İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Estetik Olucam (Yani ben)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

theersin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Merhaba arkadaşlar konuyu nereye açsam diye düşündüm burası iyidir umarım...

Arkadaşlar bir maruzatım var Burnumda et büyümesi ve kemik eğilmesi var bugun yada yarın ameliyat olucam fakat burnumu hiç beğenmiyorum ve komplekse kapılıyorum ve piskoloji bozuluyor nedense ve burun ameliyatı olurken Estetik olmaya karar verdim ve düşünüyorum dinen günahmı dinime bağlı bir insanım Allaha şükür Dinen caizmi bana bir yol gösterirseniz sevinirim...

Bir sitede okudum düşüncülerinizi bekliyorum.

Kod:
Burun estetiği yapmak caiz midir ?

Kod:
Değerli Kardeşimiz;

“Bugün estetik veya güzelleştirme ameliyatı” olarak bilinen operasyonlarla vücut üzerinde yapılan değiştirmeler daha çok burun, çene, göğüs ve yüzü hedef alır. Bu, ruh ve ahlâk güzelliğinden ziyade, şekil ve görünüşe önem veren maddeci anlayışın teşvik ettiği bir musibettir.

Esas olarak, akl-ı selîm sahibi bir insan Allah’ın kendisine ihsan ettiği vücut elbisesine razı olur. Çünkü organların yerli yerinde yaratılmış olması, en uygun bir şekilde vücuda yerleştirilmesi insanın şükretmesine kâfidir. İnsan hiçbir emek harcamadan, hiçbir masraf yapmadan kendisinde mevcut olan güzellik ve özelliklerle yetinmeli, yaratılışı değiştirecek şekilde daha da “cazipleştirme” düşüncesiyle vücudunu sun’î bir biçime sokmaya yeltenmemelidir.

Meseleye dinî açıdan bakıldığında üç husus karşımıza çıkmaktadır:
Birincisi, bu işlem şeytânî bir vesveseden kaynaklanmaktadır. Nitekim Şeytan Hz. Âdem’e secde etmeyip Allah’ın rahmetinden uzaklaştırılınca şöyle demeye başladı:
“Onlara muhakkak emredeceğim de allah’ın yarattıklarını değiştirecekler... Kim Allah’ı bırakarak Şeytanı dost edinirse, şüphesiz, açıktan açığa büyük bir ziyana düşmüş demektir.”1
İslâmdan önceki Araplar Şeytanın bu vesvesesine kulak vererek, ciltlerini maviye boyarlar, putları adına çocuklarının başında bir miktar saç bırakırlardı.

Peygamber Efendimiz de birtakım işlemlerde vücutta değişikliklere yönelik hareketleri tasvip etmemiştir. Buharî ve Müslim’de rivayet edilen hadislerde, güzellik için vücuda dövme yapanın, yaptıranın, dişlerini yontarak inceltip seyrekleştirenlerin, kaşının kıllarını yolarak inceltenlerin, peruk takanların, Allah’ın yarattığını değiştirenlerin İlâhî rahmetten uzak oldukları haber verilmektedir.2

Gerek bu işlemleri yapan ve yaptıranlar, gerekse bugünkü şekliyle yüz ve diğer organlarda estetik ameliyata başvuranlar, Allah tarafından kendilerine verilen şekil ve güzelliği kabul etmeyerek kadere itiraz etmekte ve ilâhî sanatı beğenmemektedir. İşte hiçbir mazeret ve ciddî-sıhhî bir sebep yokken, sırf güzellik düşüncesiyle estetik ameliyatı yaptırmak meşru görülmemektedir.
Meşru görülmemesine sebep olan ikinci husus, bedene eziyet verip, azap ve ıztıraba sokmaktır. Eskiden olduğu gibi dövme yaptıranlar, dişlerini inceltip seyrekleştirenler; şimdilerde de estetik ameliyat yaptıranlar vücutlarını eziyet ve tehlikeye sokmakta, Allah tarafından kendilerine emanet olarak verilen bedene eziyet etmektedir. Ameliyatta bıçağın altına yatan, narkoz verilerek uyuşturulan insan büyük ölçüde tehlikeyle yüz yüze gelmektedir. Halbuki Cenab-ı Hak “Kendi elinizle kendinizi tehlikeye atmayın”3 buyurarak bu nevi işleri yasaklamaktadır.

Üçüncü husus da, bu ameliyat çok pahalıya yapıldığından büyük bir israfa yol açmasıdır. Üstelik bu israf hakikat ve öz için değil, görünüş ve şekil için yapılmıştır. Bugün birçok insan müzmin hastalıklardan kurtulmak için paratemin edip ameliyat olamazken, sırf vücudu güzelleştirmek için estetik ameliyat olanlar milyonlarca para dökmektedir. İsraf da haramdır.
Ancak meşru ve mâkul bir mazeret varsa mesele farklılık arz eder. Meselâ doğuma dayalı olarak “tavşan dudak” denilen yarık dudaklı doğanlar veya benzeri bedenî bir kusuru olanlar istisna grubuna girmektedir. Yangın, trafik kazası veya benzeri bir kaza sonunda bedeninde bir kusur olanlar da aynı şekilde mütalâa edilmektedir. Yani böyle bir kusuru olan kimse, toplum içinde psikolojik bir sıkıntı çekiyor, aşağılık duygusuna kapılıyor, şahsiyeti rencide oluyor; bu hali kendisini hakir ve çirkin gösteriyorsa; böyle bir ârızanın giderilmesi bir çeşit tedavi mahiyetini taşır.4 Dolayısıyla bu ameliyatta bir mahzur yoktur. Çünkü Allah dinde bizim için bir zorluk kılmamıştır. Yukarıda mealini verdiğimiz hadisteki “güzellik için” kaydı meseleye açıklık getirmektedir. Yani estetik ameliyat ve vücuttaki değişiklikler önemli bir kusur ve arızayı gidermek niyeti ile değil de, güzelleşme kasdıyla yapılırsa haram olur; bir zararı ve çirkinliği gidermek niyetiyle normal hale getirmek için yapılırsa caiz olur.

1. Nisâ Sûresi, 119.
2. Müslim, Libas: 119-120; Buhârî, Libas: 82, 85.
3. Bukara Sûresi, 195.
4. Umdetü’l-Karî, 22: 63; el-Kardâvî, İslâmda Helâl ve Haram, s. 103.

Mehmed Paksu Helal – Haram 

Selam ve dua ile...

Editör 
www.sorularlaislamiyet.com

gifted

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Valla dostum bu arkadaşında yazdığı gibi pek doğru gelmiyor.Yani şöyle Allah tüm kullarını özenerek yaratmıştır.Hiç bir kulu bir birinden ayırt etmeden hepsine farklı güzellikler vermiştir.Hele senin ki hep hasas bir durum benim bildiğim burun en çok vaziletli olanlardan.Haşa biz kimiz ki Allahın yaptığı ve çok sevdiği güzelliği bozmaya kalkalım?

dreamz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Dinen bakmicam fakat kişinin psikolojisini rahatlatcaksa,saglık problemine neden oluyorsa estetik olunmalı ..

Yoksa ilerde hem psikolojik hem saglık açısından sıkıntı yaratabilir.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
sonuçta psikolojik olarakta rahatsızsın ve sen o rahatsızlığını gideriyosun.

dreamz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
evet , işte en önemlisi bu ... Psikoloji olumsuz yönde ilerledikçe , insan kendiyle barışık olamaz,aktif olamaz,girişken olamaz,toplumdan soyutlanır...

Dini bakarken böyle bakmayı ihmal etmemek gerekir ..

theersin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
evet , işte en önemlisi bu ... Psikoloji olumsuz yönde ilerledikçe , insan kendiyle barışık olamaz,aktif olamaz,girişken olamaz,toplumdan soyutlanır...

Dini bakarken böyle bakmayı ihmal etmemek gerekir ..

Kod:
insan kendiyle barışık olamaz,aktif olamaz,girişken olamaz,toplumdan
Düşüncelerimi okuyorsun tşkler.

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
saglıgını etkileyen durum ise dinan sakıncası yoktur. ama saglık sorunu yaratmıyor zevkine ve başkasına özenmek amaçlı yapıyorsan dinende uygun degil diye biliyorum.

not : idda etmiyorum sadece duyduklarımı söylüyorum.

mavilim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
saglıgını etkileyen durum ise dinan sakıncası yoktur. ama saglık sorunu yaratmıyor zevkine ve başkasına özenmek amaçlı yapıyorsan dinende uygun degil diye biliyorum.

not : idda etmiyorum sadece duyduklarımı söylüyorum.

Aynen böyle televizyonlarda kaç defa konuşuldu bu konu sağlık için yaptırıldığında dinen sakıncası yok.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Deviasyon varsa zaten oranina gore ameliyat olman gereklidir, cocukken uzun sureler gozluk kullandigim icin bende de benzer bir durum olusmustu, hafif bir durum ve sagligi etkilemiyor, herhangi bir KBB uzmanina gittiginde birsey olmaz der, ancak operatore gidersen oracikta eteri dayayip ameliyat etmeye kalkar:) Ama solunumu guclestiriyorsa zaten ameliyat edilmeli. Bir de hazir bayilmisken, bir sekil yapin dersen yaparlar. Liv Tyler burnu olmasa da fazlaligi torpulerler yani. Bunda da bir sakinca olacagini dusunmuyorum.

Arkadasim oldugu icin biliyorum, cok zor bir ameliyattir, allah yardimcin olsun. Yani korkma ameliyatin zorlugu kendisinde degil, sonrasinda, burnunu kirdiklari icin butun yuzun mosmor bir sekilde uyaniyorsun, 2 gun kadar uzayli seklinde yatarsin..

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
2 gün uzaylı kalırsın angelo nun dediği gibi, ardından da 1-2 hafta şiş gezersin.ama tek zorluğu o tamponun çıkması.Tampon çıkana kadar nefes almak zor, gerisi kolay :) Bende önceden burnum kırılan birisi olarak olmuştum.Bendede doğuştan, et ve kemik büyümesi var.Dokdor her muayene gittiğimde ameliyat ol diye kızar.Bende dinen korkumdan hala cesaret edemedim.Çünkü estetikde düşünüyorum.

theersin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Vallahi arkadaşlar ne diyim ben kendimi daha iyi hissetmek için estetik olucam artık...Artık Uzaylı gibi bir kaç hafta geçeririz... Ameliyattan sonra artık Hergün Allahıma Eskisi gibi şükredicem Allah affetsin beni...kurbanda kesicem inş.

Ameliyat Tarihim 29 Eylül 2006 Cuma yarın
Dünya Hastanesi
Sarıgazi - İstanbul :)

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Baya kisi varmis boyle ya.. Ben de korkuyorum ya. Bir not daha, tampon cikarilirken arkadasimin kolunu baglamislar sandalyeye, bagladiklari seyi kirmis:)

Ersin vazgececek.

theersin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Baya kisi varmis boyle ya.. Ben de korkuyorum ya. Bir not daha, tampon cikarilirken arkadasimin kolunu baglamislar sandalyeye, bagladiklari seyi kirmis:)

Ersin vazgececek.

Hocam aman sus zaten sinirlerim bozuluyor Ameliyat saatli geldikçe kuduruyorum iğneden bile tırsıyorum...Bayılsınlar beni yoksa dayanamam :)

gifted

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Vallahi arkadaşlar ne diyim ben kendimi daha iyi hissetmek için estetik olucam artık...Artık Uzaylı gibi bir kaç hafta geçeririz... Ameliyattan sonra artık Hergün Allahıma Eskisi gibi şükredicem Allah affetsin beni...kurbanda kesicem inş.

Ameliyat Tarihim 29 Eylül 2006 Cuma yarın
Dünya Hastanesi
Sarıgazi - İstanbul :)

Valla Angelo nun söylediklerine bakalırsa :) yarın Allaha çok dua et olaylar çabuk geçsin.Buna ihtayacın olacak.

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Allah affedecek diye bir olay olabilir mi?

İnanmıyorum arkadaşlar cehalettir bu bir insanın ayağı kırıldığında o ayağı alçıya aldırttığı gibidir bu olay.

Yapışık ikizlerde ameliyatla ayrılır ? onlar da yoksa "allah bizi böyle yaratmış ayırmayın bre gafiller" mi demeli?

komik şeyler bunlar insan anne vucudunda oluşur lütfen birazcık bilimle ilgilenin . Anneden ve Babadan geçen kromozomlar görünüşünü belirler bir varlık yoğurarak değil!!!

Bilim ile Dini lütfen ayırın. ne kadar uyuşmasada. Var olan kanıt bilimdir bilim ne derse ben ona inanıyorum. Cünkü dua insan kurtarmıyor.

Lütfen saçma yorumlar yapmayın bu benim şahsi düşüncem saygı duyun.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Saglik icin sart olmasi (ayak kirigi, ikiz ayrilmasi) farkli birsey, birisinin durup dururken benim yanaklarim Tom Cruise'a benzesin demesi farkli birsey, sanirim onun pek bilimle alakasi yok. Sanirim pek okumadan sinirlenmissin

theersin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Allah affedecek diye bir olay olabilir mi?

İnanmıyorum arkadaşlar cehalettir bu bir insanın ayağı kırıldığında o ayağı alçıya aldırttığı gibidir bu olay.

Yapışık ikizlerde ameliyatla ayrılır ? onlar da yoksa "allah bizi böyle yaratmış ayırmayın bre gafiller" mi demeli?

komik şeyler bunlar insan anne vucudunda oluşur lütfen birazcık bilimle ilgilenin . Anneden ve Babadan geçen kromozomlar görünüşünü belirler bir varlık yoğurarak değil!!!

Bilim ile Dini lütfen ayırın. ne kadar uyuşmasada. Var olan kanıt bilimdir bilim ne derse ben ona inanıyorum. Cünkü dua insan kurtarmıyor.

Lütfen saçma yorumlar yapmayın bu benim şahsi düşüncem saygı duyun.

Sanki konuşmalarında Allaha inanmadığına kanaat getirdim umarım yanlış anlamışımdır..

Developer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
theersin, o arkadaş daha öncede İsrail'in katlimanini gösteren(ölenlerin fotosu vs.) arkadaşın israile boykot sitesine tepki göstermişti, normal karşıla :p

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Bilim ile Dini lütfen ayırın. ne kadar uyuşmasada

Ben kimsenin neye inandigiyla ilgilenmiyorum ancak, kendi kisisel gorusum saygi duyun diyorsun ama yanlis biliyorsunuz bu boyledir su soyledir deyip unlemler ekliyorsun mesajina, saygi bekleme.

Kendi inandigin seyleri ben buna inaniyorum diye yaz ama sen cahilsin, su soru cahil, bu boyle degil!!! gibi seyler yazma. Benim kisisel gorusum de bilim ile dinin birebir ortustugu, ben cahil miyim ? veya ben bilim ile dini ayirmak istemiyorum, belli bir kanun mu var bu konuyla ilgili, ben haksiz miyim?

Saygi bekliyorsak saygi gosterelim, dikkat edersen ben sana sen soylesin, ben boylesin yazmiyorum.

Bu konuda acikta kalan birsey oldugunu dusunmuyorum. Konu (din-bilim) ile ilgili daha fazla mesaj yazmayin.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5