İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

"duymadı kazımadı bizi"

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bir gazlı içeceğin reklamlarında konuşan üniversite öğrencisinin konuşmalarına şahit olmuşsunuzdur.Az önce yine radyoda bu reklam yayınlandı.Çok iğrenç bir konuşma.İçerisinde sayısız argo mu desem yoksa gnctrkcll dili mi ne bilemiyorum.
-tabi o an biz reset olduk
ve daha ne inciler..

Türkçemizi şekilden şekile sokan ve giremediği şekiller için de medya desteği sağlayanları şiddetle kınıyorum!

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Hangi reklam, hangi marka. Yazarsan en azından kullanmayarak, almayarak daha etkili bir protesto sağlayabiliriz.

Ke[R]eM

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Dün duyduydum bu reklamı. Bunun gibi birden fazla katliam mevcut reklamda. Derhal birşeyler yapılması gerekiyor buna, yozlaşmanın bu kadarı olmaz. Gözümüze soka soka böyle birşey yapıyorlar, kesinlikle tasvip edilemez!

Zanza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Malesefki öle ama biz yinede reset olmayalım...

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
geçende kanaltürkte mesajlarla yapılan bir anket vardı. SMS yerine KMS (kısa mesaj servisi) yazmışlardı. gördüğümde içten içe tebrik etmiştim.

bu biraz firmanın kendi duyarlılığına kalan birşey. fantanında duyarlılığı ne kadar ortadadır.

Rapmaster

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
astında iyi reklamlar fakat işte bizim insanımız bazen olayı abartıyor.
Hani ne blim 1 tane felan yapsalar tamamda bayağı bir abartmışlar..Herşey dozunda güzeldir ama malum biz herşeyin cacığını çıkarmayı çek sevıyoruz :)

GReYDeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
geçende kanaltürkte mesajlarla yapılan bir anket vardı. SMS yerine KMS (kısa mesaj servisi) yazmışlardı. gördüğümde içten içe tebrik etmiştim.

bu biraz firmanın kendi duyarlılığına kalan birşey. fantanında duyarlılığı ne kadar ortadadır.

böyle şeyleri biz bulsak da KMS koysak sonra tüm dünya da bu KMS olarak anılsa
tam süper olacak ama.

Başkalarının bulup adını koyduğu şeylerin Türkçe karşılıklarını kullanmanın bize hiçbir faydası olmadığını görmemiz gerek diye düşünüyorum.

mesela
<! --include yerine
<! -- dahil.et

kullansak fenamı olur yani

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Başkalarının bulup adını koyduğu şeylerin Türkçe karşılıklarını kullanmanın bize hiçbir faydası olmadığını görmemiz gerek diye düşünüyorum.

mesela
<! --include yerine
<! -- dahil.et

kullansak fenamı olur yani

iki görüşünüz ters hangisini savunuyorsunuz? :)
bencede dahil et harika bir seçim olur.Yada ben "içer" diyiyorum.

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
biz şimdi neden bilgisayar diyoruzda computer demiyoruz. bilgisayarı biz mi icat ettik, hayır.

bu tamamen dile sahip çıkmakla alakalı birşey ve bir milletin en önemli miraslarından biride "dil" dir. dil zamanla değişebilir, telaffuzları farklılalaşabilir fakat türkçede olan bir kelime yerine, ingilizcesini kullanmak özentilikten ve farklı olma çabasından farklı birşey değil.

daha dün akşam bir arkadaşımla tartıştım "orjinıl" dediği için.

Mehmet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Fanta reklamı kadar aptal bulduğum reklam yoktur zaten kendimi bildim bileli.

Sürekli turuncu yeşil gibi canlı renk baskısız tişört giyen, devamlı gülen, taş kaldırım yol buldu mu zıplamaya meyilli fantayı 135 derece dikerek gözlerini kapatıp yumruk büyüklüğündeki adem elmasıyla içen ve Türk'e benzemeyen bütün kast oyuncularının özenle seçildiği tuhaf reklamlar. Hani şu klasik kuzey avrupalı iş insanı resmi koyup adına Ahmet Bey şöyle diyor falan derler ya onun genç versiyonu.

n0tepad

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
en guzeli "bu emaili yollamazsan basina su olur" diye emektuplari iletleten (forwardlayan) birine yollamak bunu. iyi kötü tepki toplamış oluruz. ama daha sonrada danonoenin yaptigi gibi davalik olunabilineceğinide unutmamak lazım..

Ke[R]eM

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

GReYDeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
iki görüşünüz ters hangisini savunuyorsunuz? :)
bencede dahil et harika bir seçim olur.Yada ben "içer" diyiyorum.

bi terslik yok bence ama sanırım anlatamadım.

adamlar yapmış adını SMS koymuş
biz adamların yaptığına KMS diyoruz
bundan bize fayda yok. fake pr den link almak gibi bişi bu.
SMS i biz icat etseydik ve adını KMS koysaydık o zaman anlamlı olurdu KMS demek.

aynı şekilde adamlar browser yapmış
include yazan kodu görünce browser sayfaya dahil ediyor

mesela ie, firefox, opera vs gibi bizde bi tane yapsak adıda türk olsa ve include yazınca İnternal Server Error yerine İç Sunucu Hatası dese

ama dahilet yazınca şak diye açsa sayfayı ;)

işte o zaman.....

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Anlıyorum bu durumda biz icat etmediğimiz birçok şeye yabancı karşılıklarını kullanmalıyız diyiyorsunuz.Bu durumda mesela bilgisayardan başlanmalı Computer denerek donanıma hardware demeliyiz vs...
Buda bir fikir tabi ama bence kendimiz icat etmiş olmamıza gerek olmadan kendi dilimize uygun karşılıklar kullanmalıyız zira insanımız anlamadığı kelimeleri kulalnasada manası dışında kullanıyor ve yazılım söylem farklılıkları oluyor.Bu da dilin bütünleştirici yapısına ters birşey.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5