İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Doğal Backlink Almanın 20 Yolu

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
güncel olacak ama alıntı yapmayacan, hem de özgün olacak gündemdeki konuları ele alarak

• Like
Reactions: Eif

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Güncellik önemlidir. Özgünlük daha önemlidir. Bazı konular güncellik istemeyecekler "künefe tarifi". Bazı konular da güncellenmek istemeyecekler: tek ürün sitesi.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
Eif google çalışanı zaten, jamaika ofisinden geçen sene geldi, yoksa nereden bilecek bu kadar şeyi? dimi Eif?

zubar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
23
güncel olanı en özgün veren, daha doğrusu internet kullanıcısıyla empati kurabilen hiti kapar.

isviçre cernde deney yapılır ama bilimsel bir makale yazsan konuyla iş yapmaz iş yapacak olan orta ölçekli türk vatandaşının bunu hangi kelimelere dökerek aradığını bilebilmektir işin sırrı.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Arada bir googlenin eski çalışanlarından adını aradığım oluyor.Nesin sen ya :D
Eif google çalışanı zaten, jamaika ofisinden geçen sene geldi, yoksa nereden bilecek bu kadar şeyi? dimi Eif?

haydaaa :hmmm:

güncel olanı en özgün veren, daha doğrusu internet kullanıcısıyla empati kurabilen hiti kapar.

isviçre cernde deney yapılır ama bilimsel bir makale yazsan konuyla iş yapmaz iş yapacak olan orta ölçekli türk vatandaşının bunu hangi kelimelere dökerek aradığını bilebilmektir işin sırrı.

Bu yazdığın aynı zamanda SMO kriteridir.
"İlgi çekici içerik, ansiklopedik bilgi değil: Yayınladığınız yazılar ansiklopedik bilgi niteliğinde olursa ziyaretçiler yorumlayamazlar, ödev vs konularına girmiyorsa sıkıcı bulabilirler, konular ilgi çekici ve ziyaretçi kitlesine yönelik olmalıdır."

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Bu tarz konularda deneysel verilerle yaklasmak daha yararli diye dusunuyorum. Konusuna gore degisir. Dogal backlink almak, hele de Turkiye'de oldukca zor bir hadise. Bir yerde gordugu bilgiye atifta bulunup siteye link vererek yazan blog yazari sayisi oldukca dusuk duzeyde. Kaldi ki bir paradoks var burada, yazilariniz Google'da yuksek degilse zaten kimse ulasamaz, kimse ulasamayinca link verilemez, link verilemeyince Google'da yukselemez. araba cami temizlemenin en iyi 10 yolu diye makale yazsam, kac kisiden link alirim sizce bir senede :)

Ek olarak bu tarz link building calismalarinda faydasi cok cok uzun zamanlar ile ortaya cikar. Ornek verecek olursam,

1) 10 aylik bir domain uzerinde, surekli kaliteli icerik girilip, benzer bloglara guest blog ve ufak tefek kaliteli calismalar yapilmis bir sitede, 10 ayda, ana kelimede ancak 21. siraya ulasabildim. 10 milyon sonuc, 95.000 aylik Exact aramasi olan kelime ve rekabet oldukca yuksek. Webmd, medicinenet, health.gov, wikipedia ile rekabet ediyorsunuz, istediginiz kadar dogal backlink almak icin cabalayin. Adamlar belki 1000 lerce dogal backlink aliyor gunde.

2) Yepyeni domain ile 900.000 sonuc, 14.000 aylik exact aramasi olan kelimede 25 gunde daha agresif bir calismayla 10. siraya geldi.

Tabii ki ikinci senaryodaki rekabet dusuk ancak, fantastik boyutlarda degil. Durum boyle olunca kim dogal backlink almak icin ugrasir bugun merak konusu. Google bunu anlamiyor, ya da anlamasi cok uzun suruyor, ya da anlamamazliktan geliyor. Dolayisiyla o surede zaten baskasi pastayi gotururken siz bakiyorsunuz.

Tabii bunlar ingilizce kelimeler icin, Turkce'de durum zaten apayri. domaininiz exact ise cok birsey yapmaniza gerek yok, ilk 30-40 dan baslarsiniz.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Angelo doğal backlink almaya çalışırken hiç bir şey yapmadan beklemek zorunluluğumuz var mı?. Sitemizi dizinlere de kaydedebiliriz bu da bir white hat tekniğidir. Yada istersek arama motorlarının pek tasvip etmediği spam commenting, profile backlink alırız.... Guest blogging yaparız paralel olarak. Sonra site belli yere geldikten sonra da insanların verdikleri linklerle güçlenmeye devam eder.

Şöyle bir şey yaptım. 2 sene önce bir blog açtım. Amacım aslında blog açmak değildi, sadece çalışmalarım sırasında aldığım bazı notlar vardı (turizmle ilgili) bu notları aktarıp, böylece gittiğim her ortamdan kolayca ulaşabilmeyi hedefliyordum. Notlarım sağlamdı, internette bu tarz bilgiler yoktu.
Bir süre sonra hiç backlink almadığım halde gelen yorumlardan belli bir hite sahip olduğunu farkedip sayaç koydum. Hiti kısa sürede günlük 300 olmuştu. Blogda reklam falan da yoktu, pek ciddiye almadım.
Bir sene sonra başka sitelerimin backlinklerine bakarken blog aklıma geldi, tarattığımda 400 civarı backlinki vardı. 3 tanesi .edu.tr uzantılıydı.

İnsanlar faydalı buldukları konulara link veriyorlar. İçeriği çalıp, hiç link vermeyenler çoğunlukta tabii, ama çalınamayan içerik daha başarılı oluyor. Blogda sonra maaş ödemeyen şirketlerle ilgili bir başlık açtım, tartışma konusu, 100 kişi yorumlamış, bir sürü site de link vermiş bu konuya, çalınamıyor nasılsa :)

tenzin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
çok faydalı bir yazı olmuş. bazılarını uyguluyordum ama uygulamadıklarım vardı, teşekkürler ..

seckin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bookmarks'a eklenecek türden bir yazı olmuş.teşekkürler.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5