İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google gerçekten bu kadar büyük mü ?

Developer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Tanıdığınız psikolog varsa bize iletiniz cidden gitmeyi düşünüyoruz :p
Psikologun İnternet Teknolojileri hakkında bilgi sahibi olması tercihimizdir, bizi daha iyi anlıyacaktır :)
Konu hakkında ise işin özeti "sağlam proje + hit" gelsin reklamverenler ve sponsorlar ehe..
Sağlam proje yapıp hit almadığımızı düşünürsek bir hiçiz.
Hit alıp sağlam projemiz yoksa cogu sponsorun gözünde gene hiçiz, ehe..

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
hit varsa öyle yada böyle kazanırsın.Boşa spamcı olmadı bu millet :)

tabi buda sadece alev olmaktır.Bir parlarsınız, sonra sönersiniz.Köz olacaksanız, sağlam proje şarttır..

Developer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Evet bende zaten köklü ve sürekliliği sürecek projelerden bahsediyorum, günü değil, kendimizi kurtaralım ;)

FK88

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben teşekkür ederim.

Evet konu güzel gidiyor, fikirlerden faydalanıyoruz.

Mesajlarda genelde hitle sağlam proje arasında kalınmış gibi düşünceler var. Sağlam projen varsa arkadaşlar hit muhakkak olacaktır. Ben size bir şey söyleyim mi, Google denen nane olmasa da sizin sağlam projeniz duyulur, yayılır, tanınır..

Allah aşkına söyleyin, ekşisözlük Google sayesinde mi adam oldu...

Siberalem Google sayesinde mi adam oldu...

ve daha niceleri...

kulaktan kulağa, ondan ona yayıldı...

Ben hatırlıyorum 3-4 sene önce "oğlum ekşi mi eski mi yazılıyo bu ekşisözlük" diye konuşmalar, sourtimes ı yazamamalar filan...

ama bunlar sağlam projeler olduğundan şimdi de Google'da bir çok kelime de bulunuyorlar, yani daha da büyümelerine Google'da katkıda bulunuyor...

Ama bunların aksine sırf hit için yapılan siteler Google'da bulunur ve beceriksiz_acemi nin dedigi gibi bir parlar ve sönersiniz..

Psikolog konusuna gelince :) benim bir akrabam psikolog ve beni her gördüğünde "Oğlum şu bilgisayarın başından kalk artık, çık biraz gez, hava al, insanlarla konuş..vs." diyo. Sanırım bu her şeyi açıklıyo... :)

lovemove

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadaşlar sonuçta google yide bizler büyüttük. google kendisimi büyüdü.. Googlede diğer projeler gibi kulaktan kulağa duyuldu.
Adamın biri: googleden birşey arattı buldu. arkdaşına söyledi o arkadaşına söyledi. bu arkadaşına söyledi. böyle başladı. Yanlız google silahlarını iyi kullandı dünya devi oldu. önemli olan duyulmak bilinmek değil silahları iyi kullanmak...
teşekkür ediyorum konu için.. + rep

cınaroğlu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Google grip gibi hepimize bulaştı.Aslında büyük bir sponsor kavramı nedir bu bakış açına göredeğişir.Verdiği oranlar,ödeme güvenliği,piyasada duyulma vs.
Bana göre googleyi kazıklamassan googlede seni kazıklamaz :D

FK88

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bu konu döndü dolaştı biz webmasterların doktora ihtiyacı olduğuna mı vardı :) alın size doktor da geldi...

kim çıkardı bu doktor meselesini yaw...

Arkadaşlar ben hatırlatmak maksadıyla yazayım, konumuz Google bağımlılığı, sağlam proje bu bağımlılığı ortadan kaldırır mı? Neler yapabiliriz...

Google'ın sitelerimizin sahibiymiş gibi ortada durmasından rahatsız olanlar kendi siteleri için neler yapıyor...

Mesela hiç PR sine bakmayan site sahibi webmaster var mıdır, iyi de gelir elde eden? Sorsan PR ne kardeşim bile diyebilir mi..? :)

Mümkün mü ? Peki biz niye PR bağımlısı olduk, yoksa boşuna mı uğraşıyoruz ? PR artırmak yerine sitemize güzel bir modül daha eklesek yada bir yeri daha kullanışlı hale getirsek acaba daha iyi ve kalıcı bir sonuç mu elde ederiz ?

Fikirleri olanlar, devam...

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
bu konu döndü dolaştı biz webmasterların doktora ihtiyacı olduğuna mı vardı :) alın size doktor da geldi...

kim çıkardı bu doktor meselesini yaw...

Arkadaşlar ben hatırlatmak maksadıyla yazayım, konumuz Google bağımlılığı, sağlam proje bu bağımlılığı ortadan kaldırır mı? Neler yapabiliriz...

Google'ın sitelerimizin sahibiymiş gibi ortada durmasından rahatsız olanlar kendi siteleri için neler yapıyor...

Mesela hiç PR sine bakmayan site sahibi webmaster var mıdır, iyi de gelir elde eden? Sorsan PR ne kardeşim bile diyebilir mi..? :)

Mümkün mü ? Peki biz niye PR bağımlısı olduk, yoksa boşuna mı uğraşıyoruz ? PR artırmak yerine sitemize güzel bir modül daha eklesek yada bir yeri daha kullanışlı hale getirsek acaba daha iyi ve kalıcı bir sonuç mu elde ederiz ?

Fikirleri olanlar, devam...

evet önceden google yoktu.. ama önceden internette yokdu.İnternet artık bir kütüphane ve sürekli birşeyler arıyorsun.Google olmasa bulamayız.Sitemiz çokda iyi olsa, arama motorları olmadan bir yere kadar.. Bahsettiğin siteler konularında, alanlarında ilk olan sitelerdir.Tabiki bizde onlar gibi olabilir.Ama bunu yaparkende, bazı şeyleri inkar etmek yanlıştır.Prsine bakmayan tabiki vardır.bu işe çıkar için girmeyen kişilerdir.Çıkar bekliyorsan, amacın varsa hedefin bellidir.Sponsor almak, reklam almak.Google de sadece bunlardan birisi.Arama motoru açısındansa, her site hite muhtaçdır.O hitte arama motorlarında mevcuttur.

Siteleri güncellemek tabiki iyidir.En azından eski ziyaretçiniizn sitenizde kalmasını sağlar.Aslında ikimzinde ortak bir noktası var.

Googleden hit alan, para kazandıran site kaliteli sitedir. Burada aynı fikirdemiyiz ?

sempaty

1
İyinet Üyesi
Reaction score
19
hit, sitenin devamlılığı için vazgeçilmezdir, şarttır. şu gün büyük sitelerin çoğunun hitinin yüzde 50% den fazlasını googledan aldığı aşikar.

şu noktada koptuk sanırım: hitimizi googledan almaya devam edelim. ama adsense sistemine bağımlı kalmayalım

Bulutlar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ciddi bir proje yapıyorsan bütçen çok sağlamsa, google hiç bir zaman ihtiyacın olmaz. Yada şöyle diyeyim google da pr için kendini kasmaz, index sayım düşmüş ne yapıcam demez adsenseden banlanırmııym acaba tıklamalar bu ara çok arttı ama kazanç yok vb. demez.... Parasını koyar ortaya televizyona reklam verir, mynet e reklam verir daha doğrusu projenin hedef kitlesi neyse ona yönelerenk tercihini yapar reklam vereceği yerleri belirler kendisini en iyi şekilde tanıtır.

Ama ben ve burada tahminime göre çok sayıda olan reklam bütçesi yok denecek kadar az olan web işiyle uğraşan insanlar ne yapmalı? Kulaktan kulağa ordan buraya işi biraz benim gözüme zor gibi geldi.

En tanındık en bilindik en büyük arama motoru tartışmasız google. Türkiye için ve daha pek çok ülke için. İnsanlar birşey aradıklarında kuşkusuz google da arıyorlar hatta şarkılarda bile geçmeye başladı google kelimesi. Eee bu durumda site sahibi olan biri hedef kelimelerinde üst sıra ve sıralarda çıkmak için kendini kasıyor hatta çook çoook hit alsın diye spam sayfa yapıyor. Bir ara iyinet de yaptı. Her ne kadar spam değil diyen olsada bu bana göre spamdı. Neden peki bunlar? Hit hit hit. Hemen hemen herkes hiti yüksek olan site kaliteli site der yada büyük site der yanıldığımı düşünmüyorum. Ben bir reklam veren olsam önce sitenin hit durumunu sorarım. Site istediği kadar kaliteli olsun hiti yok dencek kadar azsa neden reklam vereyim amacım ne olabilir? Bu durumda en kolay ve en zamhmetsiz hit şekli sağlam bir içerik ve iyi kodlamayla google da başarı.

Sonuç 1- Hit için google farz gibi birşey olmuş. Yada paranı konuşturacaksın olabildiğince çok reklam vererek kendini tanıtacaksın.

Sonuç 2- Bir şekilde web giderlerini yine webden kazanman gerek. Cebinden fazla para çıkıyorsa bu işin espirisi kalmıyor benim için. Hobi olarak ilgilenenler içni problem olmayabilir buna birşey diyemem. En kolay para kazanma yolu olarakta google vb. reklam programları ilgiyi çekiyor. Farklı alternatifler yokmudur peki? Elbette vardır kişi bunu kendi belirler ama google hem tanıdık hem bilindik bir marka olduğu için ilk tercih sebebidir.

Sonuç 3- Bu kadar :)

not: google a ve pr ye önem veren biri değilim. Zamanında çok uğraştım ama uğraşmamın kendi açımdan boş olduğunu anladım ve oluruna bıraktım.

Açtığın başlığa cevabım: evet google gerçekten çok büyük. En azından her yüz webmasterin 80 i için google büyüktür (ortalama).

lovemove

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yanlız Şu gerçekki Google veya (başka bi isimle google gibi arma motoru) olmasaydı, biz o arma motoru senin bu arama motoru benim bilgi armak için eskisi gibi uğraşacaktık. kendimden örnek vereyim. önceden google kullanmıyordum (insanlar arasında yayılana kadar). altavista , arabul, search vb.. gibi arama motorlarının hepsini deniyordum bir bilgiye ulaşmak için. Öyle ileri gidiyorduki bu arma motorlarındna armam motoru aratıyordum bilgiye ulaşabilmek için :)) çünkü siteler tek bir yerde toplanmıyordu. şimdi ise nerdeyse googlede yer almayan site yok denecek kadar az. google de yer alan her hangi bi sitede en ufak bir linki bile indexliyor google. Bence google olmasaydı veya googleye türünde bir site olmasaydı çok zorluk çekecektik bilgilere ulaşmak için.. ha ulaşırdık fakar bu akdar çeşitliliği hiç bir arama motorunda bulamazdık.
Peki googlenin tekel olması iyimi??
- hayır çeşke google çapında 1-2 site daha olsaydı. google ve diğerleri çok daha iyi bir durumda olurdu..

Ama şunu düşünüyorum galiba google varoldukça hayatımızdan hiç çıkmayacak..

dsgnr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Arkadaşlar sitelerimizin sahibi Google mı? Neden biz sitemizle ilgili bir tecihi Google'a soralım yahu..

Reklam pastasının en büyük payı googlenin elinde olduğundan.
Arama Motoru Statüsünde 1 Numara Olduğundan
100 % güvenilir olduğundan

bu üçü fazlası ile yeterli.

dsgnr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
gerekli açıklama ve gerekli bilgiler doğrultusunda oldu bu dediklerin.
eğer sen güvenliğini almassan ve adamlara sunacak bir belgen yoksa o zaman haklıda olsan haksız gözükürsün.

ve şunada inanıyorum banlanan ve haksızca diyen webmasterlerin %80 i de haklı yere banlandı.

sempaty

1
İyinet Üyesi
Reaction score
19
bu konuda arkadaşın ulaşmaya çalıştığını sandığım nokta arkadaşlar ben de söylemek istiyorum:

bi gün "tek ekmek kapınız" sandığınız adsenseden haksız yere banlanırsanız gerçekten kötü hissedersiniz.. elbette büyük dilim onun ama sonuçta madalyonun öteki yüzünü de unutmamak lazım..

he şu var, senin elinde ne gibi bir delil olabilir ki, adamlar banladı mı bitti veya bugüne kadar banlanıp banı kaldırılan var mı

dsgnr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
banlanıpda hesabını açtıran tanıdıklarım var. sen sitelerini ulu orta yayar ve bunlarda bir log dosyası tutmazsan banlanırsın. sonuç olarak sana banlanma sebebin hakkında bilgi veriyorlar. geçersiz tıklamalar | aynı ip üzerinden tıklama | vs gibi nedenler olduğunda log dosyanı yollarsın maille o zaman sana dönerlermi bu konuda dönmezlermi görürsün. haricen durup dururken kimsenin banlandığına inanmıyorum açıkcası.

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
banlanıpda hesabını açtıran tanıdıklarım var. sen sitelerini ulu orta yayar ve bunlarda bir log dosyası tutmazsan banlanırsın. sonuç olarak sana banlanma sebebin hakkında bilgi veriyorlar. geçersiz tıklamalar | aynı ip üzerinden tıklama | vs gibi nedenler olduğunda log dosyanı yollarsın maille o zaman sana dönerlermi bu konuda dönmezlermi görürsün. haricen durup dururken kimsenin banlandığına inanmıyorum açıkcası.

Log dosyası derken Web serverın logu mu. (yayın logu mu?)
eğer öyleyse bu karşıya hangi konuda fikir verecek bu kısmını biraz açabilir misiniz?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5