İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Bir sonraki filtremiz...

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Bir sonraki filtremiz icerik iki katina ciktigi halde hitleri yerinde sayanlara gelsin. Google ziyaretci sinirlamasina hos geldiniz.

John Mueller cok iyi hedeflenmis bir soruya yine yalanlama yaparak cevap verdi. Soru su "Google bazi siteler icin trafigi limitliyor mu?". Yani mesela ne kadar yeni icerik ekleseniz de hitler bir sekilde yerinde sayiyor mu? A iceriginize bir iki gun yuksek talep olunca diger icerikleriniz siralamada geriletiliyor mu vs. seklinde soru acilabilir. John Mueller neden olsun boyle birsey biz arama sonuclarinda en iyi sonucu ziyaretciye veriyoruz, bir siteye ne kadar ziyaretci gittigiyle ilgilenmiyoruz diye cevap verdi.

Ama webde soyle bir arastirma yaptim. Boyle bir filtrenin olduguna dair cok saglam sayilar var. Yani eger yeni ya da fislenmis bir siteyseniz, ya da otorite ya da trust (her ne olarak adlandirirsaniz artik) seviyeniz yeterli degilse Google bir sekilde sizin gunluk veya haftalik belli bir sayidan fazla ziyaretci almanizi engelliyor. Bunu neden yapiyor olabilir? Buyuk ihtimalle yetersiz sitelerin milyonlarca sayfa icerik indeksletip hayvan gibi trafik almasini engellemek icin. Sistem soyle isliyor: Eger yuksek arama trafigi almaya baslarsaniz Google dereceli olarak sizi arama sonuclarinda asagiya cekmeye basliyor. Arama trafigi normale dondugunde tekrar yukari cikariyor. Eger siteniz gunun belli saatlerinde daha cok arama trafigi aliyorsa gun icinde bir asagi bir yukari gidiyorsunuz. Buna da yo-yo etkisi adini vermisler.

Adamin bir tanesi ornek vermis: Icerigin yarisini sildik trafik degismedi, saglam icerik ekledik yine degismedi, hicbirsey yapmadik yine degismedi. Mesela birgun eger A icerigimize yogun talep olusursa kesinle diger iceriklerimize (mesela B,C,D) gelen trafik azaliyor ve gun sonunda ziyaretci sayimiz degismiyor diyor. Bir digeri ornek vermis gunluk ziyaretci sayilari ile: 36400, 36500, 36450 vs. Bir haftalik ornekte Google'dan gelen gunluk ziyaretci sayisi sadece birkac yuz ile degisiyor. Ihtimal hesabi yaparsaniz bayagi dusuk bir ihtimal rakamlarin bu kadar yakin olmasi aslinda. Ornekler cogaltilabilir. Eger konu hakkinda okumak isterseniz "Googla traffic cap" ya da "Google limits traffic" aramalarini deneyebilirsiniz.

Ben sahsen boyle bir filtrenin var oldugunu dusunuyorum. Hem dunyanin en buyuk indeksine sahip olmak istiyorsunuz, hem de daha fazla trafik icin daha fazla icerik uretme fikrinde olan sitelerin onune gecmek istiyorsunuz. Tek care trafik limiti gibi duruyor.

Eger sitenize gelen trafigi anlik olarak izliyorsaniz ve asagidaki gibi anlik dususler goruyorsaniz bu filtreye giriyor olabilirsiniz.
Ekli dosyayı görüntüle 5958

Destekler nitelikte deneyimleri olan arkadaslar lutfen paylasinlar.

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Bu varsayıma göre;
Google bu site trafik limitlendirmesini her site için mi yapıyor yoksa belli kategorileri var mı?

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Bu varsayıma göre;
Google bu site trafik limitlendirmesini her site için mi yapıyor yoksa belli kategorileri var mı?

Benim tahminim otoritesi dusuk siteler icin bunu yapiyor. Nedir bu siteler mesela alaninda yeni siteler, buyume trendi dusuk siteler, gecmisinde spame bulasmis siteler vs. Yani genel guven indeksi yetersiz siteler. Analoji yapalim :) Sokakta gorunce muhabbet ettiginiz ama aksama eve yemege davet edecek kadar guven duymadiginiz kisileri nasil belirliyorsunuz; aynen benzer yaklasimi Google uyguluyor. Sizi spamle itham etmiyor ama onbinlerce kisinin sitenize akip olasi zarar gormesini de engelliyor.

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Benim tahminim otoritesi dusuk siteler icin bunu yapiyor. Nedir bu siteler mesela alaninda yeni siteler, buyume trendi dusuk siteler, gecmisinde spame bulasmis siteler vs. Yani genel guven indeksi yetersiz siteler. Analoji yapalim :) Sokakta gorunce muhabbet ettiginiz ama aksama eve yemege davet edecek kadar guven duymadiginiz kisileri nasil belirliyorsunuz; aynen benzer yaklasimi Google uyguluyor. Sizi spamle itham etmiyor ama onbinlerce kisinin sitenize akip olasi zarar gormesini de engelliyor.
Google'nin siteden beklentisi ne bu konuda? Trustrank'in artırılması mı artan trafik için?
Sitelerin temiz giyinip, google'a gülümsemesi ve içeriğini güzel pazarlaması mı?

xgitarx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
23
çok güzel bir yazı olmuş, bana göre de tespitler doğru olabilir.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Google haklı. Yani bir site maksimum bu kadar hit alır diye bir filtresi yok. Adamlar da haklı, çünkü bir sınırlama ile karşılaşmışlar. Olayı kendi gözlemlerime göre açıklamaya çalışacağım.

Bundan 2-3 sene önce biri gelip sitem geceler Google'da çıkıyor gündüzleri kayboluyor dediğinde alay konumuz olmuştu. Yani aslında olay yeni bir olay değil. Durumu incelediğimizde yakalanan sitelerin hiç de düşük authority olmadığını da görebiliyoruz. Ama durum aslında ne?

Algoritmik olarak düşündüğümüzde olayın bu şekilde gerçekleştiğini düşünüyorum, çünkü kendi sitelerimde de karşılaştığım bir durumdur; Eğer bir (veya birden fazla) url sitenin toplam hitinin x katı kadar trafik alıyorsa o site bu etkinin altına giriyor. Bu x büyük bir sayıdır. Benim bir sitemde konunun medyaya yansımasıyla urlin aldığı hitin sitenin toplam hitinden yüzde 500 kadar fazla olması sonucunda oluşan bir durumdu. Buna bir filtre demek ne kadar doğru bilmiyorum. Çünkü kelimenin aranma hacmi normale dönerse site kendine gelip hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam ediyor. Ama kelimelerin aranma hacminde dengesizlik oluşursa site aynen tekrarlayan virüs gibi dengesiz bir şekilde arama motorunda dalgalanmaya başlıyor.

Bu durumla karşılaşan 3 rakip siteyi gözlemleme fırsatım oldu. Aynı konuları yazıyorlardı. Aynı anda bir konunun aşırı hit artışı yaşaması üzerine kaybolup çıkmaya başladılar. Bir haftalık süre içerisinde üç site de adsenseden banlandı. Buradan aslında uyarının sadece kişilere gitmediğini anlıyoruz. Bildiğiniz gibi bir uyarı var ve bu uyarı webmaster araçlarına yansıyor. Endişe etmeyin diyorlar, ama devamında siteler böyle olaylar yaşayabiliyor. Sonuç olarak 3 sitenin de adsense banı bir hafta sonra açtırıldı, siteler normale döndü. Artık eskisi kadar birbirlerine düşman değiller en azından.

Kısaca Google biz sizin toplam hitinizi limitlemiyoruz derken haklı. Onların istemediği durum belirlenen oranın geçilmemesi. Bu oran da bir konunun aldığı hitin sitenin toplam hitine olan oranıdır. Ne kadar düzgün bir site olursanız olun bu etki altına girme riskiniz her zaman var. Bundan dolayı hiti planlayın ve aşamalı şekilde artmasını sağlayın derim. Kaç uyarı alırsınız, kaçıncı uyarıdan sonra böyle bir durum yaşanır, o konuda kesin bir şey söylemek zor.

Unutmadan ziyaretçi davranışları, ziyaretçi davranışları diyen arkadaşların bilmesi gereken de ziyaretçi davranışları siteyi bu etkiden kurtarmıyor. Gözlemlediğim sitede bir günde konu yüzlerce yorum aldı, hatta ziyaretçiler sonunda birbirleri ile kavga bile etmeye başladılar. Sitenin çekirdeğini oluştururken iyi planlama yapılmalı derken bunlar da göz önüne alınmalıdır. Ve organik kelimeler; bir sitenin organik kelimeleri ne kadar çoksa sitenin şansı o kadar fazladır.

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
... ziyaretçi davranışları, ziyaretçi davranışları ...
... kelimelerin aranma hacminde dengesizlik oluşursa ...
Bu ziyaretçi davranışı değil midir?

Ani gündem değişiklikleri belirli orta/küçük projelerdeki siteleri etkilemez diye düşünüyorum.
Anahtar kelime üzerine kurulmayan siteler için, geçmişe dönük halihazırda konu/sayfalarda; herhangi bir yere verilen reklamın da google'ın gönderdiği ziyaretçi sayısını etkileyeceğini sanmıyorum.
Konumuz da zaten google'nin gönderdiği ziyaretçi sayısı ile alakalı.

Söylediklerine %100 katılıyorum, alternatifsiz olarak. Türlü google anahtar kelime dalgalanmalarının sebebini açıklamışsınız ayrıca.

Tartışmaya çok açık bir konu, "arada teşekkür ederim" , "güzel bilgi" vs yazanlar olmasa da bu konuda tartışılsa, eminim sizden kazanacağım/ız çok şey olur.

silverking

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Benim gözlemlerime göre bu durum tam olarak 2 yıl önce çıktı diye düşünüyorum. Çünkü kullandığım bir kaç teknik 2011 yılında bir projemde sorun yarattı ve başta aldırış etmemiştim yeni bir site olduğu için. Siteyi aktif ettikten bir hafta sonra günlük organik hit 300 tekil olmuştu ve ertesi gün 302 bunu takip eden günlerde ise 5 aşağı 5 yukarı 1 hafta boyunca seyretti. O zamanlar pek dikkatimi çekmemişti ama bu durum 2 hafta sürmesi sonucu birşeylerin ters gittiğini farkettik ve projeyi durdurduk. Bu süre zarfından sonra 2 site'de de yine aynı durumu yaşadık. Tam olarak böyle bir fitre veya önlem olduğuna eminim. Çünkü belli bir oranda limitleniyosunuz ve onun haricinde eksi veya artı hit artışları yönlendirmeler ve direk girişlerden. Artık planlama aşamasında izleyeceğimiz yolları daha ayrıntılı oalrak değerlendirdiğimizi söyleyebilirim en azından. Ayrıca tkaipteyim konuyu yeni farkketim güzel paylaşımlar olmuş :)

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Google haklı. Yani bir site maksimum bu kadar hit alır diye bir filtresi yok. Adamlar da haklı, çünkü bir sınırlama ile karşılaşmışlar. Olayı kendi gözlemlerime göre açıklamaya çalışacağım.

Bundan 2-3 sene önce biri gelip sitem geceler Google'da çıkıyor gündüzleri kayboluyor dediğinde alay konumuz olmuştu. Yani aslında olay yeni bir olay değil. Durumu incelediğimizde yakalanan sitelerin hiç de düşük authority olmadığını da görebiliyoruz. Ama durum aslında ne?

Algoritmik olarak düşündüğümüzde olayın bu şekilde gerçekleştiğini düşünüyorum, çünkü kendi sitelerimde de karşılaştığım bir durumdur; Eğer bir (veya birden fazla) url sitenin toplam hitinin x katı kadar trafik alıyorsa o site bu etkinin altına giriyor. Bu x büyük bir sayıdır. Benim bir sitemde konunun medyaya yansımasıyla urlin aldığı hitin sitenin toplam hitinden yüzde 500 kadar fazla olması sonucunda oluşan bir durumdu. Buna bir filtre demek ne kadar doğru bilmiyorum. Çünkü kelimenin aranma hacmi normale dönerse site kendine gelip hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam ediyor. Ama kelimelerin aranma hacminde dengesizlik oluşursa site aynen tekrarlayan virüs gibi dengesiz bir şekilde arama motorunda dalgalanmaya başlıyor.

Bu durumla karşılaşan 3 rakip siteyi gözlemleme fırsatım oldu. Aynı konuları yazıyorlardı. Aynı anda bir konunun aşırı hit artışı yaşaması üzerine kaybolup çıkmaya başladılar. Bir haftalık süre içerisinde üç site de adsenseden banlandı. Buradan aslında uyarının sadece kişilere gitmediğini anlıyoruz. Bildiğiniz gibi bir uyarı var ve bu uyarı webmaster araçlarına yansıyor. Endişe etmeyin diyorlar, ama devamında siteler böyle olaylar yaşayabiliyor. Sonuç olarak 3 sitenin de adsense banı bir hafta sonra açtırıldı, siteler normale döndü. Artık eskisi kadar birbirlerine düşman değiller en azından.

Kısaca Google biz sizin toplam hitinizi limitlemiyoruz derken haklı. Onların istemediği durum belirlenen oranın geçilmemesi. Bu oran da bir konunun aldığı hitin sitenin toplam hitine olan oranıdır. Ne kadar düzgün bir site olursanız olun bu etki altına girme riskiniz her zaman var. Bundan dolayı hiti planlayın ve aşamalı şekilde artmasını sağlayın derim. Kaç uyarı alırsınız, kaçıncı uyarıdan sonra böyle bir durum yaşanır, o konuda kesin bir şey söylemek zor.

Unutmadan ziyaretçi davranışları, ziyaretçi davranışları diyen arkadaşların bilmesi gereken de ziyaretçi davranışları siteyi bu etkiden kurtarmıyor. Gözlemlediğim sitede bir günde konu yüzlerce yorum aldı, hatta ziyaretçiler sonunda birbirleri ile kavga bile etmeye başladılar. Sitenin çekirdeğini oluştururken iyi planlama yapılmalı derken bunlar da göz önüne alınmalıdır. Ve organik kelimeler; bir sitenin organik kelimeleri ne kadar çoksa sitenin şansı o kadar fazladır.

Aslinda bir ihtimal daha var. Boyle bir filtre Google'un dedigi gibi olmayabilir ancak farkli ranking algoritmalari yan yana geldiginde sanal bir throttling mekanizmasi yaratiyor olabilir. Bununda yaninda webde cok yuksek miktarda icerik eklendigi ya da silindigi halde hitlerin degismedigine yonelik ornekler var. Belli bur URL'in bir sureligine daha fazla hit almasi bunu aciklamiyor.

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Keskin iniş ve çıkışlarda neler oldu google güncellemeleri adına?
Aralık sonunda ve ocak başında %50ye varan oranda artış/düşüş sürekliği gösteren sitelerim var.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Benim gözlemlediğim durumlar hep ani hit artışı ile başlayan sonrasında sitenin aramalarda dalgalanması ile devam eden ve dönem dönem tekrarlayan durumlar. Tabii Google'ın yüzlerce bildiğimiz bilmediğimiz uygulaması var artık, farklı bir durumdan etkilenme de olabilir. Ama olayın direkt olarak bir limitleme olduğuna inanmıyorum.

xgitarx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
23
ani hit artışını sağlayan google algoritması değil mi zaten? o zaman neden böyle bir filtrelendirme yapılıyor olabilir. örneğin farklı, özgün bir içerik yayınladınız ve konu sadece sizin sitenizde var, dolayısıyla 1. sırada yer aldı ziyaretçiler yoğun trafik oluşturdu. bu zaten doğal olması gereken bir durum değil midir? bunun arka planında acaba google algoritması dediğimiz yapının zannettiğimiz kadar iyi kurgulanmaması gerçeği olabilir mi?

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
ani hit artışını sağlayan google algoritması değil mi zaten? o zaman neden böyle bir filtrelendirme yapılıyor olabilir. örneğin farklı, özgün bir içerik yayınladınız ve konu sadece sizin sitenizde var, dolayısıyla 1. sırada yer aldı ziyaretçiler yoğun trafik oluşturdu. bu zaten doğal olması gereken bir durum değil midir? bunun arka planında acaba google algoritması dediğimiz yapının zannettiğimiz kadar iyi kurgulanmaması gerçeği olabilir mi?

Eger boyle bir filtre varsa adi ustunde filtre her site girecek diye bir kaide yok. Belli kriterlere uyan siteler bu filtreye takilacaktir. Bayagi forum ve makale okudum konu hakkinda cunku cok atesli tartisilmis. Sanirim 2008 yilindan beri gozlemleniyor bu olay. Bu arada oyle fenomenler var ki baska bir sekilde aciklayamiyorsunuz. Meesla birisi bir anahtar kelimede gunun belli saatlerinde 4.luge kadar ciktiktan sonra yavas yavas gerileyerek tum aramalardan ciktigi anlatmis. Bir digeri diyor ki Google'dan gelecek hafta gelecek trafigi kendim cizebilirim o kadar ki hic degismiyor diyor. Oysa diger arama motorlarindan gelen trafigin degisken oldugunu belirtmis (sonucta boyle olmasi daha dogal).

Simdi su durumda filtrenin olup olmadigini bilmiyoruz ancak orneklere bakip ne kadar inanacagimiza karar verebiliriz. Ben bu konuda verilen ornekleri yeterli buluyorum ve boyle bir filtrenin spamle savas acisindan var olmasini mantikli buluyorum. Bu arada Bing'de boyle bir filtre bulunmuyor bunu da belirtmek isterim.

wwwxxxyyy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7

Bence de Google algoritmaları dediğimiz, yüzlerce mühendisin üzerinde kafa patlattığı dediğimiz mantığın çok da iyi işlemediğini son zamanlarda bol örnekle gözlemlemek mümkün. Evet, spamcılar var, bir arama motorunun varoluş nedeninin ortadan kalkmaması için spam ile mücadele etmesi gerekiyor ama spam ile mücadele edeyim derken deneme yanılma yönteminden dolayı suçsuz siteler de cezalanıyorsa burada bir sorun var demektir. Sorun da Google'ın yeni bir takım uygulamaları "deneyelim de sonuçlarına bir bakalım" mantığı ile devreye sokmalarıdır. Bir zamanların Arama Motoru Altavista nasıl bittiyse Google da bir gün biter böyle giderse. Zaten parayı basıp adwors sayesinde doğal arama sonuçlarının üzerinde, doğal arama sonuçlarının bir parçası gibi yer alınabiliyorsa (ki öyle) Google cami duvarına işemiş demektir.

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
WMT'da gösterilen bu değerler ile başka bir istatistikte aynı site için gösterilen değerler birbirini tutmuyor .
WMT ile google günde X kişi gönderiyorum derken, başka bir site sayacı google'den 3X kişi geldi diyor .
Var mı böyle çelişkiler?

WMT'de verilen rakamlar gosterim ve tiklanma sayilari. Sayacta gorunen rakamlar ise tekil ziyaretciler. WMT uzerinde ayni kisi 2 kere tikladiginda sayac bunu 1 olarak sayacaktir, Bu yuzden genelde WMT rakmalarinin sayac rakamlarindan buyuk olmasi gerekir.

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Bence de Google algoritmaları dediğimiz, yüzlerce mühendisin üzerinde kafa patlattığı dediğimiz mantığın çok da iyi işlemediğini son zamanlarda bol örnekle gözlemlemek mümkün. Evet, spamcılar var, bir arama motorunun varoluş nedeninin ortadan kalkmaması için spam ile mücadele etmesi gerekiyor ama spam ile mücadele edeyim derken deneme yanılma yönteminden dolayı suçsuz siteler de cezalanıyorsa burada bir sorun var demektir. Sorun da Google'ın yeni bir takım uygulamaları "deneyelim de sonuçlarına bir bakalım" mantığı ile devreye sokmalarıdır. Bir zamanların Arama Motoru Altavista nasıl bittiyse Google da bir gün biter böyle giderse. Zaten parayı basıp adwors sayesinde doğal arama sonuçlarının üzerinde, doğal arama sonuçlarının bir parçası gibi yer alınabiliyorsa (ki öyle) Google cami duvarına işemiş demektir.

Unutmamak lazim Google sadece arama motoru degil. Bircok entegre urunu var aynen Microsoft gibi. Bu yuzden bir urunu fiyasko olsa dahi sirkete etkisi yikici olmuyor.

ekomer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Unutmamak lazim Google sadece arama motoru degil. Bircok entegre urunu var aynen Microsoft gibi. Bu yuzden bir urunu fiyasko olsa dahi sirkete etkisi yikici olmuyor.

Zaten etkisinin yıkıcı olması için şirketi finansal açıdan zedelemesi lazım. Google'ın arama motoru liderliğinden düşmesi; şirketin maximum %15-25 arasındaki gelirinden eder.

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
WMT'de verilen rakamlar gosterim ve tiklanma sayilari. Sayacta gorunen rakamlar ise tekil ziyaretciler. WMT uzerinde ayni kisi 2 kere tikladiginda sayac bunu 1 olarak sayacaktir, Bu yuzden genelde WMT rakmalarinin sayac rakamlarindan buyuk olmasi gerekir.
Durum şöyle ...
Yeni bir site için sayaç 30 arama kelimesi için 80 google ziyaretçisi derken,
Google WMT 20 veya <10 şeklinde ziyaretçi gönderdim diyor.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5