İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google Adsense günlük kazancınızı 3 katına çıkarabilirsiniz!

gifted

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Başlık size pek inandırıcı gelmiş olmasa da gerçektir.Aşağıda anlatacaklarımı uygulayarak, günlük kazancım olan x doları, 3x dolara çıkarmış bulunuyorum.Hem de yaptığım işlemler son derece basit ve bir çoğumuzun bildiği işlemlerdir.Genel olarak bir çoğumuzun normal sitelerinin yanı sıra blogspot sitelerinin de olduğunu varsayarak anlatıyorum.

Benzer iki blogspot sitelerimden birinden günlük 20 tık alırken diğerinden 3-4 tık aldığımı fark ettim.Hemen iki siteyi de açarak bunun nedenin ne olabileceğini düşündüm.Hitler vs. hemen hemen aynıydı.Tek fark kullanılan tema idi.Bunun neden olup olmayacağını denemek için az hit alan sitenin temasını diğeri ile aynı yaptım.Bir gün boyunca denemeye karar verdim.Diğer gün baktığımda az tık alan sitenin de artık 10-15 tık aldığını fark ettim.Peki neydi bu temanın sırrı?Çok basit arkadaşlar bu temanın sırrı geniş değil dar bir tema olmasıydı.Reklam düzeni aynı olmasına rağmen dar ve geniş tema arasında bariz bir fark bulunmaktadır.Geniş temalar,kullanıcının dikkatini sayfanın geneline yayarak ilgisini azaltırken,dar temalar baktığı zaman direk içerik ve reklamı görmesine sebep oluyor.Yani kullanıcı bilinçli şekilde reklamınıza tıklayabilir.

Bu sistemi fark edince diğer tüm blogspot sitelerini tek bir temaya değil arkadaşlar her hangi bir dar temaya çevirdim.Diğer gün kontrol ettiğimde tıklamalarda gözle görülür bir artış oluşmuştu.Daha sonra var olan normal sitelerimin de tasarımları ile oynayarak onları da nasıl dar bir hale getirebileceğime uğraştım.Onlarda tasarım zaten var olduğu için biraz zor olsa da elimden geldiğince sağ ve sol bölümlerinden ufalttım.Sizde tüm sitelerinizi bu şekilde ayarlayarak test edebilirsiniz.

Diğer durum ise reklam yerleşimiydi.Bazı blogspot sitelerine denk geldiğimde,webmasterın ilk giriş sayfasının tamamına reklam yerleştirdiğini görüyorum.Aynı sayfayı Google Adsense yetkilileri gördüğü zaman hesabınız kapatılabilir.O zaman sizin tek bahaneniz reklam sayının kurallara uygun olduğudur.Fakat unuttuğunuz bir kural var oda Google Adsense reklama tıklama amaçlı açılmış site istemediğidir.Kişisel önerim siteleriniz ilk açıldığında karşımıza gelen ekranda bir tane içerik reklamı olması kafidir.Yada çok iyi olarak gömülmüş iki içerik reklam olabilir.Blog sitelerimde hangi reklamın daha çok kazanç getirdiğini anlamak amacıyla sitelerde testlere başladım.(Bu testler çok önemlidir.Google’ın tavsiyesidir.) kendi tecrübelerimden size birkaç ipucu vermek gerekirse,en fazla geliri en üstte konan geniş dikdörtgen ve blogspot için 2 konu aralığıyla gelen geniş dikdörtgen reklamıdır.Bu son 2 konu arası 3 içerik reklam sistemini kullananların başka reklam eklememelerini öneririm.Ayrıca yine en üst kısım geniş dikdörtgen kullanıyorsanız.Diğer Google reklamlarınızı açılan sayfada değil diğer alt sayfalarda kullanmanızı öneririm.Eğer geniş reklam ile birlikte diğer reklamları da sayfanın açıldığı ekranda kullanırsanız bu sizin için sorun olabilir.

Bağlantı reklam birimlerinin yatay şekilde içerik arası ve en üst bölümde max tıklama oranına eriştiğini de belirtmek gerekir.Şimdi ana fikir olarak başlıktaki kazanca ulaşmanız için yapmanız gerekenler,sitelerinizin günlük ortalama hiti ve aldığı tıklamayı bir kenara not alın.Önerim genellikle gün sonu veya gün başında farklı dar bir tema deneyerek kullanmanızdır.

Örn;

Siteniz genelde 1000 tekil git ve yine ortalama günlük 20 tık alıyor ise;temanızı daraltın ve bir,iki gün tekrar deneyin.Sonuçları karşılaştırın bu denemeleri en iyi verimi alana kadar deneyin.En fazla tık oranına ulaştıktan sonra,o sitedeki reklam yerleşiminiz ile oynamaya başlayın.Yine sitenin istatistiklerini not alarak reklamın yerini ve boyutunu değiştirin.Emin olun kazancınızda gözle görülür farklılık olacaktır.

Bu makale aracılığıyla hepinizin bu testlere vakit ayırmasını ve daha fazla kazanç elde etmesini temenni ederim.Bu makaleyi kaynak belirten herkes kullanabilir ;)

Gifted.ib

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Çok güzel bir araştırma olmuş. Tebrikler....

dombalak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
güzel açıklama olmuş

tecrübelerini paylaştığın için sağol

relax12345

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
harika ve çok doğru tespitler. paylaştığın için teşekkür ederiz.

umitvar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
teşekkürler...

faydalı açıklamalar için

gifted

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Ufakta olsa yardımcı olabildiysem ne mutlu bana...

Güzel yorumlarınız için ayrıca teşekkür ederim...

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89

Yeri gelmişken bir kaç tecrübemide buradan sizlere paylaşim...

Yukrıda gördüğünüz resim benim sitelerimden bir tanesinin yerleşim planı. Ama bu en son düzenlediğim. Bunun üzerinden nasıl arttırdığımı açıklamaya çalışım...

Bu arada sayfa yapısı tam ekrandır. Bu önemli...

1. siyah yıldız ile belirtilen (Bağlantı birimi) reklam birimi önceden 1 ile belirtilen alan da idi. Onu daha sonra görüldüğü üzere kategoriler kısmının üstüne aldım.

2. Önceden 336-280 reklam biriminin altında kırmızı yıldız ile belirtilen bölüm yoktu. Sağ kısımda sadece 336-280 bağlantı birimi mevcuttu. Tık sayısı gerçekten sürünüyordu. Daha sonra onun altında bir bölüm oluşturdum. böylece ziyaretçilere o kısım dikkat çekici gelmeye başladı ve (336-280 reklam birimi için) reklama tık oranında gerçekten büyük bir artış oldu...

Bu işlemler her site için geçerli olmayabilir.

Ben bu işlemler o siteden aldığım ücret ziyaretçi sayısına göre gerçekten düşüktü. 1-2 doları geçemiyordu. Daha sonra yaptığım bu ufak değişiklikler ile 4-5 olmaya başladı...

Diyeceğim şu ki bir sitenizde tık oranı gerçekten düşük ise o site üzerinde yapacağınız ufak değişikler ile arttırma imkanınız vardır. En uygun olanını bulana kadar denemelerde bulunun...

Hepinize kolay gelsin...

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
içerikten farklı renk kullanmayın derim içeirkle aynı renkleri kullanın ama reklamı gizlemeyin içeriğin içine gizlice aynı renklerde kullanmayın reklam ile içeirk arasında bir cizgi oluşturun ama renkler içeirğe uygun yapın derim.

herkes farklı renk kullanıyor ilgi ceker diye ama daha cok ters tepiyor.

kendi düşüncem ve denemelerim olumlu oldu hep

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
renkler içeirğe uygun yapın

Ben bunu şu şekilde yapmaya özen gösteriyorum. mesela sayfanın 2-3 yerinde sabit olan bir kırmızı renk varsa, mesela reklam url'sinin rengini kırmızı yapıyorum...

acaba "renkler içeirğe uygun yapın" derken bu gibi birşeyden mi bahsediyorsunuz ?

zahmaci

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

Merhaba bende en cok begendiğim yerleşimimi paylaşmak istiyorum.

Eğer resmin buyuk haline bakılırsa, ustte baglantı birimi,
Solda (resmin yanında) sitede kullanılan renklerle aynı sekilde reklamlar,
Ayrıca son olarak 800x600 ve 1024x768 linklerinin hemen yanında kucuk reklam alanı, yine site ile aynı renklerle...

Kısaca reklamları hep aynı sekilde kullanmamanızı öneririm, aynı sayfada sonuçta 3 tane reklam ekleyebiliyoruz,
işte bu 3 alanıda kullanacaksanız bunların boyutlarının farklı olmasının daha uygun olduğunu düşünüyorum. sonuçta 3 tane reklam alanınıda aynı boyutta kullanacak olursanız ziyaretçi bu boyutu içgüdüsel olarak reklam olduğu düşüncesiyle tıklamama olasılığı artıyor (bana göre)
ama bir sekilde tıklattırmak için bu örnek sanırım iyi olmuştur :)

gifted

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Merhaba bende en cok begendiğim yerleşimimi paylaşmak istiyorum.

Eğer resmin buyuk haline bakılırsa, ustte baglantı birimi,
Solda (resmin yanında) sitede kullanılan renklerle aynı sekilde reklamlar,
Ayrıca son olarak 800x600 ve 1024x768 linklerinin hemen yanında kucuk reklam alanı, yine site ile aynı renklerle...

Kısaca reklamları hep aynı sekilde kullanmamanızı öneririm, aynı sayfada sonuçta 3 tane reklam ekleyebiliyoruz,
işte bu 3 alanıda kullanacaksanız bunların boyutlarının farklı olmasının daha uygun olduğunu düşünüyorum. sonuçta 3 tane reklam alanınıda aynı boyutta kullanacak olursanız ziyaretçi bu boyutu içgüdüsel olarak reklam olduğu düşüncesiyle tıklamama olasılığı artıyor (bana göre)
ama bir sekilde tıklattırmak için bu örnek sanırım iyi olmuştur :)

Bu tarz tasarımda sitelere bende denk geliyorum.Fakat bana sanki Adsense bu siteleri bir zaman sonra banlarmış gibi geliyor.Yani açıkcası artık adsense gözümüzü korkutmuş.Sayfada reklamlar çok iyi gömülünce diyoruz aldatmaya yönelik hareket banlar,eğer gömülmemiş bariz belli ise bu sefer bu site reklam için kurulmuş yine banlar :)

Yani google belkide yapmak istediğini başardı.Bize bir banlanma korkusu vererek reklam'a çok fazla yüklenmeden,kurallara çok dikkat ederek yayın yapan webmasterlar olduk :) Bugün bazı yabancı sitelerde malesef bu korku mevcut değil.Buda bana google'un ayrım yaptığı düşüncesini oluşturuyor.

cumalee

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaş haklı. Aynı denemeler bendede sonuç verdi. Makale için teşekkürler.

zahmaci

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu tarz tasarımda sitelere bende denk geliyorum.Fakat bana sanki Adsense bu siteleri bir zaman sonra banlarmış gibi geliyor.Yani açıkcası artık adsense gözümüzü korkutmuş.Sayfada reklamlar çok iyi gömülünce diyoruz aldatmaya yönelik hareket banlar,eğer gömülmemiş bariz belli ise bu sefer bu site reklam için kurulmuş yine banlar :)

Yani google belkide yapmak istediğini başardı.Bize bir banlanma korkusu vererek reklam'a çok fazla yüklenmeden,kurallara çok dikkat ederek yayın yapan webmasterlar olduk :) Bugün bazı yabancı sitelerde malesef bu korku mevcut değil.Buda bana google'un ayrım yaptığı düşüncesini oluşturuyor.

evet korkuyoruz ama şunu söylemek isterim ki, eğer hile yapmıyosan, google ın dediklerini uyguluyosan (ör:zamanında reklamların yanına kucuk resim koyma çılgınlığı başlamıştı) banlanmaktan korkmaya bir neden yok.

adsense 2004 den beri üyeyim tam 4 yıl oldu, ne uyarı asldım ne banlandım (Allah korusun) tek hesabım oldu...

sonuçta HİLE yapmayın yeter diyorum ;)

gifted

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
evet korkuyoruz ama şunu söylemek isterim ki, eğer hile yapmıyosan, google ın dediklerini uyguluyosan (ör:zamanında reklamların yanına kucuk resim koyma çılgınlığı başlamıştı) banlanmaktan korkmaya bir neden yok.

adsense 2004 den beri üyeyim tam 4 yıl oldu, ne uyarı asldım ne banlandım (Allah korusun) tek hesabım oldu...

sonuçta HİLE yapmayın yeter diyorum ;)

Doğru fakat işte hile'de göreceli bir kavram siz hile yapmak istemeyebilirsiniz.Örneğin bir reklamı denemek için anasayfa'ya eklersiniz.Bir bakmışsınız google adsense sizi reklama yönelik site açmaktan banlamış.Her neyse tabi ki kurallara uyulduğu sürüce bir sorun yok.(İstisnalar hariç)Fakat demek istediğim artık bazı denemeler yaparken cesaretimizin olmadığı yani belki daha fazla gelir elde edilebilir.Fakat bunu denemek zor oluyor :)

cumalee' Alıntı:
Arkadaş haklı. Aynı denemeler bendede sonuç verdi. Makale için teşekkürler.

Ben teşekkür ederim.İşe yaradığına sevindim...

P-H-P

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yararlı bir döküman olmuş teşekkürler

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5