İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Akvaryum

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Evet benimde bildiğim çeltik tarlalarında yaşayan balık türleridir, asil bir türdür iki erkek aynı akvaryumda yaşayamaz gerçektende, kavgacı olduğu için pek diğer balık türleriylede bakılmaz, dişisi bile sadece üreme dönemlerinde yanında bulundurulabiliyor aksi halde öldürebiliyor aşırı agresif bir balık. Sudaki oksijen azaldığında havadanda oksijen alabilen bir tür olduğu için bardakta ve fanusta satıyorlar ama hiçbir balığın birkaç litre suda yaşam alanı olmayacağı için ben acıyorum yazık günah hayvana, yavrusuna karşıda çok bakıcıdır, doğal yaşam alanının asyada çeltik, pirinç tarlaları olduğunu biliyorum hatta ilkokulda bu balıklara hayrandım ve bir tez hazırlamıştım beta balıklarının ülkemizde de sivri sinekle mücadelede kullanılabileceğine dair, çünkü beta balıkları aslen ufak böcek möcekle beslenir, tabi ısı sorunu olmasa kullanılabilirdi :p tek merak ettiğim şeyse doğal yaşam alanları, çünkü çeltik tarlaları pirinç tarlaları bildiğim kadarıyla suyun mevsimsel olarak gidip geldiği alanlar, iki erkek karşılaştığında da ölüm birisini bekliyor ee? :p

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Evet benimde bildiğim çeltik tarlalarında yaşayan balık türleridir, asil bir türdür iki erkek aynı akvaryumda yaşayamaz gerçektende, kavgacı olduğu için pek diğer balık türleriylede bakılmaz, dişisi bile sadece üreme dönemlerinde yanında bulundurulabiliyor aksi halde öldürebiliyor aşırı agresif bir balık. Sudaki oksijen azaldığında havadanda oksijen alabilen bir tür olduğu için bardakta ve fanusta satıyorlar ama hiçbir balığın birkaç litre suda yaşam alanı olmayacağı için ben acıyorum yazık günah hayvana, yavrusuna karşıda çok bakıcıdır, doğal yaşam alanının asyada çeltik, pirinç tarlaları olduğunu biliyorum hatta ilkokulda bu balıklara hayrandım ve bir tez hazırlamıştım beta balıklarının ülkemizde de sivri sinekle mücadelede kullanılabileceğine dair, çünkü beta balıkları aslen ufak böcek möcekle beslenir, tabi ısı sorunu olmasa kullanılabilirdi :p tek merak ettiğim şeyse doğal yaşam alanları, çünkü çeltik tarlaları pirinç tarlaları bildiğim kadarıyla suyun mevsimsel olarak gidip geldiği alanlar, iki erkek karşılaştığında da ölüm birisini bekliyor ee? :p

Yaprakların hemen altına köpük oluşturuyorlar. Bu köpüklerin içerisine de erkek, dişinin döktüğü yumurtaları atıyor. Asıl güzellik ne zaman başlıyor biliyor musun? Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra 1 hafta kadar bu köpüklerin altına yapışıp büyümeyi bekliyor. Ara sıra o köpüklerden çıkıp suda geziniyor. Erkek beta tehlike hissettiği anda yavrularına bir dalga gönderiyor ve yavrular tehlike olduğunu bu dalga türünden anlayıp hemen köpüğe saklanıyorlar. Harika bir olay :)

Forza FB

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
çöpçüler var,çiklet var,lepistes var.çok küçükde değil büyükde değil orta bir akvaryum.

genellikle barışçıl balıklar var,ama şöyle akvaryumu renklendiricek türler varsa öğreneyim onlardan alayım:)

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Çikletlerin türüde önemli. Lepisteslerin ömrünü uzun görmüyorum bu arada. :)

Forza FB

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
barışçıl çikletler hepsi.

ayrıntılı bilmiyorum herşeyi,biliyorum ama ayrıntısı yok.gurami nasıldır?

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59

bybart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
küçükken balıklarımız vardı o zamandan sonra hep alıp bakmak istemiştim. bir kaç komik maceram oldu bir kaç posta balığı öldürdük şimdi nerde ne bakılacağını iyi biliyorum ama elimde sağlam para olmadığı için 100-200 litrelik bir canlı doğuran tankı kuramıyorum :D 7 litrelik mini akvaryumumda moliler yaşayamadı, ve hacmi maksimum 2 balık için yeterli olduğu kanısına vardım. 2 adet erkek lepistesim gül gibi yaşıyorlar kuyrukları kocaman oldu :D

hedefim büyük bir canlı bitliki tam tesisatlı moli çeşitleri,lepistes, çöpcü vatoz ve salyangoz bulunan akvaryum sahibi olmak... diğer favori balıklarım melekler ve yunuslar...

Fuchs

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bende 3 ay oncesine kadar sari prenses besliyordum.Gercekten guzel bir akvaryumum, baliklar icin gercekten cok guzel bir ortam vardi. Fakat maalesf isiticidaki bir problem(elektrik sizintisi oldu akvaryumun icine) yuzunden maalesf butun baliklarim olduler. Ondan sonrada bu isten tamamen sogudum ve biraktim. Simdi akvaryumum ole evde bos bos duruyor.

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
barışçıl çikletler hepsi.

ayrıntılı bilmiyorum herşeyi,biliyorum ama ayrıntısı yok.gurami nasıldır?

Çikletler bir yere kadar barışçıl olabilirler ama büyüdüklerinde Lepistes'in kuyruğu onlara cazip gelebilir. Cüce Çiklet türlerindense böyle bir tehlike olmayabilir. Gurami'de yaşar o akvaryumda. Ancak çok fazla farklı türleri beslemek iyi değil, çünkü her balığın sevdiği su sıcaklığı, su sertliği, yaşam ortamı farklı. Mesela Lepistes ve Çiklet balıkları tamamen zıttır. Lepistesler bol bitkili ve dere kumu diye bilinen quartz kumu severler, çikletler ise iri kumlu ve bol kayalıklı akvaryumları severler. Ama illâki ne atabilirim diyorsan Melek Balığı atabilirsin.

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Bende 3 ay oncesine kadar sari prenses besliyordum.Gercekten guzel bir akvaryumum, baliklar icin gercekten cok guzel bir ortam vardi. Fakat maalesf isiticidaki bir problem(elektrik sizintisi oldu akvaryumun icine) yuzunden maalesf butun baliklarim olduler. Ondan sonrada bu isten tamamen sogudum ve biraktim. Simdi akvaryumum ole evde bos bos duruyor.

Sarı prensesler harika, bende beslemiştim. Akvaryumu çok şık gösteriyorlar. Isıtıcının talihsizliğine uğraman kötü olmuş. Ama bence tekrar bi akvaryum kurmalısın, ben bilgisayar ile uğraşırken yüklediğim bütün stresi/yorgunluğu akvaryumda atıyorum.

Forza FB

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Çikletler bir yere kadar barışçıl olabilirler ama büyüdüklerinde Lepistes'in kuyruğu onlara cazip gelebilir. Cüce Çiklet türlerindense böyle bir tehlike olmayabilir. Gurami'de yaşar o akvaryumda. Ancak çok fazla farklı türleri beslemek iyi değil, çünkü her balığın sevdiği su sıcaklığı, su sertliği, yaşam ortamı farklı. Mesela Lepistes ve Çiklet balıkları tamamen zıttır. Lepistesler bol bitkili ve dere kumu diye bilinen quartz kumu severler, çikletler ise iri kumlu ve bol kayalıklı akvaryumları severler. Ama illâki ne atabilirim diyorsan Melek Balığı atabilirsin.

hocam ben o zaman lepistes'leri vereyim arkadaşa,melek balığı alayım.başka neler önerirsin,hırçın balık türleri yaşıyabilir mi barışçılların arasında

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
http://video.google.com/videoplay?docid=-5283130493605685802&ei=G3nGSrLtO4eu2wK5z7mXAQ&hl=tr# burda var beta ile ilgili

bende hep şunu merak etmişimdir neredeyse akvaryum balıklarının hepsinde erkekler dişilere göre daha gösterişli oluyor. Dişilerse hepsi bir örnek oluyor. Lepistein erkeği, kılıçın erkeği, Betanın erkeği hepsi dişilere göre daha güzeller :) acaba neden böyle.

Doğada herşeyin erkeği güzel, kuşlarda, kedilerde, atlarda herşeyde öyle insanlardaysa makyaj yapan kadınlar erkeklerden güzel oluyor hatta taş gibi oluyor :p

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Nefusa melek balığı bakımı zor değilmi? Özellikle akvaryumcularda satılan meleklerin geneli yavru oluyor ve yaşatması gerçekten zor, 10-15 cm den düşük melek almamak gerekir, guramiler çok sağlıklı balıklar kolay kolay hastada olmazlar, öpüşenler biraz narindir sadece. Ama ben ciklet akvaryumunda çöpçü ve vatos dışında balık önermem, hem cikletin bir sürü türü var onlardan alınsa daha iyi bence, cikletler kendi aralarında gül gibi geçinir gider hem gösterişli bir akvaryum olur :p

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Dediğim gibi anlaşma açısından Melek Balığı yaşar. Ancak su sıcaklığı ve ortam olarak yine farklılık olacaktır. Melek Balıkları'da bitkili akvaryum sever. Ciklit varsa akvaryumda onun türlerinden besleyeceksin.

Fuchs

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
NeFuSa tekrardan sayende akvaryumumu doldurmaya karar verdim. Bu sefer sari prensese beslemek istemiyorum. Neler onerirsin ? Bole seyir zevki yuksek, odama renk katicak bisi ? Akvaryumum gercekten buyuk ve guzel.

Simdiden tesekkur ederim

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Hayırlısı olsun, senin adına sevindim. Akvaryumun 200 litreden aşağı ise yukarıda yazdığım kadar türü karıştırma.

Yaşayacak baya türler var. Ancak seyir zevki yüksek olarak; Pseudotropheus Socolofi Albino (Snow Prenses / Beyaz Prenses), Mor Prenses (Labidochromis Mbamba Chuwa), Yunus Ciklit (Crytocara moori), Ateş Ağız Ciklit (Thorichthys Meeki), Iceman Ciklit (Pseudotropheus Acei) tavsiye edebilirim. Fazla karıştırıp akvaryumun düzenini bozma. Yukarıda görüldüğü gibi birbirine çok yakın türler var, melez ve farklı yavru türleri çıkarabilirsin. :)

Fuchs

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hayırlısı olsun, senin adına sevindim. Akvaryumun 200 litreden aşağı ise yukarıda yazdığım kadar türü karıştırma.

Yaşayacak baya türler var. Ancak seyir zevki yüksek olarak; Pseudotropheus Socolofi Albino (Snow Prenses / Beyaz Prenses), Mor Prenses (Labidochromis Mbamba Chuwa), Yunus Ciklit (Crytocara moori), Ateş Ağız Ciklit (Thorichthys Meeki), Iceman Ciklit (Pseudotropheus Acei) tavsiye edebilirim. Fazla karıştırıp akvaryumun düzenini bozma. Yukarıda görüldüğü gibi birbirine çok yakın türler var, melez ve farklı yavru türleri çıkarabilirsin. :)

Tamamdir sagolasin. Bugun gidicem guzel bir sekile bakicam ve kararimi vericem. Yazdiklarinin ciktisini aldim onu da yanimda goturucem :p

GNeRaL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
@Fuchs, aldıklarının resmini akvaryumun içinde çekip paylaşırsan sevinirim. :)

Gur.Kem

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Ben de bayadır güzel bi' akvaryum oluşturmak istiyorum.

Çok büyük istemiyorum, bakımı zorlamasın diye.

Ne boyutlarda bir akvaryum, hangi balık türlerini önerirsiniz seyir zevki olan :)

Ve maliyeti ne olur acaba?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5