İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google vs. Vergi

ata350

0
İyinet Üyesi
Reaction score
35
Merhabalar ,

Google vergi vermiyormuş.Bunu zaten biliyorduk.Google parayı direk bize atıyor.Vergi bizdende gitmiyor.Ne yapmalı ? Büyük kazançlar elde edenlerin başı dertte mi ? Geçenlerde bir abim bir avukatla konuşmuş , ay başı 1000 tl falan demişler.5 yıldır açık sitesi var.400$ falan kazanıyor ayda.Kime sorsam bilgisiz.Ne yapmalı ey iyinet ? Silelim mi adsenseyi ?

supheli

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Sanmam google gibi bir şirketin aslında bir nevi çalışanlarıyız.Bizi mağdur etmez,ettirmez gibime geliyor.

Yeniçeri

Ne Mutlu Türküm Diyene
İyinet Üyesi
Reaction score
306
Nasıl ki Paypal'ı vergiye bağladılar. Google 'ıda bağlarlar mutlaka. Burda bizlik bir durum söz konusu değil. Eğer ki bir yaptırımı olsa, mutlaka uygulamaya konulurdu.

prkontrol.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Arkadaşlar googlenin vergi ödeyip ödememesi önemli değil. Önemli olan sizin ödeyeceğiniz vergidir. Googleden hesabınıza sürekli olarak para geliyorsa bu kesinlikle vergiye tabidir.
Bu durumu maliyeye bildirmezseniz birşey olmaz sanabilirsiniz. Fakat bir gün evinize teblikat gönderilir. 5 yıllık tüm hesaplarınızın incelenmesi için çağrılırsınız.(Adresiniz bankadan sorularak ve ikametgah bilgilerinden karşılaştırılarak bulunur.) Dersiniz ki: googleden geldi. reklam geliri veya başka birşeyde söyleyebilirsiniz. Peki ozaman reklam geliri için ödediğiniz vergi belgelerini gösterin derler. Tabi sizde hiçbir belge yoktur. O zaman vay halinize...
Memur kafasına göre cezaları yağdırır.Birde üstüne 5 yıllık katlamalı faiz ekler. Birde üstüne gecikme faizi ekler. Birde üstüne her işlem için usulsuzluk cezası ekler.Ayrıca maliye borçları ödemeniz için paranın ilk girdiği tarihten itibaren size mükellefiyetlik açar. Bu mükellefiyetlik açılınca otomatik olarak bağ-kur borcu doğar. 5 yıllık bağkur borcu faiziyle gelir. Şok olursunuz. 3 kuruş kazanmışınız cezalar milyarlarca TL.dir. Ödemek isteseniz ödenmez. Ödemeseniz tüm mal varlığınıza ve banka hesaplarınıza hemen el koyarlar ve vergi kaçakçısı olarak savcılığa suç duyurusunda bulunurlar.
Bu durumda yapılacak şey kaçmamak ve dürüstçe verginizi ödeyeceğinizi belirtmektir. Bundan sonra uzlaşma talep edersiniz. Uzlaşmada cezalar büyük oranda düşürülür. Baya rahatlarsınız. Ama bağ-kurda indirim olmaz. Fakat ödeme aldığınız tarihlerden itibaren tamamen 1 gün bile aksatmadan sgk nız varsa o zaman bunu bağ-kura belirterek ödemeden sildirebilirsiniz. Düşünüp taşının ona göre yanlış birşey yapmayın. Adsense işine başlamadan veya başka bir işe başlamadan önce mutlaka maliye yetkilileri ile görüşüp bilgilerini alın.

Yeniçeri

Ne Mutlu Türküm Diyene
İyinet Üyesi
Reaction score
306
prkontrol.com söyledikleriniz mantıklı. Bizler işin iç yüzünü çok iyi bilmiyoruz. Bu işi meslek haline getirenlerin mutlaka ödemesi gerekiyor. Fakat bu işten belli bir geliri olmayan, bi ay 50 TL diğer ay 150 TL kazanan ve bu işi sadece bir hobi olarak yapan birinin nasıl vergi ödeyeceği de merak konusu açıkçası. Çoğu insanın zaten bir mesleği var. Bir devlet memurunun 2. bir iş yapması yasak diye biliyorum mesela. Zaten maaşında vergi kesintisi yapılıyor. İnternetten 2. bir işi yapıp gelir elde etmesi, meslek hayatını zora sokacaktır. Bu sebeple, bence direk google ile vergi anlaşması vs.. yapılması gerekiyor.

prkontrol.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
En güzeli googlenin, Ödeme yaptığı şahıs adına vergiyi ödemesidir. Bankaların mevduat faiz gelirlerinden kesilen yüzde 15 stopaj gibi olması gerekir. Fakat google bu şekilde ödeme yapmadığında, direkt ödemeyi alan kişi sorumlu oluyor.
Devlet memuru olsa bile 2. bir iş yaptığında yine vergiden sorumludur. Fakat sanırım ilk önce büyük kazanç elde edilenler kontrol ediliyor. Özellikle her ay hesabına 500-1000 tl gibi girenler mutlaka kontrol ediliyor. Diğer ufaklarda azsa ve süreklilik yoksa istisna ediliyor olabilir.

xgitarx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
23
prkontrol.com söyledikleriniz mantıklı. Bizler işin iç yüzünü çok iyi bilmiyoruz. Bu işi meslek haline getirenlerin mutlaka ödemesi gerekiyor. Fakat bu işten belli bir geliri olmayan, bi ay 50 TL diğer ay 150 TL kazanan ve bu işi sadece bir hobi olarak yapan birinin nasıl vergi ödeyeceği de merak konusu açıkçası. Çoğu insanın zaten bir mesleği var. Bir devlet memurunun 2. bir iş yapması yasak diye biliyorum mesela. Zaten maaşında vergi kesintisi yapılıyor. İnternetten 2. bir işi yapıp gelir elde etmesi, meslek hayatını zora sokacaktır. Bu sebeple, bence direk google ile vergi anlaşması vs.. yapılması gerekiyor.

devlet memurunun 2. bir iş yapması tamamen yasak diyemeyiz,

657 sayılı Kanunun 28. Maddesinde memurlar için getirilen yasaklamalar genel olarak ticari kazançlarla ilgilidir. Memurlar; Kanunlarla yasak edilmemiş olması; İlgili kanunlar uyarınca vergilendirilmiş olması; Devlet memurunun itibar ve güvenini sarsacak davranışlarda bulunmasına neden olmaması; İş devamlılığı ve verimi ile mesaisine engel olmaması; Memuriyet nüfuzunu kullanarak karşıdakini mağdur etmemesi şartlarıyla ticari kazanç dışındaki diğer kazanç ve iratları serbestçe elde edebilir. Örneğin bir memur ücret geliri; serbest meslek geliri, zirai kazanç, gayrimenkul sermaye iradı ya da arızi bir kazanç elde etmesi mümkündür.

Memurların 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre;
- Tacir veya esnaf sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamazlar.
- Ticari mümessil veya ticari vekil olamazlar.
- Kollektif şirket ortağı olamazlar
- Komandit şirkette komandite ortak olamazlar.
- Ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamazlar.
- Adi şirketlere ortak olamazlar.
- Anonim şirketlerde yönetim ve denetim kurullarında görev alamazlar
- Limited şirketlerde, şirket yönetimi konusunda özel bir belirleme yapılmadığı müddetçe şirket ortağı olamazlar.

sadace

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Allah aşkına burası Türkiye neyden bahsediyorsunuz siz.Daha normal vergileri düzenli kontrol edemiyor devlet birde internettekilermi kontrol edeceğini sanıyorsunuz.Ayrıca öyle birşey olur google kişinin kazancına kadar vergiyi öder parayıda sizin hesabınızdan düşer.Googlenin ödemeyeceğini sanmıyorum.Ama merak etmeyin hiçbirşey olmaz.Dediğim gibi burası Türkiye :)

erhana

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
yaw ole bı yazmıssınızkı yarın yakalayıp cezayıbasacaklarmıs gıbı hıc bu yuzden ceza almıs bır ornek varmı karsımızda

crazywebbers

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadaslar yanlış biliyorsunuz siz şahıssınız firma değil o firmaların sorumlulugudur şahısların değil şahıs olarak googleye kayıt olup devam ettiyseniz hiçbir yükümlülüğünüz yoktur

ayrıca kendim gittim adamlar vergi levhası vs sordular resmen dükkan acilişi yaptırıcaklardı dedim ne iş ne gerek var

google zaten soruyor kaydolurken şahısmısın yoksa firma mı firma isen vergi ödiyeceksin şahıssan ödemek zorunda değilsin şu an öyle bir yasa cikmadı sadece vıdı vıdılar

ama 2012 den itibaren tahminimce googleye böyle bir yük gelicek ve stopaj ve vergileri kesicek adamlar istanbula filan bildim kadarı ile büro acmışlar ve artık vergi kesmeleri an meselesi mahkemeyi beklyorlar muhtemelen

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5