İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Alibaba.com

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
6 Mayıs 2010
TarımsalPazarlama.com'un öncülüğündeki alibaba.com davetindeydim.
izmir - grand efes swiss otel

Aslında çok şey biliyoruz alibaba.com hakkında fakat kendimizi geliştirmeye çekiniyoruz. Adamlar epeyce bir yol almışlar ve tarım sektörünü B2B ve B2C ve dış alım-satım konularında tekelleştirmek üzereler (Türkiye için).

Tarım sektöründe herkesin internete çok aç olduğu muhakkak. Birşeyler yapmalı ve bu gelişmelerin gerisinde kalmamalıyız.
www.zirai.org sitesi ile çalaçırpa bir altyapı oluşturmaya çalışıyorum ama yetersiz olduğum kesin.

Çok şey öğrendim alibaba.com hakkında ve hatta bizim şartlarımıza göre geri olduklarını da öğrendim.
Öyleyse tarım, tarım e-ticareti bir tren, kaçırmayalım arkadaşlar...

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
6 Mayıs 2010

Aslında çok şey biliyoruz site hakkında ve de çekiniyoruz öğrenmeye bu alibaba.com'dan. Adamlar epeyce bir yol almışlar ve B2B ve B2C konularında tarım sektörünü tekelleştirmek üzereler (Türkiye için). Hatta export - import bir bakıma tekel bunlar.

Tarım sektöründe herkesin internete çok aç olduğu muhakkak. Bu konuda türlü atılımlara girmek istiyoruz ayrıca ancak bu çinliler (alibaba.com)

Birşeyler yapmalı ve bu gelişmelerin gerisinde kalmamalıyız.

Çok şey öğrendim alibaba.com hakkında hatta bizim şartlarımıza göre geri olduklarını da öğrendim.
Bu bir tren, kaçırmayın arkadaşlar...

turkticaret iştiraki Türkiye-de dimi bu?

Line

0
İyinet Üyesi
Reaction score
48
Klavuzu turkticaret olanın burnu .... .
Gerisini anlayan anladı :)

-Değiştirme -

Değilmiş :)

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Seminerde TürkTicaret.net'in ve Ok.net'in adı hiç geçmedi.
Logo yönetim kurulu üyeleri vardı, tarımsalpazarlama.com yöneticileri de çekirdekten yetişme değil gibi.
Aslında iyinet platformu olarak onlardan çok öndeyiz ama bu güç öyle bir dağınık ki...

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
6 Mayıs 2010

Aslında çok şey biliyoruz site hakkında ve de çekiniyoruz öğrenmeye bu alibaba.com'dan. Adamlar epeyce bir yol almışlar ve B2B ve B2C konularında tarım sektörünü tekelleştirmek üzereler (Türkiye için). Hatta export - import bir bakıma tekel bunlar.

Tarım sektöründe herkesin internete çok aç olduğu muhakkak. Bu konuda türlü atılımlara girmek istiyoruz ayrıca ancak bu çinliler (alibaba.com)

Birşeyler yapmalı ve bu gelişmelerin gerisinde kalmamalıyız.
www.zirai.org - çalaçırpa bir altyapı oluşturmaya çalışıyorum ama :(

Çok şey öğrendim alibaba.com hakkında hatta bizim şartlarımıza göre geri olduklarını da öğrendim.
Bu bir tren, kaçırmayın arkadaşlar...

Konuyla ilgili fikir edinmek için okudum yazdıklarını, fakat cümlelerde çok fazla bozukluk var anlamadım ne demek istediğini :)
Heleki "ayrıca ancak çinliler" den sonra iyice kafam karıştı...

alibaba da tarımsal ürünler mi pazarlanıyor seminer içeriği bumuydu? Sakince anlatırsan sevinirim merak ettim çünkü içeriği.

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
:)
Seminer içeriği http://www.zirai.org/forum_thread_197_Tarimda-Kuresellesme-ve-E-Ticaret-Konulu-Seminer.html

Ne anladığım ise; tarımsal ürün pazarlama konularında gittigidiyor benzeri bir sistem oluşturmak istemeleri; alibaba.com yardımıyla bu işi becerebileceklerine inanıyorlar.

Farkttirilen ise; tarımsal konularda websitelerinin azlığı ve amatör oluşu.

Yapılabilecek olan; bir tarım ülkesi olan Türkiye'mizde tarımsal internet bu kişilerin tekeline girmek üzere.
Byütücüler, diyet vs dışında bu pazarı geliştirmeye yönelik birşeyler yapılırsa; her türlü kazanma şansımız olacaktır.

Hugo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
10
Tam olarak anlatamayabilirim belki çünkü hem ilgim dışında hem de tam olarak ne yaptıklarını hatırlayamıyorum.

Bundan yaklaşık 1-2 sene önce bir programda izlemiştim. Bir tarım sektöründe bir amatör site kuruluyor. Sitede hedeflenen gene yanlış hatırlamıyorsam Türkiye'de ki tarımcıları orada bir araya getirip onları yurt dışı bağlantıları ile sitede bir araya getiriyordu ve bu site amatörlüğünü yitirip gayet profosyonel bir site haline geliyordu. Profosyonel bir site derken kullanılan yazılım olarak düşünmeyin. Bizlere göre kullanılan yazılım olarak oldukça basit birşeydi.

Yani burada değinmek istediğim asolan tanıtım, reklam, bağlantılar ve sunma becerisidir.

Burada tam olarak ne yapmak veya ne olmasını istediğiniz konusunda tam fikir sahibi olamadım gerçi. Ancak bahsettiğiniz şey internette bir eksiklik galiba. Bu yönde yapılacak bir girişim büyük bir azim ile de birleşirse güzel sonuçlar elde edilebilir.

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Ekolojik (Organik) Tarım Fuarı var, yine izmir fuarında...
Buralar bizim dolaylı yönlerden ekmek kapımız.
Sadece websitesi yapmak olarak düşünmeyin; internet danışmanlık hizmeti olarak da düşünün.
Biz yapmazsak, bunu yapmaya hazır koskoca alibaba var; çiftliğinde bir sürü bilgisiz danışmanları var; eksiğimiz yok, fazlamız var.
Bir tık, bir tık beklemeyelim adsense için; e-ticaret danışmanlığı yapalım, zirai siteler açalım.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
tarımsalpazarlama.com u duymuştum kendilerine göre çok çalıştıklarını bu sektörü geliştirdiklerini diğer yandanda başka kişilerin yorumlarına göre (+ sitelerinden gördüğüm kadarıyla) , bu sektördeki boşluktan yaralandıklarını ve acemice iş yaptıklarını iletiyorlar... (ayrıca ucuz reklam yapmaya çalıştığınıda iletiyorlarda o bölümler dedikodu olabilir:D)

Diğer açıdan doğan holdingin satın alcağı haberi gelmişti sonra yalanladılar ...

Yani kısaca internette bu sektör için bi boşluk var keşke uğraşan çıksa ...

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Pazar birilerinin elinde tekel demişsin, bu adamlar yapmaya uğraşıyorsa, kimde tekel onu da bir açıklasan? Güzel bir düşünce ancak, kendi ailemden örnek vereyim, bahçecilik ile uğraşan akrabalarım var, onları düşünüyorum böyle bir sistemi anlatmaya kalksam çok heyecanlanacaklarını sanmıyorum. Öyle çok cahil insanlar da değil, interneti kullanıyorlar ama Türkiye'de gençlerin/interneti gece gündüz takip eden insanların iç içe olduğu konularda bile elektronik pazar çok aşırı gelişememişken böyle geleneksel bir sektörde sonuçlar ne olur kestiremiyorum. Kapı kapı dolaşıp sistemi anlatacağın bir yapı olsa belki. Olumsuz mu baktım

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Evet olumsuz baktın;
Bir örnek vereyim; http://www.agromach.com.tr/ pazar arıyor. Fuar fuar dolaşıyor ...
Alibaba.com büyük bir pazardır bunlar için...

Ya da büyük elma bahçesi olan Ahmet Efendi'yi düşünelim. Elma para etsinde satayım diye bekliyor, satamıyor, hayvanlara küspe ediyor.
Elma tarla'da kilosu 20-25kuruş; ama bunu Suriye'ye, Irak'a satarsa 60-70kuruş en azından.

Elimizin altında internet; tonlarca kaynak. Onlarca ürün isteyen kişi, firma, ülke var.
Bir kaç haftada pek çok ürün hakkında birer pazar oluşturulabilir
Örnek: kültür mantarı

Yapacağımız e-ticaret danışmanlığı ve siteler oluşturmak.

Açıkcası adsense 10 ayda 100$ı ancak aştı; ama haftada 100$dan fazla kazanıyorum ama piyasa çok geniş gerçekten ve çok ufağım!

Gelelim bahçecilikle uğraşan akrabalarınıza; onlar hakkında bilgi verebilirmisin biraz?
Bize de lazımmış demelerini gerektirecek birşeyler mutlaka vardır.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Bilmiyorum o örnek ne kadar doğru olur. Narenciye üzerine bahçeleri var, senelerdir aynı tüccar ile anlaşmalı o alır mesela. Şimdi burada verdiğin şirket değil sorun, onlar pazar arıyor tabi. Mesele Ahmet Efendi'ye girişimci ruhu aşılayıp internete elmasını armudunu koymasını sağlatmak. O konuda olumsuz baktım. Bir yazılım ürünü düşün, onun sahibinin internete koyması tarım ile uğraşan birisine göre çok daha olasıdır mesela. Dediğim gibi benim ilgilenmediğim bir sektör olduğu için bu şekilde düşünüyor olabilirim.

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Ahmet Efendi'nin portakallarını ondan habersiz sat, kendininmiş gibi :)
Neler satabiliriz, bu 1. aşama (Danışmanlığını yapacağın kişinin elinde tonlarca narenciye var zaten)
Pazarımız nereler, 2. aşama (Tüm Türkiye ve komşu ülkeler)
Nasıl satarız, bu 3 (Türkiye'ye yurtiçi nakliyat firmaları gönderiyor zaten, bir kaç dış ticaret firmasını yoklamak yeterli)

İnternet sanal satıcı ile sanal alıcıyı buluşturur; gerçek olan sadece üründür.

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Ahmet Efendi'nin portakallarını ondan habersiz sat, kendininmiş gibi :)
Neler satabiliriz, bu 1. aşama (Danışmanlığını yapacağın kişinin elinde tonlarca narenciye var zaten)
Pazarımız nereler, 2. aşama (Tüm Türkiye ve komşu ülkeler)
Nasıl satarız, bu 3 (Türkiye'ye yurtiçi nakliyat firmaları gönderiyor zaten, bir kaç dış ticaret firmasını yoklamak yeterli)

İnternet sanal satıcı ile sanal alıcıyı buluşturur; gerçek olan sadece üründür.

Parada gerçek :)

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Satan para harcamaz;
Alıcı demo ister, bir kasa gönderirsin, ücretini alıp.
Alıcı ciddi ise, sen Ahmet Efendi'ye iletirsin durumu; senin ürünlere Irak'tan talip var diye.
Kabul etmezse hiç dert değil, oluşturduğun sayfadan, bilmem kaç ton portakal alınacak de, onlarca portakal bahçesi sahibi sana ulaşır; yeterki alternatiflerin bol olsun ve kendi pazarını kontrol edebil.

T

trgy

Misafir
@bilgi
Açıkçası oy kullanmayı bile bilmeyen kişilerle uraşması gerçekten zor iştir ve uğraştırıcı alanı geniş bir iş bu. Yani ne bileyim 1 yerden ürünü satın alsan olabilir ama bunun tek bir satıcısı yok.

Çok uğraştıracak bir proje ama tutarsa da önüne geçilmeyecek bir proje olur.

enginsev

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
potansiyel olmakla birlikte pekçok amatör ve yarı amatör atılım mevcut en büyük sorun nakliye bir tanıdığım uzun dönem malatya civarından kayısı toplayıp paketleyıp ortadoğudaki ülkelere iyi karla satmıştı.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5