İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Döviz Coştu

• Konbuyu başlatan Xman
  • Başlangıç tarihi

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
arkadaşlar tek taraflı düşünmeyin

Kendisiniz düşünürken lütfen fakir fukarayida düşünün onda borçlu halkımız var. Kimin bilir belkide bizlerde borçluyuzdur...

doların yükselmesi çok kötü bence ama eminimki çok yakın zaman tekrar 1.20 düşecektir.

Dolar yükselmeli derken 1 dolar = 2 YTL, 3 YTL olsun demiyoruz zaten.

Şöyle düşününün yukarıdaki değerlendirmeyi yazarken vurguladığım şirketlerin kapanması durumu olurken, mevcut borçlarımızı nasıl ödeyeceğimizi düşünmeliyiz... Düşük kur - yüksek faiz ile gelen para aynen ülkemizden çıkmıyor ! Faizi ile birlikte çıkıyor. Bir yandan da borçlanmalar artıyor. Bir yere kadar borç alarak borçlarınızı ödeyebilirsiniz, peki bu böyle nereye kadar gidebilir !

ÜRETİM ÜRETİM ÜRETİM !

X

Xman

Misafir
2001 Yılında 1.700 lira olan dolar aradan 7 sene geçmiş bugün 1.20 den 1.40 a çıktı diye olay oluyor, bir gecede 2 ye katladığı günleri unutmadık, bugünkü çıkış ve inişler gayet normal.

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Faiz indirimleri de fayda etmedi görüldüğü üzere. Sadece bir kaç saatliğine düsüs oldu. Durum vahim sanırım..

ceycey45

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
şu seviyede dolar alınmaz en iyi yatırım şu an türk parasında kalmak
bundan 2 hafta önce olsaydı varınızı yogunuzu altına yatırın derdim ama geçti

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Paypallarınızı bozdurmanın tam zamanı :)

gf8

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
Bügün bir dünya makine paraları ödedim
ve her zaman ödediklerimden bu sefer çok daha fazla idi :))

her bir makine için 60 YTL kadar fark edecek miktarlar ödedim Allah yardımcımız olsun :)

USD nin firlayacağini bilseydim bütün makinaları bir kaç gün önce 3 er aylık öderdim :)

Virtuozzo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Ticaret risktir ve bu riski hesaba katarak cesur adımlar atanlar kazanan tarafına daha yakın olmuşlardır.
Türkiye'nin 5-6 sene öncesine göre şu anki durumu oldukça iyi.
Nitekim dünyada şu anki krizden çok daha küçük bir dalgalanma sonucunda onlarca bankamız batıp gitmiş, on binlerce insanımız işsiz - güçsüz kalmıştı.
Şu anda dünyada kıyametlerin kopmasına rağmen hala ülkemizde ciddi anlamda bundan bir etkilenme yoksa bu, 6 sene önceki ekonomi ile şimdiki arasında dağlar kadar farkın olduğunun göstergesidir.

Doların - enflasyonun yükselmesi, faizlerin artması vb. gibi değişimler ithalat - ihracat dengesine olumlu - olumsuz etki yapar, birbirleriyle ters orantılıdır yani.
İhracatçılar yüksek kur düzeyi isterken ithalatçıların düşük kur istemeleri aynen AdSense kazançları dolar üzerinden olduğu için doların yükselmesini isteyenler ile dolar borcu olduğu için doların düşmesini isteyenler gibidir.

Geniş anlamda düşünüldüğünde ekonomik bir değişim bir tarafı olumsuz etkilerken başka bir tarafı olumlu yönde etkileyebiliyor.
Temennimiz; olumsuz etkilenecek olanların dayanma gücü az, kırılganlığı çok olanlardan olmamasıdır.

raincu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
bu durumdan müşterilerini kazıklayarak kar elde etmek isteyen kişiler var piyasada, lütfen bu arkadaşlara tepkisiz kalmayalım.

varyemez

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Önümüzdeki günlerde paranızın değerini koruması ve bir miktar artması için euro tavsiye ediyorum. Dolar artık daha fazla çıkamaz..

X

Xman

Misafir
2 gündür 1.40 ve 1.90 civarında duruldu döviz, bakalım burdan yukarımı gidecek aşağımı ?

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaslar bakın mantıklı düsünün. Bu piyasaya pompalanan para havadan gelmiyor hiç bir ülkenin hazinesine. Her gelen seyin bir götürüsü vardır. Piyasaya verilecek destek paketi ne milyon dolar ne milyar dolar. Adamlar bilmem kaç trilyon doları pompalıyorlar. Kaynak ne peki? Almanya ekonomisi zaten can çekisiyor, sosyal güvenlik sistemi çökmüs durumda yaslı nüfustan ötürü. Amerika zaten savas ekonomisi uyguluyor. Doları kendileri basmıyor olsa simdiye kadar batmıslardı. Hiç bir ülkenin durumu öyle parlak değil, bu verilen 3 trilyon dolarların dönüsü çok daha kötü olacaktır insanlar için uzun vadede. O yüzden hala söylüyorum, dolar alırsanız kaybetmezsiniz. Bu arada bakmamıstım dövize, simdi baktım, kurtarma planı açıklandığından beri dolar sadece 1-2 gün düstü. Bugün yine %3 yükselmis. Üniversitedeyken kapitalizmin doğru bir sistem olmadığını arkadaslarıma söylemistim, ama akademisyen olarak kalmak istemediğim için yerine geçecek sistem hakkında da bir fikrim yok. En iyisi kendinizi sağlama alın derim, temel su alıyor :)

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Daha da açayım o zaman konuyu. Kendi açınızdan düsünün herseyi. Sizin aylık 1.000 YTL bütçeniz var (Gelen ve harcanan paranız aynı, bütçeniz ne açık veriyor ne de fazla). Bir arkadasınız batmak üzere olduğunu söyledi ve sizden yardım paketi istedi. Her ay için 400 YTL yardım ettiniz. Bu parayı birikimlerinizden karsıladınız. Sizin bu 400 YTL'yi öyle ya da böyle baska bir yerden karsılamanız lazım. Iste bu devletler simdi kaynak bulmak zorunda. O da boncuk değil tabi :)

Batux

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
anlamadıgım mantık ekonomisi batan bi ülkenin parası deger kazanıyor nasıl bi iş bu.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5