İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Akvaryum

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Arkadaşlar akvaryum hobisi ile ilgilenen var mı?
10 yılı aşkın bir süredir farklı türleri besledim ve sağlam deneyimlerim oldu.
Burada akvaryumlar ve akvaryum balıkları hakkında konuşabiliriz. :)

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Benim japon balıklarım vardı, bi gün okuldan geldiğimde küçük kardeşimin "bayık mama hammmmm yaaa" cümlesiyle telef olduklarını öğrendim o gün bu gün beslemiyorum. Velet daha ufacıktı, doldurmuş yemleri akvaryuma balıkların hepsi suyun üstünde ters duruyordu..

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Yazık olmuş :)
Aslında Japon Balıkları bakımı en basit akvaryum balıklarındandır.
Soğuk suyu sevdikleri için ısıtıcısız akvaryumda kolaylıkla beslenebilirler.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Lepistes, japon, vatoz ve köpek balığı mıdır nedir ondan besledim. Valla en çok da bu köpek balıklarını sevmiştim. İşte o zaman balık beslediğimin farkına varmıştım.

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Ben hepsinden besledim ama 10 yılı aşkın bir zamandır ilgilenmiyorum, özellikle en çok sevdiklerim velifera ve akrabaları olan moliler, lepistes bunları çok sağlıklı ve basit yavru alabildiğim için severdim gurami, zebra, ciklet türleri kolay bakımı ve dayanıklı oldukları için sevmediklerim japon balıkları, kılıç balığı, plati gibi balıklar.

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Ben hepsinden besledim ama 10 yılı aşkın bir zamandır ilgilenmiyorum, özellikle en çok sevdiklerim velifera ve akrabaları olan moliler, lepistes bunları çok sağlıklı ve basit yavru alabildiğim için severdim gurami, zebra, ciklet türleri kolay bakımı ve dayanıklı oldukları için sevmediklerim japon balıkları, kılıç balığı, plati gibi balıklar.

Tropikal balık besleceksen su ısısı sabit olacak, çok temiz olacak ve bol bitkilendirilmiş olacak. Yoksa sebebini anlamadığın ölümler meydana geliyor. İlk akvaryumu aldığım zamanlar bir kampanya vardı ve akvaryum bize çok uygun fiyata gelmişti. Babam : "Siz bu işten nasıl para kazanıyorsunuz arkadaşım? Bu fiyattan size ne kalacak ki? (Babamda cam fabrikasında teknisyendi o zaman)" dedi. Akvaryumcu aynen şu cevabı verdi : "Abi ben akvaryumdan para kazanmıyorum ki. Siz içini hele bir balık doldurun, hastalansın, birbirini yesin, ölsünler, ben parayı o zaman kazanacağım." :)

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Ben şu turuncu renkteki süs balıklarından yaklaşık 1 ay boyunca besledim.
1 aydan sonra ilk önce küçük olanı, sonra da büyüğü hayata gözlerini yumdu.
Mamasını aksatmadan veriyordum, suyunu 2 günde bir değiştiriyordum ancak nedenini anlayamadığım bir şekilde de ikisi de öldü.
Böylece benim de bu hobim başlayamadan bitti :(

Bu arada Nefusa yeni avatarın hayırlı olsun.. : )

GNeRaL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Askerdeyken yüzbaşının hobisi sayesinde biz de hobi edinmiştik ama geçti o günler şükür :p :D

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Birde bence japon balıkları bakımı çok kolay değil :p ben sağlıklı bakım gerçekleştiremedim hiç japonlarda (tül kuyruk ve türevlerinde, tek kuyruklu olanlar değil) su sertliğindeki ufacık değişikliklerde bile hastalanabiliyorlar, ben daha çok yavru alacağım balıkları alırdım, yeni gelen bütün hamile dişileri alırdım 3 akvaryumum vardı :p birde lepistes ve zebra çiftleşmişti ve yüzlerce yavru doğurmuştu zebra çok ilginç canlılar olmuştu ama melezler hiç yaşamadı cikletleri hep sevdim ama ciklet bakımıda zor, hatta birkeresinde 2 tane piranha almıştım yavru 20cm kadar, karma akvaryuma attığımda ikisinide birkaç dakika içinde tüm balıklar saldırarak öldürmüştü :p bunun yanında kuş balık kedi köpek kurbağa, kaplumbağ timsah besledim :p

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
bende bir ara lepistes ile kılıç balığı almıştım :) en güzel diye tabir ettiğimiz balık daha akvaryuma girmeden ezilerek can verdi. Nazar deydi herhalde dedik geçtik :D. Bir ay sonra su sarımtırak bir renk alınca ve ev iğrenç kokmaya başlayınca bize göre bir iş olmadığına karar verdik.

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Ben şu turuncu renkteki süs balıklarından yaklaşık 1 ay boyunca besledim.
1 aydan sonra ilk önce küçük olanı, sonra da büyüğü hayata gözlerini yumdu.
Mamasını aksatmadan veriyordum, suyunu 2 günde bir değiştiriyordum ancak nedenini anlayamadığım bir şekilde de ikisi de öldü.
Böylece benim de bu hobim başlayamadan bitti :(

Muhtemelen akvaryumu büyük bir hevesle temizledin. İçine su koydun ve balığı direk akvaryumun içine saldın. Balıkta ani ısı değişiminden can çekişe çekişe öldü. Akvaryum temizliği bittikten sonra :

*** Akvaryumun içine yeni eklenecek olan su (ağzı açık şekilde) 2 gün dinlenmiş olmalıdır.
*** Dinlenmiş suyun içerisine su biyolojisini ayarlayıcı ilâçtan, üzerinde yazdığı ölçekte dökeceksin.
*** Balığı bulunduğu suyla beraber bir poşetin içerisine atacaksın. Bu poşetin ağzını bağlayacaksın ve akvaryumun içine poşetle birlikte salacaksın. Daha sonra 20-25 dakika kadar bekleteceksin. Sonra poşeti kesip balığı bırakacaksın. Senin beslediğin balık Parrot Cichlid(Papağan Cichlid) olmalı. 26 derecelik sabit su sıcaklığına bayılırlar. :)

Katiller sizi :D Panter Emel'in telefon numarası kaçtı ya ...

Ara gelsin, balıklarıma Lepistes boyutu az geliyor, panter yemeye ihtiyaçları var :D

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
Birde bence japon balıkları bakımı çok kolay değil :p ben sağlıklı bakım gerçekleştiremedim hiç japonlarda (tül kuyruk ve türevlerinde, tek kuyruklu olanlar değil) su sertliğindeki ufacık değişikliklerde bile hastalanabiliyorlar, ben daha çok yavru alacağım balıkları alırdım, yeni gelen bütün hamile dişileri alırdım 3 akvaryumum vardı :p birde lepistes ve zebra çiftleşmişti ve yüzlerce yavru doğurmuştu zebra çok ilginç canlılar olmuştu ama melezler hiç yaşamadı cikletleri hep sevdim ama ciklet bakımıda zor, hatta birkeresinde 2 tane piranha almıştım yavru 20cm kadar, karma akvaryuma attığımda ikisinide birkaç dakika içinde tüm balıklar saldırarak öldürmüştü :p bunun yanında kuş balık kedi köpek kurbağa, kaplumbağ timsah besledim :p

hayvanları seviyorsun o zaman :) bende kızım biraz büyüsün bir tane bukalemun alıcam tam bana göre hem hızlı hızlı kaçmıyor hemde eline filan alınca saatlerce sabit kalıyor :D şimdi alsam bizim ufaklık onu sevicem diye canını çıkarır.

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
birde lepistes ve zebra çiftleşmişti ve yüzlerce yavru doğurmuştu zebra çok ilginç canlılar olmuştu ama melezler hiç yaşamadı

İmkânsız. :)
Doğaya aykırı. Çünkü lepistesler canlı doğuranlardandır, zebra ise yumurta dökücülerdendir.
O melezlerin babası anonim anlaşılan :D

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Bilemiyorum ama o akvaryumda 1 yıldan fazla lepistes ve zebradan başka balık olmadı doğuranda zebraydı :p

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Buda muhtemel ama lepistes yavrusunu biliyorum, yavrulayacak kapasitesinide :p onlar gerçekten çok başka canlılardı kurbağa yavrusu gibi ama renksiz ve çok fazla sayıda yani yüzlerce :p tabi aynı anda 4-5 lepistes aynı şekilde yavru yaptıysa o başka :p birde çok sevdiğim zavallı beta balıkları vardır acırım onlara çok çay bardaklarında hayvanlara eziyet ederler üff

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Birde çok sevdiğim zavallı beta balıkları vardır acırım onlara çok çay bardaklarında hayvanlara eziyet ederler üff

Onlar çok garip balıklar. Özel labirentli organları var. 2 adet solunum organları bulunuyor ve bu sayede hem sudaki hemde atmosferdeki oksijeni kullanabiliyorlar. Çay bardaklarında veya küçük akvaryumda tutulmasının sebeplerinden bir tanesi bu iken, diğer yönleri ise 2 tane erkek betanın bir arada bulunamaması. Mutlaka 1 tanesinin ölmesi gerekiyor, yanlış hatırlamıyorsam Tayland'da beta balıklarını dövüştürüyorlar. :D Bu arada özgün makale bastım istemeden :p

Forza FB

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
harika bir akvaryumum vardır ,gece onları izlerim hep genellikle :)

var mı önerebiliceğiniz bi balık,veya sevdiğiniz.alayım hemen :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5