İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Yüksek hitli siteler için asp'mi php'mi?

dll

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Yüksek hitli ve profesyonel bir web sitesi için ASP'mi düşünürdünüz yoksa PHP'mi? Örneğin sitenizde 5000 kişi online olacak. Xeon serveriniz var ve sitenizin hangi kodlama ile yazılmasını isterdiniz. Fikirlerinizi bekliyorum .

M

MasterOFMasters

Misafir
php rulez tabiki php asp aklından bile geçmesin bence

dll

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Zaten tüm sitelerim php ancak en son kodladdırdığım php scripti acaip kastı sistemi bu yüzden bir kerede asp deneyeceğim sanırım. Asp neden sevilmiyor? Sistemimi kasıyor yoksa sitenin yüklenmesimi zor? Bunu açıklayabilirmisin.

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
dll, bir scriptin kodlamasının kasıp kasmaması, kodlamanın kalitesine bağlı. eğer işinde uzman olmayan birisine kodlatırsan, CPU çok yersin. kaliteli kodlamayı yapan birisini bulursan sorun yaşamazsın merak etme. bu da biraz pahalıya patlar o ayrı mesele.

Hostsatis.Com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Burda asıl sorun Database dir . Mysql Veritabanları Access den daha hızlı ve sağlamdır. Php ve Asp seçimi konusunda da kesinlikle kodlama ile ilgilidir. Tabii Maliyet yardım göz önüne alınınca Php biraz daha ağır basıyor. Bilindiği gibi Asp Kodlama dilinde Mysql de kullanılıyor. Linux serverlada Asp destekleri mevcut fakat performansı düşük.

M

MasterOFMasters

Misafir
birdefa php açık kaynak tarafından olduğundan ona destek veriyorum

kişisel işlerim için mecburiyetten windows kulanıyorum ama server larımda sitelerimde hep linux php mysql apache vs yani hep açık kaynak taraftarı olan ları tercih ediyorum

ne biliyim bide özelikle asp ye gıcık oldum bi kere artıkda sevemem yani
hani nedensiz yere bazen sırf birinin tipi yada konuşmasına gıcık olursunzu ya benimkide öyle bişi

Developer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Php, Asp, .Net , Java hangi dili seçerseniz secin hangisi projenize en uygun ise en kullanışlı odur.
Asp devri biraz geride kaldı gibi artık.
Php, .Net , Java teknolojilerinden birini kullanmanızı tercih ederim.
Neden Asp geride kaldı, çünkü tam yönlü nesne tabanlı programlamaya destek vermez.
.Net bu sorunu ortadan kaldırmıştır ama .Net'de şu an oturmuş değildir gelişme sürecindedir 2.0'dadır.
2000'de başlayan Asp .Net 1.0 ile 2010 yılında öngörüldüğü gibi gelişim devrini bitirecektir ve en son Asp .Net 3.0 olacaktır.
Asp'yi tercih etmenizi pek tavsiye etmem, proje geliştirme acısından sizi ilerde önünüzü tıkayabilir.

WhiteKey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
En basitinden işi yapmış olmak için yapan adam kodlamasına bakarak anlayabilirsiniz.

PHP:
mysql_pconnect("localhost","user","pass");
$sql="select * from uyeler";
$veriler=mysql_query($sql);

$sql="select * from mesajlar";

gibi tüm işlemleri $sql="select * from mesajlar"; şeklinde yapanlar 1 sayfada 10larca db sorgusu yapanlar... Genelde iş elimden gitsin sahibinde patlarsa patlasın gibi düşünenlerden çıkıyor (Yada bilmeyenlerden)...

basit bir örnek vermek gerekirse

Uydurma iş yapan adam bu şekilde yazar.
PHP:
$sql="select * from database where userid='$userid'";
$mesajlar=mysql_query($sql);
if(mysql_num_rows($mesajlar)){
echo "Daha önce mesaj göndermemişsiniz. Bu dosyayı indirmek için en az 1 mesajınız olmalı";
}else{
// dosya yükleme işlemleri
}

Adam gibi yazmak isteyende
PHP:
$sql="select id from database where userid='$userid' limit 1";
$uyeler=mysql_query($sql);
if(mysql_num_rows($uyeler)){
echo "Daha önce mesaj göndermemişsiniz. Bu dosyayı indirmek için en az 1 mesajınız olmalı";
}else{
}

ikiside aynı işi yapar.
1. de kullanıcının attığı bütün mesajları değişkene yükler. (Yavaşlık+Ram+Sistemi yorar) değişkene atanıcak bilgi kişinin mesaj duruma 10.000-500.000 bile olabilir .

2. de kullanıcının attığı ilk mesajı görünce durup işlem yapmayı keser değişkene atanıcak bilgi 4-5 karakterdir.

özetlemek gerekirse herkez ben yazarım der ama online kişi sayısı artınca belli olur.
Forumda herkez çoğu projeye xx$ a yazarım (olmadı editlerim :) diye düşünerek vb.) gibi cevaplar veriyor.
Başkası xxx$ dan aşşağı yazılmaz deyince bide dolandırıcı muamelesi görüyor. Her yüksek ücret isteyen kişide iyi yazmaz ama açıkcası çok basit rakamlarada kod yazan kişilerin yaptıkları kodlamalardan bir hayır geleceğini sanmıyorum...

metadige

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
rotring arkadaşım doğru yazmışsın ama bir şey var senin yazdığın şekilde ki yazımda yavaşlatır, çünkü gereksiz yere hep çift tırnak kullanmışsın, php yorumlayıcısı çift tırnak içinide yorumlar , oysa tek tırnak içini direk yazar.

Bu da kullanıcı çok olduğu zaman çok büyük performans farkı demektir, buna da dikkat etmek gerekir.

Ayrıca veritabanı yapısı da çok önemlidir.

WhiteKey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Olayı kabaca anlatmak için yazdım ve fark herkezin kafasında kendine göre şekillenmiştir zaten.

" kullanımındada içerisinde $ geçmedikten sonra problem olmaz diye biliyorum eğer olursa aynı problemi ' ilede yapabilirsin.

PHP:
echo "1. satir $bilgi arada fark olmayan bölüm<br>";
echo '1. satir' . $bilgi . 'arada fark olmayan bölüm<br>';
echo "2. satir<br>";
echo '2. satir<br>';

metadige

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Arkadaşım içinde $ geçip geçmemesi farketmiyor, işte içinde $ geçiyor mu veya başka bir komut var mı diye çift tırnak içini yorumlar, fakat tek tırnağı direk yazar.

yani burada ikinci şekilde yazılması gerekir devamlı.

dsgnr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
rotring' Alıntı:
En basitinden işi yapmış olmak için yapan adam kodlamasına bakarak anlayabilirsiniz.

PHP:
mysql_pconnect("localhost","user","pass");
$sql="select * from uyeler";

$sql="select * from mesajlar";

gibi tüm işlemleri $sql="select * from mesajlar"; şeklinde yapanlar 1 sayfada 10larca db sorgusu yapanlar... Genelde iş elimden gitsin sahibinde patlarsa patlasın gibi düşünenlerden çıkıyor (Yada bilmeyenlerden)...

basit bir örnek vermek gerekirse

Uydurma iş yapan adam bu şekilde yazar.
PHP:
$sql="select * from database where userid='$userid'";
$mesajlar=mysql_query($sql);
if(mysql_num_rows($mesajlar)){
}else{
}

Adam gibi yazmak isteyende
PHP:
$sql="select id from database where userid='$userid' limit 1";
$uyeler=mysql_query($sql);
if(mysql_num_rows($uyeler)){
}else{
}

ikiside aynı işi yapar.
1. de kullanıcının attığı bütün mesajları değişkene yükler. (Yavaşlık+Ram+Sistemi yorar) değişkene atanıcak bilgi kişinin mesaj duruma 10.000-500.000 bile olabilir .

2. de kullanıcının attığı ilk mesajı görünce durup işlem yapmayı keser değişkene atanıcak bilgi 4-5 karakterdir.

özetlemek gerekirse herkez ben yazarım der ama online kişi sayısı artınca belli olur.
Forumda herkez çoğu projeye xx$ a yazarım (olmadı editlerim :) diye düşünerek vb.) gibi cevaplar veriyor.
Başkası xxx$ dan aşşağı yazılmaz deyince bide dolandırıcı muamelesi görüyor. Her yüksek ücret isteyen kişide iyi yazmaz ama açıkcası çok basit rakamlarada kod yazan kişilerin yaptıkları kodlamalardan bir hayır geleceğini sanmıyorum...
Taktir Ederek Okudum..

lovemove

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
asp kullanıyorum. asp php den daha güzel kullanışlı bir dil olarak düşünüyorum. yanlız asp de dikkat etmeniz gerekn en önemli nokta
databasedir.
Access kullanırsanız; yüksek ziyaretçi alan bir sitede her zmaan makineyi yorar ve hata alırsınız.
Mysql kullanırsanız asp kesinlikle tavsiye edeceğim bir dildir. Gerçi
asp .NET çıktı asp 3 çıktı yeni başlayacakların asp 3 ü öğrenemsini tavsiye ederim.
Database Mssql veya Mysql

dll

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Sistemi asp ve mysql yazdırdım arkadaşlar. Yardımlarınız için saolun. Tüm cevap verenleri repliyorum :)

sata

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
walla asp mssql kullandım 60 bin tekil 800 bin çoğul günlük hitim vardı ve amd athlon 64 3200 ve 2 gb ram li makinede duruyordu site en ufak kasılma olmuyordu.

Raiden

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
asp diğe birşey kaldımı ki ya:) bence sorunu değiştir ve php mi .Net mi diğe tekrardan sor.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5