İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Cennet , Cehennem ve Toprak olmak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Ben cennete gider demedim zaten CaLViN bu açıdan hakkımı helal ederim dedim.

Neyse ben sizleri çok derin dini bilgilerim ile "yanlış yönlere" itmeden çekileyim en iyisi yoksa taibiri caiz ise aforoz edeceksiniz belli :D

Sen hakkını helal et tabi. :eek:ha:

Ama şunu söyleyeyim konuyu daha iyi anlayalım.
İman etmeyenler kesinlikle giremeyecek cennete.
Peki bu iyilik yapanlar ama başka dine mensub olanlar ne olacak ?
Allahu Teala onların iyilikleri karşılığında onların azaplarını azaltacağını haber vermiştir.
Mesela cehennemde olur ama ateş yakmaz.Azab görmez.
Sadece cehennemde olmak dahi büyük bir cezadır.

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Cevabı bulmak çokta zor değil, zira din, dünya, kabileler, toplumlar olgusundan çok çok önce daha insan yeni yaratılmışken sorunun cevabı verilmişti.
Bizim dünyaya geliş amacımız belli, bizler bir sınavdayız bu sınav uzun süreli olmayacak. Hz. Adem yaratıldığında şeytan insana iman etmedi, yani Allah'ın emrine karşı geldi ve cehenneme gideceği söylendi ancak Allah bilip bilmediğimiz herşeyden daha adildir, şeytan ona ben insan oğlunu yoldan çıkarırım onlar sana iman etmez dedi, e insan oğlu hak dine kavuşsun kavuşmasın,bilsin bilmesin oda bir sınavda Allah'ın varlığının farkına varmakla mükellef. İman etmek inanmak anlamına gelir yani Allah'ın varlığına ve birliğine inanmak.
Ama yaratılanların ne olacağının hükmünü sadece Allah verir, geleceğide sadece Allah bilir. Şeytan'a karşı bile adil olan Allah bir insana karşımı adil olmayacak? Bu düşünce zaten insanı dinden çıkarır, onun adaletinden ve doğruluğundan sual olunmaz. Böyle bir soruda yok ayrıca herşey bize gönderilen kitapda yazar bunu insanlar arasında sorup karar vermek yada bunu burada tartışmaya sunmakta doğru değil. Bu tarz şeyleri doğru olan yerlerde araştırmak daha mantıklı.

Kimin cennete girip girmeyeceğini yada cehennemlik olduğunu sadece Allah bilir bu konuda bence kesin hükümler yazmayın doğru değil.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Cevabı bulmak çokta zor değil, zira din, dünya, kabileler, toplumlar olgusundan çok çok önce daha insan yeni yaratılmışken sorunun cevabı verilmişti.
Bizim dünyaya geliş amacımız belli, bizler bir sınavdayız bu sınav uzun süreli olmayacak. Hz. Adem yaratıldığında şeytan insana iman etmedi, yani Allah'ın emrine karşı geldi ve cehenneme gideceği söylendi ancak Allah bilip bilmediğimiz herşeyden daha adildir, şeytan ona ben insan oğlunu yoldan çıkarırım onlar sana iman etmez dedi, e insan oğlu hak dine kavuşsun kavuşmasın,bilsin bilmesin oda bir sınavda Allah'ın varlığının farkına varmakla mükellef. İman etmek inanmak anlamına gelir yani Allah'ın varlığına ve birliğine inanmak.
Ama yaratılanların ne olacağının hükmünü sadece Allah verir, geleceğide sadece Allah bilir. Şeytan'a karşı bile adil olan Allah bir insana karşımı adil olmayacak? Bu düşünce zaten insanı dinden çıkarır, onun adaletinden ve doğruluğundan sual olunmaz. Böyle bir soruda yok ayrıca herşey bize gönderilen kitapda yazar bunu insanlar arasında sorup karar vermek yada bunu burada tartışmaya sunmakta doğru değil. Bu tarz şeyleri doğru olan yerlerde araştırmak daha mantıklı.

Kimin cennete girip girmeyeceğini yada cehennemlik olduğunu sadece Allah bilir bu konuda bence kesin hükümler yazmayın doğru değil.

Sorumuzu tartışmak kimseyi dinden çıkarmaz veya itikadını sarsmaz.
Zira bu iman meselesi değildir.
Bu soru bahsettiğiniz kadar basit bir mevzu değildir.
Siz görüşünüzü yazın ben de size sorularımı yönelteyim.
:hmmm:

zubar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
23
Cennete sadece iman edenler gidecek.
Sen nasıl soktun adamı cennete ? :peh:

cennete kimin girip giremeyeceğini sadece Allah bilir.

Ayrıca bir insan üç kere ismala ya da doğru yola çağrılmadan ölmezmiş.kaynağını bilmiyorum ama sanırım hadis bu.

Ayrıca islam içinde bazı görüşlere göre (ki bazı ayetleri delil göstererek konuşuyorlar) her dine mensup kendi dinine göre yargılacaktır deniyor.eskiyi kasdetmiyorum şuan bile. şuan bile hristiyan olup da salih amel işleyenler cennete girecektir diyen görüş var. dediğim gibi isim ve numarasını hatırlayamadığım bazı ayetlere göre bu yorumda bulunmuşlar.

ayrıca bir cemaatin dinler arası diyalog çalışmalarının altında da bu yatıyor sanırım.

sonuç olarak bir hristiyan da yahudi de Allah'a inanıyorsa La ilahe illallah diyorsa (ki çoğunun böyle olduğunu duyuyoruz ya da okuyoruz) onu cennete ya da cehenneme koymak sadece allahın bileceği işdir.

abuz89

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
cennete gider herhadle......:eek:ha:
alah en iyisini bilir.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
cennete kimin girip giremeyeceğini sadece Allah bilir.

Ayrıca bir insan üç kere ismala ya da doğru yola çağrılmadan ölmezmiş.kaynağını bilmiyorum ama sanırım hadis bu.

Ayrıca islam içinde bazı görüşlere göre (ki bazı ayetleri delil göstererek konuşuyorlar) her dine mensup kendi dinine göre yargılacaktır deniyor.eskiyi kasdetmiyorum şuan bile. şuan bile hristiyan olup da salih amel işleyenler cennete girecektir diyen görüş var. dediğim gibi isim ve numarasını hatırlayamadığım bazı ayetlere göre bu yorumda bulunmuşlar.

ayrıca bir cemaatin dinler arası diyalog çalışmalarının altında da bu yatıyor sanırım.

sonuç olarak bir hristiyan da yahudi de Allah'a inanıyorsa La ilahe illallah diyorsa (ki çoğunun böyle olduğunu duyuyoruz ya da okuyoruz) onu cennete ya da cehenneme koymak sadece allahın bileceği işdir.
Bu dediğin sadece nur cemaatinde var.
Dünyada başka hiç bir cemaat bir hristiyan cennete girer demiyor.
Diyalog ayağına milleti dinden etmenin de günahı büyüktür.
:uyku:

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
İki insan doğuyor...
Biri hıristiyan olarak yaratılıyor. Hiç bir şeyden haberi olmayan, düşünemeyen, sadece refleksler ve içgüdüyle hareket eden bir bebek olarak. Diğeride aynen böyle, ama onu doğuran anne müslüman.
Ergenliğe gelen bu kişilerden müslüman olan çocuk, ailesine saygısız, çevresine zarar veren agresif biri. Diğeri, yani hıristiyan olan ise kendi halinde bir hayat sürüyor. Ailesiyle iç içe.
Yıllar sonra koskaca adam olan bu iki kişi den müslüman olan türlü hırsızlıklar, namusa, milletin ekmeğine göz diken bir tip oluyor. Çevresinde hiç sevilmeyen pislik bir insan. Hıristiyan olan ise ona verilen dini terbiye ile allaha karşı görevini yerine gitirirken bir taraftanda insanlara yardımıyla tanınıyor çevresinde. Hasta olana koşuyor, aç olana ekmek veriyor.
Ancak zaman ilerliyor ve ihtiyarlayan bu kişiler için ölüm vakti geliyor artık. Müslüman olan ölünce cenazeyi belediye kaldırıyor. Başında sırf sevaptır diye çevreden geçen bir kaç insan namaz kılıyor. Defin işleminde ise sadece resmi görevliler bulunuyor.
Ancak hıristiyan olarak ölen kişinin cenazesi hınca hınç dolu. Onu seven onlarca kişi defin işlemi için sıralanmış onlarca arabayla son yolculuğuna uğurluyor.

Fakat hıristiyan olan adam hayatı boyunca allahın yarttığı hiç bir şeyi görmezden gelmiş, topluma ve dünyaya her zaman iyi olmaya gayret etmiş biriyken sırf müslüman olarak ölmediği için cehennemde yanıyor. Sonsuza kadar hemde. Evire çevire yakıyorlar onu. Halbuki asıl olan allahın yarattığı insana ve dünyaya saygılı olmak değilmiş. SAdece müslüman olmakmış!

Diğer kişi ise müslüman olarak öldüğü için, dünyada işlediği tüm günahların cezasını çekiyor. Onuda evire çevire yakıyorlar ancak bir zamanı var tabi. Kum saatinde gözü yanıyorda yanıyor. Sona gelince mutlu sona ulaşıyor ve cennete gidiyor...

Demek oluyor ki hayatta bedelini ödedikten sonra her istediğini yapabiliyorsun. İyi insan olmana gerek yok. Namaz kıl, müslüman ol yetiyor. Aç kalana, acı çekene yardım etmene hiç gerek yok. Oruç tut, zamanında zekat ver yeter. Yılda bi sefer kurtarıyor seni. Ne gerek var daima aç duyarmaya!?

Kaldı ki müslüman olan o kadar şanslıki hayatı boyunca dinimi değiştirmem gereklimi diye düşünmemiş hiç. Diğeri garibim değiştirmek zorunda. O kadar iyi olsada, insanları, allahını o kadar çok sevsede fayda etmiyor. İlla değiştirecekti o dininiki sonsuza kadar yanmasın ya da cennete girebilsin. İyi olmasına gerek yokmu meğer. şahadet getirse yetermiş, müslüman olarak ölüp 5 şartı yerine getirse yetermiş.

Ne salaklık işte. Müslüman olarak öl yetiyor!

Ben böyle bir şeye inanmıyorum!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5