İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Domain lock ve transfer olayı ?

E

ediz

Misafir
Merhaba

Dün "domain kilidi aktif olmayan" bir domain name için godaddy.com dan transfer işlemi başlattım.

5 gün içerisinde domainin sahibi bu transferi iptal etmez ise domaini 5 gün içerisinde godaddy.com daki hesabıma gelir değil mi ?

E

ediz

Misafir
asdasds

domainin şu anki sahibi sanırım ölü

2 ay önce 2-3 adet e-mail atmıştım ona bile cevap gelmedi hatta okundu onayı bile kaldı ki domain kullanılmıyor

en azından şunu öğrenmek istiyorum
Diyelim ki;
Ben transferi başlattım
Adam 5 gün mail i okumadı ve transferi RED ETMEDİ
5. günün sonunda domain i alabiliyormuyum ?
Domaini aldıkdan sonra geri alabilme gibi bir şansı varmı ?

icann in sitesinden pek bir açıklama bulamadım bu konuda

Desix

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yaptığın olay kanundur, etiktir her türlü şeye aykırı..
Hırsızlık oluyor yani..

Adam domaini satmak için almış olabilir..
İşi vardır site yapamamıştır.

Site yapmadı.. Cevap vermiyor bana die bahneler arkasına sığınmayın bence..

Yaptığınız düpedüz hırsızlık..

Başka açıklaması yok..

Y

yaBgu

Misafir
sizin yönteminizle yanlış hatırlamıyorsam birisi domain geçirmiş üstüne, mahmekeme vs. kadar iş gitti diye biliyorum...

bence hiç bulaşmayın zaten eğer dediğiniz gibiyse adam domain süresini uzatmaz düşer alırsınız gerçi tabii size kalırsa domain

S

santoz

Misafir
hangi hırsıza bir sey oldu ki sana olacak

Hic bir sey olmaz ya calabilirsin gonul rahatlıgıyla.

hdogan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Kişi WIPO'ya gitmedikce kimseye birşey olmaz (ki 1500 USD ile gitmesi gerekiyor).

E

ediz

Misafir
sanırım ters birşey var burda yapılan hırsızlık falan değil
icann demiş 5 gün içinde lock olmayan domaininiz gidebilir dikkat edil domaininizi lock edin diye
değil m i ?

radres

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Diyelim ki evinden kapıyı kilitlemeden çıkıyorsun ve biri gelip evinde ne var ne yoksa götürüyor. Bu durumda yapılan hırsızlık olmuyor mu kapıyı kilitlemedin diye?

Bir tanıdığım da senin yaptığın gibi yaptı. Domaini aldı 5 gün sonra ama aldıktan 1 hafta sonra domaini geri verdiler sahibine. Olan transfer parasına oldu sadece iade etmediler.

Desix

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Pes diyorum mantığınıza.. Daha başka birşey diyemiyorum..

ediz' Alıntı:
sanırım ters birşey var burda yapılan hırsızlık falan değil
icann demiş 5 gün içinde lock olmayan domaininiz gidebilir dikkat edil domaininizi lock edin diye
değil m i ?

lovemove

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
mail onayı almadan transfer işlemi başlamaz diye biliyorum. bence saçma bu mantık o zaman 5 gün mailine bakmayanın domaininimi transfer edecekler. olmaz böyle bişey bence..

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
tamamen yasaldır yaptığın olay. icann'a göre haklı durumdasın merak etme. yeni çıkan bir kural bu pek kimse bilmez, ama adam geri alamaz domainini. çatır çatır parasını yersin.

N

nsbil

Misafir
bosuna kurek sallama arkadasim. boyle bir kanun vardi bundan 1,5-2 gibi ay once. fakat cok tepki topladi ve artik boyle birsey kesinlikle yok. bu sekilde domain alan insanda nadir gorulur yok gibi birsey.

E

ediz

Misafir
peki abi bekleyip görücez
sonucu size bildireceğim fakat ben hala kusurlu olmadığımı düşünüyorum

örneklere gelirsek
eşşeği sağlam kazığa bağlamak ne demek ?

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bekle alırsan alırsın kaybedeceğin 9$, sonunda istediğin domaini elde etmiş olursun.

N

nsbil

Misafir
ben kendi domainim icin denedim cunki.. domain bende sadece deneme icin denedim. ve 14 gun sonra transver islemim iptal oldu :) boyle birsey yok yani ben bu kaniya vardim.

muratozcirpici

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben bu olayı denemedim fakat 2 ay felan önce böyle bir kanun çıktı. Domain "LOCK" durumunda değil ise ve 5 gün içerisinde transfer işlemini red yanıtını vermezsen domainini herkes alabilir. Bu kanunidir. Ve bütün her şeyi ile yasaldır. Evini kitlemedin şu girdi hırsız oldu bu oldu diyen arkadaşlara : Bu bir ev değil ve düz mantık burda işlemiyor. Burda kurallara bakılır ve kurallarda bunu gösteriyor. Eğer Domaininiz "LOCK" değilse ve 5 gün içierisinde iptal etmezseniz domaininiz gider. Hiç kimsede bir şey idda edemez...

GNeRaL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
böyle bir şey olmaz. olamaz. buyrun, ornek ,)

illaki.net 2005-01-06 10:05:53 2005-01-11 18:01:53 The domain name is invalid or the adminstrative contact declined
ultrairc.net 2005-01-06 09:42:23 2005-01-06 14:12:44 Declined due to other reasons.

Şu şekilde bir hata verir. Ya adam reddeder(ultrairc de oldugu gibi), ya da otomatikmen transfer iptal olunur, maile cvp verilmedigi icin(illaki de oldugu gibi)..

Desix

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
benim anlamadığım birşey godaddy de filan bunu nasıl yapabiliyorsunuz yani??
denin olmayan bir domain için nasıl transfer teklifinde bulunabiliyorsun?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5