İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Yüksek kazanç.

nedo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Kazanç/Yüksek kazanç/Uzun süreli kazanç.

Adsense'in Türkçe içeriği kabul'ünden sonra Türkiyede içerik sahibi yada adsense için oluşturulmuş bir çok site programa dahil oldu, çalışmaya başladı.

Öncelikle eğer amacınız internet'den para kazanmak iste, (internet yayıncılığı) bir şeyler yayınlamanız gerekir. İçerik oluşturmak çok zor bir mevzu da değildir. Adsense gibi bir programın Türkçe içeriği kabul etmesi Türkçe içeriğin genişlemesini sağlamalıdır, yayıncıların çeşitli yollarla kazanç artırmayı denemesini değil.

Sitenizin konu seçimine gelince. Sınırsız konu arasından seçim yapmak gibi bir lüksünüz var. Bunlar kazanç olarak ikiye ayrılıyor.

1. Yüksek getiri sağlayan konular. (Tatil, Finans, Sağlık vs gibi..) Ancak bu konularda ziyaretçi sayınız sınırlı kalıyor.

2. Düşük getiri sağlayanlar. (Müzik, Fotoğraf vs gibi..) Ziyaretçi sayınız yüksek oluyor ancak reklam ilgi alaka/ödeme oranınız düşük kalıyor bu seferde.

Konunuzu seçtikden sonra (örneğin 2. el otomobil) projenizi ufakdan bir kaleme alıp düşünün. Ardından hayata geçirin ve içeriğinizi genişletmeye bakın. Bugün 1-2 dolar kazanıyor olmanız normal olan olacaktır. Ancak zamanla ziyaretci sayınız ve geliriniz artacaktır, şüpheniz olmasın. Dikkat edin, içeriği olmayan sitelerin yüksek ziyaretçileri olsada bu durum geçicidir, kazanç günü kurtarmaktan ibaretdir.

Ziyaretçi demek hit demek değildir. Bunun üzerine bir tez yazdıydım zamanında kısaca özetleyeyim. Pop up pencerelerden, "buraya tıkla"lardan gelen ziyaretçinin kalitesi arama motorundan, "kulaktan kulağa"dan (arkadaş tavsiyesi vs..) yada favori sitelerden direkt olarak girenle bir değildir. Arasında çok fark vardır. Kaliteli ziyaretçi daha fazla sayfa gezer, reklamlarla ilgilenir ve en önemlisi satın alma gücü ve potansiyeli çok daha fazladır.

Reklam fiyatları hakkında birşeyler söylemeden önce; Bilginizi paylaşın. Bilgi paylaşımı sizden hiçbirşey götürmez. Emin olun.

Reklamlara gelince...

Sitenizde eğer 4 lü adsense gösteriyor iseniz bu alandaki reklam fiyatları en düşüğün üzerine sıralanacaktır.

Nasıl? 6 tane reklam veren ele alalım A B C D E F.
A firmasının en yüksek tıklama başına ödeme rakamı 10 dolar,
B'nin 5 dolar
C'nin 1 dolar
D'nin 50 cent
E'nin 20 cent, ve de F'nin 5 cent olsun.

Eğer o an reklam alanında C D E ve F reklamları yayınlanıyor ise, adsense'in reklam verenin minumum ödemesi hesabı doğrultusunda yayınladığınız reklam fiyatları, F 5 cent, E 6 cent D 7 cent ve C 8 cent olacaktır. Yani eğer C şirketi maximum fiyatı 100 dolarda girmiş olsa idi size 8 cent verecekti.

Burdan şunu çıkarmanızı istiyorum; Yayınladığınız reklamlar arasında max rakamı düşük olanlar olmadığı sürece, reklamlar size yüksek kazanç sağlar. Reklam seçiminde buna dikkat edin.

Ayrıca, anladığım ve sitepoint'de tartıştığımız dönemden hatırladığım kadarıyla 3 tane adsense yerleştirdiğinizde (hepsini 4 lü varsayalım) sistem 12 reklam çıktığını varsayarak fiyatlandırmayı ona göre yapıyor idi. En düşük veren 5 cent de olsa 12 cent e kadar çıkma avantajınız var idi yanlış hatırlamıyorsam. Buda dikkat edilmesi gereken bir nokta.

Son olarak "bir çok kez %3-4-5 tıklama oranım var beni atarlarmı?" yazıları okudum ve bir çok arkadaşında "hiledir, olmaz, atarlar" cevaplarını gördüm bu forumda. Arkadaşlar yanıltmayın kimseyi. 10 sayfadan oluşan bir sitenin %10-15 de tıklama oranı olabilir. Eğer TOS'a aykırı herhangi birşey yapmıyor iseniz sorun OLMAZ.

Bilginize bir kez daha yazıyorum satmadan önce 3 ay boyunca %4-5 tıklama oranı ve günde 2500 ortalama click ile çalışan sitem oldu. Eğer google yüksek rakamları inceliyor, bukadar tıklama oran olmaz diyor iseniz, önce beni sistem dışına itmesi gerekiyordu öyle değilmi ? Bu süreç boyunca mailleştikde...

Önemli olan, gerçek ve bilgi amaçlı içeriğe,
çıkan reklamların yayın kalitesi açısından bir seviyeye kadar başarılı bir arabirime
ve de profösyönel manteliteye sahip olmanız.

Uzun süreli 1. iş yada 2. iş olarak internet yayıncılığından ve adsense'den para kazanabilirsiniz.

Bugün hiçbirşey sır değil, herkez bilgisini açıklıyor ve internet öyle fedakâr ki size hepsini bir kaç dakikada öğrenme fırsatı veriyor. Umarım adsense ile, Türkçe içerik kirlenmez aksine gelişir ve büyür.

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Türkiye'den tıklanan ingilizce reklamların getirisinin daha az olduğu hep söyleniyor. ancak reklam veren için ülke seçeneği var. seçeneklerin içinde Türkiye'de varsa ve bende gösteriliyorsa ve Türkiye'den tıklanıyorsa fiyatlandırmada hiçbir fark olmaması gerekmez mi?

nedo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
pigeon' Alıntı:
Türkiye'den tıklanan ingilizce reklamların getirisinin daha az olduğu hep söyleniyor. ancak reklam veren için ülke seçeneği var. seçeneklerin içinde Türkiye'de varsa ve bende gösteriliyorsa ve Türkiye'den tıklanıyorsa fiyatlandırmada hiçbir fark olmaması gerekmez mi?

Aynı reklama tıklanıyorsa aynı ücret ödenir. Eğer Adsene kendi kesinti farkını farklı ülkeler için değiştirmiyor ise ki sanmıyorum saçma olurdu.

Ancak şu olabilir. X şirketi 3 tane aynı reklamı hazırlar (3 farklı campaign açar). Birini ABD' de birini İngilterede ve birinide genelde (Tüm ülkeler) yayınlamayı seçer. ABD için 40 cent, İngiltere için 50 cent, genel içinde 5 cent fiyat verir, ancak bu şekilde aynı reklam farklı ülkelerde farklı fiyatla gösteriliyor olur.

Bunu bizde yapıyoruz zaman zaman. Örneğin refferer kodunuz ile adsense de reklam yayınlıyorsunuz. Tıklayana mp3 yazılımı satacaksınız ve yazılım başına komisyon alacaksınız. İngiltere, ABD gibi ülkelerin alım gücü daha yüksek ve reklamlardada seçicilik, pahalılık olduğundan dolayı tıklama max ücretini genel' e yada Türkiyeye göre daha yüksek girmeniz gerekiyor yada mantıklı oluyor.

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
nedo' Alıntı:
Aynı reklama tıklanıyorsa aynı ücret ödenir. Eğer Adsene kendi kesinti farkını farklı ülkeler için değiştirmiyor ise ki sanmıyorum saçma olurdu.

Ancak şu olabilir. X şirketi 3 tane aynı reklamı hazırlar (3 farklı campaign açar). Birini ABD' de birini İngilterede ve birinide genelde (Tüm ülkeler) yayınlamayı seçer. ABD için 40 cent, İngiltere için 50 cent, genel içinde 5 cent fiyat verir, ancak bu şekilde aynı reklam farklı ülkelerde farklı fiyatla gösteriliyor olur.

teşekkür ederim. bence de mantıklısı budur..

E

EnTrue

Misafir
Aslında durum şöyle izah edilebilir biz Türk'ler olarak cpm'yi küçük gösteriyoruz çıksın da nası çıkarsa çıksın tarzında. Mesela ben almıştım orda 0.05$'dan 100$'a kadar seçenek var jher tıklama için e bende 0.05'i seçtim yani her Türk bunu yapar sonuçta 0.05'in getirisi 0.03 olur e az tabi.

KerneL32

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
X firmasi reklamin cikmasi icin Amerika Fransa Hollanda Almanya Turkiyeyi sectiyse ve reklami Fransizca bir sitede 1 $ veriyorsa ayni reklam turkce bir sitede ciktiginda ayni reklama tiklama basina 1 $ vermez. ISP Yabanci ise kesinti ile bu rakama yakin ISP turk ise buyuk bir kesinti ile oder.

Ornek :
x Firmasinin fransizca bir sitede yabanci bir ISP ile tiklanan reklami 1 $ ise
x Firmasinin fransizca bir sitede yerli bir ISP ile tiklanan reklama 1 $
x Firmasinin turkce bir sitede yabanci bir ISP ile tiklanan reklama 0.7 $
x Firmasinin turkce bir sitede yerli bir ISP ile tiklanan reklama 0.2 $

gibi rakamlar verdigini soyleyebiliriz.
( ucretler yaklasik degerlerdir. kesin rakamlar asla degildir. Sadece bir ornektir. )

SeVeRaL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
pigeon' Alıntı:
Türkiye'den tıklanan ingilizce reklamların getirisinin daha az olduğu hep söyleniyor...

Kesinlikle doğru. Arkadaşımla aynı keyword'lere sahip html dosyaları kullanarak sayfalar açtık. Bana günlük 120 civarı tıklamaya maksimum 10 $ verirken (reklamlarım Türkçe'ydi), arkadaşa(reklamları ingilizceydi) 120 tıklamaya 30$-40$ verdi. Ve neden onda inglizce reklam bende ise Türkçe reklam çıktığını hâla anlamış değilim :(

A

altar

Misafir
nedo' Alıntı:
Bugün hiçbirşey sır değil, herkez bilgisini açıklıyor

hayır dostum, herkes bilgisini açıklamıyor, ben bildiklerimi paylaşmıyorum ben kazanıyorum, merak etme burada bir çok kişi para kazanma konusunda Guru seviyesinde. Onlarda bilgilerini paylaşmıyorlar. Takılın adsense ile, iyidir.

nedo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Paylaşmak zarar vermez Sn.Altar. Düzeltme için teşekkürler ayrıca.

X firmasi reklamin cikmasi icin Amerika Fransa Hollanda Almanya Turkiyeyi sectiyse ve reklami Fransizca bir sitede 1 $ veriyorsa ayni reklam turkce bir sitede ciktiginda ayni reklama tiklama basina 1 $ vermez. ISP Yabanci ise kesinti ile bu rakama yakin ISP turk ise buyuk bir kesinti ile oder.

Bu bir tez olsa gerek, peki açıklayabilecekmisiniz nedenini? Mantıklı bir sebebi yok tezinizin. Ordan bu kadar, burdan şu kadar kesinti yapıyor diye birşey duymadım, görmedim. Araştırdım az önce gene rastlamadım.

Bakın Sn.Kernel, 1. sayfada yayıncının farklı ülkeler için farklı fiyatlar seçmesinden ötürü Türkiyedeki tıklama fiyatlarının düşük olduğunu düşündüğümü söyledim, doğruluğunu halen savunuyor ve geliştiriyorum;

Varsayalım yabancı bir yayıncı reklamı Global (Tüm ülkeler) seçip, max cpm'i 1 dolar girdi. Bu reklam Türkiyede sizin Türkçe sitenizdede yayınlandı. 4 lü adsense reklam alanınızda yayınlanan reklamın yanında 5 - 6 ve 8 centlik ucuz reklamlar çıkıyor ise eğer, o max cpm'i 1 dolar olan reklamda 9 cent e yayınlanacaktır orada. Türkçe sitelerde yayınlanan reklamların çoğunun ucuz olduğunu varsayarak Türkçe site yada bölgede gösterdiğiniz reklamın KESİNTİSİNDEN değil, ancak yanında çıkan reklamların fiyatlarının düşük olmasından dolayı düşük ödediğini söyleyebilirim size.

P.S: max cpm hakkında ilk yazımda bilgi vermiştim.

nedo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
EnTrue' Alıntı:
Aslında durum şöyle izah edilebilir biz Türk'ler olarak cpm'yi küçük gösteriyoruz çıksın da nası çıkarsa çıksın tarzında. Mesela ben almıştım orda 0.05$'dan 100$'a kadar seçenek var jher tıklama için e bende 0.05'i seçtim yani her Türk bunu yapar sonuçta 0.05'in getirisi 0.03 olur e az tabi.

Sn.EnTrue,

Eğer reklam yayınlayacağınız pazardaki diğer reklamların fiyatları ortalama 15-20 cent arasında ise 5 centlik reklamınız çok az gösterim alacak ve tıklama/ziyaretci veriminizde vesilesiyle çok düşük olacaktır.

Ayrıca alım gücü yüksek marketler için şirketler yüksek tıklama ücretiyle reklam yayınlayabilirler bu da çok normaldir.

Kısacası kişisel yada küçük ölçekli işletmeniz için kullandığınız adwords fiyat prensibinizi genele yaymak yanlış bir yaklaşım olur.

Türkiyede girilen reklam fiyatlarının düşük olmasına ise 2 ana sebep bulabilirim.

1. si pazarda çok az firma olmasından dolayı max 5 cent de verseniz, 50 cent de hemen hemen aynı gösterim oranını yakalayabiliyorsunuz.

2. si ise Türk ziyaretcilerin alım gücünün düşük, Türk web sayfalarınında satacak ürün, pazarlayacak uygulamalarının yetersiz olmasıdır.

KerneL32

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
@Nedo tezler insanlara aittir. Tezler gecerli delillerle ortaya koyuldugunda kanitlasir. Kanitlar dogrulugu ispatlanmis bilgilerdir. Bahsetmis oldugumuz genel bir anlatimdir. Formulize edilmis 4-5 li reklam bolumleri icin birsey soylemedik. Bir tanesi bir soru sordu soruye cevap verdik.

Size Bir Soru :

"ADSENSE REKLAMLARINDA TEKLI REKLAM SECENEGINE TIKLANAN REKLAMLAR MI DAHA COK KAZANDIRIR YOKSA 4-5 LI GENIS BUYUK REKLAM SECENEGINE TIKLANAN REKLAM MI DAHA COK KAZANDIRIR"

Benim TEZ'im ( Aciklamalara gore kanitlayacagim ) : tekli reklam secenegi yani su 120 likler varya onlar ... DAHA COK KAZANDIRIR ...

Kolay gelsin.

A

altar

Misafir
Dostum bak ben sana paylaşmanın nasıl zarar vereceğini anlatayım; eğer sen burada güzel ve ödeme yapan bi yer yazarsan forumun yarısı üye olur, üyeler dışında sadece okumak için gelenlerde var, emin ol aralarından bir kaçı bişeyler karıştırmayı dener ve Türkiyeyi banlarlar, benim aylık 1500 dolar civarında aldığım bir firma var, ben bunu başka bi forumda yazmıştım ve dünya kadar kişi üye olmuş, sonra Türkiye'yi listeden sildiler ve hepsini banladılar. Çoğu sahtekarlık yapmayı denemiş. Beni atmadılar çünkü ben her zaman onlara o güveni sağladım, emin olmadığım kazançları sildirdim. Kadın MSN'de bana tüm Türkiye'den üye olanları attık, çok sahtekarlık yapıyorlar dedi. Yani sözün özü eğer paylaşırsan kaybedersin.

nedo' Alıntı:
Paylaşmak zarar vermez Sn.Altar. Düzeltme için teşekkürler ayrıca.

Bu bir tez olsa gerek, peki açıklayabilecekmisiniz nedenini? Mantıklı bir sebebi yok tezinizin. Ordan bu kadar, burdan şu kadar kesinti yapıyor diye birşey duymadım, görmedim. Araştırdım az önce gene rastlamadım.

Bakın Sn.Kernel, 1. sayfada yayıncının farklı ülkeler için farklı fiyatlar seçmesinden ötürü Türkiyedeki tıklama fiyatlarının düşük olduğunu düşündüğümü söyledim, doğruluğunu halen savunuyor ve geliştiriyorum;

Varsayalım yabancı bir yayıncı reklamı Global (Tüm ülkeler) seçip, max cpm'i 1 dolar girdi. Bu reklam Türkiyede sizin Türkçe sitenizdede yayınlandı. 4 lü adsense reklam alanınızda yayınlanan reklamın yanında 5 - 6 ve 8 centlik ucuz reklamlar çıkıyor ise eğer, o max cpm'i 1 dolar olan reklamda 9 cent e yayınlanacaktır orada. Türkçe sitelerde yayınlanan reklamların çoğunun ucuz olduğunu varsayarak Türkçe site yada bölgede gösterdiğiniz reklamın KESİNTİSİNDEN değil, ancak yanında çıkan reklamların fiyatlarının düşük olmasından dolayı düşük ödediğini söyleyebilirim size.

P.S: max cpm hakkında ilk yazımda bilgi vermiştim.

A

altar

Misafir
referlerin üstünden 3 kuruş kazanmaktansa para kazanmayı tercih ederim. (Robert Bosh'un sözü gibi oldu ama idare edin :))

gothic

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sayfa turkce ise vede google o sayfayi indexlemi$ ise reklamlar türkce olur.

Mesela;

index.html türkçe vede google indexledi reklamlar türkçe çıkar.
index2.html türkçe vede google indexlemedi reklamlar ingilizce çıkar.

nedo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
KerneL32' Alıntı:
@Nedo tezler insanlara aittir. Tezler gecerli delillerle ortaya koyuldugunda kanitlasir. Kanitlar dogrulugu ispatlanmis bilgilerdir. Bahsetmis oldugumuz genel bir anlatimdir. Formulize edilmis 4-5 li reklam bolumleri icin birsey soylemedik. Bir tanesi bir soru sordu soruye cevap verdik.

Size Bir Soru :

"ADSENSE REKLAMLARINDA TEKLI REKLAM SECENEGINE TIKLANAN REKLAMLAR MI DAHA COK KAZANDIRIR YOKSA 4-5 LI GENIS BUYUK REKLAM SECENEGINE TIKLANAN REKLAM MI DAHA COK KAZANDIRIR"

Benim TEZ'im ( Aciklamalara gore kanitlayacagim ) : tekli reklam secenegi yani su 120 likler varya onlar ... DAHA COK KAZANDIRIR ...

Kolay gelsin.

Ben sizden neden google farklı ülkelerden farklı kesinti yapıyor, buna dair en az 1 kaynak vermenizi isteyeceğim. Böyle birşey olmadığı konusunda ısrarcıyım çünkü.

Ayrıca biraz sitem ve sinir sezdim mesajınızda, sn.Kernel, amaç sadece doğru olana birlikde karar vermek, sakın "bak ben bildim sen bilmedin"e getirmeye çalıştığımı sanmayın, doğruyu bulalım zaten amacımızda birşeyler paylaşmak değilmi?..

nedo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
altar' Alıntı:
Dostum bak ben sana paylaşmanın nasıl zarar vereceğini anlatayım; eğer sen burada güzel ve ödeme yapan bi yer yazarsan forumun yarısı üye olur, üyeler dışında sadece okumak için gelenlerde var, emin ol aralarından bir kaçı bişeyler karıştırmayı dener ve Türkiyeyi banlarlar, benim aylık 1500 dolar civarında aldığım bir firma var, ben bunu başka bi forumda yazmıştım ve dünya kadar kişi üye olmuş, sonra Türkiye'yi listeden sildiler ve hepsini banladılar. Çoğu sahtekarlık yapmayı denemiş. Beni atmadılar çünkü ben her zaman onlara o güveni sağladım, emin olmadığım kazançları sildirdim. Kadın MSN'de bana tüm Türkiye'den üye olanları attık, çok sahtekarlık yapıyorlar dedi. Yani sözün özü eğer paylaşırsan kaybedersin.

Farkındayım bunun Sn.Altar. Farkındayım.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5