İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google İçin Ne Tür Siteler Kazandırır?

G

gencturk1453

Misafir
Google İçin Ne Tür Siteler Kazandırır Sizce?
ama içerik türkçe olarak

TReX

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
google üzerine türkçe site açıyorsan bence hata ediyorsun.Yapabileceğin,yeteneğin olduğu bi konuda site aç kazancı 2.plana at bence türkçe site düşünüyorsan.

blink

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
"belkide daha önce açılmıştır bu konu içi bilgi doludur bir arama yapayım". diye düşünmek. ne kadar kazandırır bilemem ama, en azından zaman kazandırır :)

K

Kerasus

Misafir
Yabancı piyasada hangileri çok kazandırıyorsa, reklamcılık oturdukça, zamanla Türkiyede de en çok kazandıran onlar olacaktır.
Bankacılık, finans, sigortacılık, turizm, e-ticaret, sağlık vs vs...

blink

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
:)
Kolay.
Düz mantık gidin.
Şu soruyu sorun arkadaşlar
Hangi siteler para kazanır..
Bir alışveriş sitesi, turizm sektörü, sigorta, sağlık..

Size kazandıracak reklamı verenin kendisininde kazanması lazım..
Misal;
Ben otelimin sitesinin reklamını yaparak size 4 birim veririm, çünkü sizin bana getireceğiniz müşteri 15 birim kazandırır..
Veya...
Ben çiçek alış veriş sitemin reklamını yaparak size 1 birim veririm, çünkü bir çiçek satarak en fazla 3 birim alırım.. Niye 4 birim vereyim ki?..

Yani, reklam verenin o reklamı verdiği için bişeyler kazanması lazım ki reklam versin.. Aynı mantıktan giderek alternatif reklam seçenekleri bulabilirsiniz..

Ama ne olursa olsun, rekabet az olduğundan dolayı Türkçe reklamlar ile, büyük ziyaretçi kitleleri haricinde, tam anlamıyla başarı sağlayamassınız..

ZIPPKIN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
sigorta ve sağlık kuruluşları şu anda pek rağbet göstermiş durumda değiller adwords olayına. diğerlerine oranla çok daha fazla kazandıran 3-4 sektör biliyorum ama konu ile ilgili spam sayfalar üretilsin istemem. o yüzden bende kalsın.

romsage

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
şahsen günlük 1-2 $ kazancım var. hafta sonları 5'e kadar çıkıyo. (tekil 350 civarı)

ki bu aralar çok çıkmıyo araçlarla ilgili reklamlar.(ona rağmen)

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
ZIPPKIN' Alıntı:
sigorta ve sağlık kuruluşları şu anda pek rağbet göstermiş durumda değiller adwords olayına. diğerlerine oranla çok daha fazla kazandıran 3-4 sektör biliyorum ama konu ile ilgili spam sayfalar üretilsin istemem. o yüzden bende kalsın.

ZIPPKIN son iki gündür iki başlığa çelişkili cevaplar yazmışsın.

Kim ne kadar kazanıyor başlığı altında "Health" ( sağlık ) e ağırlık vericem. Şuanda makaleler hazırlatıyorum falan demişsin. Ama bu başlık altında ise sağlık kuruluşları adwordse rağbet göstermiş durumda değiller diyorsun. Yani iki başlık biraz çelişkili geldi bana ?

Bir de çok değerli 3-4 sektör biliyorum ama konu ile ilgili spam sayfalar üretilsin istemem o yüzden bende kalsın demişsin burada.. Peki diğer başlık altında şuanda üzerinde çalıştığın iki sektörü neden açıkladın o zaman ? Onlar için de spam sayfalar üretilir diye neden düşünmedin merak ettim ?

Neyse. Bu arada baya iyi kazanıyorsun.. Şu ingilizce site olayına bende bir el atıcam bir ay sonra :)

ZIPPKIN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
yoo, çelişki falan değil :)
anlatım eksikliği olmuş biraz, bu başlık altında bahsettiğim Türkçe ve Türkiye ile ilgili olanlar, yani Türkiye de sigorta ve sağlık kuruluşları çok fazla rağbet göstermemişler adwordse. ama ing tabanlı olarak baktığında özellikle alternative medicine, herbal cure, cancer treatment tarzı reklamlar oldukça fazla. benim yüksek anlayışımla diğerlerininki bir olmayabilir, yabancı sağlık sitesinden yukarda bahsettiğim konularla ilgili sayfalardan tık başı 0,70 civarında alıyorum ama bazen bir tık 3,5 usd bazen de 3 tık 0,30 usd alıyorum. ortalaması 0,70 olan bir alan benim için yeterince yüksek sayılır, ama başka bir sektörle ilgili 2 tık 14,50 usd aldığım oldu.
ayrıca yüksek veren sektörler biliyorum derken yine Türkçe reklamları kastettim. türkçe reklamlar arasında en çok kazandıranlardan bence en başta geleni evden eve nakliyat kelime gurubu, her ne hikmetse nakliyatçılar internet işini çok sevdi, öyle bi hale geldiki belki 40 milyon arama sonucu içersinde ingilizce bir kelimede ilk sayfaya kolay gelirsiniz ama evdene eve nakliyat diye aratıldığında ilk sayfaya gelmeniz gerçekten zor, sebebi ise çok fazla nakliyat firması var ve bunlar google ı ve interneti diğer sektörlerden önce keşfetmiş ve pek çok paralar döküp seo çalışması yapmışlar. seo da başarılı olamayan bir sürü firma ise adwordse yüklenince ücretler artmış. bi ara benimde sitem vardı nakliyat üzerine ve tıklama başı 0,35 usd ortalama ile gidiyordu, şu an son durum nedir bilmiyorum. bildiğim bi şey varsa bu sektör hala çok kızışık.
bir diğeri kesintisiz güç kaynağı tıklama başı ortalama bi aralar 0,20 usd olarak gerçekleşiyordu ve bence yine türkçe siteler için iyi bir rakam. ben diğelerine yöneldiğim için bu sitelerle ilgilenmeyi bıraktım ve adsense kodlarını da kaldırdım. dün spam sayfa yapılmasın diye açıklamayayım dedim ama o kadar da sır olan şeyler değil bunlar açıkçası biraz saçmalamışım.
ing olayına el atın tabii, bakın burada paslaşacak adam bulamıyoruz, birlikten kuvvet doğar. eminim pek çok kullanıcı var forumda ve bir sürü kuvvetli ing sitesi var ama bizler bilmiyoruz. umarım onlarda tecrübelerini ve bildiklerini paylaşırlar...
herkese bol kazançlar...

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Açıklama için teşekkürler zıpkın kardeş. Bu zıpkın balık avından falan mı geliyor acaba diye araya gereksiz bir soru atayım

Neyse. Dün bu ingilizce olayına odaklanmışken ne yapabilirim diye düşünüyordum aklıma ilk sağlık geldi. Çünkü şuanda bir rahatsızlığım var ve bundan kurtulmak için aramalar yapıyorum birkaç aydır türkçe sitelerde (neden doktora gitmiyorsun diye sorma bel fıtığı için en az on doktora gittim)

O sebeple şöyle çok kaliteli bir sağlık sitesi yapayım dedim kendi kendime.. Ama aklımdan geçen tek kelime de health idi Bu düşünceden 5 dk sonra bu foruma girip senin dünkü mesajını okudum.. Sen de health e ağırlık vermişsin

Şu forumdaki bütün herkes health e ağırlık verse bile emin ol herkesin site içeriği kendi akıllarının yetti ölçüde veya uyanıklıklarının gerektirdiği ölçüde farklı içerikli sitelerden oluşur. Çünkü çok kapsamlı bir sektör.

Sektörler konusunda henüz bir araştırma yapmadım. Ama sen aklımın ucundan bile geçmeyecek iki sektör söylemişsin nakliyet vb. Haklısın birçok sektörü denemek gerek... Araştırmak gerek.. Ama mükemmel de bir ingilizce olması şart.

Ben de bir de şöyle bir düşünce var.. İçeriğini geniş tutmayacağım bir web sitesini tek dil yerine "7-8" dilde yapsam acaba adsense getirisi ne olur diye düşünüyorum. İçerik az olduğu için yedi sekiz dilde bir site yapmak da sözlükler vasıtasıyla o kadar da zor görünmüyor. Hem arama motorlarına ekleme ve arama motorlarından geri dönüşümler farklı dillerde kelimeler ekleneceğinden site hiti de baya fazla olur gibi..Ama siteye ayırılması gereken zaman da ona göre artıyor...

Burada ne kadar kazandığımı daha önce hiç yazmadım.. Ama şimdi söyleyim gülersin kesin... Benim toplamda 8 tane farklı amaç için alınmış domainim var.

Bu domainlerden 5 tanesi google dan banlı. Banlı derken arama sonuçlarında hiç çıkmıyor. Bir seneden beri durum böyle. (sebebi ise 5 domain de aynı ftp hesabında host oluyordu ve hepsi birbiriyle tamamen bağlantılıydı.) O sebeple bu beş siteye hiç ağırlık vermiyorum. Diğer üç siteye yönlendirdim geçtim zaten.

Diğer üç siteye gelince..

1 tanesi çok yeni olduğu için sadece bir tasarım + mysql atıp geçtim. İleride ağırlık vericem.

1 tanesinin tekil hiti günlük 70 (evet sadece yetmiş) Bu site türkçe olduğu halde tıklamalar bazen 0,85 bazen 0,40 - 0,20 - 0,01 - 0,10 şeklinde değişiyor Çünkü konuyla alakalı ingilizce reklamlar çıkıyor.. Ama siteye ağırlık verirsem ortalama 0,25 olur sanırım.

1 tanesi da şehir portalı gibi.. Ama sadece bir forum sitesi Tıklama başına genelde 0,01 gelmesinden sıkıldım artık Günlük tekil hiti ise 250 civarında.. Ama hiti 2 ayda günlük tekil 2000 i bulabilir.. Google ve içeriği sayesinde.

İşte en komiği de şu: Günlük tüm adsense kazancım 0,60 cent Bunu yazdım ya gitti karizma

Ben adsense ye ağustos ayından beri üyeyim. O zaman google dan banlanmayan sitelerim sayesinde günlük 3-5-9 dolar kazanıyordum genelde. Vakit bulamadığım için de adsenseye hiç zaman ayırmadım. Zaman ayırmamış olsam da farklı yöntemler deneyerek adsense den ne kadar gelir gelebilir bunun tecrübelerini yaşadım... Bu sebeple adsense den iyi paralar gelebileceğini öğrenmiş oldum..

Bir Türkçe site yapsam günlük tekilini en az 6-7 bin yapmalıyım ki az biraz para getirsin.. Bu da uğraşmaya bile değmez sanırım.. Ama yine gördüm ki Türkçe sitem olduğu halde konuyla ilgili ingilizce reklamların çıktığı ve reklamların doğru yerleştirilmesinden dolayı da 8-10 kişi de 1 tık gelen sitemden çok daha fazla kazandım.... Bir ara bir sitemin tekil hiti 1500 civarındaydı.. Ama hiç para getirmiyordu.. 8-10 kişide 1 kişinin tıkladığı sitenin hiti 1500 olsaydı köşeyi dönmüştüm şimdi

Adsenseye bi sıcak bakıyorum... Yapayım birşeyler para kazanayım diyorum... Sonra da aklıma adsense den haksız yere banlanan kişiler geliyor... Farzet ki sitenin forum bölümünde adamın birisi sırf sana gıcıklığına adsense reklamlarına birçok kere tıklıyor her gün.... Ve bu tıklamalar senin atılmanı sağlayabiliyor.. İşte adsenseye bu taraftan bakınca da bir anda soğuyorum... Birileri burada birçok başlık açmış. Adsenseye yatırım yapmayın... İş gibi görmeyin... Çünkü beklenmedik bir anda atılabilirsiniz demişler..Bu konuda ne düşünüyorsun ?

Eğer adsenseden atılma gibi bir sorun olmazsa geriye sadece şu genel maddeler kalıyor;

İngilizce Site
İyi Konu
Çok uygun bir tasarım ( çok önemli )
Çok uyun reklam yerleşimi ( En önemlisi belkide.. )
Siteyi iyi tanıtmak (olmazsa olmaz)

Şuanda forumda sorduğum "Kim Ne Kadar Kazanıyor" başlığından da anlaşıldığı gibi piyasa araştırması yapıyorum

Bu işe girdikten tam 4 ay sonra elime minumum 1000 $ olması gerek

1 hafta tasarım
2 hafta kod yazımı (çok güzel hazır scriptler var ama kendin yazdığında verim artar)
1 ay içerik ekleme (birkaç dilde)
2 buçuk ay site tanıtımı (zaten 2 ay içerisinde pr4 rahatlıkla pr5 zorlanırsa olur)

yukarıdaki maddeler doğru yerine getirildiğinde sence 4 ay veya 3 ayın sonunda 1000 $ getirisi olur mu ?

Bu arada bu forumda ne saçma bir özellik var böyle.. Sadece bir kere gülümsememe izin veriyor herhalde.. Ağız tadıyla bir tebessüm edemedim...

Şimdi edeyim bari :)

ZIPPKIN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
bahsettiğin tek smile olayını bende sevmiyorum :)
ayrıca geçmiş olsun. umarım en kısa zamanda derdinden kurtulursun.
adsense i iş gibi görmeyin konusunda bir soru sormuşsun, google ın sözleşmesindeki "google ödeme garantisi vermez" kısmı zaten senin hiç bir hak ve hukuğunu bırakmıyor. bu da çok riskli bir hale getiriyor olayı, fakat risk almadan para olmaz, ben uzun zamandır google ı iş olarak görüyorum ve yapıyorum, şu anda büromu ve ayıptır söylemesi altımdaki Fiat Marea yı ona borçluyum ama en sonunda kendi büromu açıp bir nevi google a olan göbek bağımın büyük bir kısmını kestim ve kendime "bebek siteler" açtım. bu bebekler 6 aylık oldu ve emeklemeye başladılar. google bu sitelerin benimle ve adsense hesabımla olan ilişkisini bilmiyor, sırf bu yüzden en 4-5 tane reseller hosting hesabım var, her bir gurubu farklı serverlarda barındırıp isim kayıtlarını farklı isimler adına yapıyorum. gün gelir google dan herhangi bir sebele tekme yersek (Allah korusun) bu evlatlar bana bakar : )
senin bahsettiğin olaya gelince : 3 - 4 ayda 1000 usd yapamayabilirsin ama emek verip sabır göstererek 7 - 8 ay projelerin üzerinde çalışırsan bu sürenin sonunda 1000 usd yi bir haftada kazanabilirsin. health konusu senin dediğin gibi her alt dalı tonlarca sayfadan oluşan site yapılabilecek kadar çetrefilli bir sektör, sen projeye bir giriş elbette bir faydamız olur, link falan veririz.

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Senin şu bebek olayını tuttum.. Süper bir fikir :)

Burada hep soruldu hep farklı cevaplar verildi. Adsense banlarsa siteyi mi banlar hesabı mı banlar gibi sorulara malesef herkes farklı cevaplar vermiş.

Senin birkaç siten olduğu halde googledan banlanırsam adsensenin tanımadığı çocuklar bakar bana sözünden şu anlaşılıyor... Banlanırsan adsensenin tanıdığı bütün sitelerin ban yiyor...

Ama burada bazıları "A" sitesiyle üye oldum "B" sitesine de reklamımı koydum. Ve bir gün adsense den ban yedikten sonra "C" sitesiyle tekrar üye olup reklamımı yine "B" sitesine de koydum aylardır devam ediyorum diyenler de var... Eğer bu mümkünse zaten çok fazla sorun kalmıyor... Tek bir siteye yoğunlaşılacağına üç siteye birden yoğunlaşılır birinden ban yenirse diğerine farklı hesapdaki reklamları koyabiliriz belki..

Tabi bu gerçekte böyle midir değil midir belki de denemek lazım... Ama riske girmemek için tanınmayan bebek siteler yapmak da mantıklı...

Birde diyelim ki tek bir siten var hakan.com ve banlandın... Yeniden adsenseye hakan"2".com domaini ile üye olup önceki sitendeki tüm dosyaları yeni açtığın domainde kullanırsın.... En azından site tasarımı ve içeriği konusunda tekrar vakit harcamaz ve sadece tanıtıma vakit harcarsın.. Bu şekilde hiçbir sorun olmaz herhalde.. Ama malesef en büyük zamanı da tanıtım alıyor..

Sen en ince ayrıntıları bile düşünmüşsün.. Domainlerin hesap bilgilerini bile farklı yapman gerekir mi gerekmez mi o ayrı bir konu.. 4-5 farklı reseller a gerek var mıdır yok mudur o da tartışılacak bir konu bence... Tek bir ftp hesabında ana sayfaları farklı olsa bile iç sayfalarda her biri diğerlerine kendi alt sayfalarından ulaşabiliyorsa google arama motorundan ban atabiliyor. Sanırım kopya site olarak gördüğü için.. Tabi iki domain için değil birçok domain aynı yere yönlendirilmiş olduğunda bunu yapabilir..
aaa.com/bolum1
bbb.com/bolum1
ccc.com/bolum1

Ama 4-5 tane reseller hosting derken sanırım farklı IP adreslerinde ve farklı sunucularda host ediyorum sitelerimi demek istiyorsun... Bence buna gerek yok. Çünkü bir godaddy.com veya bluerazor.com da binlerce site host oluyor. Ve yüzlercesi adsense kullanıyor. Hepsi tek IP uzerinde diye bir sorun çıkmıyor senin de 4-5 farklı reseller hosting hesabı açmana gerek yok herhalde?

Seni doğru anladıysam umarım doğru cevap verebilmisimdir : )

Fiat Marea hadi güzel.. Peki büroda ne yapıyorsun ?: ) Herhalde evde google için çalışmak sıkmıştır seni sırf google için büro da açmışsındır belki : ) Yeterince para geliyorsa büro açmak da mantıklı...

Peki sana bir soru.. Bir site yaptın.. Sonra kendi haline bıraktın... Sonuç ne oluyor ? Bu site için herşeyi yaptıktan sonra aylık 1000 dolar getirisi var diyelim.. Siteyi kendi haline bıraktıktan sonra site günden güne kan mı kaybediyor... Yoksa hiti ve geliri artıyor mu ?

Allahın izniyle günlük 2-3 bin tekil hitlik birkaç site yapabilirsem o zaman link veya banner değişimi konusuna gireriz : )

Bir siteyi sadece ingilizce mi yapmalı yoksa 7 dilde mi yapmalı sence?
İngilizce dışında diğer diller de Türkçe gibi az para getirirse dil sayısını artırmanın bir anlamı kalmıyor... Ama almanca, danca, italyanca, ispanyolca falan para eder gibi sanki ? : )

CemYilmaz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ya arkadaşlar açıklamalarınız için teşekkürler ama en önemli sorun yabancı hit diyorsunuzki iyi içerik tamam iyi içerik olmalı ama bu içerikte yabancı hiti kendisi nasıl bulacak yahoo ya google ye kayıt yaptık ama bu uzun vadede getiri yapıyor yabancı içerik çekmek için neler yapmak gerekli bu konudada bilgilerinizin bir kısmını paylaşırsanız çok seviniriz...

Benim en büyük sorunum yabancı hit çekmek...ve hala çözüm bulamadım

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Konu sadece HİT alabilmek ise burada en önemli olan şey kesinlikle ve kesinlikle sitenin içeriğinin çok çok büyük olması gerekiyor.. Binlerce sayfadan oluşan bir siten varsa arama motorlarından insanlar seni çok kolaylıkla bulabilirler.

Burada şunu eklemek lazım.. Yukarıda bahsettiğim şeyin yani binlerce sayfadan oluşan sitenin GOOGLE tarafından indexlenebilmesi için senin sitenin de yüzlerce arama motoruna veya web sitesine kayıtlı olması gerekmekte. Bunun teknik kriter ve rakamlarını google vermiyor. Ama açıklayıcı olması sebebiyle gerçekle alakasız bir örnek vereyim..

1 Arama motoruna ekliysen sitenin 20 sayfasını indexleyebilir google.
100 arama motoruna ekliysen 10.000 sayfanı indexleyebilir google.

Dediğim gibi bu rakamları sadece attım. Siteni eklediğin web siteleri veya arama motorlarının google daki PR si de önem taşıyor.

İyi içerikli bir site.. + Çok sayıda siteye eklenmiş bir domain ile çok fazla hit alabilirsin. (çok sayıda siteye eklenmiş olmak demek uygun ziyaretçi gelip güzel para kazanman anlamına gelmiyor. Sitenle uygun kategorilere ve sitelere eklemen de para kazanman için önemli bir faktör)

Yukarıda anlattığım şeyler sadece google için geçerli. MSn ve Yahoo nun politikalarını bilmiyorum.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5