İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Fizy Kapatıldı

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
fizy tüm haklarını ödemiş, blogunda yazıyor
adamlar siteyi kapatmak istiyorlar sen istediğin kadar telif öde

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Fizy haklıysa verir belgelerini mahkemeye telif ödediğini ispat eder tekrar açılır. Aksi halde telif ödemedende para kazandırmazlar adama.

Mywedding

1
İyinet Üyesi
Reaction score
96
bence fizy'nin sahiplerinin demek istedikleri, Türkiyedeki bazı grupların(medya ve internet) müyap a baskı yaptığı ve bu yüzden kapatıldığı.....

webkare

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
Bi temizlik yapmışlar heralde. Bugün bi kaç site gördüm kapatılmış. Çoğunda 1.1.2011 yazıyor.

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
MÜYAP tedbir kararı aldırmak için savcılığa başvurdu.. Süresiz olarak kapatılmadı. FİZY.COM Avukatları tedbir kararına itiraz ettiler. Süreç işliyor.

Bu site bir türk projesi ve yurt dışında önemli yarışmalarda şu anda aday.

Telif haklarını ödeyen bir site için bu şekilde bir yola başvurmak çok üzücü.

Ticari işlemlerde masaya oturmak yerine bu tür bir yola giden MÜYAP Yetkilileri bence ayıp etmiştir. Her sanatçının hakkını sonuna kadar savunmaları gerekir. Bunu bende destekliyorum . Yalnız telif hakkı ödemeyi kabul eden/ödeyecek site için neden bu şekilde bir yol izlenir ki ? 10 kez masaya oturun anlaşın.. Çözülmeyecek ne var ?..

Proje sahibi açısından çok üzücü bir durum. Made-in-Türkiye bir proje olduğu için benide oldukca üzmüştür.

Fizy için bir mum yakın! : http://fizy.sanalmiting.com/

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
MÜYAP tedbir kararı aldırmak için savcılığa başvurdu.. Süresiz olarak kapatılmadı. FİZY.COM Avukatları tedbir kararına itiraz ettiler. Süreç işliyor.

Bu site bir türk projesi ve yurt dışında önemli yarışmalarda şu anda aday.

Telif haklarını ödeyen bir site için bu şekilde bir yola başvurmak çok üzücü.

Ticari işlemlerde masaya oturmak yerine bu tür bir yola giden MÜYAP Yetkilileri bence ayıp etmiştir. Her sanatçının hakkını sonuna kadar savunmaları gerekir. Bunu bende destekliyorum . Yalnız telif hakkı ödemeyi kabul eden/ödeyecek site için neden bu şekilde bir yol izlenir ki ? 10 kez masaya oturun anlaşın.. Çözülmeyecek ne var ?..

Proje sahibi açısından çok üzücü bir durum. Made-in-Türkiye bir proje olduğu için benide oldukca üzmüştür.

Fizy için bir mum yakın! : http://fizy.sanalmiting.com/

Müyap başkanı 8 defa konuştuk, hiçbir şekle yanaşmadılar demiş. Bu kadar beklemek yeterli değilmi adaş ? Yani adamların sitesini kapamamak için ilk defa müyap ın bu kadar görüştüğünü duydum.Normalde lap diye kapatan müyap, bu sefer 8 defa görüşmüş. Demekki onlarda elinden geldiğince destek olmuşlar fizye. Ama bu siteyi kapamasalar, daha sonraki kapayacakları sitelere karşı koz vermiş olurlardı.

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Müyap başkanı 8 defa konuştuk, hiçbir şekle yanaşmadılar demiş. Bu kadar beklemek yeterli değilmi adaş ? Yani adamların sitesini kapamamak için ilk defa müyap ın bu kadar görüştüğünü duydum.Normalde lap diye kapatan müyap, bu sefer 8 defa görüşmüş. Demekki onlarda elinden geldiğince destek olmuşlar fizye. Ama bu siteyi kapamasalar, daha sonraki kapayacakları sitelere karşı koz vermiş olurlardı.

Adaş site sahibinin açıklamalarını aşağıda paylaşıyorum seninle.. 8 değil 18 defa görüşüp sonuç almak varken bu tür bir yıkıcı yaklaşım beni üzdü. Sonuçta bu kişiler bir takım telifler ödemişler, ödemeyede devam edeceklerini belirtiyorlar.

Site sahibinin açıklaması ;
Geçenlerde bir video izledim. Kanada’da yaşlı kadınlar Fizy’nin masaüstü uygulamasını öğreniyorlar. Bir de burada bize karşı takınılan tavrı düşünün...” Müzik dinleme sitesi Fizy bu hafta MÜYAP ile aralarında yaşanan bir anlaşmazlıktan ötürü kapatıldı.

Kapatıldıktan iki gün sonra, dünyanın en önemli internet ödüllerinden Mashable Awards’u kazandıkları haberi geldi. Sitenin kurucusu Ercan Yarış “Google’ın, Facebook’un kurucularının önünde konuşma yapacağım. Ne diyeyim ben orada?” diyor

Fizy nasıl kuruldu?

İki yıl önce kuruldu. İnsanların müzik dinleyebilecekleri basit, kolay kullanılan, her yerinden reklam fırlamayan bir siteye ihtiyaçları vardı. Bu fikirden yola çıkarak amatörce siteyi tasarladım. Teknik olarak yetersiz kaldığım noktalarda da en yakın arkadaşım Tanaydın Şirin yardım etti. Bu hızlı gelişmeler sonucunda site o kadar çok hit aldı ki sunucular yetmemeye başladı ve bu hız bizi şirketleşmeye yöneltti. Birkaç yatırımcı ile görüştük, ReklamZ’ı seçtik. Firmanın sahibi Orkun Tekin ile yüzde 40’a 60 ortak olduk. Arkadaşlığımız ilerledikçe hisseleri yüzde 50-50’ye getirdik.

Aranızda bir görev dağılımı var mı?

Orkun işin ticari tarafıyla ilgileniyor. O olmasa bugünlere gelemezdik. Ben pazarlamadan, iş stratejisi kurmaktan falan anlamam ki. Ben Fizy’nin görünen kısmıyla ilgileniyorum, hangi uygulamalar eklenecek, tasarımı nasıl olacak vs. O pazarlama stratejilerini belirliyor. “Öyle algılanmasak da korsana karşı bir siteyiz”

Fizy’den çok para kazanıyor musunuz?

Bizimle ilgili “Çocuklar bu siteyi açmışlar, tonla para kazanıyorlar ve kimsenin hakkını ödemiyorlar” gibi bir imaj oluşturulmaya çalışılıyor. Yok böyle bir şey. Biz Fizy’yi kurar kurmaz meslek birlikleri ile temasa geçtik, “Sorumluluklarımız nedir?” diye sorduk. Ayrıca, biz bilmiyor muyuz kocaman reklamları üst üste sıralamayı? Ama ben kullanıcı tarafından gelen biriyim, her yerinden reklam fışkıran sitelerin insana nasıl sıkıntı verdiğini biliyorum. Para meselesi için şöyle söyleyeyim: Üç aydır ancak belimizi doğrulttuk. Ondan öncesinde hep zarar ekonomisi yürüttük. Reklam ve sponsorluklarla ilerlemeye çalışıyoruz. Reklam bedelimiz diğer internet sitelerine oranla daha pahalı çünkü çok seçiciyiz.

MÜYAP dışında hangi şirketlere telif ödüyorsunuz?

Onlarla da aranızda böyle sorunlar yaşanıyor mu? MÜYAP, MSG, MESAM, MÜYORBİR ve Sony Müzik Türkiye bugüne kadar anlaşma yapmış olduğumuz kurum ve meslek birlikleri. Meslek birlikleri haricinde bugüne kadar bir sorun yaşamadık. Yurtdışındaki telif şirketleriyle de trafiğimiz yoğunlaşınca masaya oturacağız.

MÜYAP ile yaşadığınız sorunun temelinde ne var?

Hangi konuda anlaşamıyorsunuz? Temel sorun kullanım miktarları. MÜYAP siteden dinleme sayısına bir sınır getiriyor, o sınır aşılırsa farklı bir ücretlendirme uyguluyor. Ama internetten bu sınırın denetlenmesi mümkün değil. Şu an geniş bir dijital lisansa sahip altı-yedi kurum var ve başka bir kurumun bu rakamları ödeme imkanı yok. Biz de bu noktada tıkandık. Büyük oyuncuların ödediği rakamların benzerleri bizden talep edildi.

MÜYAP’ın katalogu sizin şarkılarınızın kaçta kaçını oluşturuyor?

Veri tabanımızda 8 milyon şarkı var. MÜYAP’tan gelenler 300 bin civarında. Ancak kullanıcılarımızın çoğunluğunu Türkler oluşturduğu için o şarkılar kullanımın yüzde 70’ine denk geliyor. Siteye günde yaklaşık 600 bin farklı insan giriyor ve milyonlarca şarkı dinleniyor. Bu çok ciddi bir rakam. Bu kadar üzerimize gelinmesinin nedeni de bu.

Müzik piyasası için tehlike misiniz?

Öyle algılanıyor olabiliriz ama tam tersiyiz. Korsanla mücadeleye destek veriyoruz, sitemizde şarkı indirme hizmeti yok. Hatta Fizy ile korsan tüketim yapanlar da müziği indirmekten ziyade dinlemeye yönelmiş durumdalar.

Son durum nedir?

Oluşan kamuoyu baskısının da etkisi ile biz tüm beyanatlarımızda masaya oturmayı ve bir an önce yasal kimliğimizi devam ettirebilmek için gerekli ortamın sağlanmasını istediğimizi açıkladık. Kendilerinden haber bekliyoruz. “Aldığımız ödül, internetin Oscar’ıdır”

Fizy kapandıktan sonra blogunuzda çok duygusal bir açıklama yaptınız...

Kapatma kararından sonra iki saat ağladım. Türkiye’de bir internet sitesini kapattırmak iki saatlik bir iş. Elektriği suyu keser gibi pat diye site kapatıyorlar.

Mashable Awards sizi en iyi müzik servisi seçti...

Mashable internetin en prestijli yarışması, bir nevi Oscar’ı. Orada ödül almak ülke olarak internet sektöründe “Biz de varız” demektir. Adaylığımızın açıklandığı tebrik mesajını aldığımız akşam siteyi kapattılar. Ödül törende konuşma yapacağız. Bizi Google, Microsoft gibi şirketlerin, Facebook, Twitter gibi sosyal medya firmalarının kurucuları dinleyecek. Yerimizde olsanız nasıl bir konuşma hazırlardınız? “İnsanlar bağış yapmak istedi” - “Kapatmadan sonra insanlar ‘Lütfen siteye bir bağış bölümü koyun. Para yatırmak istiyoruz’ dediler. Büyük şirketler arayıp ‘Bundan sonra sizin telifinizi biz üstlenmek istiyoruz’ diye destek verdiler.” - “Fizy’nin çalışma mantığı sıradan bir arama motorununkine benziyor. Şarkının adını yazıyorsunuz, o da önce kendi kaynaklarını sonra interneti tarayıp buluyor.”

Kaynak: http://www.habershow.com/v4/14466-fizynin-kurucusu-sitenin-neden-kapatildigi-anlatti

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
8 kez masaya oturmak bencede müyap tarafından bir devrim niteliğinde. Adamlarda uzlaşma için bir şeyler yapmaya gayret ediyor ki 8 kez görüşme yapılmış. Konuya ticari olarak bakarsak (ki tamamen ticari zaten) bir çok kuruluş 8 kez pazarlık için masaya oturmaz. Üreten veya tedarikçi kısım 2-3 görüşme sonunda "kurallar budur işine gelirse" der çeker gider. Ama yazılanlardan anladıgımız kadarıyla müyap gerçekten olayı çözmeye çalışıyor. Kaldı ki bir başkasının hakkını savunuyorsunuz gayette normaldir kapatma cezası. Bir yerin ödül alması, halkın sevmesi ya da milyonların ilgisini çekmesi o işi kurallarıa göre yaptığı anlamınada gelmez.

Ancak müyapın anlam veremediğim bir tavrı var. Ne kadar çok dinlenirse o kadar çok para ödenmesini istiyormuş. Bu çok büyük bir saçmalık. Güncel bir parça, örneğin tarkan ın bir şarkısını 5k dinlenmesiyle evreşe türküsünün 5k dinlenmesi aynı parayamı mal olacak onu anlamadım? Veya bugün 50k dinleme varda yarın 150k olunca neden daha çok para verilsin anlam veremiyorum. Buda bana kaynağı sömürmek gibi geliyor.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Ayrıntılı bilinmediği için iki tarafta haklı olabilir

Bir yanda 10 u 5 e kapmaya çalışan bir yerde olabilirki bu durumda isterse nobel alsın kifayesiz.

Bir yanda büyük yerlerden 10 alabiliyorum ozaman eskiden izin verdiğim miletin önüne geçmesin diye siteyi kapatıyım mantığı ile harekek ediyorlarsa buseferde müyap işgüzarlık yapıyor demektir.

Böyle bir ortadamda da parayı veren düdüğü çalar hesabı büyük şirketlerin ilk olup bir yerlere gelmiş projelere benzer site yapıp diğerlerini engellediği bir ortam olur.

Gerçi dediğim gibi şartları bilmiyoruz biri öyle diyor bir diğeri böyle:D

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5