İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Dublin core kullanan var mı

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Sitesinde Dublin core metalarını kullanıp memnun kalan var mı?

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Dublin core metaları. Bazı arama motorlarının önem verdiği için bir sitemde denemeye karar verdim. Daha çok yeni verim alırsam yazarım. Benden önce deneyip işe yaradıklarını gören oldu mu?
Siteleri çok fazla koda boğmak da hiç içten değil...

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
yine çok garip enterasan doğaüstü garip konular açılmış:peh:

BlackThorn

1
İyinet Üyesi
Reaction score
49
Peki bununla ilgili bir makale var mı? Merak ettim de.

T

trgy

Misafir
Ben de açıkçası ilk kez duydum ama araştıracağım bi. Yapan kullanan var mı ona da bakacağım.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
çok fazla var... google da yazınca çıkıyor. (bizim post hariç çıkanları kastediyorum)

BlackThorn

1
İyinet Üyesi
Reaction score
49
Alla alla? Yazdım ama yanlış mı yazdım bulamadım bir şey. Daha doğrusu meta ile ilgili garip şeyler çıktı sanki ama anlamadım. :utan:

SadeceDownload

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
dublin core (dc) genel tanımıyla belge içeriklerini çekmektedir ve 1995 yılından beri xml formatında kullanılmaktadır.
Sorunuza cevap olarak;
Meta taglarına olumlu yada olumsuz herhangi bir yararı yoktur.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
meta taglar

Ben Seo açısından yararı olup olmadığını merak ediyorum. Bu şekilde kullanan siteler var "DC.title", "DC.description" gibi... Yani amaç sadece standartlara uymak mı? Sitelere bir yararı olmayacaksa niye description değil "DC.description" kullanılıyor?

Google metaları boş vermiş diyen çok, Google ın ne zaman neye önem vereceği hiç belli olmuyor ki.
Bir çok sitede seo taraması yaparken sitenizde Dublin core yok ve sitenizde Geo target tagları yok yazıyor. Bu nedenle seo puanını düşürenler var. Özellikle bing geo targetinge çok önem veriyormuş. Yani "ICBM" ve "DC.title" olayına.

ztk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Dublin core wp eklentisi var ne işe yarıyor acaba lisans istiyor birde panelden

SadeceDownload

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Ben Seo açısından yararı olup olmadığını merak ediyorum. Bu şekilde kullanan siteler var "DC.title", "DC.description" gibi... Yani amaç sadece standartlara uymak mı? Sitelere bir yararı olmayacaksa niye description değil "DC.description" kullanılıyor?

Google metaları boş vermiş diyen çok, Google ın ne zaman neye önem vereceği hiç belli olmuyor ki.
Bir çok sitede seo taraması yaparken sitenizde Dublin core yok ve sitenizde Geo target tagları yok yazıyor. Bu nedenle seo puanını düşürenler var. Özellikle bing geo targetinge çok önem veriyormuş. Yani "ICBM" ve "DC.title" olayına.

dc 15 farklı Property ayrılır bunların içinde title type format date language gibi başlıklar elbette var. Fakat bunun bir arama motoruna yarırı olurken diğerine zararı olmayacağı ne malum. Benim şahsi görüşüm bazı arama motorları dc kodunu sadece sitenin içersinden xml modunda verileri rahatlıkla çekebilmek için kullanmakta olması.
Ancak burda dikkat edilmesi gereken nokta bing yahoo veya diğer arama motorlarından ziyade googlenin buna nasıl baktığı!!

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
dc metaları ve google

dc 15 farklı Property ayrılır bunların içinde title type format date language gibi başlıklar elbette var. Fakat bunun bir arama motoruna yarırı olurken diğerine zararı olmayacağı ne malum. Benim şahsi görüşüm bazı arama motorları dc kodunu sadece sitenin içersinden xml modunda verileri rahatlıkla çekebilmek için kullanmakta olması.
Ancak burda dikkat edilmesi gereken nokta bing yahoo veya diğer arama motorlarından ziyade googlenin buna nasıl baktığı!!

Google nasıl bakıyor? Bu bence de en önemlisi...

uggur

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Google sıralamasına etkisi/katkısı yok. 5-6 ay kullandım fakat pek yararını sezinlemedim. Kaldı ki dc semantik etiketlemesi, son kullanıcıya faydası olmayan, tamamen botların işini kolaylaştıran bir mevzu. Fakat siz zaten temiz kod yazıyorsanız çok da gerekli değil gibi. Sadece bandwidth giderleri bir nebze artar :) (Yüksek trafik hacimli siteler için önemli) Semantik web ve teknolojisini yakından takip ediyorum ama şu aşamada Google'a bir katkısı olduğunu düşünmüyorum.

Resmi olarak googlebot'un tanıdığı meta etiketlemeleri için aşağıdaki bağlantıyı inceleyebilirsiniz:
http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?hl=tr&answer=79812

Not: Google bu etiketlemelere destek verseydi, bunu blog ve yardım dokümantasyonlarına kesinlikle yazardı diye düşünüyorum.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5