İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Almanyada YaŞayan ArkadaŞlar ...

V

volkanut

Misafir
Merhabalar. TÜrkİyede Bİr ArkadaŞim Almanyada YaŞayan Bİr Bayanla NİŞanli. Kiz Kendİsnİ Almanyaya ÇaĞiriyor. ArkadaŞimin Almancasi Yok. Lİse Mezunu. Orada İŞ Bulma Şansi Nedİr. Bİrde İnsan İlİŞkİlerİ Hayat Şartlari Ve Ekonomİnİn Durumunu Merak Edİyorum. Yardimci Olursaniz Sevİnİrİm.
TeŞekkÜrler

T

türkelit

Misafir
Kısa ve net cevap istiyorsan: ' Pişman olur geldiğine ama iş işten geçmiştir çoktaaan !

G

Gulbahce.Net

Misafir
sanırım sende Almanya'da yasiyorsun ve Pismansin Orda oLan is imkanlari Turkiye'den daha iyi kendi gorusum..

B

Bedavalar-Net

Misafir
selam

Almanya da zaten para agaclari var kardes,biz hatta evimizde saksida yetistiriyoruz :D Kizma hemen saka yaptim,ama Almanya nin sarti surtu kalmadi.6-7 milyon is bulma kurumuna kayitli issiz var almanya da ve issizlik parasi 2005 de kalkiyor.

Euro geldi hayat bitti,Almancilik tarih oldu.

1 gün arayla örnek karsilastirma:

1 gün önce euro yokken: Domatesin kilosu : 2 Mark
1 gün sonra euro geldi : " : 2 Euro

Domates örnektir bu Almanya daki bütün fiyatlara bu sekilde yansidi,1 Euro= 1.96 Marktir

Normalde 2 mark olan birsey euro geldikten sonra 1 Euro olmasi gerekirken ,sacma sapan bisey oldu,2 Mark,10 Mark,100 mark etiketlerinde fiyatlarinda oynanmadan rakamlarin yanina euro yazildi.

Askari ücret: 2000 Mark -->simdi 1000 euro

Yani anlayacaginiz maaslarda bir yükselme yok,fiyatlar iki kat artti.Bu iddia degil zaten gercek bir bir bilgi.Milletin alim gücüde %50 düstü.

Önceden almanyada bir ev(bilmemne kac odali filan mühim degil örnek ev) 100 bin mark simdi 100 bin euro ya 2 odali bir daire almak imkansiz.Maaslar yine ayni.Mark varken millet bindigi arabanin dizel olup olmamasina bakmazken artik ististanalar haric benzin binene keriz gözüyle bakiliyor,birakin orta geliri zenginlerde bile artik dizel arabalar var.Adama porche sinden vazgecip Jaguar TDI ye biniyor-->zenginler icin örnek.Bu ekonomik gerileme Almanya da ilk defa birseyi ortaya cikardi,ama önceden olmaynan bisey oda fakir-zengin ayrimini,önceden fakir diye birsey yoktu sadece orta gelir ve zengin vardi.Bir sinif daha cikti piyasaya.Tabi anlat anlat bitmez her sektöre ayit fabrikalarda,sirketlerde cikarilan iscilerinde hatti hesabi yok.Korkorim gün gelecek burada yani almanya da sürünmektense ülkemde sürünürüm diyecek Almancilar.Iste Almanya da basta olmak üzere diger avrupa ülkelerinde durumlar buna benzer,ama Almanya ekonomik kötülük acisinda ve issizlik acisindan uzak ara lider.

Bence gelmek istyen kardeslerim bir yerine iki defa düsünsün ve Almanya ya gidip duduklarina inamiyorsa görmekle inansin.

Bu yazilarim hic bir kimsenin kötülügüne degildir.Yanlis anlasildigim bir kisim varsa simdiden özür dilerim

saygilar.

U

ulukislali

Misafir
Bedavalar dogrulari anlatmisin. Durum aynen yazdigin gibi. Eski Almanya, eski sosyal devlet kalmadi artik. Issiz insanlarla birlikte calisiyorum ve artik Alman'larin bile is bulmaktaki zorluklarini biliyorum ki bizim insanlarimizin durumu cok cok daha kötü. Bir yil issizlik parasi aldiktan sonra, saati 1 €'ya calismani bekliyorlar artik ki Almanya icin olamayacak bir ücret. Is saatleri artiyor, ücretler düsüyor. Artik insanlar daha cok kazanmaya degil, isleri varsa onu olabildigince ellerinde tutmaya calisiyorlar. Sürekli is yerleri kapaniyor. Son örnek Bochum'da 7000 bin kisinin calistigi Opel'in kapanmasi an meselesi.

G

Gulbahce.Net

Misafir
vay beee Bende Almanya'ya geLme yolUnda bir ilerleme kaydetmistim fakat sizin anlattıklariniza bakıLırsa benim oraya gitmem ve geri donmem bir Olur ve cook pisman Olurdum gideceğimede pisman Oldum valla cok saol bedavalar.. Aydınlattıgın icin beni. demekki Turkiye gibisi yok :)

T

türkelit

Misafir
Gulbahce.Net' Alıntı:
vay beee Bende Almanya'ya geLme yolUnda bir ilerleme kaydetmistim fakat sizin anlattıklariniza bakıLırsa benim oraya gitmem ve geri donmem bir Olur ve cook pisman Olurdum gideceğimede pisman Oldum valla cok saol bedavalar.. Aydınlattıgın icin beni. demekki Turkiye gibisi yok :)
cook pisman Olurdum gideceğimede pisman Oldum valla
Arkadaş alaya almış biraz....
Gel kardeş gel,taşı toprağı altın Almanyanın ...parayı yolda dağıtıyorlar burada,sana düşen sadece toplamak..bizde zaten toplaya toplaya bitiremedik..
Şimidi diyeceksin:'Attınız kendinizi oraya..konuşuyorsunuz,bende olsam bende konuşurdum!'
Haklısın...
Sen iyisimi vazgeçme,gel !
aaah...ah,kelimelerin dili yokki konuşsun.

V

volkanut

Misafir
cevaplar için teşekkür...
ayrıca bir soru daha var? 2 yaşından beri almanyada yetişmiş bir bayan ile tr de taşrada yetişmiş bir erkeğin anlaşması mğmkğnmğ. yani kültür farkı sorun yaratırmı? birde diyelim gitti kendisi dönmek istese bu kolaymı?

T

türkelit

Misafir
volkanut,kardeş açık konuşayım..
anlaşabilmek arkadaşına bağlı..yani bazı şeylere katlanabilmesi lazım arkadaşının.Bayan 2 yaşından beri Almanyada yetişmiş,arkadaşın yeni gelmiş..dil yoksa,iş yoksa,yeni geldiği için çevrede yoksa birde bayan işe gidiyorsa..sabah 7 - akşam 3,4,5...doğal olarak bayan çoğu zaman ön plana çıkacak..dost,arkadaş ortamı..hesap kitap ortamı vs.vs..
Birde tabi bayanın Aile terbiyesi (yanlış anlama bunu )..Acı ama gerçek ...burada yetişen genç nesil pek iç açıcı değil.(her konuda)
Eğer tabi arkadaşın bayanı tanıyorsa(huyunu..suyunu)pek sorun olmaz!
Çoklarına şahsen şahit oldum..birkaç kişi tanıyorum.. Türkiye erkeği..Alamancı Bayanı..Sonuç hüsran!
Kimseyi korkutmak değil amacım...En azından Bay,Bayan bir birlerini tanıyorlarsa sorun olmaz..görücü usülü sonucu, çoğu zaman çıkılmaz sokak oluyor!

B

Bedavalar-Net

Misafir
Türkelit kardesimin dediklerine aynen katiliyorum ama arada gercek bir sevgi saygi varsa kimin tasrali kimin sehirli olacagi,kimin zengin kimin fakir olacagi hic mühim degil.Saygi sart sevgi sart ..

Bu arada msn acik degil sanirim Türkelit

saygilarimla

V

volkanut

Misafir
söyledikleirnizi arkadaşımın dikkate almasını sağlayacağım. maalesef görücü usulü ile bir nişan oldu ve birbirlerini smsler ile tanımaya çalışıyorlar. ileride hüsranla karşılaşmaktansa simdiden bazı gerçekleri bilmesi en doğrusu. birde almanyaya evlenerek giden birinin geri dönmesi kolaymıdır?

BaRaN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Dönmek koLay..
Ama evlenmedigim icin bosanma filan nasil olur bilmem :)

bende fikir üreteyim dedim

I

inansümer

Misafir
yardim

ben 1 senedir almanyadayim.hayat sartlari türkiyeye göre kat kat iyi.ama insanlar soguk.ayni buzdolabi.ekonomisi cok iyi ama eskisinden kötü.ama calis calisma paran geliyor.yani issizlik parasi var.cocuk parasi var.yani para durumu iyi.alismak cok zor dil.yabanci dil kolay degil ama ugrasirsa ögrenmeye neden ögrenmesin?burda kendini fazla sikmamali herseyi oluruna birakmali.rahat olmali.bide gelmekten zarar cikmaz.ama sunuda söyliyim gelmekte o kadar kolay dil .karisinin calismasi lazim.yada alman vatandasi ise sorun yok.ama dedimgibi gelsin görsün.keine angst.keine strest.

I

inansümer

Misafir
burasi türk kayniyor adim basi türk .bazi yerde alman bile yok.gel tayyibden önce avrupali ol.

I

inansümer

Misafir
gel kardes burasi güzel gel birdaha türkiyeye gitmek istemezsin. hadi almanyayi kötüleyenler anlatinda birazda türkiyeden dinliyelim.suyu kötü.hava kötü 20 milyon issiz.calisanda karnini zor doyuruyor,12 saat calis.yollar kötü hastaneler berbat.doktor hemsire sanki basbakan.
gel gör kafana birseyi takma cesaretli ol .burda yanliz degilsin

B

Bedavalar-Net

Misafir
inansümer' Alıntı:
gel kardes burasi güzel gel birdaha türkiyeye gitmek istemezsin. hadi almanyayi kötüleyenler anlatinda birazda türkiyeden dinliyelim.suyu kötü.hava kötü 20 milyon issiz.calisanda karnini zor doyuruyor,12 saat calis.yollar kötü hastaneler berbat.doktor hemsire sanki basbakan.
gel gör kafana birseyi takma cesaretli ol .burda yanliz degilsin

Tamamdir,balata filan kalmamis.El frenini cekiyor ama oda ise yaramiyor.Biri bunu durdursun.

Gamend

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Kaldıgım 2 Seneye Bakarsak
1-) Hava şartlarından dolayı ilk gittiginde hep hasta olarak gecirir günlerini
2-) Güneşe Hasret Kalır
3-) Sokaklarda İn Cin Top Oynar
4-) Her Pazar Günleri Büyüklerini Ziyaret Etmeye Giderler ve Almanya'da Dışarıda Adam Göremezsiniz :D
5-) Okula Gitme Saatleri Çok erken
6-) Bol Bol Yagıs Alıyo
7-) Sıkıntıdan Patlıyorsunuz
:cool: Öyle Çok Gidilecek bir yer degil almanya
9-) Tek Olumlu Madde Kızları Çok Güzel :D

L

LibRa

Misafir
Gamend :) Supersin :p

GeneL Olarak Soylim :) Alamanya diye Bi Yer Kalmadi Artik 30 yillik bi madenleri var issizlik parasi kalkicak gibi bisey az kaldi. ama elinde iyi bi diploman varsa iyi bir bolum mezunuysan iyi para kazanirsin iyi yasarsin ama evlilikle sunla bunla sakin olaki adim atim deme :) atanlari goruyoruz yandim diye geri kaciyoralr ;) kolay gelsin.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5