İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Amerika'daki Turk arkadaslar

Senol

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
türkiyeye sığamadınızmı türkiye bittide şimdi sıra amerikayamı geldi :p oturun oturduğunuz yerde :)

mk++

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
canada da olanınız varsa sohbet etmek istiyorum okul bıtınce kucuk bı canadakasabasına yerleşip çiftçilik yapacagım.:D şaka bi yana hersey gercekte çiftçilik yalan eheh

TheFF

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
canada da olanınız varsa sohbet etmek istiyorum okul bıtınce kucuk bı canadakasabasına yerleşip çiftçilik yapacagım.:D şaka bi yana hersey gercekte çiftçilik yalan eheh

o soğukta ne yetiştiricen zaten.. :D boşver

geçen sene üniversiteyi amerikada okumak istiyodum hatta yaz kamplarına(aslında bi tane bulabildim kendime uygun) başvurdum ama sonradan vazgeçtim..

ama ilerde gidicem.. :D

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
SLM

gonyadayım.
bekarım.
evim arabam da var.

yarışmacı arkadaşlara başarılar diliyorum.

sverdlow

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
valla ben dil okulu bahanesi ile bi güzel gezmek istiorum abd yi. sadece abd değil dünyanın biçok yeri hedefimde var.
bu arada dil okulu için hangi şehri tavsiye edersiniz. mesela ucuzluk, yaşam gibi kriterler için öneri yapabilir misiniz?

mk++

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
benım canada ya yerlesmek ıstememın sebebı puanlama sıstemı ıle ınsan almaları 2 unv. bıtırp +meslek+tanıdık+dıl varsa gıdersın kanımca :D bende gidip ingilzce orta duzey anadil yapıp sonra us e gecmek ıstıyorum.Ozaman kurtlar sofrasında tam performans gosterebılecegıme ınanıyorum

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Ben Türkiye'de başka şehire yerleştim. 3 sene olacak hemen hemen yerleşeli.
Daha yeni adapte oluyorum.
Yabancı ülkeye gidecek olan arkadaşlara helâl olsun diyorum. Büyük cesaret :)

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
beni mevlana çağırdı geldim.

diye de bir kötü espri yapayım :D

cakirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
bağımlı olmamak zor cakirx, ben gecici gidiyorum ayagi bir süre sonra 3. ayakta yatıyor.:)

eğer iş durumum gerektirirse gitmek isterim kesinlikle. Çünkü Türkiye de gerçekten çok zor bişeyleri kabul ettirmek. Özellikle konu sanatsa. O kadar iyi olduğumu düşünmüyorum ama en iyisi olmak istiyorum.

T3chn0

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
seneye dil okuluna gitmek istiyorum sizce ne yapayım gitmeye değer mi ?

x-treme

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
@iyinet işin sadece optimizasyon mu? Yoksa sistemle veya yazılımla alakanız var mı?
VT Uzmanı olmak için ne tür bir eğitimden geçmeli?

Ek olarak;
Belki bileniniz vardır, MIT'te burslu veya ücretli okumak hakkında Türkçe kaynak bulabileceğim bir adres var mı?

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
@iyinet işin sadece optimizasyon mu? Yoksa sistemle veya yazılımla alakanız var mı?
VT Uzmanı olmak için ne tür bir eğitimden geçmeli?

Optimizasyon işimizin bir parçası.
Yazılımla alakamız var ama developer (programcı) lar kadar değil.
Ama developerların çoğunun bilmediği unix/linux yönetimi, shell(sh bash), perl, php scripting konularında bilginizin olması gerekiyor.
Üniversitelerin Bilgisayar veya yazılım bölümlerinde bu eğitim veriliyor.
Ama piyasaya çıkıp hemen DBA (Veritabanı uzmanı) olmanıza yeterli değil bu bilgi.
Bu nedenle her DBA bu işe çırak olarak başlar ve zamanla tecrübe kazanır.
Meslek hayatımda 14 seneyi doldurdum, bunun son 12 senesi DBA im ve başka bir iş yapmak istemiyorum.
Yöneticilik tekliflerini DBA liğe devam etmek için geri çevirdim. Çünkü işimi çok seviyorum.

x-treme

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
iyinet' Alıntı:
Optimizasyon işimizin bir parçası.
Yazılımla alakamız var ama developer (programcı) lar kadar değil.
Ama developerların çoğunun bilmediği unix/linux yönetimi, shell(sh bash), perl, php scripting konularında bilginizin olması gerekiyor.
Üniversitelerin Bilgisayar veya yazılım bölümlerinde bu eğitim veriliyor.
Ama piyasaya çıkıp hemen DBA (Veritabanı uzmanı) olmanıza yeterli değil bu bilgi.
Bu nedenle her DBA bu işe çırak olarak başlar ve zamanla tecrübe kazanır.
Meslek hayatımda 14 seneyi doldurdum, bunun son 12 senesi DBA im ve başka bir iş yapmak istemiyorum.
Yöneticilik tekliflerini DBA liğe devam etmek için geri çevirdim. Çünkü işimi çok seviyorum.
Bende yazılımı çok seviyorum aslen, ama veritabanı daha bi eğlenceli gibi geliyor bana, sözlerinden de bu anlaşılıyor zaten.
Peki burda (Türkiyede) okumuş olmak, oralarda artı puan kazandırıyormu çalışma hayatı için, yoksa illa orada mı okumak gerekir?
Zira VT Yöneticisini ayrı çalıştıran kurum buralarda o kadarda çok yok gibime geliyor, Geçenlerde yaptığım iş başvurusunda (Yazılım) Orta düzey Unix yönetimi ve vt optimizasyon bilgisi istiyorlardı. Buda düşüncemi doğrular nitelikte..

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Ne artısı nede eskisi var Türkiyede okumanın. Önemli olan işini iyi yapman.
Sisteminde hatırı sayılır miktarda veri tutan her şirketin (örneğin finans kurumları), en az bir DBA i vardır.
Türkiye de biz 2-3 DBA bir şirkette (banka) çalışıyorduk, burada aynı şirket içinde 9 DBA ile birlikte çalıştığım oldu.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5