ne şekilde ve ne kadar geniş çaplı sorguladıgımı anlarsın arkadaşım.. ben bu eğitim sistemini eleştirdiğim ben okuldaki yanlışları ortaya döktüğüm için kaç kere kınama aldım bilirmisin? her sene af gelmeseydi kaç kere atılıyodum ben o okuldan biliyomusun? bence bilmiyosun...

ayrıca ilk yorumuma bakarsan ben konuda nelerden bahsedildiğini okuyan bi kişiyim.. okumadan yorum yapmayı pek sevmem.. ama konuya bakarsan liseye düşmüş durumda..

%10la %90ı bir tutmuyorum sadece unutmamanı istediğim bişiy var o %10unda hakları var.. onlar insan diğilmi? ayrıca sen bi insan bir birey olarak hristiyanlığı bilmeden müslüman oluyorsan söylenicek bişiy yok veya bir hristiyan müslümanları tanımadan ben hristiyanım diyorsa o din olmakdan çıkmış soyadı gibi bişiy olmuştur babadan oğula geçen... allah size zeka vermiş beyin vermiş ölçün tartın diye vermiş heralde... bunları okumak günah diğildir..

gelelim meslek liselerine imam hatiplere... meslek liseleri nedir? meslek öğreten teknisyen yetiştiren mühendisin altına eleman yetiştiren bir okuldur.. yurtdışı örnekelrine bakarsanız asıl kuruluş amacı görünür.. meslek lisesine giden adamın zaten üniversiteye girmek gibi bi hedefle gitmesi yanlış bir yönlendirmedir!!! ozaman düz liseye gitsin anadolu lisesine gitsin.. gelelim meslek liseleri içinde imam hatipin yerine.. imam hatip nedir? imam yetiştiren okuldur... eğer amacınız üniversiteye girip doktor olmaksa imam hatipte işiniz nedir? siz imam hatipte okumak istiyorsunuz diye eğitim sistemi değiştirilebilirmi? lütfen biraz objektif olun.. ozaman bende ilkokuldan sonra öss sınavına giriş talep ediyorum.. eğer ben dereceye girebiliyorsam liseyi okumama gerek yok dimi?? üstün zekalı memleketimin bu kadar insanı hayatından 4 seneyi liselerde harcamasın...

(iş siyasete kayıcaksa özelden her istiyenle konuşabilirim.. hatta gerekirse pmden ulaşın ben ufak bi forum açiyim.. boşta domainim var orada sadece bu konuyu tartışalım? )

edit: eklemeyi unutmuşum özür dilerim.. cinsellik derside bence seçmeli olmalıdır.. ama önce aileler de bu konuda gerekli eğitimi almalıdır... bunun kötü birşey olmadığını bilmelidirler... eğer onlar burdaki eğitimin gerekli oldugunu kavrıyamaz ve dersleri çocuklar almazsa 2006 yılında türkiye gibi bi ülkede göbek deliğinden ilişkiye girmeye çalıştıgı için çocuğu olmayan ve doktora başvuran insan sayısı artıcaktır!!! veya öpüşünce çocuk oldugunu düşünen insanlar....

sverdlow

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
siirvehikaye' Alıntı:

kısacası eşitlik sadece işimize geldiğinde konuşuluyor...bu haberde lisedeki din derslerinden bahsedilmiyor, üniversitedeki derslerden bahsediliyor...bu okullardan tefsiri, hadis derslerini kadırırsan ne öğrenecek de öğretecek bu hocalar...
Konuya biraz ters baktığını düşünüyorum.
Keza ülkede %99 müslüman gibi yuvarlak bir oran dillerde dolaşsa da kazın ayağı öyle değil aslında. Sadece alevileri düşünseniz bile sayı milyonları bulabiliyor.
Bu noktada bu insanların din dersini, ki fiiliyatta tamamen farklı, istememeleri, baskıyla masa üstünde namaz kılmayı, sure ezberlemeyi istememeleri doğaldır.
Ayrıca ilahiyat fakültesi ile eğitim fakülteleri arasındaki transferin çok da incir çekirdeğini dolduracak bir konu olduğunu düşünmüyorum.
Öte yandan imam hatip, meslek liseleri varoluş gereği, isminden de anlaşıldığı üzere piyasaya kalifiye eleman yetiştirmek için vardırlar. Eğer öğrencinin üniversiteye dair hedefleri varsa tercihini en baştan yapmalı. İşte bu aileden veya bireysel hatadan kaynaklanan durumun eşitsizlik olduğu görüşüne katılmıyorum.

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Seçmeli ders olursa sorun olmaz mı? Yani 7-8 yaşında çocuk var. Diyeceklerki ekstra ders istiyor musun? İster mi sizce ?

Hayır ben mi çok bağnaz düşünüyorum. Zorla da olsa, namaz kılmayı öğrenmenin, birkaç sure öğrenmenin ne zararı olabilir ki? Öncedende söyledim. Bir hristiyan bize dinimizi sorsa belki anlatırız farzları ama ya adam sorarsa madem bunlar farz sen neden yapmıyorsun? hatta bilmiyorsun..

Kimsenin dinini nasıl yaşadığını eleştirmiyorum yanlış anlaşılmasın. Bu kimseyi ilgilendirmez belki ama dışardan çok komik gözüktüğümüz kesin..

Bence ders seçmeli değilde, dilekçe gibi birşey ile muaf olma gibi bir yaptırıma tabi tutulabilir. Çünkü kimse fazladan ders almak istemez.

Eskiden böyle şeyler tartışılmazdı. Bence din de tartışılmayacak şeylerin başında geliyor. Eleştri hakkı bakımından dışarıyı örnek alıyoruz ama sonra ülke başındakini palyaço yapan bir halka dönüşebiliriz ABD gibi..

gifted

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
trextra' Alıntı:
Seçmeli ders olursa sorun olmaz mı? Yani 7-8 yaşında çocuk var. Diyeceklerki ekstra ders istiyor musun? İster mi sizce ?

Hayır ben mi çok bağnaz düşünüyorum. Zorla da olsa, namaz kılmayı öğrenmenin, birkaç sure öğrenmenin ne zararı olabilir ki? Öncedende söyledim. Bir hristiyan bize dinimizi sorsa belki anlatırız farzları ama ya adam sorarsa madem bunlar farz sen neden yapmıyorsun? hatta bilmiyorsun..

Kimsenin dinini nasıl yaşadığını eleştirmiyorum yanlış anlaşılmasın. Bu kimseyi ilgilendirmez belki ama dışardan çok komik gözüktüğümüz kesin..

Bence ders seçmeli değilde, dilekçe gibi birşey ile muaf olma gibi bir yaptırıma tabi tutulabilir. Çünkü kimse fazladan ders almak istemez.

Eskiden böyle şeyler tartışılmazdı. Bence din de tartışılmayacak şeylerin başında geliyor. Eleştri hakkı bakımından dışarıyı örnek alıyoruz ama sonra ülke başındakini palyaço yapan bir halka dönüşebiliriz ABD gibi..

Trextra sonuna kadar katılıyorum.Türkiyede herkesin din seçme özgürlüğü var ama Türkiyenin %90 dan fazlası Müslüman o zaman neyi tartışıyoruz ki?Bir kısım azınlık istiyor diye %90 kararı değişmez.Din dersi tabi kide müfredatta normal ders olarak olmalıdır.Bazı amerikan film ve dizilerini izleyip özenenler için söylüyorum hiç birşey göründüğü gibi değil eğer çok özeniyorsanız amerika ordan buyrun gidin...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5