İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Baban rektörse ÖSS önemli değil

artofevil

0
İyinet Üyesi
Reaction score
28
TUBİTAK son 2 yıldır daha aktif orası kesin..
Ama üniversiteler beyin göçünü durdurmada başarılı mı! Orası tam bir muamma işte..

Ben üniversitelerin 3-5 adamın elinde döndüğünü ve bunların at koşturduğunu düşünüyorum.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
TUBİTAK son 2 yıldır daha aktif orası kesin..
Ama üniversiteler beyin göçünü durdurmada başarılı mı! Orası tam bir muamma işte..

Ben üniversitelerin 3-5 adamın elinde döndüğünü ve bunların at koşturduğunu düşünüyorum.

Ama bu projlerin 3-5 kişinin at koşturmasıyla yapılablecek işler olmadığı da kesin... ben de böyle düşünüyorum :p

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Beyin göçünün tersine gittiğine inanacak son kişiyim sanırım. Şu anda vatan toprakları dışındayım:) Birlikte lise ve üniversite okuduğum vasıflı insanların %90'ı da öyle veya böyle Türkiye'de değil. Mesela son 5 senede artan "Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı" şirketlerine bakarak da anlarız, bu kadar danışmanlık şirketi varsa bunlar öğrenci yolluyor olmalılar bir yerlere, para kazanmak ayakta kalmak için.

Bir de bunun parasal boyutunu düşünürsek, bunca öğrenci Amerika, İngiltere, Almanya'ya milyarlarca dolar döküyoruz. Bu paranın yarısıyla bile Türkiye'deki üniversiteler çok daha iyi konuma getirilebilir. Ama neden kalıp kimse tercih etmiyor, veya neden azınlık olarak Türkiye'de akademik kariyere devam etmek isteyen arkadaşlarıma neden diye sorduğumda cevapları, devlet memuru olayım emeklilik/sağlık/maaş garantisi, üniversiteye kapağı atayım, Tübitak bana şu kadar burs veriyor, bunla geçinir bir süre daha okurum gibi cevaplar alıyorum.

Yapılan şeylerde artış kesinlikle vardır, artık global sermaye ve ortaklıklar ile para daha çok akıyor bilime, ama yine de potansiyelimizi diğer ülkelere oranla 100 kat daha düşük kullandığımız kesin. Şimdi bütün bunların çözümünü aramak yerine öğrencilerin kendi aralarında kamplaşması, türbana karşı/taraf 1 milyon kişi bulmaya çalışmaları filan tam anlamıyla zavallı bir görüntü. Bu zavallı görüntü ülkede sadece üniversitelere değil, siyasete, orduya ve bütün insanlara da bulaşmış durumda. Gelecek vizyonu olmayan bir ülke, gündelik mevzular için birbirini yemeye mahkumdur. O ülkede de gelişme beklenemeyeceğini düşünüyorum.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Yapılan şeylerde artış kesinlikle vardır, artık global sermaye ve ortaklıklar ile para daha çok akıyor bilime, ama yine de potansiyelimizi diğer ülkelere oranla 100 kat daha düşük kullandığımız kesin. Şimdi bütün bunların çözümünü aramak yerine öğrencilerin kendi aralarında kamplaşması, türbana karşı/taraf 1 milyon kişi bulmaya çalışmaları filan tam anlamıyla zavallı bir görüntü. Bu zavallı görüntü ülkede sadece üniversitelere değil, siyasete, orduya ve bütün insanlara da bulaşmış durumda. Gelecek vizyonu olmayan bir ülke, gündelik mevzular için birbirini yemeye mahkumdur. O ülkede de gelişme beklenemeyeceğini düşünüyorum.

Kesinlikle sana katılıyorum. Olayı çok güzel özetlemişsin. O zaman sorun, bu tarz konuları gündemimize sokanlar da.

Büyük ihtimalle sen de biliyorsundur birçoğumuzda biliyordur.
"Fatih İstanbul'u fethederken Bizans meleklerin cinsiyetini tartışıyormuş, erkek midir dişi midir diye. Sonrası malum İstanbul fethediliyor." ...

artofevil bende üniversite de okuyorum !

MéDicLiFé

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Angelo, artofevil, yagmayok...
Gerçekten sağlam bir fikir fırtınasını kaçırmışım. Şimdi gördüm mesajları.
Angelo'nun genel olarak arkasındayım zaten, düşüncelerimin birebir uyuştuğu biri.
artofevil gerçekten çok zeki bir araştırmacı ve her şeyi en ince ayrıntısına kadar irdeleyen biri.
yagmayok'ta yeni tanıştığım değerli bir insan.

Açıkçası herkes haklı bu konu da.
Öncelik artofevil;
Kesinlikle yanlış bir düşünce bu. Belki o şekilde lanse ediliyor olabilir bu. Yada dışarıdan bakıldığında öyle gibi gözükür ama aslını istersen büyük güçler var bu insanların arkalarında. Ve fark ettiysen en demokratik ve laik yorumları sadece rektörler yapar.
Dine yakın olan siyasi partilere neler yaptılar son zamanlarda görmüşsündür sende medyada. Yorumlarını en sert şekilde söyledi hepsi sakınmadan.
Çünkü T.S.K'nın korumasında olan kurumlar bunlar, yargı ve polis engeline gerektiğinde takılması önlenen kurumlar.

Forumda siyaset ortamına izin verilmiyor. O yüzden hepimiz üstü kapalı konuşmak zorunda kalıyoruz.

Ama ben daha açık konuşayım kurallar çerçevesinde.
Ülkemiz zor durumda. Gerçekten zor durumda.
Bir yanda din ve devlet örtüştürülmeye çalışılmakta bir yandan ise birkaç grup maşa diye nitelendirdiğim insan çıkıp onları kurtarıyor gibi görünerek, reklamın iyisi kötüsü olmaz mantığı ile karşı tarafın propagandasını yapmakta farkında olmadan.

Eline bir bayrak alıp kendini sokağa atıyor milyonlar... Her yeri Atatürk heykeli dolduruyorlar ama seçim vakti geldiğinde kişisel çıkar ve menfaatlerini düşünerek gidiyorlar sandığa.

Evet kişisel çıkarlarınız ile bir 4 yıl geçiriyorsunuz bolluk içinde. Ama bilmedikleri konu devleti yiyerek bitiriyorlar.
İmkanlarımız satılıyor. Çakmak'ın da dediği gibi;
Satılmış ülkenin, satılmış insanları oluyoruz farkında olmadan.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Ha bu yüzdendir derin devletler oluşmaya başladı.
Ama bu derin devletler sanıldığı gibi silah tutmuyor yada filmlerdeki gibi ellerinde kan izi yok.
Hepsi bilim adamları ve saygın insanlar.

TÜBİTAK faaliyetlerini arttırdı.
Tabi ki arttırdı.
Mecbur arttıracak çünkü gidişat ortada.
Belki son umuttur diyerek bilime dayanıyorlar.
Sanayi ve bilimsel kalkınma olarak görüyorlar geleceği.

Belki yanlıştır, belki doğrudur orası bilinmez. Ama bilinen bir şey var.
Üniversiteler ve bilim merkezleri asla bir kaç kişinin elinde değil. Arka planda oynayan çok insan var onların gelişimleri için. Her sürüde bir kara koyun vardır. Hoşuma giden bir Alman atasözüdür bu. Öyle yani mutlaka o insanlar içinden de, araya karışmış odun ve kalasların çıkması söz konusudur. Ama genel olarak satılmış kurumlar değildir üniversiteler.
Çok fazla insan, çok büyük emekler veriyor o kurumlar için inan bana. En basit örneğinden bir TÜBİTAK. Oradaki insanlar sizin için hayatlarını feda ediyorlar.
Emin ol aramızda hepsi zaten.

Bakın size şaka gibi gelir ama ben cinsel ilişkiye hiç giremeden ölen bilim adamları biliyorum. Bilime vakit ayırırken sevki bile bir kenara atan insanlar var inanın. Hayatlarından fedakarlık eden insanlar var yani. Rahatlıkla da söyleyebilirim bunu.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Beyin göçü konusuna gelince.
Ben şuanda Bulgaristan'dayım. Ve burada 4.000 Türk Tıp Fakültesi mensubu var.
6 Bin Türk Mühendis var. 4 Bin Türk geleceğin devlet adamı var.

Bunun adı işte beyin göçüdür. Biz burada 14.000 Kişiyiz ve şuanda ben Türk insanına hizmet edemiyorum.

Neden biliyor musun?
Devlet bizimle ilgilenmiyor çünkü.
Bende mecburen başka milletlerden ekmek yiyerek onlara hizmet ediyorum.

Devlet adamlarını yetiştirirken onlara SimCity yada Sims oynatmaları gerektiğini düşünüyorum.

İşlerin nasıl gittiğini bilmeyen insanlar bunlar çünkü... Çocuklara yapıldığı gibi oynayarak öğretilmeli bazı şeyler.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5