İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Altın kaplama saat takmak haram mıdır?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
ben ordada dini sataşma görmüyorum ( ki alakası yok konuyla ) , ortada kesinlik göremiyorum ve bu konuların yeri olmadığna inanıyorum.Yani okadar yıl böyle söylentiler yüzünden dövme yaptıramamış biri olarak webmaster forumunun webmaster forumu olarak kalmasını talep ediyorum.

ReiS

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
ben ordada dini sataşma görmüyorum ( ki alakası yok konuyla ) , ortada kesinlik göremiyorum ve bu konuların yeri olmadığna inanıyorum.Yani okadar yıl böyle söylentiler yüzünden dövme yaptıramamış biri olarak webmaster forumunun webmaster forumu olarak kalmasını talep ediyorum.

dövme yaptırmakta haramdır.Gusül abdestin sayılmaz Cünüp olarak gezersin bilgin olsun :)

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Dövme konusunu serbest bırakan hoca da süleyman ateş.
Eğer bundan bahsediyorsan.
Kendisi hristiyanların da cennete gireceğini söylemektedir.
Bu tür konuları tartışmaya bile gerek duymadan çözebiliyoruz. :D

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
dövme yaptırmakta haramdır.Cünup olarak gezersin bilgin olsun :)
Dövme yaptırmak haramdır ama cünup gezilmez.
Kalıcı dövmeler deri altındadır,suyun derinin üzerine gelmesi yeterlidir.

Ama geçici yapıştırma dövmeler var bunlar direkt deri üzerinde kalıyor ve bazıları epey kalın.Bunların gusül abdestini tutmayacağını söylemektedirler.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
İşte sizin düşüncenizdir , ama çıkıp bir bilgin yalanlayabilir.Saçma konular yani bunlar.Herkes kendi inancını yaşasın.Zaten başkalarının yazdıklarıyla araştırmadan fikir sahibi oluyorsa baştan bitmiştir.

Karar verilmesi gerek ve forum kurallarında belirtimesi gerek naısl olacağı , bizde o kuralalra göre hareket etmiş oluruz.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Sen niye böyle bir konudan rahatsız oluyorsun söyle bakayım ?
:peh:

Herkesin merak ettiği bir bilgi verdim,bunlar güzel yararlı konular.

ReiS

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
Dövme yaptırmak haramdır ama cünup gezilmez.
Kalıcı dövmeler deri altındadır,suyun derinin üzerine gelmesi yeterlidir.

Ama geçici yapıştırma dövmeler var bunlar direkt deri üzerinde kalıyor ve bazıları epey kalın.Bunların gusül abdestini tutmayacağını söylemektedirler.

Tam tersi biliyorum.Benim edindiğim bilgi şu iğne ile yapılanlar yüzüden deri su almıyor.O yapışkanlı olanlar ile abdest kabul biliyorum.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Tam tersi biliyorum.Benim edindiğim bilgi şu iğne ile yapılanlar yüzüden deri su almıyor.O yapışkanlı olanlar ile abdest kabul biliyorum.

Benim de bir dövmem var.
Bilmiyorum sizler de varmı ama.Ben de bir günah işleyip yaptırdım.Ve sonrasında sildirdim,hala uğraşıyorum tam silinmedi.
Neredeyse yarım santimetre içeriye sokuyorlar boyayı.Deri falan değil direkt olarak ete giriyor yani bu dövme boyası.
Bu nedenle gusül abdestinde sıkıntı yok.

ReiS

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
Benim de bir dövmem var.
Bilmiyorum sizler de varmı ama.Ben de bir günah işleyip yaptırdım.Ve sonrasında sildirdim,hala uğraşıyorum tam silinmedi.
Neredeyse yarım santimetre içeriye sokuyorlar boyayı.Deri falan değil direkt olarak ete giriyor yani bu dövme boyası.
Bu nedenle gusül abdestinde sıkıntı yok.

Dövme konusunda tam bilgim olmadığı için bir şey söyleyemiyorum.

Daylight_

0
İyinet Üyesi
Reaction score
14
Dini mevzular konusunda halkımızda hep bir önyargı var.Konuşulmasın ,herkes kendine müslüman,tartışılmasın vs
Tartışılma kısmına bende karşıyım zira tartışmanın boyutunu ayarlayamayan (yada ağzından cıkanı kulağı duymayan) insanları bilmeden şirke sevkedebilirsiniz. Kaş yapayım derken göz cıkarmak olur buda .
Denge ayarlandığı sürece mutlaka konuşulmalı .Calvin umarım dengeyi ayarlayabilirsiniz.. Faydalı ama bir o kadar da ince bir nokta bu bence

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Evet ben de bundan bahsediyorum.
Densiz yok aramızda sanırım değil mi ? :kızdım:

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
benim okuduğum kadarıyla süs ,ziynet olarak takmak haramdır. o yüzden bırakın altın kaplamayı altına benzer tenekeyi bile takmamak lazımdır.çünkü amaç nedir iyi anlamak lazımdır.

Bu kadar basit olduğuna inanmıyorum.
Bizim dinimiz hiçbir zaman mantıkla çelişmemektedir. Bunun süs olup olmaması değilde altın metalinin biz erkeklerin üzerinde oluşturabileceği bir yan etkisinin var olduğu kanaatindeyim.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Peygamberimiz "yüzüğü takmayacağım bir daha" dediğinde ne düşünerek söyledi bunu acaba? Yakışmadı diye mi yoksa parmağına takınca birden garip şeyler hissetti diye mi? Sanırım önce bunu bilmek lazım. Aksi halde sebebi bilinmeden söylenen hiç bir sözün değerinin olduğunu sanmıyorum. Bir daha fasülye yemem demişte olabilir. Bir daha geç kalkmam, bir daha hızlı koşmam, bir daha soğuk suyla yıkanmam, bir daha şu yoldan geçmem vs.vs.vs bir sürü şunu bunu yapmam demiş olabilir. Ama neden dendiğini bilmeden bu tarz şeylere inanmak, itibar etmek bana abuk, saçma ve hoş(!) gelmiyor.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Peygamberimiz "yüzüğü takmayacağım bir daha" dediğinde ne düşünerek söyledi bunu acaba? Yakışmadı diye mi yoksa parmağına takınca birden garip şeyler hissetti diye mi? Sanırım önce bunu bilmek lazım. Aksi halde sebebi bilinmeden söylenen hiç bir sözün değerinin olduğunu sanmıyorum. Bir daha fasülye yemem demişte olabilir. Bir daha geç kalkmam, bir daha hızlı koşmam, bir daha soğuk suyla yıkanmam, bir daha şu yoldan geçmem vs.vs.vs bir sürü şunu bunu yapmam demiş olabilir. Ama neden dendiğini bilmeden bu tarz şeylere inanmak, itibar etmek bana abuk, saçma ve hoş(!) gelmiyor.
Tabi haklısın kesinlikle,bu nedenle buradaki hadise inanabilirsin :

Hz. Ali’nin rivayetine göre, Resulullah (a.s.m.) bir ipek kumaşı sol eline ve bir parça altını da sağ eline aldı,sonra bunları elleriyle yukarı kaldırarak, “Şu iki şey ümmetimin erkeklerine haram, kadınlarına helâldir” buyurdu.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Tabi haklısın kesinlikle,bu nedenle buradaki hadise inanabilirsin :

Hz. Ali’nin rivayetine göre, Resulullah (a.s.m.) bir ipek kumaşı sol eline ve bir parça altını da sağ eline aldı,sonra bunları elleriyle yukarı kaldırarak, “Şu iki şey ümmetimin erkeklerine haram, kadınlarına helâldir” buyurdu.

"Hz. Ali’nin rivayetine göre"
Rivayetlere inanmıyorum.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Rivayet demek hadis-i şerif demek.
İnanmıyor musun ? :peh:

Dedim ya rivayetlere inanmıyorum. Hepsine demekte haksızlık olur ama koskaca dünyada, milyonlarca yaşanmışlıklar arasında kalkıpta bir elinde altın diğerinde ipekle haram helal yakıştırmasının günüzümüze kadar gelmesi bana anlamsız geliyor. Ne değiştirir, hayatı nasıl etkiler, inancı artırırmı ya da yok mu eder. Değeri nedir ki bu rivayetinde günümüze kadar gelmiş...
O yüzden inanmam.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Dedim ya rivayetlere inanmıyorum. Hepsine demekte haksızlık olur ama koskaca dünyada, milyonlarca yaşanmışlıklar arasında kalkıpta bir elinde altın diğerinde ipekle haram helal yakıştırmasının günüzümüze kadar gelmesi bana anlamsız geliyor. Ne değiştirir, hayatı nasıl etkiler, inancı artırırmı ya da yok mu eder. Değeri nedir ki bu rivayetinde günümüze kadar gelmiş...
O yüzden inanmam.
Bu dediğin direkt inanç meselesi.
O konuda bir şey diyemem tabii ki.
Saygım sonsuzdur. :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5