İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Adsense gelirleri neden dustu Duzelirmi dusunceleriniz ??

culpable

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Diger konuya devam edecektim ama devam olarak yeni baslik acmak daha mantikli geldi
http://forum.iyinet.com/showthread.php?t=29132
Diger arkadaslarda dusunduklerini yazarlar
masques' Alıntı:
bence şöyle olabilir.Herkes kuponlarla hit olmayan sitesine hit çekti.100 tekil alan bile kuponlar sayesinde 1000 belki 10 000 tekil almaya başladı sonuçtada kupon kullananların sitelerinde google reklamları daha fazla çıktı ve tıklandı.E tabi diğerlerininkide buna bağlı olarak daha az çıkar ve az tıklanır :)
yanlis dusunuyorsun
daha once sabah gun donumu sirasinda (saat 9da) tik aldigimiz zaman cok guze veriyordu reklamlar bitmeden
ornek verecek olursan normal aldigimiz ortalama 10cent ise bu saatlerdeki aldigimiz tiklardan en az 2-3 kat aliyorduk fakat simdi
tik ucreti ortalamasi dustugu gibi sabahki tiklamalarda da 2-3 kati ucret degil sadece oynama 1 -2 cent gibi bir rakam
size belki sacma gelebilir ama ben dususun tek sebebinin yahoo oldugunu dusunuyorum cok reklam kaydi yahoo ya
websitesinde yahoo kullanlar= belki az tik aliyor ama ucreti guzel
adsense= cok tik dusuk ucret
dolayisi ile hem reklam verenler hemde site sahipleri icin yahoo daha avantajli
ve kaliteli ziyaretci isteyen elbette yahoo yu tercih eder
forumda adwords kullanmayan kalmamistir adwords kullanan kisiler zaten kaliteli ziyereti cekmek icin google reklam vermenin anlamsiz oldugunu gormuslerdir herhalde

yahoo ve googleda Mp3 icin sponsorlara bakmak her seyi aciklar herhalde
http://search.yahoo.com/search?p=mp3&prssweb=Search&ei=UTF-8&fr=FP-tab-web-t&x=wrt

http://www.google.com/search?q=mp3&hl=en&lr=&start=10&sa=N

google duzelirmi bence duzelmez size belki sacma gelebilir ama bence adsense bitmis sekilde
zaten adwords kampanyasinida bu yuzden yapti google ama bence dusundugu sekilde olmadi tamamen tersi oldu adwords kampanyasi sirasinda bir cok reklam veren firma yahoo yada baska yere kacti
kupon kullanlarin sayesinde belki bir cogumuz yuksek tik ucreti aldik ve bir cogumuz adwords kuponlari bittikten sonra reklam gelirlerinin duzelecegini dusunuyor ama bence gene tam tersi kupon kampanyasi bittikten sonra gelirler dahada dusecek.
son olarak ben sayet reklam vermek istesem en son tercih edecegim yer Google (Msn ve yahoo ilk tercihim)

Yahoo eu ya 3-5 aya kalmadan gelir herhalde yahoo daha once sadece tek dil secenegi vardi simdi coklu dil secenegide geldi
Insallah en kisa zamanda trye de gelir
bir kac ornek verecekj olursak
Kod:
www.pogo.com
10gun once googleda reklam veriyordu yahoo ve adengageye kacti
Kod:
www.battleon.com
Google aramada reklam vermiyor (daha cok resimli reklam veriyor adsensede oda tik ucreti1-2 cent)
Ama yahoo da arama icin reklam veriyor (her ikisindede reklami aktif etmek icin verilen ucret ayni)
Kod:
www.realarcade.com
daha once google aramada ve adsense de reklam veriyordu simdi yahoo ya kaymis sekilde

masques

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
culpable benimkisi bi teoriydi :) Kuponlarla alakası olduğunu düşünmeme sebep olan bazı şeyler var.Ben kendi sitelerime rakip olan sitelerin googleda arama sonuçlarına bakıyorum.Çoğu adwords kullanan insanlar.Onların google reklamlarının çıkmadığı saat dilimlerinde kendi kazançlarımın arttığını gördüğüm için söyledim.

Senin söylediğin gibide olabilir.Kesin cevabı google amcadan başkası veremez galiba :)

culpable

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
masques' Alıntı:
culpable benimkisi bi teoriydi :) Kuponlarla alakası olduğunu düşünmeme sebep olan bazı şeyler var.Ben kendi sitelerime rakip olan sitelerin googleda arama sonuçlarına bakıyorum.Çoğu adwords kullanan insanlar.Onların google reklamlarının çıkmadığı saat dilimlerinde kendi kazançlarımın arttığını gördüğüm için söyledim.

Senin söylediğin gibide olabilir.Kesin cevabı google amcadan başkası veremez galiba :)
bence kesin cevabi yahoo soyluycek ama iste sorun surda turkiye icin konusuyorum bazi seyler bize gelinceye kadar tecrube kazaniyor
ve bize geldiginde kati kurallari ile gelmis oluyor forumda bazi yazmis yahoo banlamiyor sadece spam tiklamlari siliyor diye
yahoo turkiyey gelinceye kadar herhalde spam clikleri saymamak yerine banlamayi tercih eder
bundan 3-4 ay oncesine kadar yahoo ya basvurdugun zaman site secmiyorlardi su an site secerek kabul ediyorlar bizlere gelinceye kadar sartlari zorlasarak geliyor
ama tekrar soyluyorum ben reklam verecek olsam tercih edecegim
ilk yer yahoo (verilen reklamlardan en yuksek geri donusumun alinacak yer olarak dusunuyorum)
2 msn
google reklam vermeyi aklimin ucundan bile gecirmem

ZIPPKIN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
culpable haklısın,
3 - 5 ay önce google dan büyük turizm portalları birer ikişer kaçtı. şu örnek yeteri kadar her şeyi açıklar sanırım
http://www.google.com/search?hl=en&lr=&q=the+marmara+istanbul

http://search.yahoo.com/search?p=the+marmara+istanbul&ei=UTF-8&fr=FP-tab-web-t&x=wrt

http://www.google.com/search?hl=en&lr=&q=plaza+hotels+istanbul

http://search.yahoo.com/search?p=plaza+hotels+istanbul&ei=UTF-8&fr=FP-tab-web-t&x=wrt

daha önce başka yerlerde de yazdım, söyledim. google birden bire çizgisini şaşırdı ve microsoft un yerine göz dikti, alan genişletti ve google ı google yapan basit bir tasarım ve kullanımı kolay sadece arama motoru işini yapan ama iyi yapan bir görünümden çıkıp her alana saldırdı. bu arada kapısının önünü bile süpüremez hale geldi, spam içeriğe en çok prim veren arama motoru şu anda google benim gördüğüm kadarıyla
öbür taraftan, çıkarttığı reklamların içeriğe uygunluk oranının düşük olması hem yayıncı hem reklam veren dolayısıyla da google adına çok olumsuz bir durum,
x sayfası düşünün bu sayfaya tüm linkler bla bla olarak geliyor, title, metalar, h1 ler vs hep bla bla, yani hep aynı ama google burada bla bla reklamlarını çıkaracağı yerde onları kendi search sonuçlarına saklayıp yayıncıya pek fazla vermiyor ve daha düşük tıklama ücretleri olan ve daha az alakalı reklamları gönderiyor. bu da hem tıklama sayısını hem de tıklama başına ücreti düşürüyor.
google gerçekten çok ama çok aç gözlü, planlı büyüme konusunu bir tarafa atıp akıllarındaki hedefe birden bire ulaşmayı düşünüyor ve bu hedefler onun doğup büyüdüğü alanla ilgili değil.

aç gözlülüğüne örnek olarak arama sonuçlarının en üstüne bakın : http://www.google.com/search?hl=en&lr=&q=istanbul+to+london

google arama sonuçlarında böyle bir uygulamaya gittikten sonra siz bir turizm acentası olsanız reklam verirmisiniz? ya da verdiniz diyelim buradan ziyaretçi alabilirmisiniz?

sözün özü : google 10 parmağında tek hüner olayını uygulayıp başarılı olacakken, bir koltuğua 10 karpuz sığdırmayı tercih etti ve şimdi ardından dökülenler seyrek düşüyor. reklam verenlerini kaybediyor ve reklam partnerleri olarak da biz de bundan olumsuz etkileniyoruz. (yazdıklarım birden bire düşüşün açıklamasından ziyade genel anlamda düşüşe örnek oldu daha çok ama idare edin işte ;) ayrıca son günlerdeki düşüşün, son zamanlarda borsaların dip yapmasıyla da alakası olabilir. ekonomilerde olumsuz rüzgarlar esiyor özellikle Türkiye de.

culpable

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ZIPPKIN' Alıntı:
sözün özü : google 10 parmağında tek hüner olayını uygulayıp başarılı olacakken, bir koltuğua 10 karpuz sığdırmayı tercih etti ve şimdi ardından dökülenler seyrek düşüyor. reklam verenlerini kaybediyor ve reklam partnerleri olarak da biz de bundan olumsuz etkileniyoruz. (yazdıklarım birden bire düşüşün açıklamasından ziyade genel anlamda düşüşe örnek oldu daha çok ama idare edin işte ;) ayrıca son günlerdeki düşüşün, son zamanlarda borsaların dip yapmasıyla da alakası olabilir. ekonomilerde olumsuz rüzgarlar esiyor özellikle Türkiye de.
Google hic birzaman microsoftun yerini alamaz "hayal ile yasayan simit ile olur"
Hikayesi
dedigim gibi adwords kampanyasii yapmasinin amaci zaten kotu gidisati biraz toparlarim diyerek yapildi ama reklam verenler icin 50$ cok dusuk bir miktar vermis yada vermemis bir anlami yok aksine son kalan bir kac reklam verenide kacirdi kendisinden
belki sunu yapabilir adsense kazanclarini adwords de kullanmayi saglayabilir ama bence buda reklam gelirlerine hicbir katkisi olmaz
son 3-5 gundur degil zaten 4 aydir bir dusu vardi ama belki farkina varamadik kucuk oranlarla gunden gune dusuyordu son zamanlarda iyice dustu (bence aciklamasida su sonucta yuksek ucret ilk sirada yuksek ucret verenler googledan kactigi icin 1 alt yuksek ucret ilk siraya cikti oda belli bir sure sonra kacti 3uncu yuksek ucret ilk sirayi aldi ama son zamanlarda herkez kacmis gibi gorunuyor piyasda gezinen reklamlar hep 1-2 centlik reklam )
benim sahsi dusuncem google da gelirlerin duzelmesi icin en azindan
belli bir hiti olmayan siteyi Kabul etmese
1 hesap ile 10-20 tane sitede adsense kullanmayi Kaldirsa
1 hesapta 1 den fazla kullanilan sitelerde onay alinmadan siteye adsense koymayi yasaklasa (yani her site icin kanal acilip site eklemek istediginde googledan onay isteme zorunlulugu olsa)
idi belki ne reklam verenler kacar neden gelirler duserdi

ZIPPKIN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
+1 - yazılım konusunda şu an için microsofta zaten ciddi bir rakip kesinlikle yok
aynı şeyi söylüyoruz, merak edenlerin yukarda linkini de verdiğim iki arama sonucuna ve çıkan reklam sayısına bakması yeterli zaten. the marmara istanbul diye aratıyorsunuz google 0 reklam, yahoo ise full. örnekler çoğaltılabilir tabii. yalnız şu varki x kelimesi yahoo da 1 aratılıyorsa google da 10 aratılıyor. yahoo dan gelen ziyaretçi reklam verene yetmeyebilir ve tekrar google a dönüş olabilir. bu durumda yahoo nun bir an önce ypn i dünya genelinde web sitelerine yayması lazım.

D

duyurbeni.com

Misafir
yazılım konusunda microsoft artık tekelliğini yitirdi tüm dünyada. Gel görki sömürge konumuna düşmüş ülkemizde hala tekel. Neredeyse tüm avrupa devletleri kamu yerlerinde linuxa geçtiler aynı şekilde pasifigin tümü linuxa geçiyor .Ama ülkemizdeki pazarı kaçırmak istemeyen bill amca buraya geliyor iki konferans veriyor bakanlarla görüşüyor hoop bizi baglıyor biz de bi güzel yiyoruz kazıgı.Aynı şekilde php tüm dünyada en etkin dil. ama ülkemizde herkez asp .hotscripts.com a girersenizi php dilinin ticari konumunu görebilirsiniz . php tercihindeki amaç yine fiyat hız linux sunucular ucuz.

Sonuç olarak Türkiyeden bakıldıgında microsoft bir dev ama başka ülkelerden bakarsanız örnegin amerikadan microsoft gücünü kaybediyor (aşırı teknik alanlar dahil değil savunma sanayi vs). Google tüm mühendisleri topluyor artık..

saaaatt 5,56 yatımmmmmmmm bennnnnn

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar size birşey soracağım:

Arama işlemlerinizde hangi arama motorunu kullanıyorsunuz?

Bir de bu konu başlığının
Google - Yahoo karşılaştırması diye değiştirilmesinin isabetli olacağını düşünüyorum.

worshiphim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
merhaba
benim ing tatil sitemin click basina ortalamasi 45cent civari sizin ing sitenizin konusu ve ortalamasi nedir (adsense)

ama turkce sitelerimin 1-2 cent..
kast ettiginiz genelde turk hiti uzerineyse turkiyede feci bir kriz var millette para kalmadi o yuzden clicklerin fiyatlarida dustu reklam veren azaldi diye dusunuyorum...

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16

Çok ama çok saçma bir başlık bence.. Reklamveren sayısına göre değişen bir şey hakkında kati bir yorum yapmak gibi bir şansımız varmıki ? Google ilk başda şüphesizki saldır politikası uyguladı.Webmasterlere yüksek miktarlar oranlar vererek siteleri kendisine çekdir.Müşterinin ayağı alışana kadar ucuza, zararına satayım dedi.Bakdıki arz az, talep yüksek, fiyatını düşürdü.Bu ticaretin ana kanunlarından değilmi ?

0.04 olan clikler 0,01 e kadar düşdü.hepsindemi hayır.. Türkçe sitelerde 1 dolara gelen tıklamalar bile hala var.. 5 ay öncesiyle aynı kazandığım sitelerim var..

Dalgalanmaya gelince.. Travel sitemden kışın 10 doları zor görürken, yazın 30 dolardan aşşağıya inmem.Buda sezon olayıdır.Kışın gül reklamından çok kazanırım, yazın para bile almam nerdeyse. Kışın dondurma reklamı değerliyken yazın çok daha ucuzdur.Yada tam tersidir.
Reklam sezonu, reklam zamanlarını çok iyi analiz etmek gerek bence.Yazın car hire de % 40 artış olur.Müzikde % 40 artış olur.

Gelelim kaçışlara.Kaçışlar çok doğaldır.Yahooda şu anda google gibi webmaster topluyor bu bir dalgadır ve sönecekdir.Sonuçta onlarında amacı kar etmekdir.İlerki zamanlarda onlarda düşdü diye başlıkları şimdiden görebiliyorum.Türklerde ise reklam veren değerleri her geçen gün artacakdır eminim.ama bize yansımasında bir değişiklik olacağını düşünmek biraz saçma olur.Sadece genel reklam hizmetleri belki azalar.Ama bu dakkadan sonra büyük artışlar beklemek sadece hayal gibidir.Google bir ortalama rakam belirledi ve bu rakamlar üzerinden bir ödeme yapmaya başladı.Benim görüşüm bu.Kaçan reklamverenlerse deneme sürecinde.Bu eti yedik birazda tavuğa bakalım mantığıyla sadece denemektedir.Onlarda zamanla her ikisinede yönelecektir.Sonuçta ikisininde büyük oranlarda kullanıcısı ve potansiyeli mevcuttur.

ZiRVeDeKiLeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
24.Mar.2006 Ödeme... -USD 1.158,97
31.Mar.2006 Kazançlar... USD 1.200,92
26.Nis.2006 Ödeme... -USD 1.200,92
30.Nis.2006 Kazançlar... USD 1.269,82
26.May.2006 Ödeme... -USD 1.269,82
31.May.2006 Kazançlar... USD 68,48

Daha bunun ötesi berisi varmi, bir ayda ne degistide böyle oldu...

culpable

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
beceriksiz_acemi' Alıntı:

Çok ama çok saçma bir başlık bence.. Reklamveren sayısına göre değişen bir şey hakkında kati bir yorum yapmak gibi bir şansımız varmıki ? Google ilk başda şüphesizki saldır politikası uyguladı.Webmasterlere yüksek miktarlar oranlar vererek siteleri kendisine çekdir.Müşterinin ayağı alışana kadar ucuza, zararına satayım dedi.Bakdıki arz az, talep yüksek, fiyatını düşürdü.Bu ticaretin ana kanunlarından değilmi ?

0.04 olan clikler 0,01 e kadar düşdü.hepsindemi hayır.. Türkçe sitelerde 1 dolara gelen tıklamalar bile hala var.. 5 ay öncesiyle aynı kazandığım sitelerim var..

Dalgalanmaya gelince.. Travel sitemden kışın 10 doları zor görürken, yazın 30 dolardan aşşağıya inmem.Buda sezon olayıdır.Kışın gül reklamından çok kazanırım, yazın para bile almam nerdeyse. Kışın dondurma reklamı değerliyken yazın çok daha ucuzdur.Yada tam tersidir.
Reklam sezonu, reklam zamanlarını çok iyi analiz etmek gerek bence.Yazın car hire de % 40 artış olur.Müzikde % 40 artış olur.

Gelelim kaçışlara.Kaçışlar çok doğaldır.Yahooda şu anda google gibi webmaster topluyor bu bir dalgadır ve sönecekdir.Sonuçta onlarında amacı kar etmekdir.İlerki zamanlarda onlarda düşdü diye başlıkları şimdiden görebiliyorum.Türklerde ise reklam veren değerleri her geçen gün artacakdır eminim.ama bize yansımasında bir değişiklik olacağını düşünmek biraz saçma olur.Sadece genel reklam hizmetleri belki azalar.Ama bu dakkadan sonra büyük artışlar beklemek sadece hayal gibidir.Google bir ortalama rakam belirledi ve bu rakamlar üzerinden bir ödeme yapmaya başladı.Benim görüşüm bu.Kaçan reklamverenlerse deneme sürecinde.Bu eti yedik birazda tavuğa bakalım mantığıyla sadece denemektedir.Onlarda zamanla her ikisinede yönelecektir.Sonuçta ikisininde büyük oranlarda kullanıcısı ve potansiyeli mevcuttur.

peki sen kendini reklam veren olarak dusun
Googleda 10 cent veriyorsun 1 siradasin
Yahooda 10 cebt veriyorsun 10 uncu siradasin 1 siraya gecmek icin en az 30cent vermen gerekiyor
tercihin yahoo mu google mu olur ??

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
birebir diyalog olmadığını düşündüğümden tercihin yahoo mu google mu olur?? sorusuna cevap vermek istiyorum.

yahooda 1. sırada olmak ne anlama gelir?
google da 10. sırada olmak ne anlama gelir?

benim cevabım şu:
yahooda 1. sırada olmak demek ara sokakta büyük bir dükkan sahibi olmak demektir.

google da 10. sırada olmak demek anacaddede (işlek caddede) çok ufak bir dükkan sahibi olmak demektir.

bu durumda reklam veren her ikisine de karar verebilir ama ben anacaddede küçük bir dükkanı tercih ederim doğrusu.

nedeni şudur: siteme google günlük 500 kişi gönderirken yahoo neredeyse hiç göndermiyor.

Saygılarımla

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
culpable' Alıntı:
peki sen kendini reklam veren olarak dusun
Googleda 10 cent veriyorsun 1 siradasin
Yahooda 10 cebt veriyorsun 10 uncu siradasin 1 siraya gecmek icin en az 30cent vermen gerekiyor
tercihin yahoo mu google mu olur ??

bence çok yüzeysel bakıyorsun.Google de 10. sırada çıksan bile tıklama alıyorsun.Daha çok ülkeye ulaşabiliyorsun.Webmasterler sayesindede sitelerde reklam alıyorsun.Hani satılmaz dediğin malı bile satabiliyorsun :)

Nasılki webmaster için seo varsa, analiz varsa, reklamveren içinde vardır.Bunun en mantıksal örneğiyse, googlede ve yahooda aynı kelimenin aratılma sayısını araştır.

Ben reklamveren olsam, direkt amerika ya satacaksam yahoo, tüm dünyaya verceksem googleyi seçerim..

Ayrıca o milyondolarlık reklamveren firmaları içinde verilen ücret pek önemli değil, dönüşüm önemlidir.Eğerki o savunduğumuz, bırakın hile yapsın, googlemi batacak sözlerini bırakmaksak, o yüksek sponsorlar birbir piyasadan çekilir, farklı reklam türlerini arar.Bir kazı bir kez yolarsın, ikincide kaçar, üçüncüde yanına bile yanaşmaz.

Can

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
evet, becereksiz_aceminin de soyledigi gibi google yahoo yu karsilastirmak tamamen duruma gore degisiyor, siz tabi Turkiye'yi baz alarak genelleme yapiyorsunuz ama USA de en cok kullanilan arama motoru google degil Yahoo. Zaten google da bunu soyluyor bizim ziyaratcilerimizin %65 i USA ve Canada disindaki ulkelerden diye..

AkrepList

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadaşlar boşuna tartışıyorsunuz türkiye için en fazla ziyaretçi gönderen google dir, özellikle amerika icin en fazla gönderen ise yahoo dur, dolayisi ile türkçe bir siteniz varsa google'a yok eğer yabancı hit ağırlıklı bir siteniz varsa yahoo'ya reklam verirsiniz yada bunlar ile çalışırsınız, şu anda türkiye için yahoo çok saçma

ancak amerikadaki gibi hizmetleri yerel bazda türkiye için sağlarsa o zaman super olur

wwwxxxyyy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
düzeldi galiba:)

Adsense gelirleri düzeldi galiba, artık kimse ah vah etmiyor:))

culpable

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
wwwxxxyyy' Alıntı:
Adsense gelirleri düzeldi galiba, artık kimse ah vah etmiyor:))
bu baslikta adsense gelirleri dustu ah vah diye bir cumle kullanilmismi ??
echo' Alıntı:
evet 0,1 e gelen tıklamalarım var inş dahada artar
bence sen kaldir onu :} benim nazarim degdi sana gercekten senin o oyun sitesinde adsense den daha fazla tik alacak ve kat kat fazla kazandiracak baska reklamlar var onlari dene

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5