İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Estetik Olucam (Yani ben)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

gifted

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Aslında olay ersin arkadaşımızın vicdanında bitiyor.Yoksa burada evet yap veya hayır yapma yönünde mutlaka fikirler olacaktır.Ama asıl önemli olan sen kendi kendine düşündüğünde bunu nasıl karşılıyorsun?

Eğer Allah affedendir benide affeder diyorsan tamam ama eğer yaptırdıktan sonra keşke yaptırmasaydım bunun bedeli nasıl ödeyeceğim diyorsanda sakın yaptırma.Dediğim gibi olay senin vicdanında içinden nasıl geliyorsa,hangisi ağır basıyorsa bence onu yapmalısın...

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Saglik icin sart olmasi (ayak kirigi, ikiz ayrilmasi) farkli birsey, birisinin durup dururken benim yanaklarim Tom Cruise'a benzesin demesi farkli birsey, sanirim onun pek bilimle alakasi yok. Sanirim pek okumadan sinirlenmissin
yok aslında sinirlendiğim konu yap yaptıracaksın ya yaptırmayacaksın bunu baska seçeneği yok , dinine ters ise yaptırma dinine ters olupta yaptırıyorsan bu kişinin inancı hiç inanmayandan daha düşüktür:) demişsin ya ersimcim inanmıyor gibi bir izlenim seçmişsin diye:) ben inanmıyorum rahatım sen inanıyorsun ama çelişki yaşıyorsun (yanlis anlama takiliyorum sana)

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
theersin, o arkadaş daha öncede İsrail'in katlimanini gösteren(ölenlerin fotosu vs.) arkadaşın israile boykot sitesine tepki göstermişti, normal karşıla :p

ölü resim sergilenmesine hala karşıyım oraya ölü resim koymak aptallıktan başka birşey degildir neden mi?

o tür siteler gençliğe hitap eder (ağaç yaş iken egilir) sen 14 yasindaki cocuklara ölü resmi gösterirsen senin insanlığından da şüphe ederim.

gifted

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
ölü resim sergilenmesine hala karşıyım oraya ölü resim koymak aptallıktan başka birşey degildir neden mi?

o tür siteler gençliğe hitap eder (ağaç yaş iken egilir) sen 14 yasindaki cocuklara ölü resmi gösterirsen senin insanlığından da şüphe ederim.

Şimdi şöyle bir kere aptal demek hakarettir.Yanlış yapabilir ama tabi bu ona hakaret etme sebebi değil.O arkadaş kendince birşeyler yapmaya çalışmış.O siteler gençlerden çok aklı başını almış insanlara hitap eder.14 yaşındaki çocuk zaten anlamaz ve ilgilenmez o tarz şeylerle ama tabi ki ölü resimleri koymak iç açı değil.Onun yerine başka resimler konulabilirdi.

Zaten orada olay yaşanan vahşeti göstermek olduğu için en iyi resim bile bazılarını korkutabilir.Ama malesef hayatın gerçekleri bunlar.Siteye +18 ibaresi konulabilir.Kişisel fikirlerimdir.

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
şöyle birşey vardır 80 yaşındaki adama o sayfayı göster banane kardeşim 3 yil ha yaşarım ha yaşamam der. eğer israil katliam yapıyorsa bunu 13-14 yasindaki cocuklara anlatacaksın güzel bir sekilde çünkü gelecek bu cocuklar demek. 30-40 yasindaki adama yapacaksan kapat siteyi. ilk once bu turk protestoların ne için yapıldığını kavramak gerekir ve ona göre sayfa açmak gerekir.

sen 13 yasindaki cocuklara atatürkü tanıtmazsan 20 yasina geldiklerinde 0 kim ya derler. ağaç yaş iken eğilir.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Tamam o halde de inanmayanin yasadigi celiski sadece onu ilgilendirir, senin ilk mesajindan bundan cok, boyle bir sorunun sorulmasinin sacma olduguyla ilgiliydi ve kesin yargi iceren cumlelerinle kisisel goruslerine saygi bekledin. Sacma buldugun bazi seylerin baskalarinin kisisel gorusu oldugunu unuttun. Ogrenmenin yasi yoktur, burada da daha yaş olan kisiler var, hepimiz yazdiklarimizdan sorumluyuz. O resimi gosteren ne kadar yanlis yapiyorsa, din ile bilim birbiriyle bagdasmaz diyen de o kadar yanlis yapar. Kisiye ozel yargilarinizi, bu boyledir diye yazarsaniz olmaz. Sanki herhangi bir din inancinda insanlarin yaratilmasinin baska bir sey tarafindan yogurulmasiymis yorumlanmasi varmis gibi, insanlar kromozomlardan olusur yazarsan yanlis olur.

Bu mesajinda benim aklima hemen bir alinti geldi, Yasin veya baska bir surede, su tarz bir ayet gecer. "Biz insanlari bir damladan (sperm) den yaratip icin milyonlarca kombinasyondan olusan genler (dna) verdik. Buna ragmen onlar hala derler ki (kendi anlayabilecekleri kadariyla), biz buna muktedir degiliz." Kromozomun spermin yapilari, bilim dunyasi bunlari kesfetmeden yaklasik 1300 sene once zaten bu kitapta yaziyordu. Inanmayarak rahat olabilirsin, ama rahatliginin seviyesi bilmeden, baskalarinin inanclari hakkinda yorumlar yapmak, onun sinirlarini cizmek olmamali.

Bu mesaj uzerine burasi webmaster forumu birakin geyigi yazanlar olabilir, o yuzden ben daha fazla sey yazmak istemiyorum, tartismaya acik birsey belirtmedim, senin yazdigin birseyin baska bir bakis acisindan nasil oldugunu yazdim. Tartismayi surdurmek isteyenler icin baska bir platformda dahasi yapilabilir.

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Ne kadar herkesin konuşma özgürlüğü olsa da bazen bazı meclislerde bazıları konuşmamalı !

Ersin e de geçmiş olsun.

ruen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
sakın ha zındık :D

eğer sağlık olarak bi problem yaratıyorsa yaptırabilirsin.

2. olarakta eğer ciddi bir şekilde insanların dikkatini çekiyorsa ve sen bundan aşırı rahatsız olup dayanamayacak güçteysen estetik yaptırabilirsin.

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Tamam o halde de inanmayanin yasadigi celiski sadece onu ilgilendirir, senin ilk mesajindan bundan cok, boyle bir sorunun sorulmasinin sacma olduguyla ilgiliydi ve kesin yargi iceren cumlelerinle kisisel goruslerine saygi bekledin. Sacma buldugun bazi seylerin baskalarinin kisisel gorusu oldugunu unuttun. Ogrenmenin yasi yoktur, burada da daha yaş olan kisiler var, hepimiz yazdiklarimizdan sorumluyuz. O resimi gosteren ne kadar yanlis yapiyorsa, din ile bilim birbiriyle bagdasmaz diyen de o kadar yanlis yapar. Kisiye ozel yargilarinizi, bu boyledir diye yazarsaniz olmaz. Sanki herhangi bir din inancinda insanlarin yaratilmasinin baska bir sey tarafindan yogurulmasiymis yorumlanmasi varmis gibi, insanlar kromozomlardan olusur yazarsan yanlis olur.

Bu mesajinda benim aklima hemen bir alinti geldi, Yasin veya baska bir surede, su tarz bir ayet gecer. "Biz insanlari bir damladan (sperm) den yaratip icin milyonlarca kombinasyondan olusan genler (dna) verdik. Buna ragmen onlar hala derler ki (kendi anlayabilecekleri kadariyla), biz buna muktedir degiliz." Kromozomun spermin yapilari, bilim dunyasi bunlari kesfetmeden yaklasik 1300 sene once zaten bu kitapta yaziyordu. Inanmayarak rahat olabilirsin, ama rahatliginin seviyesi bilmeden, baskalarinin inanclari hakkinda yorumlar yapmak, onun sinirlarini cizmek olmamali.

Bu mesaj uzerine burasi webmaster forumu birakin geyigi yazanlar olabilir, o yuzden ben daha fazla sey yazmak istemiyorum, tartismaya acik birsey belirtmedim, senin yazdigin birseyin baska bir bakis acisindan nasil oldugunu yazdim. Tartismayi surdurmek isteyenler icin baska bir platformda dahasi yapilabilir.

Yasin suresini ornek vermişsin sana göre bu doğru ama ben bilimi incelediğim zaman ortaya bazı çelişkiler çıkıyor. bundan tam 110 milyon yıl önce yaşanmış bir örümcek fosili bulunuyor (bkz: http://www.ntvmsnbc.com/news/377842.asp) ve kur'an 'a göre 110 milyon yıl önce bir hayat belirtisini yoktu. herneyse ilk insanların 10 metre boyunda oldukları kur'an da geçiyor bir kavim dur bu , ama bu sekilde bir kalıntı bulunamıyor işin ilginç tarafı mağaralara çizili resim örnekleri bulunuyor.

Okul kitaplarında da gösterilir çağlar karanlık çağda insanlar konuşmayı bilmiyorlar domuz eti yiyorlar daha doğrusu ne bulurlarsa yiyorlar;

ama Kur'an a göre ilk insan Adem Allah ile cennette konuşmuş ve neyin yasak olduğunu biliyordur buradan çıkan sonuc ADEM KONUŞMAYI biliyor. E bu böyleyse her insan Adem ve Havvadan gelmiş ise kronik olarak tüm insanların karanlık çağı yaşamaları imkansız.

Ama bulunan kalıntılara göre bir karanlık çağ var bilim bunu kanıtlamış. Hatta dünya bunu kanıtlamış.

Bu yüzden Bilim ve Din konuları her zaman ters düşmektedir. Onun için ben bu birbirinden ayrılmalıdır dedim. Angelo o zaman sana göre karanlık çağın hiç yaşanmamış olması lazım. ama yoldan geçen bir insan sana "Çağları say" dese eminim ki takır takır sayacaksın ve aslında inkar ettiğin şeyi var kabul edeceksin.

ruen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Tanrıyı reddeden kendisini reddetmiş demektir.
Yani şu anda caesar sen sadece bir topraksın.

Developer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Konu nereden nereye gelmiş... Bence bu tartışma için yeni bir konu açın, arkadaşa ayıp olmasın...

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Oncelikle sana gore Yasin suresi, bana gore bilim dogru diyerek tartismayi lutfen surukleme, bu ikileme giren sensin. Ben hem dini kitaplari arastiririm hem bilimi, ve her ikisinin de ayni yonde haraket ettigini dusunurum.

110 milyon yil once bir hayat belirtisi olmadigini neresinde okudun?

Cok basit edebiyatimizda bile var, sembollerle anlatim deniyor, bir yazim sanatidir, Adem ile Havva konustu dendiginde, meraba adem napion biz de cennetteyiz iste elma da yasakmis diye konusmak olarak algilaman ilginc.

Karanlik cag yok diyemeyiz bu sebeple, Kutsal Kitap'da bu yonde birsey yazmiyor. Buna ekleyebilecegim birsey daha var, karanlik cag sadece konusmakla, teknolojik ilerleme yapmakla olmuyor. Su an aslinda yasadigin cag karanlik cag, teknolojik olarak ilerlemis olabiliriz, ama ruhani olarak atalarimizin ulastigi beyin, ruh ve manevi guc seviyesinin 100'de birinde bile degiliz, makinelesmis olarak yasiyoruz. Insanlarin bundan cok daha ileri uygarliklari oldu, magarada yazanlarin da bir cogu bugun desifre edilemiyor, bizler sadece (bizim anlayabilecegimiz kadariyla!) bunlari yorumlayabiliriz. Aynen kutsal kitaplari ancak anlayabilecegimiz kadariyla yorumladigimiz gibi, aynen bilimi sadece anlayabilecegimiz kadariyla yorumladigimiz gibi. Ilk insandan bugune gecen binlerce kavim, uygarlik ve binlerce tufan ile yok olan uygarliklar var. Soyledigin seyler Tanri'nin olmadigina, veya Tanri'nin bilimle aciklanamadigina isaret degil. Sen ancak bugunun penceresinden bakabilirsin bilime, 100 sene once dogsaydin o gunun penceresinden bakardin. 200 sene sonra bilimin ne getirecegini de bilemezsin, ancak bugun anladigin kadarini yorumlayarak bir inanis pesine gidiyorsun.

Ve acikcasi bunlari tartismak icin senin karsi iki kutup olarak anlattigin seylerin ikisini de cok iyi bilmen gerekir diye dusunuyorum. Guzel olan, zor olani anlamaktir. Adem konusuyor yaziyor demek ki karanlik cag yasanmamis boyutunca inceleyebiliyorsan olayi, kutsal kitabi okumadigin cok acik ortaya cikiyor, dolayisiyla bu konuda cok da fazla saglikli tartisma yapamazsin.

A'nin icerigini bilmiyorsun, A ile B ortusmez diyebiliyorsun. Bilimsel mi bu?

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Tanrıyı reddeden kendisini reddetmiş demektir.
Yani şu anda caesar sen sadece bir topraksın.

boş boş konuşma şu an burada mantıklıca güzel bir tartışma yapıyoruz. boş konuşacağın yere kanıta dahir birşeyler le güzelce yazarlar "aa bak adam ne güzel yazmış" şeklinde düşünürümde saygım artar sana. ama bu şekilde boş yorum yaparsan hayatta da karşına çıkar bir kenara atılırsın " ya dur bi " gibi gereksiz tepkilerle kaşılaşırsın.

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
kur'an dan bir alıntıda ademe ademe suhuf sayfa verildiği yazar buda okuduğunun kanıtıdır.

ruen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
bi kere boş konuşmuyorum işime gelmiyor demiyorsun taşlıyorsun bol bol.

bilimi en az senin kadar biliyorum. bir çok bilimsel araştırma yaptım ve bunların hepsinin sonucu tanrıya gitti.
Dinsel olarak sıkı yetişmiş ve bilgilendirilmiş biri olsaydın,dinde asla soru kalmadığını bilirdin.Sadece belirli kaynaklardan beslenmişsin belli.
Sen dini reddediyorsun ama ben bilimi reddetmiyorum.Çünkü ben bütün kaynaklardan beslendim ve dolayısıyla objektif bakıyorum.Din bilimi,bilimse dini destekler.Bugün 10 larca hristiyan prof islama girerken bilim islamla zıttır diyemezsin.

Kuran'ın bi kere ilahi bir kelam olduğu ortadadır.Kuranın mucizelerini saymakla bitiremiyoruz.Zaman yaşlandıkça gençleşiyor adeta.Kurandaki matematiksel mucizeler ve son 50 yıl içinde keşfedilen bilimsel gerçekler kuranda önceden vardı.Şu an senin buraya yazı yazman bile bir yaratıcının kudretinden ileri gelmektedir.Tanrıyı reddettiiğin sürece sadece bir sperm hücresisin,gelecein ise topraktır.

Yanlız,tanrı reddedilemez.Bu akla mantığa tamamn terstir.Tüm bu kainat düzeninin ve canlıların insana hizmet ettiği ve insan dışında hiç bir canlının hükmedemediği dünyayı yaratan böyle bir canlıyı (insanı) başı boş bırakmaz.

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
@ruen tanrı allah'ın hiç bir zaman ismi olmamıştır. allah'ın var olan isimlerinden ziyade farklı biri isim takıp (tanrı) ona hitap etmek ona hakarettir.

bunun anlamı "ben senin isimlerini beyenmiyorum senin adın tanrı" olsun demektir. bir kez daha soruyorum sana sen mi biliyorsun kendi dini ni?

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
A4 mu inmis A3 mu? Hangi alfabe kullanilmis? Hangi sene indigini veya o zaman nasil bir iletisim kuruldugunu bilmiyorsun, okuma bildiginin kanitidir deyip kestirip atman cok ilginc, okuma bilse bile bahsettigin "okuma" bugunku okuma, anlama, ayni ses tonu mu veya ayni goruntu mu? Bilemezsin.

Benim yorumlarimi sabit fikirli bulmussun, tartismayi su andan itibaren kesiyorum. Ben sana cok dinamik bir yorum yaptim, sabit de yapmadim. Suhuf verilmis okuma biliyormus, ben bilmiyormusum kitabi okumamisim, peki :) Sen okumussun abi, aklinda kalaf suhuf ile sana hayatinda basarilar, halbuki binlerce baska onemli bilgi var, sen onemsiz biryerde takilmissin. Yazdigim onca seye verecegin cevap "sen sabit fikirlisin" ise, acikta birsey bulunmadiginin kanitidir sevindim. Ben sabit fikirli olsam zahmet edip sana yuzlerce kanittan bazilarini yazmazdim. Asil sen sabit fikirlisin kafana gore bir formul yazmissin, iste bana o formulu uygulasaydin, beni sikistirirdin filan yaziyorsun, komik. Ben seni sikistirmak ya da evrimi yalanmlamak icin gorevlendirilmis biri degilim ki, garip..

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
A4 mu inmis A3 mu? Hangi alfabe kullanilmis? Hangi sene indigini veya o zaman nasil bir iletisim kuruldugunu bilmiyorsun, okuma bildiginin kanitidir deyip kestirip atman cok ilginc, okuma bilse bile bahsettigin "okuma" bugunku okuma, anlama, ayni ses tonu mu veya ayni goruntu mu? Bilemezsin.

Benim yorumlarimi sabit fikirli bulmussun, tartismayi su andan itibaren kesiyorum. Ben sana cok dinamik bir yorum yaptim, sabit de yapmadim. Suhuf verilmis okuma biliyormus, ben bilmiyormusum kitabi okumamisim, peki :) Sen okumussun abi, aklinda kalaf suhuf ile sana hayatinda basarilar, halbuki binlerce baska onemli bilgi var, sen onemsiz biryerde takilmissin. Yazdigim onca seye verecegin cevap "sen sabit fikirlisin" ise, acikta birsey bulunmadiginin kanitidir sevindim. Ben sabit fikirli olsam zahmet edip sana yuzlerce kanittan bazilarini yazmazdim. Asil sen sabit fikirlisin kafana gore bir formul yazmissin, iste bana o formulu uygulasaydin, beni sikistirirdin filan yaziyorsun, komik. Ben seni sikistirmak ya da evrimi yalanmlamak icin gorevlendirilmis biri degilim ki, garip..
sabit fikirlisin direk burada yazmak istemeyip özel mesaj gonderdim evet. sen neden buradan cevap vermeyi seçtin bir sor bakalım kendine

buda özel mesaj;

sabit fikirle yorum yapıyorsun dinini savunmak için bana kanıtlar gösterip beni bir nebze buna inandırmak gereklidir. ben inanmıyorum demiyorum ama ben bir düşünürüm mantıklı şeyleri göz önünde bulundurarak yorum yaparım önemli olan düşünebilmek son yorumundan kur'an ı hiç okumadığını anlıyorum cünkü kur'an da ademe suhuf sayfa verilmiştir ve adem okumuştur bu aynen yazmaktadır. adem okumayı bilir. lütfen kur'an ı oku bir kezdaha güzel bir şekilde bu konuyu o zaman seninle tartışmak isterim. o kadar şey yazacağına bana orada "sen matematik bilen bir adamsın deografig olarak geriye saydığında kaç kişi kalır" deseydin ben sana orada "2kişi kalır 1i erkek varlık 1 i dişi varlık" derdim sende o zaman "evrim kocaman bir yalan anladın mı şimdi" diyebilirdin...

sabit fikirler insana birşey kazandırmaz. herkesin fikirini dinleyip onların mantığı ile düşünüp yorumlayıp gereginde cürüteceksin ki saygı duyulasın. kur'an ı tartışan bir insana kur'an dan örnek verirsen kanıtlayıcı olamazsın cünkü bu insan kur'an ı baştan yanlış görüyor.

birazcıkta olsa forumdaki aklı ile hareket eden insanların sayısını belirlemek istedim kendime göre ama elde var kocaman sıfır galiba:) sakın alınma insan kendisini geliştirir ve karşı tarafın fikrini de bir nebze düşünüp ona göre yorum yaparsa emin ol bulunduğu ortamda saygı duyulur bir hal alır.

teşekkürler.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Ozel mesaj neden yazacagim anlamadim ki? Ozel bir konu mu gorusuyoruz sadece ikimizi ilgilendiren?

Sana soyleyecegim iki sey var, (attigin PM uzerine), birincisi girdigin herhangi bir ortamda akliyla hareket eden kac kisi oldugunu olcmek senin haddin degildir.

Sen en az benim kadar degersizsin, veya en az burdaki herhangi biri kadar, sana birseyi inandirmak zorunda degilim, inandirmak icin de yazmadim. Daha once de birisi yazmisti, hadi bana inandirin diye. Ben sadece dusuncelerimi paylasirim, bence yanlis olan seyleri kanitlarini sunup dusuncemi yazarim, ama gec farkettim senin derdin, ben inanmiyorum, yazdiklarinla beni inandirman lazimdi demissin. O yuzden gereksiz zaman harcadim. Uzuldum. Hic boyle birseye gerek yok.

Ben zaten senin dusuncelerini suzup oraya 3 paragraf yazi yazdim, senin cevabinin uzunlugundan ve sundugum kanitlara vermedigin cevaplarindan kimin sabit oldugu anlasiliyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5