İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Döviz Coştu

• Konbuyu başlatan Xman
  • Başlangıç tarihi
X

Xman

Misafir
Euro 1,95 - dolar 1,42 aldı başını gidiyor, 1.10 dan sattığım paypallara yanarım.

ByRON

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
ploop demişti dolar alın diye yakın zamandaki bir konuda çok iyi hatırlıyorum, giden gitti önmüzdeki maçlara bakalım.

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Evet demistim, hala da diyorum :) Gerçi artık biraz geç ama yine de alabilirsiniz. Ben açıkçası doların 1.8'lere çıkabileceğini öngörüyorum. Birazcık asırı tahmin ama, bu gidisle imkansız değil.

uyuz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
vay annesini. şimdi dolar almak sağlam yürek (!) ister bence :D

X

Xman

Misafir
Dolarla yatırım yapanlar için iyi, dolarla borçlananlar için kötü bir durum.

sivrisinek

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
dolar felan almayın birdaha bu fiyata bozduramazsınız bile keske olsa doların yukselişi türkiye için her zaman iyidir ama işte yükselse ve yüksek kalsa güvenemiyorsun

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Önümüzde seçim de var, bir daha 1.20'lere dönmesi çok zor.

DincerAydogdu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
29
sivrisinek, görüşüne karşıyım. Türkiye için doların yükselişi nasıl iyi olabilir? Bir para cinsinin diğeri karşısında artması diğer paranın devalue (para değerinin düşmesi) olması anlamına gelmektedir.

Bizim gibi dış kaynaklara bağımlı güçsüz ekonomilerde sık rastlanır. Şu an iyi olan hiç birşey yok bence. Özetle paramız değerini kaybetmektedir. Fonlarda ya da borsada yatırımları bulunan yabancı/yerli yatırımcı global kriz tehlikesinden korkmuş ve reelizasyon yapmıştır.

Sözüm meclisten dışarı ama atıyorum, adsense'den gelecek 1000$lık çekin daha fazla YTL etmesi bizim için iyi ise varsın iyi olmasın (-ki bizim ülkemizin ihracattan çok ithalat yaptığı için (yani üretmeden tüketmeyi sevdiği için) bu kısa vadede bizim avantantajımıza değil aksine dezavantajımıza olacaktır.)

cawbella

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Tekstil sektörü için doların yükselmesi iyidir.
Özellikte Yabancı firmalara çalışan şirketler için. Sektör Mısır a kaymak üzere belki biraz toparlar.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
dengeye bakmak lazım giren dolardan daha fazla dolar veriyorsak bizim için çok kötü bir durum.

Kaldıki tüketici bir çok şeyi dolar veya € üzerinden aldığı için şahsen benim adıma çok kötü bir durum

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11
Ay sonuna doğru dolar tekrar 1.30 seviyelerine inecek diye tahmin ediyorum.Şimdilik iyi fırladı ama ploop a katılmıyorum 1.50 yi geçmez

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
sivrisinek, görüşüne karşıyım. Türkiye için doların yükselişi nasıl iyi olabilir? Bir para cinsinin diğeri karşısında artması diğer paranın devalue (para değerinin düşmesi) olması anlamına gelmektedir.

Bizim gibi dış kaynaklara bağımlı güçsüz ekonomilerde sık rastlanır. Şu an iyi olan hiç birşey yok bence. Özetle paramız değerini kaybetmektedir. Fonlarda ya da borsada yatırımları bulunan yabancı/yerli yatırımcı global kriz tehlikesinden korkmuş ve reelizasyon yapmıştır.

Sözüm meclisten dışarı ama atıyorum, adsense'den gelecek 1000$lık çekin daha fazla YTL etmesi bizim için iyi ise varsın iyi olmasın (-ki bizim ülkemizin ihracattan çok ithalat yaptığı için (yani üretmeden tüketmeyi sevdiği için) bu kısa vadede bizim avantantajımıza değil aksine dezavantajımıza olacaktır.)

Aslında olayı çok iyi özetlemişsiniz, ancak vardığınız kanının doğru olduğunu düşünmüyorum. Bunla ilgilim forumda bir yazım vardı galiba ama gene yazmakta bir sakınca görmüyorum.

1.si üretimden geçmeyen bir ekonomiye bel bağlamış toplumların refah ve huzur içinde yaşaması imkansızdır. Çünkü kalkınamazlar, bağımlı olurlar. Kaldı ki artık bu devir geçti, zaman üretim zamanıdır.

2.si ülkemizin yapısı ele alındığında doların düşük seyirlerde seyretmesi ülkemizin yararına değildir. Çünkü bizim bir petrolümüz veya zengin yer altı kaynağımız yok veya kullanamıyoruz ..! Ülkemizde özellikle tekstil sektörü gibi yurt dışı ile çalışan şirket çok. Şimdi doların yerlerde süründüğünü ele alalım Yani 1 dolar = 0.50 YTL gibi. Sizin hesabınıza göre bu çok güzel. ama değil. Doların düşük seviyede seyretmesi ülkemizde bu şekilde çalışan tüm firmaların kapanması demektir. Neden mi ? Çünkü ürettikleri malların çalıştıkları ülkelerde rekabet gücünün azalmasına neden olacak, bundan dolayı diğer firmalara oranla daha yüksek maliyet ile ürünlerini üretecekler ve bir batış sürecine girmiş olacaklar. Diğer firmalar aynı ürünü 1 ytl üretirken bizim firmalar 2 ye üretmiş olacaklar. Dolayısıyla işsiz sayısı artacak.

3.sü doların düşük olması yapılan ekonomik planlamadan kaynaklanıyor. Düşük kur - yüksek faiz. Bütün bunlar sıcak para diye nitelendirdiğimiz paranın ülkemize girişini sağlamak içindi. Ancak artık bu yapı çalışamaz hale geldi. Çünkü artık bu para kaybolmaya başladı ve cari açığı bu gelen paradan finanse ediyorduk. Artık bu parada olmayacak.

Bir laf vardır bunu bilmeyen yoktur. PARA PARA PARA, bende diyorum ki ÜRETİM ÜRETİM ÜRETİM ... Yoksa sonumuz iyi değil...

uyuz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
amerika, bankalarını kurtarmak için karşılıksız para basınca eski seviyeye döner bence :)

GaLadRe

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
3.sü doların düşük olması yapılan ekonomik planlamadan kaynaklanıyor. Düşük kur - yüksek faiz. Bütün bunlar sıcak para diye nitelendirdiğimiz paranın ülkemize girişini sağlamak içindi. Ancak artık bu yapı çalışamaz hale geldi. Çünkü artık bu para kaybolmaya başladı ve cari açığı bu gelen paradan finanse ediyorduk. Artık bu parada olmayacak.

Bir laf vardır bunu bilmeyen yoktur. PARA PARA PARA, bende diyorum ki ÜRETİM ÜRETİM ÜRETİM ... Yoksa sonumuz iyi değil...

Şaka gibi belki ama bir gün uyandığımızda doları 5 ytl olarak görürsek şaşırmamalı. Daha önceki krizden sonra hiç bir yol katedemeyip dahada kötüye gittimizi düşünüyorum. Son krizde döviz olarak borcumuz vardı büyük zararlar etmiştik.Arabam bedavaya gitmişti gibi bişey olmuştu.

uyuz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
fed, ing., isveç, kanada ve çin merkez bankaları faiz indirimine gitti dolar düşüyor :D

Cagatay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
altın fırladı ve fırlayacakta, 185-210 ytl arası aldıgımız cumhuriyet altınları az önce kuyumcumuzdan aldıgım habere göre 265e alacağı yönünde. az sonra kuyumcuya birkaç keseyle gidecem :p

Centilmen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadaşlar tek taraflı düşünmeyin

Kendisiniz düşünürken lütfen fakir fukarayida düşünün onda borçlu halkımız var. Kimin bilir belkide bizlerde borçluyuzdur...

doların yükselmesi çok kötü bence ama eminimki çok yakın zaman tekrar 1.20 düşecektir.

X

Xman

Misafir
Dolar hala 1.42 düştüğü düşeceği yok cuma akşamıda 1.50 yi aşmış olur.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5