İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

forex dinen harammıdır?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

jxc

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
çok merak ediyorum, forex ten para kazanan var mı?

Derecho

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
çok merak ediyorum, forex ten para kazanan var mı?

Harama helal diyenler zaten para kazanıldığını bildiği için diyor.
Kendilerini kandırıyorlar bu şekilde, zeka işiymiş.
Bul karayı al parayı da bi zeka işidir. Hem emek de var, alıyosun tabureni masanı falan, bekliyosun kaldırım kenarında, kağıtları karıştırıyosun. Dimi?
Bu da helaldir. Bunlara her şey helal, yeterki para gelsin..

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Herkes kendince kaynak göstermeksizin yorum yapmış neye dayanıpta yaptınız o yorumları ben yaptığım yorumları kaynak gösterdim ve linkle destekledim belliki link vermemden rahatsız olan arkadaşlar kolay para kazanmaya alışkanlık yapmış,Rahatsız olan arkadaşların verdiğim linke tıklayıp okumadığı belli,duvara değil sağlam kaynaklara dayanın,bakın RESULULLAH S.A.V Ne buyurmuş

Hz. Peygamber, "veresiye ile veresiyenin mübadelesini yasaklamıştır" Suyûtî, el-Câmiu's-Sağir, 6/330. Hadis No:9470. Hâkim'in Müstedrek'ine, Beyhâki'nin Sünen'ine atfen). Bu itibarla, mali mübadelelerde bedellerden en az birinin peşin olması, diğer bedelin de ödeme gününün tesbit edilmesi gerekir. Bedellerden her ikisinin de veresiye olması caiz olmaz. Bu hususta ulema icmâ etmiştir (görüş birliğine varmıştır).

kısacası

Kuşkusuz, para cinsinden olan şeylerin birbirleriyle değiştirilmesinde (sarf akdinde, alınıp satılmasında) bedellerin peşin olması gerekir. Bedellerden birinin veresiye olması, yapılan işlemi faize dönüştürür. Buna göre dolar ve euro gibi yabancı paraların vade farkı uygulanmasa bile veresiye olarak satılması caiz değildir. Paranın ödünç alınıp verilmesinde ise faiz cereyan etmez.

Forexde nerde veresiye var ?

Bi forexi tanımlarmısın , merak ettim biliyormusun :D Nasıl işlem yapıldığını biliyormusun ?

Harama helal diyenler zaten para kazanıldığını bildiği için diyor.
Kendilerini kandırıyorlar bu şekilde, zeka işiymiş.
Bul karayı al parayı da bi zeka işidir. Hem emek de var, alıyosun tabureni masanı falan, bekliyosun kaldırım kenarında, kağıtları karıştırıyosun. Dimi?
Bu da helaldir. Bunlara her şey helal, yeterki para gelsin..

Sen de sölermisn nasıl işlem yapılıyor forexde ? Biliyorsanız tartışalım anlaşılan bilmiyorsunuz:D Masa diyor kağıt diyor yaa :D

Derecho

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Forexde nerde veresiye var ?

Bi forexi tanımlarmısın , merak ettim biliyormusun :D Nasıl işlem yapıldığını biliyormusun ?

Çarpıt babam çarpıt, bul karayı al parayı yap, karıştır boyla kâğıtları, eğlen ömrünün ve takaatinin yettiğince...

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Derecho bırak şimdi sen anlat bakalım forex ne nasıl işlem yapılıyor :D

BarışBey

1
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
51
Forex hakkında düşüncelerinizi paylaşıyorsunuz ama bi Allahın kulu Forexin ne olduğundan bahsetmemiş.Nedir bu Forex?Neden dinen sakıncası olsun?

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Biliyorlarmı ki söylesinler :D Du bakalım okuyordur gelip ne yazıcak ben de merak ediyorum :D

Derecho

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Derecho bırak şimdi sen anlat bakalım forex ne nasıl işlem yapılıyor :D

Döviz alışverişi. İlk alışta -3 pip zararla başlıyosun, kurmuş olduğun trader üzerinden grafiği takip ediyosun ve istediğin an satışı gerçekleştirebiliyosun. Sürekli takip etmen de gerekmiyor, program üzerinden grafikteki herhangi bi noktaya stop emrini bırakarak otomatik satışı gerçekleştirebiliyosun (stop emirini bıraktığın noktaya düştüğünde ya da yükseldiğinde).
Ayrıca kaldıraç sistemi ile hesabındaki paranın 200 katına kadar işlem yapabilmene olanak sağlayan forex sistemleri var.
Yani 100 dolar yatırdığını varsayalım, 200 katı ile 20,000 bin dolar ile işlemini yapabilirsin. Örnek olarak; doları 1.53'ten aldın ve 1.65'e çıktığında satışı gerçekleştirdin. Bu durumda 1200 pip kârdasın. Bu da 20,000*0,1200= 2400 dolar yapar.

Bu kadar ders yeter heralde, artık sen de öğrenmişsindir..
Ama asıl şey hala girmemiş kafana; forex helal kazanç değildir.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Döviz alışverişi. İlk alışta -3 pip zararla başlıyosun, kurmuş olduğun trader üzerinden grafiği takip ediyosun ve istediğin an satışı gerçekleştirebiliyosun. Sürekli takip etmen de gerekmiyor, program üzerinden grafikteki herhangi bi noktaya stop emrini bırakarak otomatik satışı gerçekleştirebiliyosun (stop emirini bıraktığın noktaya düştüğünde ya da yükseldiğinde).
Ayrıca kaldıraç sistemi ile hesabındaki paranın 200 katına kadar işlem yapabilmene olanak sağlayan forex sistemleri var.
Yani 100 dolar yatırdığını varsayalım, 200 katı ile 20,000 bin dolar ile işlemini yapabilirsin. Örnek olarak; doları 1.53'ten aldın ve 1.65'e çıktığında satışı gerçekleştirdin. Bu durumda 1200 pip kârdasın. Bu da 20,000*0,1200= 2400 dolar yapar.

Bu kadar ders yeter heralde, artık sen de öğrenmişsindir..
Ama asıl şey hala girmemiş kafana; forex helal kazanç değildir.

Ben sana programı sormuyorum işleyişi soruyorum :D

Programı al bi yerden oku gel yaz yine aynı :D

İşleyiş nedir niye alıp satarsın nasıl alıp satarsın nedir yani bu olay bi söle bakalım :D

BarışBey

1
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
51
Hocam size sorum olacak.Kaldıraç denilen sistemde 2400 kazanmakta var,-2400 kazanmakta var herhalde.200 katına çıkarmak için bir güvence falan istiyorlar mı?
Öylesine meraktan sordum.Değil borsa,sakızına bile iddiaya girmeyen birisiyim.

Derecho

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Ben sana programı sormuyorum işleyişi soruyorum :D

Programı al bi yerden oku gel yaz yine aynı :D

İşleyiş nedir niye alıp satarsın nasıl alıp satarsın nedir yani bu olay bi söle bakalım :D

Şimdi sana söylemek istediğim şeyler hakarete gireceği için ve banlanmak istemediğim için söylemiyorum.
Anlaşılan senin kafan hiç bir şeyi basmıyor. Boşuna yük edip taşıyosun o kelleyi..
Ve böyle saçmaladığına göre senin hiç bi fikrin yok forex hakkında. Bu yüzden fazla mırıldanma..

Hocam size sorum olacak.Kaldıraç denilen sistemde 2400 kazanmakta var,-2400 kazanmakta var herhalde.200 katına çıkarmak için bir güvence falan istiyorlar mı?
Öylesine meraktan sordum.Değil borsa,sakızına bile iddiaya girmeyen birisiyim.

Hayır kardeşim, güvence falan istemiyor. Çünkü adamlar senin zarar edeceğinden ve bırakmak istemeyeceğinden hatta daha fazla bağlanacağından adı kadar eminler. O kadar reklamı ne diye veriyolar sanıyosunuz?

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
:D Derecho sinirlenme , bilgin yoksa yok de.Anlayışla karşılarız seni.Ne olcak sanki herkes bilgilidemi konuşuyor...Git siteleri oku, var orda gel yaz buraya o bile bişi tartışma seviyesi yükselsin hiç değilse :D

Derecho

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
:D Derecho sinirlenme , bilgin yoksa yok de.Anlayışla karşılarız seni.Ne olcak sanki herkes bilgilidemi konuşuyor...Git siteleri oku, var orda gel yaz buraya o bile bişi tartışma seviyesi yükselsin hiç değilse :D

Sen öğret bize hadi, bekliyorum...

(Bu herifin sözlerini umursamayın. Forex çok basit bir şeydir ama göründüğü kadar masum değildir. Ve helal de değil.)

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Derecho sana öğretmek zor , olmasa öğretirdimde işte çok zor :D.

Forexe basit diyorsun ya orda zaten başta kaybediyorsun.Hayatta hiç birşey kolay değildir be derec.Senin gibi basit görenler kaybeder orda doğrudur.Ama gidip bilmeden bi işe girenlerde kaybeder.

Haramda niye haram bi açıkla bize. 10 da alıyon 11 de satıyorsun diyem haram.Niye haram :D

Derecho

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Derecho sana öğretmek zor , olmasa öğretirdimde işte çok zor :D.

Forexe basit diyorsun ya orda zaten başta kaybediyorsun.Hayatta hiç birşey kolay değildir be derec.Senin gibi basit görenler kaybeder orda doğrudur.Ama gidip bilmeden bi işe girenlerde kaybeder.

Haramda niye haram bi açıkla bize. 10 da alıyon 11 de satıyorsun diyem haram.Niye haram :D

Evet aynen o yüzden haram. 1 günde binlerce dolar kazanabilirsin ve binlerce dolar kaybedebilirsin. Eğer uzman değil isen zararsız kazancın olmaz. Hadi diyelim uzmansın, o zaman bir günde oturduğun yerde, hiç bi şey yapmadan bi ton para kazanırsın. Oysa Allah bize çalışmayı emrediyor, alın terini.
Aksi halde, eğer senin mantığınla gidersek o zaman Robin Hoodculuk yapmak da helaldir.
Hadi hep beraber toplanalım sabancılardan koçlardan haraç alalım, fakirlere dağıtalım. O bize vereceği haraçla fakir olmaz, ama fakirleri fakirlikten kurtarabiliriz.
Bu şekilde düşünürsek çok mantıklı, lakin bu mantık şeytanın nefsimizi dürtmesi ile ortaya çıkmıştır.
Şeytanın en sevdiği şey de bu işte, insanoğlunu zayıf noktasından vurmak. Fakir biri iseniz ya da materyalistseniz para kazanacağınız her kapı size helal gelecektir. Oysa hakikat bu değil, bu sadece bir aldatmaca.
Yine de size kelepçe takan yok, bi girin bakalım forexe belki zengin olursunuz, boşverin kulak asmayın bana, mevzu yasakpara para ise her şey mübahtır, haydi tam gaz...

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Evet aynen o yüzden haram. 1 günde binlerce dolar kazanabilirsin ve binlerce dolar kaybedebilirsin. Eğer uzman değil isen zararsız kazancın olmaz. Hadi diyelim uzmansın, o zaman bir günde oturduğun yerde, hiç bi şey yapmadan bi ton para kazanırsın. Oysa Allah bize çalışmayı emrediyor, alın terini.
Aksi halde, eğer senin mantığınla gidersek o zaman Robin Hoodculuk yapmak da helaldir.
Hadi hep beraber toplanalım sabancılardan koçlardan haraç alalım, fakirlere dağıtalım. O bize vereceği haraçla fakir olmaz, ama fakirleri fakirlikten kurtarabiliriz.
Bu şekilde düşünürsek çok mantıklı, lakin bu mantık şeytanın nefsimizi dürtmesi ile ortaya çıkmıştır.
Şeytanın en sevdiği şey de bu işte, insanoğlunu zayıf noktasından vurmak. Fakir biri iseniz ya da materyalistseniz para kazanacağınız her kapı size helal gelecektir. Oysa hakikat bu değil, bu sadece bir aldatmaca.
Yine de size kelepçe takan yok, bi girin bakalım forexe belki zengin olursunuz, boşverin kulak asmayın bana, mevzu yasakpara para ise her şey mübahtır, haydi tam gaz...

İşte anlamadığın nokta orası , uzamanlar yattığı yerden para kazanmazlar.Hiç birşey yapmadan para falan kazanılmaz.Okurlar araştırırlar.Gece gündüz oturur gündemi takip eder analiz yaparlar.Senin iş dediğin işlerden 10 kat falza çalışırlar.

Sor bakalım annene gidip anne altın alıyormusun hiç diye.Alıyorsa niye alıyormuş.Artınca parası satcakmıymış.Anenin yaptığı bilinçsiz forex yatırımı işte.Tek farkı forexde bilgisayardan işlem yaparsın.

Neyse hiç değilse mantığını öğrenmiş olduk.Bu bile okuyanlara yeter:D.Sen ordan vaaz veriyormuş gibi yazmaya devam et.

Derecho

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
İşte anlamadığın nokta orası , uzamanlar yattığı yerden para kazanmazlar.Hiç birşey yapmadan para falan kazanılmaz.Okurlar araştırırlar.Gece gündüz oturur gündemi takip eder analiz yaparlar.Senin iş dediğin işlerden 10 kat falza çalışırlar.

Sor bakalım annene gidip anne altın alıyormusun hiç diye.Alıyorsa niye alıyormuş.Artınca parası satcakmıymış.Anenin yaptığı bilinçsiz forex yatırımı işte.Tek farkı forexde bilgisayardan işlem yaparsın.

Neyse hiç değilse mantığını öğrenmiş olduk.Bu bile okuyanlara yeter:D.Sen ordan vaaz veriyormuş gibi yazmaya devam et.

Annem bu işi meslek olarak yapmıyor, yani alım satım işlemi yapmıyor, yatırım amaçlı yapıyor (konut almak da aynı şekilde).
Gece gündüz bunun için uğraşıyo olabilirsin. Gece gündüz bi soygun için plan yapanlar da var, onlar da baya emek harcıyolar, aldıkları risk, yaşadıkları adrenalin de cabası.
Ve benim iş dediğim işler pazarcılık oluyor. Pazarcılık kavramını biliyormusun?
Gerçek pazardan örnek vereyim. Pazarcı haldan gidip domates alıyor, senin annen pazara gidiyor ve o pazarcıdan domates alıyor, neden? Yemeklerde, salatalarda kullanmak için, ihtiyaçtan.
Peki forexde napiyolar? Avro verip dolar alıyolar, dolar verip TL alıyolar. Diyelimki sende forex işindesin, sen aldığın o dövizleri yiyomusun? Tuvalet kağıdı olarak da kullanmıyosundur hani ihtiyaçtan demek için. Ee? Bi kağıt parçasını başka bi kağıt parçası ile değiştiriyosun. Hatta forexte kağıt parçası bile yok, simgeleri değiştiriyosun ($,€). Ve sonra diyosun ki: "arkadaş ben bu parayı alnımın teriyle kazandım, yemedim-içmedim, uyumadım hep takip ettim, araştırdım ve kazandım! Bu benim hakkım, helal bu para helal!"
Sen helal diyosan yap, bu beni alakadar etmez. Ama burda harama helal diyipte şirke girme...

“Ey İnsanlar, Allah’ın size olan nimet(ler)ini hatırlayın; göklerden ve yerden sizi rızıklandıran Allah’tan başka bir yaratıcı mı var? (Böyle iken) nasıl oluyor da (O’na yönelmek yerine, inkara) götürülüyorsunuz/çevriliyorsunuz?” (Fâtır, 35/3)

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Annem bu işi meslek olarak yapmıyor, yani alım satım işlemi yapmıyor, yatırım amaçlı yapıyor (konut almak da aynı şekilde).
Gece gündüz bunun için uğraşıyo olabilirsin. Gece gündüz bi soygun için plan yapanlar da var, onlar da baya emek harcıyolar, aldıkları risk, yaşadıkları adrenalin de cabası.
Ve benim iş dediğim işler pazarcılık oluyor. Pazarcılık kavramını biliyormusun?
Gerçek pazardan örnek vereyim. Pazarcı haldan gidip domates alıyor, senin annen pazara gidiyor ve o pazarcıdan domates alıyor, neden? Yemeklerde, salatalarda kullanmak için, ihtiyaçtan.
Peki forexde napiyolar? Avro verip dolar alıyolar, dolar verip TL alıyolar. Diyelimki sende forex işindesin, sen aldığın o dövizleri yiyomusun? Tuvalet kağıdı olarak da kullanmıyosundur hani ihtiyaçtan demek için. Ee? Bi kağıt parçasını başka bi kağıt parçası ile değiştiriyosun. Hatta forexte kağıt parçası bile yok, simgeleri değiştiriyosun ($,€). Ve sonra diyosun ki: "arkadaş ben bu parayı alnımın teriyle kazandım, yemedim-içmedim, uyumadım hep takip ettim, araştırdım ve kazandım! Bu benim hakkım, helal bu para helal!"
Sen helal diyosan yap, bu beni alakadar etmez. Ama burda harama helal diyipte şirke girme...

“Ey İnsanlar, Allah’ın size olan nimet(ler)ini hatırlayın; göklerden ve yerden sizi rızıklandıran Allah’tan başka bir yaratıcı mı var? (Böyle iken) nasıl oluyor da (O’na yönelmek yerine, inkara) götürülüyorsunuz/çevriliyorsunuz?” (Fâtır, 35/3)

Yine vaaz vermiş arkadaş.Ben , niye haram diye soruyorum söyelde bilelim diyorum.Bana görede haram değil diyorum.Ya haram değilse senin haram dediğin zaman şirke girmiyormu.Bi düşün.

Zaten kendinle çeşmişsin.Annen iş olarak yapsın yapmasın alıyormu alıyor altınını, karını yiyormu yiyor.Eeee.

İnsanlar arsa alıyormu yatırım için kullanmadığı halde alıyor.Kullanıyormu peki yooo.Yiyormusun arsayı :D.Veya bir pazarcı ürün alıyor yiyormu ürünü satmak için alıyor biliyorki daha pahalıya alıcak birileri var.Para bir değeri ifade eder.Paranın amacı budur.Sen parayı kağıt parçası olarakmı görüyorsun.

Kendini haklı çıkarmak için soygunla bile karşılaştırmışsın.Evet orda da bir emek var ama sonunda hakkın olmayan parayı alıyorsun.Burda da emek var ve hakkın olan parayı alıyorsun.İkisini ayrıt edicek kapasitedesindir umarım.

Verdiğin ayet bile konuyla ilgili değil.Allah ı inkarmı eden var.Saçmalamassın iyicene.

Derecho

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Yine vaaz vermiş arkadaş.Ben , niye haram diye soruyorum söyelde bilelim diyorum.Bana görede haram değil diyorum.Ya haram değilse senin haram dediğin zaman şirke girmiyormu.Bi düşün.

Zaten kendinle çeşmişsin.Annen iş olarak yapsın yapmasın alıyormu alıyor altınını, karını yiyormu yiyor.Eeee.

İnsanlar arsa alıyormu yatırım için kullanmadığı halde alıyor.Kullanıyormu peki yooo.Yiyormusun arsayı :D.Veya bir pazarcı ürün alıyor yiyormu ürünü satmak için alıyor biliyorki daha pahalıya alıcak birileri var.Para bir değeri ifade eder.Paranın amacı budur.Sen parayı kağıt parçası olarakmı görüyorsun.

Kendini haklı çıkarmak için soygunla bile karşılaştırmışsın.Evet orda da bir emek var ama sonunda hakkın olmayan parayı alıyorsun.Burda da emek var ve hakkın olan parayı alıyorsun.İkisini ayrıt edicek kapasitedesindir umarım.

Verdiğin ayet bile konuyla ilgili değil.Allah ı inkarmı eden var.Saçmalamassın iyicene.

Peki, o zaman okuyanlar karar versin kimin saçmaladığına.
Ama o ayetten alman gereken mesajı açıklıyayım;
Kur'an okumuyosundur büyük ihtimalle, bu yüzden baya cahil kalmışsın. Ben senin ve diğerlerinin Allah'a yönelmesi gerektiğini belirtiyorum mesajlarımda, borsanın haramlığını açıklamaya çalışıyorum ama sen her seferinde haram olmadığını söylüyorsun, oysa ayetlerde apaçık belirtilmiş haksız kazancın helal olmadığı. Fakat sen cahilliğindenmidir bilmem inkar ediyosun, bu yetmezmiş gibi benim söylediklerim hakkında da kötü yorumlarda bulunuyorsun.
Ayetleri inkar etmek (cahilliğin mana olmaz) şirktir yani ortak koşmaktır. Ayetleri inkar eden birinin, daha doğrusu yanlış yorumlayıp kendi yorumunun doğru olduğunu savunan birinin müslümanlığı şüphededir..
Ayrıca ben kimseye vaaz vermiyorum. Ama çok istiyosan en yakındaki bi camiye git ve o caminin hocasına sor, sonra gel buraya onun verdiği cevabı yaz..
Borsaya helal demek gerçekten büyük deliliktir...
(Annelerimizin aldığı altınlara gelince, onlar ak akçedir ve karagün içindir. Altın biriktirmek haram değildir, ta ki borsa ya da benzeri işlere karışmayıncaya dek.)

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Biz forexi konuşuyor Derecho nereye gidiyor senin aklın.Borsa nerden çıktı.

Ayet mi gördük ,hani nerde konuyla ilgili ayet verdinde.

Ayeti kim yorumluyor Derecho insan yorumlamıyormu.Yoksa sen kendi zekanla anlamıyormusun ayetleri.İlla birimi açıklaması gerekiyor.

Bak 100 yıl geri git.Fes dinin gerekliliğidir diyen cami hocasımı istersin.Savaşa katılanlar kafir diyenmi.Kendi beyninle anlamaya çalış başkalarının aklıyla değil.

Dinime küfreden müslüman olsa bari ,diye bir söz var bilirmisin.Bana cahil kalmış diyeceğine git bi düşün , öğren, akıl yürüt öyle gel.

Neyse uzatmıyorum madem haram alma ozaman döviz , altın .Söyle ailene haram onlar de almayın de :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5