İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Gençlik Nereye gidiyor?

ruen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Sizce gençlik nereye gidiyor?
Kötüye mi iyiyemi?

kötüyse neden iyiyse neden?
geniş yorumlarınızı bekliyorum.

Bence, gençlik sorgulama ve kendini savunma alanında ileriye gidiyor.Teknolojiyle erkenden rahat biçimde ulaşabilmeleri sayesinde kendilerini daha rahat ifade edebiliyorlar ve gelişebiliyorlar.Pısırık değiller.Daha zekiler.
Fakat ülke ve dünya geneline baktığımızda gençliğin özentilik,taklitçilik ve kendilerini bilmemelerinden dolayı kötüye gittiğini söyleyebiliriz.
Rahatlık ile cıvıklığın arasındaki ilişkiyi kuramıyorlar.
Farklı olmak adına saçma sapan işler yapıyorlar.
Artık,küfürlü konuşmayan genç gördüklerinde şaşırıyorlar.
Gençliğin kelime dağarcığı çok zayıf.
Örnek aldıkları kişiler kalitesiz,kişiliksiiz ünlüler veya hayali dizi kahramanları.
Yapılan bir istatisliğe göre ise ülkemiz gençlerinin örnek aldıkları kişilerde

1. sırayı polat alemdar
2.sırayı hülya avşar alıyor.
Hz.Muhammmed 6. sıra
Mustafa Kemal ATATÜRK ise 8. sırada yer alıyor.

Gençliğimiz niçin bu kadar bilinçsiz?

Yoksa ailelerin "ben gençliğimi yaşayamadım bari evlatlarım yaşasın" şeklindeki yanlış politikaları mı?

Gençlik kitapta okumuyor.Türkiyede gençlerin kitaba hayatlarında verdikleri önem sırası 135. sıra.

İlk sıralarıda karizma para gibi maddi ve fiziki şeyler alıyor.

Benim düşüncelerim,yorumlarım bunlar.Sizler ne düşünüyorsunuz?

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
Sizce gençlik nereye gidiyor?
Kötüye mi iyiyemi?

kötüyse neden iyiyse neden?
geniş yorumlarınızı bekliyorum.

Bence, gençlik sorgulama ve kendini savunma alanında ileriye gidiyor.Teknolojiyle erkenden rahat biçimde ulaşabilmeleri sayesinde kendilerini daha rahat ifade edebiliyorlar ve gelişebiliyorlar.Pısırık değiller.Daha zekiler.
Fakat ülke ve dünya geneline baktığımızda gençliğin özentilik,taklitçilik ve kendilerini bilmemelerinden dolayı kötüye gittiğini söyleyebiliriz.
Rahatlık ile cıvıklığın arasındaki ilişkiyi kuramıyorlar.
Farklı olmak adına saçma sapan işler yapıyorlar.
Artık,küfürlü konuşmayan genç gördüklerinde şaşırıyorlar.
Gençliğin kelime dağarcığı çok zayıf.
Örnek aldıkları kişiler kalitesiz,kişiliksiiz ünlüler veya hayali dizi kahramanları.
Yapılan bir istatisliğe göre ise ülkemiz gençlerinin örnek aldıkları kişilerde

1. sırayı polat alemdar
2.sırayı hülya avşar alıyor.
Hz.Muhammmed 6. sıra
Mustafa Kemal ATATÜRK ise 8. sırada yer alıyor.

Gençliğimiz niçin bu kadar bilinçsiz?

Yoksa ailelerin "ben gençliğimi yaşayamadım bari evlatlarım yaşasın" şeklindeki yanlış politikaları mı?

Gençlik kitapta okumuyor.Türkiyede gençlerin kitaba hayatlarında verdikleri önem sırası 135. sıra.

Benim düşüncelerim,yorumlarım bunlar.Sizler ne düşünüyorsunuz?

Arkadaşım eğer Peygamber Efendimiz SAV 6. Sıra da
Ulu Önder Atatürk 8. Sıra da ise bence Süper
bu konuda hatan olmasın?? :)
Bence gençlerin örnek alacağı boş adam grup ilk 100 ü doldurur.. Bu ilk 100 de boş adamlar grubu senin ilk sırada bahsettiğin kişiler gibi ...

ruen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
ancak 6-8. sırada yer almaları sadece lafta kalmalarından geliyor olmasın?

herkese atatürk hakkında veya hz.muhammed hakkında yorumlarını sorsanız hep aynı şeyleri söylerler.
Goethe ninde dediği gibi
"Herkes aynı şeyi biliyorsa kimse düşünmüyor demektir"

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
-Kelime dağarcığı az olan yani okuma alışkanlığı nerdeyse hiç olmayan ki gençler arasında belki bir araştırma yapılsa hobileriniz nelerdir diye kitap vs okumak yüksek bir oranda çıkar herhalde !

-Kendini çok rahat hisseden: ben özgürüm diyerek her ortamda o an aklından geçeni hiçbir şekilde sorgulamadan yaparak. mesela halka açık bir mekanda aşırı içki tüketerek bağıraşarak küfürleşerek çevredeki herkesi rahatsız edici davranışlar sergileyerek. yani ben özgürüm diyerek saygı unsurunu ortadan tamamiyle kaldıran.

-Aile bağları olmayan: ANNElerine BABAlarına ve diğer akrabalarına saygısı olmayan.

-Küçük yaşlarda sokakalarda veya başka bir yerde çalışan veya ailesi onu istemediği için köprüaltlarında yatmak zorunda olan

-Aklını kendini ve dünyayı tanımak için yormayan daha çok eğlenceye ve çeşitli zevkelere yoran

bir gençliğe sahip olduğumuzu düşünüyorum. Ve gün geçtikçe böyle olan davranan genç sayısı GÜZEL ÜLKEMİZDE her geçen gün artmaktadır.

Tabiki gençlerimizi böyle olmaya iten bazı durumlarda yok değil. BÜtün suç onlarda değil tabiki. Onalrı böyle yaşamaya teşvik eden durumlarda var tabikide.

Bir ülkenin geleceği gençlerinden sorulur... Onun için onların sorunlarına devletimizin mutlaka elini uzatması ve çözüm yollarını bir an önce üretmesi gerekir.

Herşeyin başı eğitim eğitim eğitim...

Aslında daha sayacak o kadar çok şey varki ancak aklıma şuan için gelenler bunlar

T3chn0

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
benim ve arkadaşlarımın bi yeregittiği yok !

sorunları herkez biliyo sen merak etme boş konu bunlar çözüm var mı elinde

bu ülke sadece konuşmaktan bu halde nerde çözum sadece yorum

geçin bunları.....

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Herşeyin başı eğitim eğitim eğitim...

Her şey eğitimle de bitmiyor :)

Batıya özentilik yüzünden durum malesef böyle. Oradaki yaşamı o kadar cafcaflı, o kadar toz pembe gösteriyorlar ki, ister istemez batı gibi bir yaşam tarzı istiyoruz. Batı gibi giyiniyoruz, batı gibi konuşuyoruz.

Eskiden savaş kılıçla, topla, tüfekle olurdu. Şimdi ise gençliği yok etmekle, tarihi unutturmakla oluyor. Ve batı bu savaşında başarılı da oluyor.

Not : Lütfen konu siyasi tartışmaya dönmesin; şu hükümet bunu yapmadı, bu hükümet şunu yapmadı vb gibi.

alexius

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
İsatnbul da merkez efendi vardır. Bu şahıs yaşadığı dönemde alim olarak bilinen kendisine saygı gösterilen, toplum içerisinde yer sahibi bir kişidir. Merkez efendinin birde oğlu vardır. O dönemlerde süt satan insanlar deriden yapılmış bir tulum içerisinde sütlerini mahalle mahalle gezdirirler ve satarlarmış. Bir gün Merkez efendinin oğlu mahalleye gelen sütçüye takmış elinde bir çuvaldız her gün sütçünün tulumunu arkasından yaklaşarak deliyormuş tabi sütlerde ziyan oluyormuş bunu farkeden sütçü merkez efendinin yanına giderek oğlunun yaptığını ve çocuğun kulağını çekmesini istemiş. Merkez efendi de düşünmüş ben hayatımda nerede hata yaptım kimin hakkını yedimki bu çocuk böyle oldu demiş. Biraz düşündükten sonra kendisinde bir hata bulamamış ve hanımına giderek ona sen hayatında hiç kimsenin hakkını yedinmi diye sormuş.
tabi hanımıda biraz düşündükten sonra bu çocuğa hamile iken komşulara gittim onlarda bana ikram etmek üzere birşeyler hazırlamak için mutfağa gittiğinde masa üstünde portakal vardı ve canım çok çekti aş erdim elimde iş yaptığım tığı portakala batırarak tığın üzerindeki suyu emdim demiş. Daha sonra merkez efendi o komşularına giderek helallik almış.
Daha sonrasında da çocuk bir daha sütçüye zarar vermemiş.

Burdan benim anladığım eğer bir genç te problem varsa yaşantı tarzı ve icraatları yanlış ise burda hata anne ve babaya aittir. Yani hatalı yetiştirilme
benim çıkardığım bu.

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Burdan benim anladığım eğer bir genç te problem varsa yaşantı tarzı ve icraatları yanlış ise burda hata anne ve babaya aittir. Yani hatalı yetiştirilme
benim çıkardığım bu.

Hikayeler, yaşanılanlar ders almak için vardır. Bizim yukarıda yazılanlardan çıkartacağımız sonuç da her şeyi gençlere yüklememek. Biraz da anne-baba yaşantısına, çocuklarına ne verdiklerine bakmamızdır. Fakat bu demek olmuyor ki bütün suç anne-baba'da. Tabi bu senin yorumun, saygı duyuyorum.

İnsanın eskiden yaşadığı çevre kadar, şuan içinde bulunduğu çevre de çok önemli. Hayatının belirli bir bölümünü köyde geçirip daha sonra şehir yaşantısını benimseyen insanlar kadar, şehirde yaşayıp köy hayatının gereksinimleri ile yaşamına devam eden insanlar da vardır.

alexius

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
SLiM_BoY sana katılıyorum elbette bütün suç anne ve babalara ait değil ama benim düşüncem temel anne ve babadan alındığı için.

Yani çocuk yaşlarda anne ve babadan ne almışsa gençliğine ve daha sonrasına da yansıyor bu.

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Tabi ki, o konuda hemfikiriz :)

Ama ileri yaşlarda çevre de etkili oluyor. Hani derler ya; "Sen eskiden sus pustun, üniversiteye başlayınca çiçek gibi açmışsın..Sen o eski falan filan mısın ?" Bence yaşanılan çevre de yaşam tarzı, insanın kişiliği gibi konularda oldukça etkili.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89

geçin bunları.....

insanın bir konu için bir çözüm yolu bulabilmesi için ilk başta yapması gereken sorunun kaynağı ile ilgili konuşmak ve tartışmaktır.

Dostum gerçekten güzel söylemişsin "bu ülke konuşmaktan bu halde" ama bir eksikle doğru "boş konuşmaktan".

Ki ayrıca sen çözüm üretmemizi istemişsin. Kusura bakma ama ben bu konuda herhangi bir çözüm yolu üretemem. Çünkü bu beni aşar.
Bu konuda çözümü alanında gerçekten üstün olan kişilerin oturup tartışıp bir karara varması ile çözülebilir. Öyle basit bir konu değil.

Bu durumda yapabileceğim sadece çevremdeki gençlerdeki izlenimlerimi sizinle paylaşmaktır.

Bu yazdıklarım tabiki TÜRKİYE'deki tüm gençleri kapsamıyor. Tekrar söylüyorum sadece çevremdeki gençlerde gördüklerimi yazdım...

ruen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1

geçin bunları.....

sorunları ortaya koyarak çözüm üretebiliriz.

sadece konuşmak diye bişey yok şu anda.

-
Tabiki gençlerimizi böyle olmaya iten bazı durumlarda yok değil. BÜtün suç onlarda değil tabiki. Onalrı böyle yaşamaya teşvik eden durumlarda var tabikide.

tabikide bütün suç onlarda değil ama %80 gençler sorumlu.Tüm gençlerin hemen hemen maruz kaldıklarına bizde maruz kalıyoruz.

Çocuk hakları enstitüsüne göre 18-30 yaş arası her birey genç sayılır.Ergenlik çağı düştüğünden günümüzde 14-30 yaş arasına genç diyebiliriz.

Bende bir gencim ve tüm etmenlerle karşı karşıyayım.Peki ben niye diğer gençler gibi (özentilikten) sigara içmiyorum? alkol kullanmıyorum? modayı takmıyorum? converse pardon konserve giymiyorum? . yada niye uyduruktan sanatçıları dinleyip örnek almıyorum?

herkes kendi iradesinde biter
;)

Rometeus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ya bir polat'tır gidiyor.
Ben Kurtlar Vadisi'nin tüm bölümlerini aralıksız izleyen bir türk genciyim.
Her türlü repliğini de takır takır söylerim.
Üniversite'de okuyorum.
Derslerimde de cok iyiyim?
Kimin kafasını kesmişim.
Kimin kellesini uçurmuşum.
Kime racon kesmişim..

Milletin cebinde parası yok!!
Insanların, gençlerin milletin yolunu kesip racon yapmaları, para gasp etmesi keyfinden mi?
Bu yola baş koymaları kendilerini bedenlerini ve hayatlarını ağır abiliğe mafyalığa adamaları keyiflerinden mi?
Sorarım size..
Bence içlerinden "anasını satayım, çalışıyoruz çabalıyor bu devlet için devleti birileri birilerine peşkeş çekiyor, devletin , milletin parası temiz yemeyen keriz'' diyorlar.

Gençliğin sorunlarını aslında yanlış yerde arıyoruz.
Gençliğin bu hale düşmesinin tek nedeni vardır, oda devlet!
Devlet devlet gibi davranıp gençlerine sahip çıkmazsa olup olacağı budur.
Türk gençliğinin Türkiye Cumhuriyeti'nin asıl sorunu başımızdakilerdir.
Biz gençler olarak başı gövdesine ağır gelenin başını sandıkta görtürmeliyiz ;)

Konusmamı sonlandırırken Cahit Sıtkı'dan bir şiiri sizinle paylaşmak istiyorum

Memleket isterim
Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun;
Kuşların çiçeklerin diyarı olsun.

Memleket isterim
Ne başta dert ne gönülde hasret olsun;
Kardeş kavgasına bir nihayet olsun.

Memleket isterim
Ne zengin fakir ne sen ben farkı olsun;
Kış günü herkesin evi barkı olsun.

Memleket isterim
Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun;
Olursa bir şikayet ölümden olsun.

Saygılarımla

alorak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bir ülkedeki öğrencilerin bir sınavda (içinde 4 farklı dalda) ne olabileceği seçilebiliyorsa o ülkede sorun vardır demektir. Bunu kimse anlayamadı..

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Tekrarlıyorum :

Not : Lütfen konu siyasi tartışmaya dönmesin; şu hükümet bunu yapmadı, bu hükümet şunu yapmadı vb gibi.

Aksi takdirde kapatılan konular arasına dahil olabilir.

Peki gasp ya da hırsızlık sonucunda o kişiler evlerine ekmek mi götürüyor, sobasına kömür mü alıyor ? Yoksa 1 kutu daha bira içeyim, cebime 1 paket daha sigara koyayım, hayat kadınına gideyim. Nereden olursa olsun param olsun, sefam olsun mu diyorlar ? Şayet ben pek rastlamadım gasp ya da hırsızlık sonucunda ellerine geçen parayı faydalı bir şeye kullanan kişilere. Zaten o işi yapıp ihtiyacını gidermeye çalışan bir kişi, legal yollardan bir işte çalışmayı seçer.

Bir ülkedeki öğrencilerin bir sınavda (içinde 4 farklı dalda) ne olabileceği seçilebiliyorsa o ülkede sorun vardır demektir. Bunu kimse anlayamadı..

Bu da ayrı bir tartışma konusu. Keşke sınav kalksa da, herkes istediği, gücünün yettiği diplomayı alıp işe başlayabilse. Fakat ülkedeki eğitim-öğretim imkanları bellidir, iş piyasasında gereksinimler bellidir. Yani hadi üniversite açalım diyince malesef üniversite açılmıyor. Belli bir öğretim elemanı gerekiyor. Mezun olan kişiler malesef hemen iş bulamıyor. Arz-talep-ihtiyaç meselesi, örnek olarak; eğer 1 fabrika bulunduğu şehire yetiyorsa 100 öğrenci en iyi üniversiteden de mezun olsa işe giremeyecektir.

ruen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
rometous, bende kurtlar vadisinin tüm bölümlerini izledim ve ondan başka dizide seyretmedim.Bİr polattır gidiyor diye söylemene gerek yok.Niçin sen ben polatım diyip onun bunun kafasını kesmiosunda, onlar kesiyor biz onu tartışıyoruz kardeşim. Anlatabildim mi?

Üniversite sınavından binlerce kişi sıfır çekiyor.Binlerce kişide derece yapıyor.İkiside aynı vatanın evladı aynı devlet tarafından kollanıyorlar.Demekki suç birazda kendilerinin.

Devleti eleştirmenin manası yok.Gençliğin biraz kendisine bakması lazım

C

ciyomiyo

Misafir
ya arkadaşlar bu olayların hepsi birbirine bağıntılı yani devlet-aile-çocuk-arkadaşları
Herkeste suç var yani bugün hatalı genç dediğmiz oda ilerde baba olucak kendi hatalara düşmüsse cocuğuyla bi kere olsun bunları konsucakmı ben görmyüyorum bunu arkadaslar aile yapısı amerika gibi olmaya başladı.Adam babasını görmez sözünü tutmaz bu böyle gider.Sonra genç oturur bilgisayarın başına bilgi öğreniceği yerde aksama kadar mirc msn yapar bu teknolojiyide yanlıs kullanır.Dışarı cıkar lan şu manitaya bak bu manitaya bak kızlardada bu durum böyle.Okula gider şamata makara gençliğin büyük çoğunluğu bu hareketleri sergiliyo yani.Şimdi bunları nasıl düzeltmede neler yapılabilir bunları tartışmamaız daha doğru olur

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Sonra genç oturur bilgisayarın başına bilgi öğreniceği yerde aksama kadar mirc msn yapar bu teknolojiyide yanlıs kullanır.Dışarı cıkar lan şu manitaya bak bu manitaya bak kızlardada bu durum böyle.Okula gider şamata makara gençliğin büyük çoğunluğu bu hareketleri sergiliyo yani.Şimdi bunları nasıl düzeltmede neler yapılabilir bunları tartışmamaız daha doğru olur

forum.iyinet üyelerinin sahip olduğu sitelere şöyle bir baktığımızda bu konuyu bu forumda tartışmak pek mantıklı olmayacaktır, çünkü onlarda bu popüler konuları kullanıyor.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5