İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

forex dinen harammıdır?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Derecho

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Araştırılması gereken bir şey yok. Akıl sahibi olan herkes haram olduğunu bilir.
Haksız kazanç var, bunun dışında bu bir qumar sayılır. Garantisi olmayan bir şey.
Analizler vardır diyeceksiniz, legalpara'da da vardır, her şeyin bi analizi vardır lakin bu tip şeyler garanti değildir, hatta büyük zararlara bile uğrayabilirsiniz..
Forex borsa türüdür ve borsadan bütün servetini kaybedenler bile var..
Bu yüzden imanı olanların uzak durması gereken bir sistemdir.
Tabi kimse sizi kolunuzdan tutmuyor, isteyen istediğini yapar, Allah islah etsin öylelerini..

By_ukala

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Arkadaşlar borsa,legalpara,at yarışı,şans oyunları vs gibi sistemlerden uzak durunuz.
Ben çok kişi tanıyorum at yarışı veya legalpara gibi yerlerde çoluğunun çocuğunun rızkını oralara verenleri,çocuğunun ve eşinin rızkını koca karşılamak zorunda ama o gidip o parayla legalpara,borsa,at yarışı vs oynar ise çocuklarının ve eşinin rızası olmayan o parayı oraya yatırıcak kaybedicek diğer taraftan başka birisi kazanıcak bu durumda kazanan kişiye helal'mi olur? Kimbilir hangi bacılarımız evde aç kocasının getireceği bir lokma ekmeği beklemekte,hangi yavrular aç uyumakta,bazı vatandaşlar diyor ya ya bırakın ne haramı diye,kalbine yer edinmiş dünyalık,haram yemeye alışmış,Hiç aç yatmamış belkide,Neyse kısacası güzel insan merak edipte araştırmaya kalkmışsın ALLAH razı olsun,aşağıda verdiğim link sorun hakkında açıklayıcı bilgi vermektedir.
Selamün aleyküm

http://www.sorularlaislamiyet.com/qna/22417/forex-sistemi-ile-kazanilan-para-helal-mi.html

By_ukala

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
islam forumu mu burası ya bu nası soru ???

islam sadece islami forum'lardamı yaşanır? Burası islam dışı biryermi,bakın burda bile sualine cevap buluyor arkadaş,arkadaşı haram helal'e karşı hassasiyetinden dolayı tebrik etmek yerine burası islami forummu kardeşim bu nasıl soru demeniz bence hiç uygun değil...

samanpan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
48
yaşanmaktan bahsetmiyoruz soru - cevaptan bahsediyoruz. istediğin yerde istediğin gibi yaşa beni ilgilendirmez. bu haram mı değil mi diye bu forumda sorulur mu hiç ?
benim mantığıma ters. görüşümü söyledim. o kadar sadece. ne tasarruf hakkım var ne tartışmaya mecalim. iyi geceler size ...

pembekedi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
günah olan hak yemektir, hırsızlıktır. bakmakla yükümlü olduğun kişiler varsa ve sen elindekini herhangi bir şey için harcayıp, onların hakkını yiyorsan bu yapılmaması gerken bir şeydir.

forex sistemini tam olarak bilmiyorum ama yatırım yapmak, paranı faize koymak, şans oyunu oynamak vs başkalarının hakkını yemiyorsan ve hırsızlık yapmıyorsan gönül rahatlığıyla yapılabileceklerdendir.

Lanet

1
İyinet Üyesi
Reaction score
97
Arkadasimiz adam akilli bir soru sormus, konu icerisinde bi arkadas gorusunu belirttigi icin tartisma cikmis yine.
Arkadasim herkesin cevap hakki var, demek ki o kisi boyle biliyormus. Senden once bir suru post atan arkadas var zaten gayet acik cevaplarda verilmis. Satasmayin insanlara.

By_ukala

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
günah olan hak yemektir, hırsızlıktır. bakmakla yükümlü olduğun kişiler varsa ve sen elindekini herhangi bir şey için harcayıp, onların hakkını yiyorsan bu yapılmaması gerken bir şeydir.

forex sistemini tam olarak bilmiyorum ama yatırım yapmak, paranı faize koymak, şans oyunu oynamak vs başkalarının hakkını yemiyorsan ve hırsızlık yapmıyorsan gönül rahatlığıyla yapılabileceklerdendir.

Şans oyunları haramdır ancak kul hakkına girmez. Kazanılmasa bile böyle oyunları oynamak haramdır.

Boş yere geçen her ânın pek çok fırsatları da beraberinde götürdüğü kabul etmemiz gereken bir gerçektir. Çünkü insanın vakti dünyanın ömrüne nisbetle çok az ve kısadır. Bu bakımdan, tek bir saniyesi dahi altından daha kıymetli olan zamanın, ebedî hayata nur ve ışık tutacak meşguliyetlerle geçmesi gerekir. Bunun için, mü’minin ibadeti ve işi bir hayır üzere olduğu gibi, geriye kalan zamanı da mânâsız olmamalı, meşru dairede yaşanmalıdır. Tâ ki, bir taraftan kazanırken, diğer yandan kaybetmiş olmasın.

Zamanımızda, insanın zamanını katleden o kadar lüzumsuz meşguliyetler vardır ki, bunlardan birçoğu maddî ve mânevî gelişmeye bir sahip olmadığı gibi, insanı yaratılış hikmetinden uzaklaştırdığı da bir gerçektir. İşte, insan bu çeşit gayesiz ve hedefsiz şeylerden kendisini ne kadar çekip çevirse o derece kâr içinde olur.

Belli bir mesai sarf eden ve çalışan insanın dinlenmesi ve istirahat etmesi ne kadar hakkı ise, İslâmın yasakladığı sınırı aşmamak şartıyla, bazı oyun ve eğlencelerde bulunmak da mümkün ve normaldir. Ama bu oyun ve eğlencelerin bir ucu, dinimizin haram kıldığı şeyerden birisine yaklaşır ve bulaşırsa, o oyun meşruiyetini kaybetmiş olur.
Çeşitli adlarla yapılan “kültürel faaliyetler”de ve “spor müsabakaları”nda aynı şartları aramamız gerekir. Bunlar mubah ve meşru görülen daire içindeyse, haram olduğundan bahsedilemez. Meselâ bu faaliyetlerin bazısı erkek-kız karışık olarak icra edilirse, birtakım dinî mahzurları da beraberinde getireceği açıktır.

Çünkü dinen bir kimse ancak kendisine ebedî olarak nikâhı düşmeyen —anne, kız kardeş, hala, teyze gibi— kimselerle yalnız kalabilir, birlikte bulunabilir, elini tutabilir, konuşabilir. Bunun dışında, hayatî bir durum olmadığı müddetçe, bir erkeğin mahremi olmayan bir kadınla; kadının da mahremi olmayan bir erkekle birlikte bulunması, tokalaşması, elini tutması caiz görülmemiştir.

Sportif faaliyetlerde de aynı şeyleri söylemek mümkündür. Namaz geçirilmeyecek, qumara girmeyecek ve vücudun bir başkasına gösterilmesi caiz olmayan yerlerinin açılmasına meydan verilmeyecekse dinî bir mahzurdan söz edilemez.

Dinimiz gerek faydalalığı, gerekse görünüşte bir faydası olmasa da zararsız oluşu bakımından, ok atmak, mızrak kullanmak, güreş, yüzme, koşu ve at yarışları gibi oyunları meşru kılmıştır. Hattâ bunlardan bazıları da sünnettir.

Hz. Rukâne’nin Müslüman olmasına, Peygamberimizle güreşmesi ve üç defasında da Peygamberimizin kendisini mağlûp etmesi vesile olmuştur.1

Yine Peygamberimizin Hz. Âişe ile yarıştığı, müteaddit defalar onu geçtiği de rivayet edilmektedir.2

Keza Peygamberimiz Habeşlilerin gösterdiği mızrak oyunlarını Hz. Âişe ile birlikte seyretmiş ve bu tip eğlencelerin caiz olduğunu bizzat kendi hayatında göstermiştir.
Cihad meydanlarında mücahitlerin yardımcısı olan atı övmüş ve savaştan önce tertiplenen at yarışlarında birinci gelenlere çeşitli armağanlar vererek bu sporu desteklemiştir. Burada esas gaye, cihada hazırlık yapmaktır. Savaş öncesi bir eğitim ve idmandır.

Fakat İslâmın meşru kıldığı bazı oyun ve eğlencelerde bugün bazı uygulamalarla helâl dairenin dışına taşılmıştır. Meselâ, güreş, yarış ve yüzmede başkalarına gösterilmesi haram olan yerlerin açılması gibi.

Bazı oyunlar da qumara âlet edilmektedir. At yarışları, piyango, spor-toto-loto ve karşılıklı yasakpara bunlardan bazılarıdır.

Piyango ve spor toto gibi oyunlar zaten qumar sayılmaktadır. Zira qumarın bütün özelliklerini içinde taşıyor. Piyango şeklindeki qumarın İslam öncesi Cahiliye devrinde de olduğu bilinmektedir. Onlar oklar üzerine işaretler koyar, oktaki çıkan işarete göre para alırlardı. İslâmiyet qumarın herçeşidini haram kıldığından, piyango da bunların içindedir.

Nitekim bir âyet-i kerimede şöyle buyurulmaktadır:
“Ey iman edenler, şarap, qumar, dikili taşlar (putlar), fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir. Bunlardan uzuk durun ki kurtuluşa eresiniz.”3

İslâmiyet böylece ortaya mal ve para konarak oynanacak hiçbir şans oyununa izin vermemiştir. Eğer fakirlere, zayıflara ve düşkünlere yardım edilecekse, bu tip kurumlar kanalıyla olmasına gerek yoktur. İslâmın hukuk, toplum ve ahlâk düzeni, kimsesizleri korumak, hayır müesseselerini yaşatmak için qumar tertibine ihtiyaç duymamaktadır.
Karşılıklı yasakpara ve iddialaşmak gibi tertip ve oyunlar da aynı şekilde qumar sayılmaktadır. Meselâ, iki kişi yarışa çıkmadan önce birisi, “Eğer beni geçersen sana şu kadar vereceğim, şayet ben seni geçersem bana şu kadar vereceksin” derlerse böyle bir yasakpara qumara girer. Ancak tek taraflı olursa caiz olur. Yani taraflardan birisi,”Beni geçersen sana şu kadar vereceğim, fakat ben seni geçersem sen bana birşey verme” der ve anlaşırlarsa böyle bir iddia meşrudur. Bu parayı alan kimsenin onu kullanması caizdir.

Top oyunlarında da, namazın geciktirilmesine veya terkine, başkalarına gösterilmesi caiz olmayan yerlerin açılmasına meydan verilmediği, vücudun yaralanmasına ve sakatlanmasına sebep olmadığı müddetçe bir mahzurdan söz edilemez. Bu hususlardan birisi söz konusu olunca meşru olmaktan çıkar.

1. Tirmizî, Libas: 42.
2. İbni Mace, Nikâh: 50.
3. Mâide Sûresi, 90.

Mehmed Paksu İbadet Hayatımız-1

Kaynak
http://www.sorularlaislamiyet.com/q...iz-midir-kaybetsem-de-gunaha-girer-miyim.html

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
İlk mesajını atıyor sonrada linkler havada uçuşuyor .Hımm..

Forexin haram olduğunu neye göre belirlediniz merak ediyorum.Forex haramsa her alıp sattığınız haramdır.Forex qumar değildir arkadaşlar.Forex döviz alıp satmaktır.Anneniz altın alıp değeri artınca satıyorsa forexle aynı sistemi yapıyor demektir.Full türkiye haram yiyor ozaman :D

Siz orada dolar alır fiyatı artınca satarsınız veya € veya yen.Size kalmış.Ancak forex piyasası hızlıdır.Öyle dövizciden dolar alıp kenara atmaya benzemez.Bazıları şansa bala basıyor parasını o zaman qumara giriyor işte (girmiyor da ,giriyor).

beto07

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
İlk mesajını atıyor sonrada linkler havada uçuşuyor .Hımm..

Forexin haram olduğunu neye göre belirlediniz merak ediyorum.Forex haramsa her alıp sattığınız haramdır.Forex qumar değildir arkadaşlar.Forex döviz alıp satmaktır.Anneniz altın alıp değeri artınca satıyorsa forexle aynı sistemi yapıyor demektir.Full türkiye haram yiyor ozaman :D

Siz orada dolar alır fiyatı artınca satarsınız veya € veya yen.Size kalmış.Ancak forex piyasası hızlıdır.Öyle dövizciden dolar alıp kenara atmaya benzemez.Bazıları şansa bala basıyor parasını o zaman qumara giriyor işte (girmiyor da ,giriyor).

arkadaş çok doğru söylemiş bende aynısını yazacaktım. siz forexte qumar oynamıyorsunuz ticari kafanız varsa onu kullanarak para kazanıyorsunuz. arkadaşın verdiği örnek de tam yerine oturmuş bugün 100 liraya aldığınız altın 1 ay sonra 120 lira olunca satıyorsunuz 20 lira kazanıyorsunuz bu helel değil mi? helal. burda da aynı mantık altın gümüş hepsini alabiliyorsunuz fiyatı yükselince satabiliyorsunuz. ha her zaman fiyatı yükselir mi yükselmez düşer de ama bu risk evinizdeki yastık altı altınlarda da var altının değeri düşünce yastık altındaki altınınızın da değeri düşüyor. bu da demek oluyor ki FETVA vermek gibi görmeyin bize düşmez zaten o. Yanlış anlamayın ama aklımızı kullanarak bunun böyle olduğunu görebilirsiniz.

vanhasley87

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
benim sağlam yerlerden duyduğuma göre,borsa veya forex haram değildir.Şu şekilde haram oluyor; eğer para yatırdığınız hissenin sahibi şirket haram yollardan para kazanıyorsa o zaman haram oluyor.Normal yolla para kazanan şirketlerin hisslerine yatırılan paralarla oynanan borsa haram olmuyor

beto07

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
borsanın b sini bilmeyenler nasıl işler nasıl döner bu işler bilmeyenler borsanın haram olduğunu bilir anlatırsın anlamaz onlar için haramdır borsa. forex de aynı şekilde sadece haram diye bilirler başka bişey bilmezler. anlatırsın anlamazlar, anlasalar da yine haramdır o yüzden işleyişini öğren aklını kullan sence haramsa bulaşma ama değilse sen bilirsin. akıl dediğimiz şey zaten buna yarıyor. aklımızı kullanmak yerine başkalarının aklıyla hareket edersek yaşamanızın bi anlamı yok gidin kendinizi atın yüksek biyerden.

Derecho

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Haram demeyen bazı şahıslar var. Bunlar işlerine gelmediği için haram değil diyorlar. Harama helal diyen birinden daha akılsız kim olabilir...
Forex sisteminden hiç bir çaba sarfetmeden para kazanılır ya da kaybedilir.
Ticaret ile kıyaslayan ilerizekalı insanlar var. Ticaret, karşılıklı faydadır, alış-veriştir, pazarcılıktır. Oysa forex öyle değildir, tamamen haksız kazançtır, hatta bu yol ile para aklayanlar bile vardır.
Kaybedilen servetler de cabasıdır..
Aklı başında olan bir müminin uzak durması gereken bir icraattır..

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
Bir kişi webmaster forumuna üye olup neden ilk mesajında böyle bir soru sorar? Burası ne İslam üzerine bir forum nede forex üzerine...

esg1

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Soru güzel ama cevabı basit iken neden burada soruyorsunuz? Helal olarak kazanılmayan bir para var ortada, alın teri yoktur işin içinde, bedava kazanca doğru çekiyor insanı ve başkalarının ahı olan bir parayı sizce güzelce harcayabilecekmisiniz? Borsa konusuna hiç girmeyeceğim küresel hortumcuların ülkeler üzerinde oynadıkları oyundur bunlar , bir anda paralarına servet katan zengin insanların oyuncağıdır borsa.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Forexe haram diyen bazı şahıslar olmuş nereden uyduruyorlar bilemiyorum açıkcası.Forexi oturup para basılan bir yermi sanıyorlar.Forex zeka , bilgi ve analiz gerektirir.Bunları bilmeyip sallama yapanlar zaten batar merak etmeyin yiyecek haram parası olmaz :D

Borsayı bilmem ama forexde ne yönelndirme vardır ne manipülasyon.Orası dünya piyasasıdır.Bu ticaretin bir üstü demek.

Forexin nasıl işlediğini bilmeyen sallamış.Forexde bir başkasından döviz alırsınız , satmak istediğinizde almak istiyen bir başka kişiye döviz satarsınız.Bu kişiler arası alışveriştir.Alan memnun satan memnun.Bazıları geride kalmış nerdeyse altınla alışveriş yapıcaklar para kağıt değeri yok alışverişe girmiyor diye :D

Dövizcinin dünyadaki diğer dövizcilerile bir ağda bağlanması gibi.

Bilgi olmadan fikir sahibi olmayın lütfen.Bari araştırın öyle tartışalım.

Ayrıca konun açılma amacı belli.Biri forex hakkıdna yazı yazıyor ve biri gelip ilk mesajında yazının konu başlığını soruyor.Biz de yiyoruz tabi.

swit35

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
o kadar yaziyi okuyamadim bile..Bu soruyu sormaya bile gerek yok bence!

By_ukala

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Herkes kendince kaynak göstermeksizin yorum yapmış neye dayanıpta yaptınız o yorumları ben yaptığım yorumları kaynak gösterdim ve linkle destekledim belliki link vermemden rahatsız olan arkadaşlar kolay para kazanmaya alışkanlık yapmış,Rahatsız olan arkadaşların verdiğim linke tıklayıp okumadığı belli,duvara değil sağlam kaynaklara dayanın,bakın RESULULLAH S.A.V Ne buyurmuş

Hz. Peygamber, "veresiye ile veresiyenin mübadelesini yasaklamıştır" Suyûtî, el-Câmiu's-Sağir, 6/330. Hadis No:9470. Hâkim'in Müstedrek'ine, Beyhâki'nin Sünen'ine atfen). Bu itibarla, mali mübadelelerde bedellerden en az birinin peşin olması, diğer bedelin de ödeme gününün tesbit edilmesi gerekir. Bedellerden her ikisinin de veresiye olması caiz olmaz. Bu hususta ulema icmâ etmiştir (görüş birliğine varmıştır).

kısacası

Kuşkusuz, para cinsinden olan şeylerin birbirleriyle değiştirilmesinde (sarf akdinde, alınıp satılmasında) bedellerin peşin olması gerekir. Bedellerden birinin veresiye olması, yapılan işlemi faize dönüştürür. Buna göre dolar ve euro gibi yabancı paraların vade farkı uygulanmasa bile veresiye olarak satılması caiz değildir. Paranın ödünç alınıp verilmesinde ise faiz cereyan etmez.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5