İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Zorunlu askerliğe ceza

alorak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Duman' Alıntı:
Maddi desteği nerde var? Bu Insan askerden dönene kadar devlet bakacakmi eşine çocuğuna?

Bişey olduğu anda oyak ailene yuklu bi bedel öduyor demişsin, illaki şehitmi olmak gerek?

Doğu batı ayrımı yapmak istemiyorum ama Vatanını sevenler o uğurda ölmeye razı.Ki doğuda() kızlar askerlik kutsal görev diye eşlerini kendi elleriyle gönderiyorlar ve erkek tarafının ailesi tarafından asker eşi maddi manevi destekleniyor.

Ayrıca Halil İbrahim Türküsünü bilirsin?Anlamını da öğrenmeni isterim.Gör bakalım Vatan için şehitliğe Halil İbrahim nasıl cevap veriyor.

ryden

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
arada bir böyle çürük insanlar çıkıyor doğaldır gerçi askerden kaçan ve türkiyeyi 1 avuç ne olduğu belli olmayan kişilere şikayet ederek ne kadar türk olduğunu ! belli eden vatan hainlerine 40 ay yaptırmalı zaten o herif askere gidince elbet bunun acısını çıkarırlar bu o ve onun gibilerine ders olacak kanaatindeyim

timsah

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben askere gitmeden onceki hayatimi istiyorum... askere gitmeyenler bilmez, askerlik yapanlara bi sorum var. askerden once nasil bir hayatiniz vardi?

MoD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Sahip oldugun evin vergisi var, Devlete odeniyor.
Cep telefonu faturan var, GSM firmasina fatura oduyorsun.
Sevdigin kiz var, Durumun kotu olsada evlilik hazirliklari derken bedel oduyorsun.

Askerlikte bu topraklarda yasamanin bedelidir.

Param yok vergi odemem dersen Maliye evine goz diker.
Gsm sebekesi faturayi tahsil etmezse , telefon kullanma ozgurlugunu elinden alir.
Sevdigin kiza dugun/dernek yada akabinde ekmek sunamazsan terk eder.

Bu durumda kahramanimiz ne yapar?
- Maliyeye kaptirdigi ev yerine baska yerden ucuz bir ev alir.Yada baskalarinin evinde kalir.
- Baska bir GSM sebekesinden hat alir. Ordanda kovulana kadar onu kullanir.
- Baska bir kizi sever. Fakat kiz daha cok sey ister.

Askerlik yapmayi gereksiz/sacma gorenlerde baska topraklara gidip siginti gibi yasamayi secebilirler. Dedeleriniz Kurtulus savasini yaparken tarladaki mahsulu dusunmedi. Bu konulari tartismaya acabilecek kadar cagdas bir ulke olmayi red ediyorum.

KIZILKURT

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
the_alorak' Alıntı:
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine giden bir Türk genci(!) bana zorunlu askerlik yaptırıyorlar dedi ve AİHM bize 5 bin avro ceza verdi.Sizce olay nasıl olmalı.

nasıl yani. ciddi ciddi AİHM ceza mı verdi bize? haberin doğru olduğunu sanmıyorum.

gerçi baya bi önceki konu ama merak ettim.

cınaroğlu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Askerlik Vatan Borcudur.Her türk erkeği askerliğini yapacak.(tabi yapmayanada nasıl bir erkek gözü ile bakılır tartışılır)Bizi şikayet eden erkek görünümlü genç gibi...

hiphop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
para kazanan adamı askere almayacaksın bırakcaksın calıssın issiz gucsuzleri alıp onlara maas versek daha iyi olmazmı

cakirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
askerlikten kaçmak vatan hainliğidir. Bize ayakta tutan bu askeriyedir. Gerisi boş laf bence :)

protos78

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben askere gitmedim. Kardesim gitti.

Ziyarete gittigimde 8-9 cocuklu ailelerin en buyuk erkek cocugunun askerde parasizliktan ac gezdigini gordum. Askerde, uniformanin uzerindeki bazi esyalar para ile satiliyor. Adamlarin bunlari almaya dahi parasi yok. Olmadigi icin sopa yiyenler bile oldugunu kardesim soylemisti.

Ailesinin tum gelirini saglayan bir insan evladini askere alarak, sadece o kisiye degil, ailesine de zarar veriliyor. Kardesim askerde iken, arkadasinin biri bana 11 milyon maasini verdi. Bunu aileme ilet abi, bankadan gonderirsem, havale parasi aliyorlar dedi. Gozlerimin ici doldu. Adamin ailesinin bir kurus parasi yokki, askerden oglunun maasina muhtac durumda.

Devletin bu durumdaki aileleri dusunmesi, bu insanlari askere almamasi lazim. Alacaksada ailesinin gecimini saglamasi lazim.

Turkiyede su anda 1.5 milyon asker silah altinda. Daha da fazla olabilir. Ortada ne savas var ne baska bir sey. Bu askerlerin cogu 20 yas civarinda. En verimli olunacak zamanda. 18 ay adamlari ulkenin uretim safhasindan cekip, verimli bir sekilde kullanmiyorsunuz. Bu buyuk israf.

Kimse bana askeri egitim veriliyor seklinde anlatmasin. Askeri egitim verilecekse, herkes kendi ilinde ayda 2-3 gun egitime alinabilir.

Vatan sadece sinirda askerin eline silah verilerek korunmaz. Ekonomik olarak gucsuz duserseniz, zaten vatan cikarini zora dusurmus, elin gavurunun sizin ulkenizde kafasina gore, sunu yapin bunu yapin dediginde boynunuzu bukup kabul etmek zorunda kalirsaniz. Vatan sadece silahla askerle korunmaz.

Bundan onceki donemlerde vatandaslarimiz 18 ay askere gitmis olabilir. Ama bundan sonra bu kadar uzun sure gitmesine gerek yok. CUnku nufusun demografik yapisi cok degisti. Bundan 40 sene once askerlik caginda 300bin asker vardi, su anda 2 milyon var. Bunlarin masraflarini biz oduyoruz. Ayrica bu insanlar askerde en iyi bildikleri isi yapmiyor, ulkenin gelirine katkida bulunamiyor. Akil duzenli orduya gecmeyi gerekitiriyor. SU anda dunya uzerinde zorunlu askerlik sadece Turkiye ve Kuzey Korede var. Hadi Kuzey Korenin hukumeti psikopat, nukleer silah yapip, cumle alemi korkutuyor, bizim niye bu kadar cok askerimiz var, ve askerlik zorunlu?

Herseyden onemlisi bu insanlar ekonomik katki yaratacakken, 18 ay pek birsey yapmiyor. Dedigim gibi aslinda bu kadar cok asker istihdam ederek ulkeyi ekonomik olarak gucsuzlestiriyoruz. Bu durum uzun vadede vatan savunmasini negatif etkiliyor. Tabi anlayana.

protos78

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
VazgectimSenden' Alıntı:
Maddi desteğin zaten var.. Bir şey olduğu anda oyak ailene yüklü bir bedeli pşin ödüyor bu devletten bağımsız bir sigorta 10 ytl gibi bir bedele yaptırılıyor.. Ardından devletin güvencesi geliyor...

Arkadasim:

Benim tanidigim sehit aileler var. Insanlar coluk cocugu oldugu icin yaniyor. Tanidigim 3 ailenin ekonomik durumda iyi, sehit olan ogullarinin yokluguna uzuluyor. Ailenin tek erkek cocugunun sehit oldugu bir aile biliyorum. Ekonomik olarak zor durumdalar. Devletin bagladigi maas ciddi anlamda cok kotu.

Yani ben sehit olsamda, ailemin garantisi var seklindeki mantalite malesef pek dogru degil.

Lafa gelince yurdum politikacisi, askeri, burokrati en azili vatanperver kesiliyor, ama is sehitlerin arkada kalanlarinin ekonomik durumuna gelince adamlar cimri kesiliyor. Bu iste bizim halk olarak ayibimiz cok buyuk. Daha net bir sekilde soyleyeyim. Gonlumuz sehit olandan yana, ne zaman bir sehit vefat etse, insanlar hungur hungur agliyor, Cumartesi geceside Paparazzi programini izliyor, rahatliyor. Diger tarafta ates dustugu yeri yakiyor. Sehit aileleri yillar boyunca maddi ve manevi acidan zor durumda birakiliyor.

asoza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Devleti idare edenlerin yanlışlarını devlete yüklemeyelim.
Devletin işleyişi ile ilgili aksaklıkları anlatmak için sağda solda sarf ettiğimiz cümleleri dilekçe halinde ilgili makamlara vermeyi deneseydik bugün çok daha ileri ve temiz bir toplum olurduk. Oysa biz birbirimize anlatmayı, şikayet etmeyi tercih ederek hem bu çirkinliklerin devamına bir şekilde katkıda bulunuyoruz hem de devletimize olan inancımızdan bir parça daha kaybediyoruz.
Bence anahtar hep vatandaşın elinde.
----------
Devletin askere alma ile ilgili asker ailelerine karşı ince ince hesaplanmış bir çok mekanizması var. Hiç bir asker ailesi kendilerine bakan ve askere giden yakını dolayısı ile madur olamaz. Bu tamamen ailenin pasifliği veya devletten alma anlayışının yerleşmemişliğidir.
Bağlı olduğu kaymakamlığa, askerlik şubesine.. bırakın en yakın karakola gitmesi bile bu durumu değiştirecektir. Unutmayalım ki polisin vazife ve selahiyetlerindeki birinci kural aciz ve alil lere yardımcı olmaktır. Asker içinde farklı kurallar yoktur.
Sağlık karnesine kadar devlet verecektir.
http://www.asal.msb.gov.tr/personel/personel2.htm

Bunun dışındaki tüm görüş ve fikirler bilgisizlik temeline dayalıdır. Bu vesile ile benzeri görüşleri şikayet edercesine belirten tüm arkadaşlarımızı kınıyorum.
Askerlik kadar askerde bu memlekette kutsaldır.
Bunların dışında hepinizin askerde parasız arkadaşlarımız için defalarca para toplama faaliyetlerine katılmışlığımız vardır. Bu da bizim toplumumuzun güzelliği.
Vijdanınıza ve mantığınıza uymayan her noktada mutlaka sizi haklı çıkaracak yasal bir düzenleme vardır. Buna inanın.

kubilayerkec

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ya anlamıyorum askerlik yapmak 20 yaşına kadar ekmeğini yediğin ve yiyeceğin vatanına 18 ay hizmet vermek çok mu zor.. !!!

protos78

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Devletin askere alma ile ilgili asker ailelerine karşı ince ince hesaplanmış bir çok mekanizması var. Hiç bir asker ailesi kendilerine bakan ve askere giden yakını dolayısı ile madur olamaz. Bu tamamen ailenin pasifliği veya devletten alma anlayışının yerleşmemişliğidir.
Bağlı olduğu kaymakamlığa, askerlik şubesine.. bırakın en yakın karakola gitmesi bile bu durumu değiştirecektir.

Evde para kazanan kisi askere gittiginde, devlet aileye ne veriyor? Ailenin magduriyetini nasil gideriyor?

Aciklarsaniz sevinirim.

Benim tanidigim bir aile var, calmadiklari kapi kalmadi, muhtac ayligi bile baglanmadi. Eger siz ne yapilacagini biliyorsaniz, lutfen anlatin, en azindan bir ailenin magduriyeti giderilmis olur.

asoza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Kimse cebinden para vermiyor. Bu işler için ayrılmış kaynaklardan, fonlardan finanse edilen bir sosyal mekanizma. Bağlı bulundukları kaymakalmlığa başvurup, şartları taşıdıklarına inandıkları halde koruma altına alınmıyorlarsa, kendilerine haksızlık yapıldığına, bu kararı verenlerin tarafsız davranmadıklarına inanıyorlarsa bağlı bulundukları adliye ye başvurmalarını sağlayın.

Eglence-Siteleri

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Benim görüsüme göre madem ki amac insanlara askerligi silah tutmayi ögretmek o zaman herkesi alirsin 1 ay 2 ay egitimini verirsin yollarsin.
Kalmak isteyene de bundan dolayi iyi bir maas baglarsin.
Askere gidenlerin yüzde kaci savas ciktiginda kacmayacak ? Kac kisi bu isi istemeden yapiyor ?

Istemeyene silah tutmayi ögret birak. Kalan zamani ya kamu hizmeti yapsin ya da bunun bedelini ödesin.
Vatandas askerligi sadece mecburiyetten yapmak zorunda olup da yaptigi icin vergi ödüyor.
Eminim harcanan masrafin %50 si bosa gidiyor.

Bence secenek sunulmali.

Ya Kamu hizmeti (Maasli), ya adam gibi parasini ödeyin askerligi de görev olarak yapsin ya da parasini ödesin egitimini alsin 1 ay bedelli gibi ve bitti.

Askere gitmek istemeyen savas ciktiginda yine kacacaktir, saklanacaktir. Serefsiz de deseniz bir cok insan zor durumda kendini düsünür.

Politikacilarin memleketi elma armut gibi satmalarini, bu sekilde politika yapmalarini katmiyorum bile.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5