İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google gerçekten bu kadar büyük mü ?

FK88

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar bu forumda bir iki haftadır okuduğum konularda web dünyasının, webmasterların Google'a son derece bağımlı olduğunu farkettim. 2 yıldır fiili olarak bu işlerin içindeyim bu kadar bağımlılık olduğunu inanın farketmedim.

Mesela nasıl bir bağımlılık:

Buradaki herkes Google'dan AdSense'den PageRank'ten bahsediyo...

Google AdSense hesapları banlıyo, millet perişan oluyo, bir gecede yıkılıyo, hatta sitesini kapatanlar var...

Google bir ay sonra PageRank güncellemesi yapacak herkes acele acele link değişimi yapıyo...

Mynet reklam servisi başlatıyo, gittigidiyor reklam servisi başlatıyo, ilk soru Google'a bir sormalı acaba bu reklamlara sitede izin veriyor mu? oluyor...

Arkadaşlar sitelerimizin sahibi Google mı? Neden biz sitemizle ilgili bir tecihi Google'a soralım yahu..

Hatta sadece PageRank, AdSense üzerine tasarlanmış siteler kuruyoruz...

Yahu, sitemizin amacı, içeriği, sunacağı hizmetler, kullanıcıya olan katkısını düşünmüyoruz da Google'a esir olmuş bir site mi yapıyoruz...

Eğer gerçekten sitenin amaçlarını belirleyip ona göre projelendirsek ve "ilk" amacımız Adsense..vs. olmasa, ne Google'a bu kadar bağımlı oluruz, ne PageRank düşünürüz gece gündüz, ne AdSense hesabımız banlandığında bu kadar dağılırız...

Büyümüş siteler sanıyo musunuz ki PR..vs. uğraşıyo, düşünüyo. Adamlar içeriği daha nasıl zenginleştiririz, kullanıcıya daha iyi nasıl hizmet veririz diye uğraşıyo, zaten gelir bunun sonucunda geliyor... Hem de bir noktaya bağlı olmak zorunda da kalmıyorlar..

Son lafımda şu ki;

İyi bir siteniz varsa Google'a bağlı kalmazsınız, Google odaklı düşünmezseniz iyi bir siteniz olur.

(Bu bağımlılığı yaşayan webmasterlardan biri de benim belki yukarıda söylediğim çoğu şeyi de yaptım belki ama bu konu kafamı kurcaladığı için burda açmak istedim, tartışılsın, fayda elde edilsin, yeni ufuklar açılsın istedim, fikirlerinizi esirgemeyin...)

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
kurallara bağlı kalacak olursun: adsense için site yapmak yasaktır :p ya pratikte?

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Arkadaşlar sitelerimizin sahibi Google mı? Neden biz sitemizle ilgili bir tecihi Google'a soralım yahu..
Eger google reklamı kullanıyorsan onun reklam tarzına benzeyen reklam yayınlamak yasak..

+ Türkiyede saglam ve yüksek miktarda kazandıran reklam sponsoru olmadıgı için türkiyedeki kaynaklar cok cok azz

FK88

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Eger google reklamı kullanıyorsan onun reklam tarzına benzeyen reklam yayınlamak yasak..

+ Türkiyede saglam ve yüksek miktarda kazandıran reklam sponsoru olmadıgı için türkiyedeki kaynaklar cok cok azz

Neden olmasın, iyi bir siten varsa: Reklamz

Developer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Google mi büyük, yoksa bizim projelerimiz mi kücük de başka çıkış kapımız yok?
Bunu sorgulamak lazım.

culpable

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
google un buyuklugfunu kucuklugunu tartismak bize dusmez
Ama sponsor acisinda artik milletin beyninin odaklandigi kesin herkesin bildigi en kolay kullanilan sponsor olarak
birde Armut pis agzima dus misali kimse arastirmaci degil etrafina baksa Adsense den kat kat daha daha fazla veren ve reklamlari daha fazla ilgi cekici bir suru sponsor var
millet foruma surekli yaziyor su kadar gosterim oldu adsensenin verdigi 3-5 $ diye sitem yapiliyor ama hala adsense kullanmaya devam ediyor Madem az veriyor o kadar cok gosterimin oluyor piyasada 1000 gosterim icin 7$ veren bir suru sponsor var onlari kullanmayi hic dusunmuyor yada arastirmiyor
Yada adsense ayni kelime icin 0.05 cent verirken diger baska bir sponsor en az 15 kati veriyor ama hala az yada cok adsense kullanmaya devam ediliyor
daha sonra bu sekilde mesajlar adsense tekel mi adsense tekel degil sadece bizler beynimizde adsense yi tekel haline getiriyoruz
+ diger buyuk sitelerle zaten kucuk siteleri kiyaslayamayiz onlarin pr icin ugrasmasina bile gerek yok pr otomatikman kendilerine geliyor ve + ayirdiklari butce cok fazla
dogal olarakda kucuk site sahipleri kucuk girisimlerle buyuk pastadan nasil kendime pay cikartiririm diye ugrasiyor( pr yukseltmeye calismak gibi )

FK88

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
çok büyük paralar kazanan proje siteleri bile googleyi kullanırken, onu küçümsemek çelişki değilmidir ? Bencede bunu sorgulamak lazım..

Örnek: Haber7.com

AdSense kullanıyo.

Ama nasıl ?

Banner yeri boş kaldığında reklamı koyuyor...

Şu sıralar sayfanın en aşağısında bir yerde.

Toplam reklam gelirinin % kaçı AdSense sizce ?

Bize verdikleri aylık dönüşümlü reklam teklifi 2000 YTL nin üzerindeydi, tek bir banner.

Varın siz düşünün gerisini..

Google'ı ve hizmetlerini kullanmayalım demiyorum, diyen zaten yanlış söyler, ben bu bağımlılığın sonu kötü olabilecek bir yol olduğunu savunuyorum...

Sorgulamamız gereken de bu...

Developer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Google'nin büyüklüğünü tartışmaya açmadım.
Sadece projelerin kücüklüğünden kaynaklanabilecek Google(Reklam piyasası) tek büyük gibi gösterdiğini sağladı demek istedim.
Örneğin ; Spor içerikli sitelerde ReklamZ ve birçok şirket aylık sabit ödeme(100-1000€) ile yayıncı sitelerle anlaşabilmektedir.
Bu aylık geliri Google'den de elde etmek belki mümkündür ama tek cıkıs kapısının Google olmadığını vurgulamak istedim.
Projelerimizin neye hizmet ettiği önemlidir.. Hitlist, Toplist, Aşk, Sevgi, Oyun gibi projelerle tabiki insanların seçim alanı kısıtlanmaktadır..

FK88

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Google'nin büyüklüğünü tartışmaya açmadım.
Sadece projelerin kücüklüğünden kaynaklanabilecek Google(Reklam piyasası) tek büyük gibi gösterdiğini sağladı demek istedim.
Örneğin ; Spor içerikli sitelerde ReklamZ ve birçok şirket aylık sabit ödeme(100-1000€) ile yayıncı sitelerle anlaşabilmektedir.
Bu aylık geliri Google'den de elde etmek belki mümkündür ama tek cıkıs kapısının Google olmadığını vurgulamak istedim.
Projelerimizin neye hizmet ettiği önemlidir.. Hitlist, Toplist, Aşk, Sevgi, Oyun gibi projelerle tabiki insanların seçim alanı kısıtlanmaktadır..

Evet biz senin dediğini anladık dostum ben de sana katılıyorum aynen...

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
google bugüne kadar gelmiş en iyi sponsordur.Ödeme konusunda, oranlar konusunda v.s.

Diğer reklam çeşitleride elbette makül olabilir.Sizi kimse zorla googleye üye yapmıyor.Sorun şurada.Sitenizin değeri nedir ? Aramızda kaç kişinin reklamz la çalışıp, tatmin edecek kadar büyük sitesi varki ? Google bağımlılığına gelince ise; keşkeki her zaman bağımlı kalabilsem.. Verdiğiniz gazete sitesindeki örnekse zaten çok ilginçtir.O adamın birinci olarak reklama ihtiyacı yok.Amaçları haber vermek.Reklam olmasada site devam edecektir.Reklamverenler açısından bakıncada, tabiki iyi kazandıran reklam varken googleye yönelmek, düşünce işidir.Ama reklam alamıyorsan, googleden daha iyi bir sponsor kendi sitelerim adına şu anda göremiyorum.

Konunun ilk başındaki yazılar çok güzel.ama bunlar maalesef temenniden öteye gitmez.Her ne kadar hizmet vermek için site açsanızda, binlerce hit alsanızda bir şeyler kazanmadan bu hizmeti sürdürme şansınız yoktur.

Google odaklı site düşünmezseniz, iyi siteniz olur tezide bence çok yanlıştır.Ben google hedefli çok sitemi büyüttüm.Çünkü google hedefiniz olunca sıralamanız şöyle oluyor..
1. zengin içerik
2. kopyasız içerik
3. yüksek hit

Bu googlede başarı yaklamanın ve aynı zamandada güzel site yapmanın sırrı.Temiz ve büyük site = googlede başarı :)

FK88

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ya sorun da zaten şu neden Google'da başarı ? Webde başarı değil ?

Sen belki de googleda başarı için hiç de ilgilenmediğin konularda siteler yaptın, peki ilgilendiğin konularda siteler yapsaydın, zamanını onlara verseydin ne olurdu ? Şimdikinden fazla da kazanabilirdin, bu çok mantıklı bir sonuç...

Bir de söylediğin haber7 yorumunun içinde gizli aslında cevabı...

Evet adamların amacı "haber vermek", zaten bu yüzden çok kazanıyolar, bu yüzden Google'a bağımlı değiller...

bilmem anlatabildim mi...?

PieRLuGi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
valla bravo süper bi konu açmış arkadaş.
ama şunuda eklemek lazım bana göre, ben sitemi yaparken google adsense yoktu, daha sonra adsense çıktı ben ona bağlı kalmadan sitemi geliştirdim, sitem gelişti, hitleri arttı, bu durumdada google kazancımda artmaya başladı, genel olarak huyumuz "daha çok para" olduğumuzdan bende google'a göre hareket etmete başladım.

haksızmıyım ?

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Ya sorun da zaten şu neden Google'da başarı ? Webde başarı değil ?

Sen belki de googleda başarı için hiç de ilgilenmediğin konularda siteler yaptın, peki ilgilendiğin konularda siteler yapsaydın, zamanını onlara verseydin ne olurdu ? Şimdikinden fazla da kazanabilirdin, bu çok mantıklı bir sonuç...

Bir de söylediğin haber7 yorumunun içinde gizli aslında cevabı...

Evet adamların amacı "haber vermek", zaten bu yüzden çok kazanıyolar, bu yüzden Google'a bağımlı değiller...

bilmem anlatabildim mi...?

Webde başarı için hit lazımdır.hit içinde, googlede başarı şarttır.Siteni 4x4 lük yap.Seo olmadan bakalım gelen başarı ne kadar olacaktır ?
İlgi alanım olsun yada olmasın sonuçta başarı arıyorsan, yapacağın ilk şey siteye ziyaretçi çekebilmektir.Kısacası hit = google

Haber7 örneğinde beni yanlış anlamışsın :) Adamlar tv kanalı.. Tabiki reklama, paraya ihtiyacı yok demişdim.Benimde o kadar reklamım, hazır hitim olsa, google reklamlarıyla tabikide uğraşmama.Ama birde diğer haber sitelerine bak, hepsinde google görürsen şaşırma sakın.

Siten hit almaya başladımı, karşına bandwith,alan sorunu çıkacak.Bunları karşılamak içinde reklamlara, sponsorlara yöneleceksin.Piyasadaki en makül sponsorda google olduğu için, yapacak bir şey yok.. Bence tartışmak bile yersiz :)

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
buradaki birçok insan için bu sayfalar ekmek kapısı; hobi olarak bakanlar için ise insanın hobisinden bir de para kazanması güzel birşeydir. dolayısıyla google a bu açıdan birçok site için 'bağımlılık' olarak görülebilir. google olmaz diğeri olur ama amaç para kazanmadır. şu an için ise alternatifi yoktur..
'büyüklüğü' ise tartışılmaz zaten rakamlar ortadadır.

biz birbirimize bağlıyız. ben olmasam o kadar para kazanamaz! :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5