İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Backlink??

ReferXchange

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Google da sayfanın backlinklerinin sayısının gerçek backlink sayısından oldukça az olduğu bir gerçek bir çok sitede.

bu mesajı atmamın nedeni sadece emek boşa gidiyor mu ? yoksa tam tersi mi? onu öğrenme

Bununla ilgili bir bilginiz var mıdır?
Yani neden bir çok link almışken bunların hiç biri backlink olarak kaydedilmez.
"nedeni sandbox etkisidir" gibi bir cevap veren olabilir:
buna karşı şunu sormak isterim: peki nereye kadar? yani bu backlinklerin dikkate alınmaması durumu nereye kadar?
özellikle süreyi öğrenmek değil amacım; istediğim şey bu backlinkleri eninde sonunda google backlink olarak değerlendirecek mi? yoksa kendi kafasına-formülüne göre :) davranıp hiç bir zaman indexlemeyebilir mi?

fikir yerine var ise bilgi alayım lütfen. yoksa tabii fikir de olur.:)

saygılar...

h4x0r

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sebep şu olabilir

link aldığın site ya google da indexlenmemiştir veya indexlenip site güncellemesi google tarafından sık yapılmıyordur

tam anlatamadm ama anlamışınızdır :)

ReferXchange

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
h4x0r' Alıntı:
sebep şu olabilir

link aldığın site ya google da indexlenmemiştir veya indexlenip site güncellemesi google tarafından sık yapılmıyordur

tam anlatamadm ama anlamışınızdır :)

bunu anladım da şunu anlamadım. bunun dışında diyelim indexli de. yani çook sayfada link var. ama şu anda az sayıda backlink gösteriyor. diyelim sandbox tayız. aşırı link almışız bir anda. peki bundan çıkmak garanti midir? ne zaman. yani eninde sonunda o linkleri saymayacak mı??

saygılar

h4x0r

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sandboxtaysan zaten link değişmenin bi anlamı yok

sonuçta link değişerek sandboxtan çıkamazsın sandboxtan çıkman için google amcanın keyfini beklemen gerekiyor (8-12 ay sürüyor sitenin içeriğinin popülerliğine göre)

tavsiyem o domaini gözden çıkartıp hitini başka domaine aktarman yönünde olacaktır

ReferXchange

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
aslında tam anlatamadım kabul ediyorum.

google dan 4000-5000 hit alıyor nası gözden çıkarayım :)
yani benim tek istediğim siteye link veren bir çok site olmasına karşın neden backlink in çok az sayıda sitenin sayfalarını içerdiği..

saygılar..

h4x0r

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
eğer bu kadar hit alıyorsan sanane backlinki boşver orada yazan rakamlar önemli değil önemli olan sana gelen hit (bence)

ReferXchange

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
h4x0r' Alıntı:
eğer bu kadar hit alıyorsan sanane backlinki boşver orada yazan rakamlar önemli değil önemli olan sana gelen hit (bence)

daha çok hit istiyorum :)
ayrıca gelen hit belirli keywordlerden geliyor. Ben çok daha fazla sayfam indexlenmiş olduğunda ve bu sayfalara verilen linkler dikkate alındığında daha fazla çeşitli hit alacağımı biliyorum. Onun peşindeyim.

açgözlülük demeyin ihtiyaç var....

saygılar..

G

Gencadam

Misafir
Siteye emek veriyorsan ve dürüstsen (ki ben bunu biliyorum) en doğal hakkın Refer, daha fazlasını istemek. Ama şunu merak ediyorum ben de:
O sayfalara link verildiğinde, anasayfanın pr'si ne durumda olacak? Anasayfanın pr'si düşük olur ise bu diğer sayfaalrın da indekslenmesini engellemeyecek mi? Önemli olan anasayfanın pr'si mi değil mi?

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Bende Şöyle düşünüyorum. googlede Bizim gibi giriyor sitelere. Bizim gördüklerimizi görüyor.

O halde Link aldğınız sitelerde linkinizin durum çubuğunda görünüp görünmediğine bakın derim.

C

cappytoi

Misafir
google siteleri text olarak görüyor, örneğini görmek için linux 'da lynx kullan :=)

yoktur

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Sitenizin gerçek backlink degerini altavista.com dan bakarbilirsiniz.

cevap1:
google hiç bir zaman gerçek backlink sayılarını ekrana basıp diger rakip arama motorlarının google algoritmasını çözme olasılığı riskini göze alamaz.Bir kere bunu kimsenin unutmaması gerek.Sitenize yaptıgınız bir degişiklik ile üst sıralara çıkabilirsiniz ama aynı formülü diger sitenizede denersiniz bu sefer işe yaramadığını görürsünüz üstüne üstlük çalışan sitenizdeki sıralama sonuçlarındaki yeride degişmiştir. { sebep: Google sıralama ve site indexleme algoritmasını degiştiriyor düzenli olarak}

cevap2:
backlink hesaplanırken sitenin genel içeriği önemli bir faktördür.Her siteden aldıgınız link işe yaramaz diye defalarca söylemiştim. Eger bir futbol siteniz varsa mutlaka futbol içerikli sitelerden link almanız gerek, gidipte php.net ten link almanız google için hiçbişey ifade etmiyor.
Google amcanın sitenizin içeriği ile ilgili oldugunu düşündüğü siteleride bulmak için related:siteniz.com yazarak arama yapın.çıkan sonuçlardaki siteler ile dost olmaya çalışın hepsi bu.
aşağıdaki örnegi incelerseniz zaten ne demek istedigimi anlarsınız.
örnegin php.net ile ilgili siteler
zend.com
apache.org
mysql.com

oldugunu göreceksiniz.

http://www.google.com/search?hl=tr&q=related:http://www.php.net&lr=

ReferXchange

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yoktur' Alıntı:
Sitenizin gerçek backlink degerini altavista.com dan bakarbilirsiniz.

cevap1:
google hiç bir zaman gerçek backlink sayılarını ekrana basıp diger rakip arama motorlarının google algoritmasını çözme olasılığı riskini göze alamaz.Bir kere bunu kimsenin unutmaması gerek.Sitenize yaptıgınız bir degişiklik ile üst sıralara çıkabilirsiniz ama aynı formülü diger sitenizede denersiniz bu sefer işe yaramadığını görürsünüz üstüne üstlük çalışan sitenizdeki sıralama sonuçlarındaki yeride degişmiştir. { sebep: Google sıralama ve site indexleme algoritmasını degiştiriyor düzenli olarak}

cevap2:
backlink hesaplanırken sitenin genel içeriği önemli bir faktördür.Her siteden aldıgınız link işe yaramaz diye defalarca söylemiştim. Eger bir futbol siteniz varsa mutlaka futbol içerikli sitelerden link almanız gerek, gidipte php.net ten link almanız google için hiçbişey ifade etmiyor.
Google amcanın sitenizin içeriği ile ilgili oldugunu düşündüğü siteleride bulmak için related:siteniz.com yazarak arama yapın.çıkan sonuçlardaki siteler ile dost olmaya çalışın hepsi bu.
aşağıdaki örnegi incelerseniz zaten ne demek istedigimi anlarsınız.
örnegin php.net ile ilgili siteler
zend.com
apache.org
mysql.com

oldugunu göreceksiniz.

http://www.google.com/search?hl=tr&q=related:http://www.php.net&lr=

açıklamalar için çok teşekkürler..

Ancak şunu özellikle sormak istiyorum.
Peki benim sitem bellidir, kategorisi de bellidir. bu tamam.
bu söylenenler URL ler için geçerli değil mi?
yani mesela bir alt alanadı ya da bir html doküman sitenin altında. daha önce benim sitenin altındaki bir klasör dmoz a direkt kayıtlı idi ve sitenin hitinin yarısı bu URL ye ve google'dan geliyordu. Bu, her bir doküman için optimizasyon yapılması ve mümkün olduğunca ilgili şekilde link alınması gerekliliğini mi doğrular ?
bu konunun olabildiğince açıklığa kavuşması sanırım tüm arkadaşlar için faydalı olur...

saygılar...

yoktur

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Pagerank konusunda önemli olan tek ana sayfanın pr degeri degildir ki.Tüm siteyi komple bir bütün olarak düşünmek gerek.Ana sayfaya çogu zaman ziyaretçiler adres yazıp girerler yani bookmark ziyaretçisidir.Asıl önemli olan alt sayfalarının arama motorlarında güçlenip üst sıralara çıkmasıdır.
mesela
senin bir portal siten olsun.
site.com/sinema/ diye alt bölümün var.başka sinema siteleri senin bu alt sayfana sinema diye link verirse maksimum ölcüde kazanç saglarsın pagerank için. sinema.com gibi bir site, senin ana sayfana link vermesi çok önemli degil google için.Önemli olan senin sitenin sinema bölümüne link vermesi.
Önemli olan anasayfa+alt sayfaların pr degerinin yüksek olması.

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
benzer sayfalar.
bi kaç site ile link değişimi yapmıştım vakti zamnında.
o sitelerle benim sitemin hiçbir benzerlik ve içerik yönünden alakası olmamasına rağmen ilk güncellemde benzer site olarak karşıma çıktılar.

sitenden link verdiğin siteler bir süre sonra benzer sayfa olarak karşına geliyor.
yoktur o zaman bu bir çelişki değilmi?

turkuaz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadaşlar googlede benzer siteye baktığımda benim sitemle benzer site yok diyor bu durumda ne yapmamı öneririsiniz.. Birde sitem nuke. Alt bölümlere link olayını nasıl hallederim.. Misal foruma backlink sağlkamak için sitem.netmodules.php?name=Forums şeklinde link almam bir işime yarar mı? Böyle ir link sadece forum ama sayfasına mı forum alt sayfalarıan da değer kazandırırmı ?

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
sitenden başka sitelre link vermeli ve başka sitelerden kendine link almalısın.
özellikle karşılıksız link değişimi yapmalı ve googleye siteni indexletmelisin.
benim tavsiyem link değişimi yapacağın sitelerden link verirlerken direkt linki yazmalarını istemen olacaktır.
php?name=forums şeklinde ben back link görmedim bu güne kadar.
ama pr değeri çok yüksek siteler belki backlink verebilir. tam bilmiyorum.

helebi üstatlar konuşsun

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
şöyle anlatabilirim
dost site anlaşması yaptığın sitelerde dikkat edeceğin konu (bana göre) aldığın linkin senin site adresini yazıyor olması.
Ben daha önce birçok siteyle link değişimi yaptım. Backlink aldığım siteleri ve alamadığım siteleri araştırdım.
Mesela sayfa.com da ekli bulunduğum 6 ay süresince sürekli anasayfada linkimin olmasına rağmen asla backlink alamadım. Çünki sayfa.com bizevermiş olduğu çıkış adresinde direk linkimizi değil www.sayfa.com/siteadresi3 vs. buna benzer bir linkle çıkış veriyor.
ve bu tarzda da yapmış olduğum link değişimlerimden asla backlink alamadım.
Eğer bir site ile link değişimi yapacaksan o site senin adresini bu www.siteadi.com şekilde vermesine dikkat edeceksin.

bana göre bir diğer önemli konuda. link almış olduğun sitenin durum çubuğu.
Eğer link değişimi yaptığını bir sitenin durum çubuğunda kayan yazı, yanıp sönen yazı bulunuyorsa o siteden de backlink almanız zor.
Ben hiç alamadım ve artık o tarzdaki sitelerle link değişimi yapmıyorum.

Tabi bunlar kendimce düşüncelerim. %100 doğru demiyorum. gözlemlerimden düşüncelerimden bahsediyorum.

ve diğer bir düşüncemde googlenin sitene ne kadar çok geleceğiyle ilgili.
Bana göre ne kadar çok sitelerde linkin varsa google siteni o kadar çok ziyaret eder.

turkuaz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
@disconnect değişik bir konuya işaret etmişsin. İlk defa karşılaştığım bir konu. Seo konusunda gerek burada gerek diğer kaynaklarda oldukça yazı okudum. hatta burada bu konuda uzman gördüğüm @yoktur ve @ReferXchange ninde bu konuda bir mesajına raslamadım. Google toplistler, link değişim scriptleri gibi alanlardaki linklerle gerçek linkleri ayırmak için bu yolu izliyor olabilir. Yada teknoloğisi statusbar veya durum çubuğunu okuyordur.. Kendi durumunu da inceleyince gayet mantıklı geldi anlattıkların.
Böyle değerli bir bilgiyi paylaştığın için teşekkür edrim..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5