İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Dmoz'un Editöru Yetkilerini Çıkarlari için Kullanabilirmi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Mask

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bende buradan bir oyun sitesi editörü ile tartışmıştım.
başvurumda henüz (1 yıldır) onay görmedi.
ama o tür bir editor MSN De "Linkimi ekle siteni ekleyeyim" türünde bir istekte dahi bulundu. kendisini şikayet ettim . ne yazıktır ki ne bir cevap nede ilgilenenen kişi olduğunu belirten bir mesaj gelmedi.

görüldüğü üzre çok keyfi davranan kişiler de mevcut içerde.
o yüzden DMOZ eski degerini yitiriyor webmaster'lar tarafından denebilir.
(umarım yanılıyorumdur)
Saygılarımla

Duman

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bu tur konularda çok hassasiyet göstermeleri lazim. her editör kendi çıkarlarında DMOZ'u kullansa ne olacak dmozun sonu.

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Mask' Alıntı:
bende buradan bir oyun sitesi editörü ile tartışmıştım.
başvurumda henüz (1 yıldır) onay görmedi.
ama o tür bir editor MSN De "Linkimi ekle siteni ekleyeyim" türünde bir istekte dahi bulundu. kendisini şikayet ettim . ne yazıktır ki ne bir cevap nede ilgilenenen kişi olduğunu belirten bir mesaj gelmedi.

görüldüğü üzre çok keyfi davranan kişiler de mevcut içerde.
o yüzden DMOZ eski degerini yitiriyor webmaster'lar tarafından denebilir.
(umarım yanılıyorumdur)
Saygılarımla
Bizim için zaten bir değeri yok.
Ama arama motorları dmoz.org a siteni ekle diyor.
Seçeneğin yok.
Eğer google kendi dizinini oluşturursa bir daha dmoz.org u ağzına alacak kimse kalmaz.

ZIPPKIN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
editörlerin "bu gönüllülük ve çıkarsızlık" meselelerine hasta oluyorum. eminim ki çoğu menfaatleri için bu işe devam ediyorlar. ama mener gibi bazı arkadaşlar gerçekten çok hassas onları ayrı tutuyorum.
bi gerçek var ki dmoz çoktan göçmüştür. büyük rantların döndüğü bir yer haline gelmiştir ve en kısa zamanda google, yahoo vs dmoza verdikleri önemi en minimum seviyeye çekmeli veya tamamen herhangi bir dizin gibi değerlendirmeli.

Mask

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ZIPPKIN keşke öyle birşey yapsalar...
ama tahminimce bu tür şeyler türk editörler tarafından suistimal ediliyor.
yabancı bir sitemi dmoz a ekledim ve onun içinde (neldu hani eklememişsiniz) türü bir mail attım. ne gariptir ki ertesi gün cevap geldi
acaba biz mi biraz müşkülpesent lik yapıyoruz ?

mener

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar Dmoz hakkındaki eleştirilerinize katılmam mümkün değil.

Ve kusura bakmayın, konu hakkındaki değerlendirmelerinizi ÖSS'ye girip de üniversite kazanamayan öğrencilerin, sistemi, bilip-bilmeden (size konuyu bilmiyorsunuz demiyorum ama bahsettiğim öğrencilerin çoğu bir şey bilmiyor, düşünemiyor) eleştirmelerine benzettim biraz. Siz, elbette, onlardan daha haklısınız çünkü ÖSS objektif, Dmozsa subjektiftir, kişisel yargılar devreye girdiğinde de hatasız olmaktan söz edilemez. Google'ın dizini devreye girsin diyorsunuz. O zaman ne olacak? İnsan olmayacak, webmasterler ekleyecek ve bütün siteler eklenecek mi? O zaman kaliteli olanla kalitesiz olanı kim ayırt edecek?

Hepimiz -istesek de istemesek de- serbest piyasa ekonomisinde yaşıyoruz. Peki devlet niye var, hiç düşündünüz mü? Yargı neden var? Neden yasama diye bir erk var? Yasalar neden yapılır? Çünkü denetimsiz "serbest piyasa" güçlülerin güçsüzleri yok etmesiyle sonuçlanır. Ve devlet güçlüye karşı güçsüzü korumak için vardır. Düzenlemeleri de öyle... Devlet olmazsa düzen olur mu?

Bir yerde internetin devleti -regülatörü, düzenleyicisi- de Dmoz'dur. Mesele Dmoz'un işlevsiz ya da "kötü" olmasından ziyade Dmoz editörlerinin beceriksizliği, başarısızlığı ya da bencilliğidir. Denetim mekanizmasından "insan" ögesini çıkarmak imkansız (nasıl ki üniversiteye girmek isteyen öğrenci sayısı kontenjandan çok daha fazlaysa ve bazı insanların bazı kriterlere göre seçilmesi zaruriyse ve ÖSS'yi doğuran sebep buysa). Mesele doğru insanı doğru mevkiye getirmek ve doğru insanı doğru mevkiye getirme yeteneğine sahip Dmoz yöneticileri bulabilmekte.

keyfinebak.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
çok yakın bir arkadaşım dmoz'da editör(müş) bunuda bi sohbet esnasında öğrendim, torpil geçmesini dahi istemedim vede oda böle bir şey teklif etmedi, sonrasında bana verdiği en önemli öğüt kayıt olurken imla hatası yapma ve düzgün açıklayıcı terimler kullan...

elimden geldiğince siteye kayıt olmaya çalıştım :) ama ne yazık ki arkadaşım torpil yapmadı, aslında sevindirici bir olay dmoz dizin editörü olmuş ve yetkisini kötüye kullanmıyor...

şimdi ise bu mevzu ile karşılaşıyoruz... sonra Türk webmasterlara kapılar kapanıyor, neden bazı kendini bilmez çıkarcı bencil zihniyetler yüzünden... yazık çok yazık...

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
mener' Alıntı:
Arkadaşlar Dmoz hakkındaki eleştirilerinize katılmam mümkün değil.

Ve kusura bakmayın, konu hakkındaki değerlendirmelerinizi ÖSS'ye girip de üniversite kazanamayan öğrencilerin, sistemi, bilip-bilmeden (size konuyu bilmiyorsunuz demiyorum ama bahsettiğim öğrencilerin çoğu bir şey bilmiyor, düşünemiyor) eleştirmelerine benzettim biraz. Siz, elbette, onlardan daha haklısınız çünkü ÖSS objektif, Dmozsa subjektiftir, kişisel yargılar devreye girdiğinde de hatasız olmaktan söz edilemez. Google'ın dizini devreye girsin diyorsunuz. O zaman ne olacak? İnsan olmayacak, webmasterler ekleyecek ve bütün siteler eklenecek mi? O zaman kaliteli olanla kalitesiz olanı kim ayırt edecek?

Hepimiz -istesek de istemesek de- serbest piyasa ekonomisinde yaşıyoruz. Peki devlet niye var, hiç düşündünüz mü? Yargı neden var? Neden yasama diye bir erk var? Yasalar neden yapılır? Çünkü denetimsiz "serbest piyasa" güçlülerin güçsüzleri yok etmesiyle sonuçlanır. Ve devlet güçlüye karşı güçsüzü korumak için vardır. Düzenlemeleri de öyle... Devlet olmazsa düzen olur mu?

Bir yerde internetin devleti -regülatörü, düzenleyicisi- de Dmoz'dur. Mesele Dmoz'un işlevsiz ya da "kötü" olmasından ziyade Dmoz editörlerinin beceriksizliği, başarısızlığı ya da bencilliğidir. Denetim mekanizmasından "insan" ögesini çıkarmak imkansız (nasıl ki üniversiteye girmek isteyen öğrenci sayısı kontenjandan çok daha fazlaysa ve bazı insanların bazı kriterlere göre seçilmesi zaruriyse ve ÖSS'yi doğuran sebep buysa). Mesele doğru insanı doğru mevkiye getirmek ve doğru insanı doğru mevkiye getirme yeteneğine sahip Dmoz yöneticileri bulabilmekte.

ama işleyişinde rol alan o çıkarcı (onlara göre fedakar) gönüllüleri çıkarmadığı sürece dmoz batmaya mahkumdur.Tabi türklerde daha çok olduğu için bu olaylar biraz abartıyoruz işi ,ama gerçekten biraz işe çeki düzen vermeliler

Not:editör olmakta okadar zor değil galiba bi ara bende başvurmuştum adamlar şimdilik alınmayacaksınız ama başlık düzeninizi düzenleyip bidaha başvurmanızı öneririz vb... böyle gidiyodu ilgilenemem diye bidaha yollamamıştım

Eglence-Siteleri

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Acikcasi ben DMOZ a site eklemeye calismiyorum. Gerekirse önce link topluyorum ondan sonra eklerim ama Türkce sitelerde dediginiz gibi ya Editörler menfaati, ya da sitesini eklemek isteyen Webmasterlar yüzünden bikmis durumdalar.
Aynisi benim siteme eklenmek isteyen siteler icin de gecerli. Adam elektornik esya satiyor eglence sitelerine eklenmek istiyor. Belki kendisi eletkronik esya ile egleniyordur ama gördügüm sudur ki: "Nerde ne kadar linkim olursa o kadar iyi" mantigi hakim. O yüzden editörlerin de bu isten sikildigini düsünüyorum.

Ama bu isi aksatmasini veya menfaat kollamasini gerektirmez.

ZIPPKIN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
mener' Alıntı:
Bir yerde internetin devleti -regülatörü, düzenleyicisi- de Dmoz'dur. Mesele Dmoz'un işlevsiz ya da "kötü" olmasından ziyade Dmoz editörlerinin beceriksizliği, başarısızlığı ya da bencilliğidir.
mener, senin mesajını açıkçası anlayamadım, ben dmoz çökmüştür diyorum, işlevsiz olması gerekir çünkü kötüdür diyorum, sen diyorsun ki dmoz da problem yok, problem dmoz un editörlerinde diyorsun. fark ne anlamadım? dmoz un ortaya çıkış fikri güzel fakat şu andaki durumu berbat, çocuk uygun-değilsu ile ilgili olayları falan da duymuşsundur. ayrıca dmoz internetin devleti, düzenleyicisi falan da değildir sen gözünce çok ama çok fazla büyütmüşsün.
eğer düzgün işleseydi belki bir parçası olabilirdi (devleti falan gene olamaz) ama şu anda o kadar çok kötü bir durumdaki benim iyvi.com bile ondan iyidir. içersinde kötü tek bir site bulamazsın.
resource-forumda okudum geçenlerde, bizim bi arkadaşın sitesi var, kendisi bu işlerden hiç mi hiç anlamaz ve www.menzilbilisim.com diye bi site yapmış, sonra üyelerden birinin veryansın etmesi sonucu cat mod Erkin sildi (yanlış bilmiyorsam) ve senin internetinin devleti bu siteyi dizine kabul etmiş, ben bu kadar büyük bir fiyasko daha görmedim, girin bi bakın bakalım nasıl bir site dizine kabul edilmiş? ve sence bir editörün bunu dizine kaydetmiş olmasının altında nasıl bir neden yatar? (sağ alttaki 1 2 3 vs giden linklere dikkat)

ZIPPKIN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Mask' Alıntı:
ZIPPKIN keşke öyle birşey yapsalar...
ama tahminimce bu tür şeyler türk editörler tarafından suistimal ediliyor.
yabancı bir sitemi dmoz a ekledim ve onun içinde (neldu hani eklememişsiniz) türü bir mail attım. ne gariptir ki ertesi gün cevap geldi
acaba biz mi biraz müşkülpesent lik yapıyoruz ?

Mask, yabancılar dmoz konusunda senden benden dertli, şu bilindik webmaster sitelerinin newsletter larına üye olursan her ay bi kaç tane dmoz ile ilgili sorun kaynağı, yakınma vs içeren maillerin geldiğini görebilirsin. aynı şeyi devamlı vurgulayarak birilerini rencide etmeye çalışıyormuşum gibi gelmesin ama özellikle şu çocuk uygun-değilsu içeren bir sitenin dmoz da 60 - 70 defa listelenmesi olayı var ki bu işin Türk ü, yabancısı olmadığını gösteriyor.

mener

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ZIPPKIN' Alıntı:
şu anda o kadar çok kötü bir durumdaki benim iyvi.com bile ondan iyidir.

Health kısmına 1 tane (evet bir tane isteyen girsin baksın) İngilizce link koyup (bizim bahsettiğimiz dizin Dmoz Türkçe) "benim dizinim, Dmoz'dan iyidir" diyorsun. Sana katılmamı bekleme. Dediklerimin sonuna kadar arkasındayım. İnsansız bu iş ol-ma-ya-cak. Ve internete de böyle devlet benzeri regülatör bir sistem her zaman gerekecek. Ve yine bu iş gönüllü olarak, ticari kaygılar gütmeyen insanlar tarafından yapılacak/yapılmalı/yapılmak zorunda.

Ben derdimi yeterince ve uzun uzadıya anlatabildiğimi sanıyorum. Dolayısıyla bu konuda tartışmaya devam etmeyeceğim.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
çok ilgi görünce dizin gereğinden çabuk ve alakasız kişilerle birlikte büyütüldü böyle olunca sahtekarlarıda barındırması doğal yakında gösterilen ilgide bitecek gibi çok daha iyi dizinler varken bu devam etmez

mener' Alıntı:
Health kısmına 1 tane (evet bir tane isteyen girsin baksın) İngilizce link koyup (bizim bahsettiğimiz dizin Dmoz Türkçe) "benim dizinim, Dmoz'dan iyidir" diyorsun. Sana katılmamı bekleme. Dediklerimin sonuna kadar arkasındayım. İnsansız bu iş ol-ma-ya-cak. Ve internete de böyle devlet benzeri regülatör bir sistem her zaman gerekecek. Ve yine bu iş gönüllü olarak, ticari kaygılar gütmeyen insanlar tarafından yapılacak/yapılmalı/yapılmak zorunda.

Ben derdimi yeterince ve uzun uzadıya anlatabildiğimi sanıyorum. Dolayısıyla bu konuda tartışmaya devam etmeyeceğim.
ama bu iş dmozla olmayacak

Die

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
dmoz'daki işler hep böyle yürüyor, sanmayınki "Ustad" nickli şahıs tek böyle yapıyor bir çouğu böyle yapıyor.. kaç kere şikayet ettik kaç kere spam siteleri bildirdik hiç birine birşey olmadı, olan benim sitelere oldu :)

ZIPPKIN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
mener,
bende çok hırslı genç bir arkadaş görüntüsü uyandırıyorsun, aynı anda iki tane üniversite, sonra sertifikalar, siteler vs. çok iyi şeyler bunlar... ama biraz rahat ol.
benim iyvi.com bile daha iyidir kısmının geyik olduğunu anlaman gerekirdi :)
artı olarak bence doğru nun savunuculuğunu yap, sadece kendi tarafından değil karşı taraftan da bak olaya. şu anda dmoz un kesinlikle beş para etmez bir çöp yığınından başka bir şey olmadığını buradan rahatlıkla görebiliyorum ve burdaki döndüğünü tahmin ettiğim rantlardan midem bulanıyor.
şu anda 7 - 8 tane yabancı sitem 6- 7 aydır sayın "gönüllü, çıkarsız amme hizmeti yapan" dmoz editörlerini bekliyor. zahmet edip siteme baktıklarında beni onurlandırmış olacaklar. kabul edip etmemelerini geçtim, adamlar gelip bakmadılar bile daha. bumu senin bahsettiğin regülatör?
insansız bu iş olmayacak demişsin, katılıyorum sonuna kadar ama bu iş dmoz suz olacak. mesela yahoo directory, eğer sitende içeriğin ve de cebinde paran varsa 3 günde ekleniveriyor dizine, kayırma yok, keyfiyet yok, gizli rantlar yok.
bu iş bu kadar basit. bir de niye kapandığını anlayamadığım zeal.com vardı, kabul edilebilmek için gerçekten çok fazla şart gerekiyordu ama şartlar yerine getirildiğinde de kayırma, keyfiyet ve gizli rantlar olmadan anında ekleniyordu. dmoz un olması gereken de böyle bir şeydi ama şu an açıkçası dmoz un, benim 1 günlük dizin sitem kadar bile değeri yok

mener' Alıntı:

forumkeyfi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
aynısı benimde başıma geldi :) adam sitemi dmoza ekledi sonra benden link istedi verdim. sonra linkini kaldırdım baktım dmozdan silmiş :D

SeVeRaL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
DMOZ'daki bir editörü şikayet ederken illaki bu editör'ün sizden karşılık istediğini ispat etmenize gerek yok.
Silinen sitenizin içeriğinin kategoriye layık olup olmadığına bakmanız gerekiyor. Eğer gerçekten siteniz bu kategoriye layık, yani kaliteli bir içeriğe sahipse şikayetiniz değerlendirilecektir.
Böyle bir durumda silinmeyi haketmeyen siteniz varsa, bahsi geçen kategorideki "Suistimal rapor et" linkini kullanarak şikayette bulunun ve gerekçenizi de gösterin. Mesela bu konuda bahsi geçen "link istiyordu vermedim" güzel bir gerekçe olabilir. Önemli olan editörün sizden link istemesi değil, kaliteli olan sitenizi kategoriden silmesi. Yani odp kurallarını çiğnemesi. Gerçekten gözden geçiriliyor bu şikayetler.

GLadiatoR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Klasik bir sorun genelde 2 kategöride hep sorun yaşıyoruz yine belli yerler :) Şikayet etme hakkınızı kullanınız arkadaşlar iyi çalışmalar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5