İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google 'de ust sirada cikma taktikleri ...

KerneL32

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Az once bu mesaji bir konuya cevap yazmistim fakat dusundum ki bir konu altina acmak ve akla geldikce guncellemek daha dogru olacaktir ...

Google de arama seklini daha onceden yazmistim okumayanlar icin kisaca bir ozet yapmak istiyorum. Metatag lar onemsiz degil aksine onemli. Nasil diyecek olursaniz alt kismi dikkatli okuyun derim ...

Google 'den bir kelime aratildiginda google listelenecek sitelerde su kosullari onemsiyor sirasi ile :

1.) PageRank
2.) Index
3.) Title
4.) MetaTag ( Desc )
5.) MetaTag ( Keyword )
6.) Site Icerigi

Eger bir sitenin PR 'si yuksek ise aratilan kelime index lenen sayfalarin bir tanesinde geciyor ayni zamanda o index li sayfanin metatag title kisimlarinda geciyorsa ilk sayfadasiniz demektir. Bazi kisimlar da ise index lemeyi arka plana atarak PR title desc keyword kisimlarini inceliyor.

Ornek olarak anlatmak gerekirse :

1. ) www.muziklerim.com
2. ) www.muzikalani.com

Ikisinide ben yaptim http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=ücretsiz+mp3+download&meta= adresinde goreceksiniz ki muziklerim.com 1. sirada

Birinci sirada olmasinin en buyuk nedenleri
a-) PR Yuksek
b-) Kelime Title 'de geciyor
c-) Kelime Desc 'de geciyor
d-) Kelime Keyword 'da geciyor
e-) Kelime Sitede geciyor

Bu nedenlere uydugu icin otomotik olarak google bunu iyi bir site olarak goruyor.

Bunun yani sira sitem muzikalani.com muziklerim.com 'a gore cok daha fazla index 'e sahip. Ustelik indexlenen her sayfanin icinde arattigimiz "ücretsiz mp3 download" kelimeleri geciyor. Ama PR nedeni ile kacinci sayfada oldugumu kestiremiyorum.

Google de ust sirada cikmanin diger bir etkili yolu ise aratilan kelimenin adres kisminda da geciyor olmasi.

Bunun icinde bir ornek vermek gerekirse :

http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=mp3+muslum+gurses&meta=

Adresini ziyaret edebilirsiniz. PR si yuksek olan sitelere ziyaden ucretsiz bir siteye ait bir site ilk sirada cikiyor.

Bunun nedeni ise :
a-) Kelime Titlede Geciyor
b-) Kelime Desc 'de Geciyor
c-) Kelime Keyword 'de geciyor
d-) Kelime Adres 'de geciyor

Sanirim az cok aklinizda birsey olusmustur. Son olarak bir kisa aciklama ile bitirmek istiyorum. Muzikalani.Com 'un indexlerini kontrol ederseniz goreceksiniz ki indexleme isleminde her sanatciya ait bir klasor ve bir dosya var bu dosyalar mp3 klasorunde. Her indexlenen sayfa da "ucretsiz mp3 download" "mp3 indir" gibi kelimeler desc, title, keyword, site gibi kisimlarda yer aliyor. Bunu otomotik olarak yapiyor script. ( FAKE DEGIL ) Bu nedenden oturu sitenin 28. Gunu olmasina ragmen siteye ait 800 kusur index var. ( Sadece sanatcilari gordu mp3 leri gormedi cunku bir hata yapmisim ) GPR ise 4. Yeni bir site olmasina nazaran asil besin kaynagi google, msn ve yahoo.

ONEMLI BIR NOT :
1-) Google Index 'inde en onemli ozellik sudur. Indexlenen sayfalariniz da title keyword desc ayni ise cok daha az sayfaniz indexlenir.
2-) Google Index 'leme isleminde Request islemlerini dosya islemlerine nazaran daha gec gorur. Orn : sanatcilar.asp?ID=4879&Sanatci=Bendeniz 1 hafta da indexleniyor ise /bendeniz/bendeniz.asp 2 gunde indexleniyor. ve Size daha fazla cikar sagliyor ...

( NOT : Muzikalani.Com 'un scripti satliktir :) ... )

Sanirim Yeterli Bir Aciklama Oldu ve Birseyler Ifade Edebildim ...

Iyi Calismalar ...

dewilsdance

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
guzel yazı..

thanks..

( konu dışı : 24 saat online olmak zor olsa gerek.. saat 5 a.m. fln )

KerneL32

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Gunde 1 saat uyuyorum .. Bazen hic uyumuyorum ...

Dunyaya birkez geliyoruz uyuyarak neden zaman kaybedelim ?

( Olunce fazlasi ile uyuyacagiz zaten )

gothic

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
benim uyku problemim var, ahh google ahh :) yazi icin ellerine saglik guzel olmus.

Xcoder

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ahhh ahh dogru söze ne denirki baska
KerneL32' Alıntı:

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
sıralamada önce title geliyor. bunu pr destekliyor ama birkaç husus daha olması gerek ki düşük prlerin yüksek prlerin önünde olmasını izah edebilmek için..

KerneL32

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
PR 'si dusuk siteler PR 'si yuksek sitelerden once cikar ... Neden ve nasil cikar ?

PR 'si dusuk siteler once cikar ( her zaman degil bazi kosullarda ) cunku aratilan kelime sitede bircok ozellik tasir. Ornek aratilan kelimenin turkce olup olmamasi gibi. Ornek aratilan kelimenin adresde geciyor olmasi gibi.

Iyi calismalar ...

komsunet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
KerneL32' Alıntı:

Dostum güzel söz söylemişsin ama 1 saat uykuyla ve bilgisayar başında nasıl dayanıyorsun anlamıom ;)

hdogan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
pigeon' Alıntı:
sıralamada önce title geliyor. bunu pr destekliyor ama birkaç husus daha olması gerek ki düşük prlerin yüksek prlerin önünde olmasını izah edebilmek için..
anahtar kelimenin site icindeki derinligi vb. diger karmasik konu ve hesaplamalari var...

B

bedafocb

Misafir
yazı gerçekten çok güzel ve açılayıcı...
emeğin için çok teşekkürler...
(admindem ricam bu konuyu sabitlerse iyi olur gibi... hem bilgiler burda daha derli toplu olur... hem siteye yeni girenler topic i başta görüp zırt pırt topic açmazlar ;)

T

Teddy

Misafir
h1, h2 ve h3 tagleri de -bunlar kadar olmasa da- önemli bir yer tutuyor sanırsam...

P

postmodern

Misafir
Hepsi doğru fakat olay daha karmaşık. Yöntemler birbirinden bağımsız değil. Hepsinin birbiri ile uyumlu kullanımları derin mevzudur. 3-4 ay önce daha yeni anladım ki artık belirli TÜRKÇE keywordlerin (mp3,sms...) kullanımı ve sıklığı farklı etkiler yaratabiliyor. Optimize abartılmamış sayfamda ilgili popüler keyword ile ilk 5 te iken o keyworde gayet bilinçli bir şekilde full opt çektiğimde 4. sayfada kendimi buldum ( backlink vs etkenleri sabit tutarak denedim, bilimsel manada KONTROLLÜ DENEY ).

Artık fazla kasmıyorum %100 lük optimizasyon yerine %75 lik ile en azından google ın gizlerini %25 lik oranda bertaraf ediyorum, %100 opt çalışırken %40-60 lık verim almaktan daha mantıklı ve sonuç veriyor.

Amiyane fikrimdir :)

KerneL32

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yakinda bir kac bilgi daha verecegim arkadaslar. Bilgileri aklimda toparlamaya calisiyorum ve dokuman elde etmeye calisiyorum ( bulamasamda ) Bu nedenden oturu bir sure sonra google opt. zi daha iyi yapabileceksiniz ...

Simdilik iyi calismalar ...

crawler

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
KerneL32' Alıntı:

die another day , repliği ? :rolleyes:

astraler

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Şuda unutulmamlıdır ki,ingilizce içerikli sayfalara nazaran türkçe sayfa henüz çok az olduğu için, iyi optimize edilmemiş bir türkçe site bile google da üst sıralarda çıkabilmektedir.Mesela önemli olan dünya çapında "web hosting" yazıldığında ilk sayfada çıkmanın tartışılması bence.

GeneraL

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
evet astraler web hosting de bir türk sitesi nasıL ilk sıralarda cıkar tartışması hem daha yararlı hemde ögretici olur.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5