İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Çok geçerli mesleğini bırakkıp web e Yönelen..

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Elinde iyi para kazanacak çok geçerli mesleği olduğu halde onu yapmayıp web e,bilişime yönelen bu alandan para kazanan(,kazanamayan ) varmı?
Varsa hiç acaba asıl işimi yapsam !? dediği oluyormu.
Mühendis,Doktor,Avukat vs olup Webmaster olanlar
Hikayelerinizi paylaşır mısınız?
-Çevrenizden aldığınız tepkiler
-Kendi içinizde yaşadığınız çelişkiler
-Geleceğe dönük projeleriniz
-Neden web i seçtiniz
-Ek olarak söyleyebileceğiniz diğer şeyler
nelerdir.?

saygılar..

DEKAN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben ben :D

Üniversitede ve özel sektörde müzik ve keman eğitmeniyim

Uzun aradan sonra web'e Müzik Fakültesi projesi ile döndüm. Adsense bağımlılık yaratınca yerli yabancı pr'li pr'siz site zinciri kurdum :D

Adsense forever... ;)

Developer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bence, sektörü webmaster terimi ile kısıtlamamak gerekli.

- Webmaster
- Web Programcısı
- Yazılım ( Uygulama ) Geliştiriciler
- Grafiker
- İnternet Uzmanlığı
gibi uzar gider..

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
evet aslında yukarıda da demişim
çok geçerli mesleği olduğu halde onu yapmayıp web e,bilişime
diye,
Bilişim diyelim tekrardan Dekan dan başkaları da vardır, kimler var
Ben ben ..:) kendimde bu sınıftayım.Bende konunun sonlarında bu konuda ilk mesajımda yazdığım sorulara kendim adına cvap verecem.
Yokmu başka?

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
işin doğrusu Mühendis,Doktor,Avukat olupta sonradan iş değiştiren biri varsa şayet webmaster olmasın...Onca yıl eğitim alarak (özellikle avukat ve doktor) işinde bi işe yaramayan biri olmuşsa web tabanlı teknolojilerede ayak uydurması kolay olmayacaktır. Ve aynı kişi yıllar sonra ;
"asıl işi webmaster olupta sonradan badanacı olanlar varmı"
gibi bir topikte yine yazarlar sanırım :) Hiç bir meslek 1-2 yılda yenir yutulur bişi diildir. Benim 7.ci senem hala işimle alakalı soru sordugum oluyor insanlara

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yanlış anlaşılma olmasın.Kastedtiğim işinde işe yaramadığı için vs değil.Zaten o mesleklerin işinde işe yaramamaı mümkün değil işinde kötü olsada devlette iş bulabilir.Hiç olmazsa imzasını pazarlar sadece imza gerektiren işlerde denetimci olur.
Webde daha doğrusu bilişimde gelecek görüp yatırım olarak mesleğinden çok para kazanacağını düşünürse bu dala girebilir.
Bunun üzerine yazarsak iyi olur.

Developer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
venom'da haklı :p

Sektörde hangi alanda ise artık web tasarımcı, grafiker, web programcısı, yazılım uygulama geliştiricisi, sistem uzmanı veya her ne ise alanında profesyonel iş yüreten insanlar bu işe sonradan değil, sıfırdan başlayarak gerekli eğitimleri veya kendi hevesi, hırsı ile genelde kendini yetiştirmiş insanlardır.

Altyapı bence çok önemlidir.

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Evet kendini yetiştirmiş insan çok.Genel gördüğüm okulunu okumuş insanlar özel şirkette iş yapıyor yada bu işi çok kapsamlı yapıyor adsenseden gelire kalmıyor.Yada ek gelir olarak olsada olur şeklinde bakıyor.
Ama yine yeniliyorum İşini bırakıp webmasterlik bilişim vs yapanlar derken işinde yeteneksiz olduğundan bırakanları kastetmiyorum.İşinde o kadar eğitim alıpta başarısız olmuşsa Web gibi bir işe kendini yetiştirerek girmez! o daha zor gelir..

keyfinebak.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
webmaster bile olamadım :(

hatta olmakta istemiyorum desem yeridir. çünkü mesleğim muhasebe. olmak istemiyorum dememin sebebi kötü bir meslek değil ama hakeden ve anlayanların uygulayabileceği bir branş olarak düşünüyorum. hobi olarak bir kaç site (30-40 site) mevcut ama sadece zaman geçirmek, sohbet etmek ve birşeyler öğrenmek için buralardayım. interneti seviyorum, bu forumu seviyorum, sörf yapmayı seviyorum, çalışmayı seviyorum ama daha baist kodlamaları bile bilmediğim için ben webmaster değilim. ve olmayıda düşünmüyorum. hakeden insanların ve bu işte kendini geliştiren hatta okulunu okumuş kişilerin bulunmasını yeğleyenlerdenim.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
ya zaten okurken bile tuhaf geliyor insana...Avukat, doktor, Adsense...????
düşünülmeden açılmış bir topik..doktor,avukat vs. olup bilişim için bu mesleğini hiçe sayacak olanlar zaten sağlam eleman altyapısı ve mali kaynaklarla girmiştir. Bunu soruyorsanda adı webmaster olmaz zaten. Ya bimeksin ya gold un sahibi olur. Aksi haldede mesleği bırakmaz. Yani ben hayal bile edemiyorum bi doktorun adsense hesabını günde 2 kere kontrol etmesini...çok ütopik bir örnek...en azından ben bağ kuramıyorum :D...Heleki webmaster olarak...kaç para alacak allahaşkına maaş olarak. kazara sigortası yapılsa bile asgari ücret üzerinden olacak. Kaldı ki zaten kuş kadar para alacak...Kısacası ben böyle birini tanımıyorum tanımakta istemem :D

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
benim 1. yılım :) bakalım nekadar ilerliyecem. Ama gerçek işinizi bırakmanızdan yana deilim, hobi olarakta çok güzel yürüyo işler (tabi 30+ sitesi olanlar hariç).

DEKAN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ya bu iş keyif işi ;) (kendi adıma söyleyim)
Mesleğimi bırakıp da girmedim tabiki bu işlere , adsense konusu da webin keyiflerinden biri , 0.01 bile kazansa insan mutlu olabiliyor (geçimi adsenseden değil ve de hırs yapmıyor ise :D )

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
ya zaten okurken bile tuhaf geliyor insana...Avukat, doktor, Adsense...????
düşünülmeden açılmış bir topik..doktor,avukat vs. olup bilişim için bu mesleğini hiçe sayacak olanlar zaten sağlam eleman altyapısı ve mali kaynaklarla girmiştir. Bunu soruyorsanda adı webmaster olmaz zaten. Ya bimeksin ya gold un sahibi olur. Aksi haldede mesleği bırakmaz. Yani ben hayal bile edemiyorum bi doktorun adsense hesabını günde 2 kere kontrol etmesini...çok ütopik bir örnek...en azından ben bağ kuramıyorum ...Heleki webmaster olarak...kaç para alacak allahaşkına maaş olarak. kazara sigortası yapılsa bile asgari ücret üzerinden olacak. Kaldı ki zaten kuş kadar para alacak...Kısacası ben böyle birini tanımıyorum tanımakta istemem :D

:D sanırım daha adsense in gerçek yüzünü görememişsiniz (benim gibi :p)

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
:D sanırım daha adsense in gerçek yüzünü görememişsiniz (benim gibi :p)

Arkadaşıma teşekkür ediyorum.Venom ezbere konuşuyor.Şu forumda günde 4 hanelilere gelenlerden bahsederdik.Kaç avukat doktor ayda 40 50 bin kazanabiliyor.
Ben 1 değil iki mühendislik diploması sahibiyim Şükür kafamda çok basıyor diplomaları 4 yılda aldım geceli gündüzlü okuyarak ve buradaki potansiyeli sevdim (bilişim deki) .Özellikle yazılımlarımla iş yapmayı planlıyorum.
ancak burada benle benzer durumda kimse varmı diye girdim.Venom baya bir hararetli daldı :)

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Çok geçerli meslek nedir ki bu ülkede. Mühendisler call center'da müşteri dinliyor, işletmeciler kredi kartı pazarlıyor. Üniversite bize meslek değil formasyon verdi, mesleğimizi biz seçeriz. İş ve katma değer yaratabildiğimiz alan bizim mesleğimizdir.

Neyse, bilişim işi doktorluktan daha geçerli bir meslek bence. :)

Komşularınız bankada kredi kartı pazarlayan meslektaşınızı, siz evde web tasarlıyorum dediğinizde, daha çok takdir edebilir. Nurettin, XXX Bank'da calisiyormus diye dedikodu yapabilir, onları boşver :)

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
üniversitede gazetecilik bölümünde okuyorum, şu anda henüz gazeteci olmadan mesleğimi bırakmış gibiyim. aklımın ucundan geçmiyor okuduğum mesleği yapmak.

neden web'i seçtiğime gelirsek, eğer düzgün projeler kurup akıllı bir çalışma yaparsan hayat standartlarını çok kısa sürede istediğin yerlere getirebilirsin. ileride ayda 500ytl maaşla sabah 6 akşam 5 çalışmak istemiyorum. ve en önemlisi, bu işte üzerinde kimse yok. emir almıyorsun, rapor vermiyorsun.

db.gen.tr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bugün onu konuşuyoduk arkadaşlarla şu an ülke şartlarında web bir iş olarak algılanmıyor sadece hobi olarak bakılıyor olaya ama işi hakkıyla ciddiyetle yapan kişi veya kişiler web'in tüm kaynaklarını kullanıyor mutlu mesut oluyor arkadaşında dediği gibi başkasının emrinde çalışmaktansa kendinin patronu olma olayı...

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Evet .Belki bu işi geçim kaynağı olarak görüp girişmek risk olabilir.Ancak gemileri yakmanın riski gibi avantajı da vardır daha ciddi projeler yapmak zorunda kalırsın Diye düşünüyorum.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
ezbere konuştuğum yok, senin gibi olan forumda yok sanırım veya çok çok az...Ezbere değilmiş demek. Ancak bir kaç istisnai durumu genelmiş gibi yansıtmak abes olmuyormu. Emin ol 40-50 bini adsenseden kazanan kişi sayısının en az 100 katıdır doktorluk yada avukatlıktan bu parayı kazanan. Mesela bu kadar parayı adsenseden kazanan bir tek kişi bile bilmiyorum ama doktor yada avukat olarak kazanan bi ton adam biliyorum. Zaten bu parayı adsenseden kazanan kişileride herkesin biliyor olması bu işin olağandışı oldugunu kanıtlamazmı bize? Kaç kişi var adsense ile arabasını alan? Forumda kaç kişi bu işten kendine araba alabildi? Bi araba 10000 ytl...Kaç kişide var? Mühendislik ise mesleki birikimin önemli oldugu bir sektör. Makine mühendisi olan çok arkadaşım var ve 2 senede ancak fabrikadaki ustalarını yakalayabildiler. Gemi mühendisi olan bir arkadaşım okul sonunda önce webmasterlığa özendi sonrada hala işlettiği kuruyemişçinin başında duruyor. Diplomalarını çokta mühim olmadığını kendileride beyan ediyorlar zaten.
Kısacası yapılan her ne iş olursa olsun birikim olmadan hiç bir başarı olmaz. Ve işini iyi yapan birininde adsense ve web teknolojilerini öğrenecek zamanı olmaz. Keşke sende 4x2 yıl yerine 2 diploma alacağına bu işe baştan girmiş olsaydın boşuna zaman kaybetmezdin ;)...Eğer 2 yıllıkları bitirdiysende zaten mühendis olmuş olmuyosun ve web teknolojilerine girmek iyi bir seçim olmuş ;)

Arkadaşıma teşekkür ediyorum.Venom ezbere konuşuyor.Şu forumda günde 4 hanelilere gelenlerden bahsederdik.Kaç avukat doktor ayda 40 50 bin kazanabiliyor.
Ben 1 değil iki mühendislik diploması sahibiyim Şükür kafamda çok basıyor diplomaları 4 yılda aldım geceli gündüzlü okuyarak ve buradaki potansiyeli sevdim (bilişim deki) .Özellikle yazılımlarımla iş yapmayı planlıyorum.
ancak burada benle benzer durumda kimse varmı diye girdim.Venom baya bir hararetli daldı :)

Linux

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
4
YuPPi yaşasin işim Bu Kimse Karışamıyorum Bilgisayar Prog. Okuyorumda Üni. Bitirsem Tam süper olacak

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5