İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Haber Siteleri

ZIPPKIN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
www.newsturk.com alan adı bende ve bunu değerlendirmeyi düşünüyorum fakat biraz bilgiye ihtiyacım var. yardımcı olursanız sevinirim.
1. si bi haber portalı için en uygun Türkçe script sizce hangisi (TR dil desteği bulunan yabancı bi scriptte olabilir). ya da en mantıklısı en baştan yazdırmak mı? en baştan yazdırdığım takdirde böle bi script kaça mal olur?
2. si haber kaynağını nasıl bulucaz. sabahın, hürriyetin sitesinden alıp alıp koymak hem etik değil hem de mahkemelik olur bi sürü para öderiz. peki var olan bazı haber siteleri bu işi nasıl yürütüyor. örneğin mynet, sitesinde yayınladığı haberleri nasıl temin ediyor.
Hürriyet veya sabah gibi kurumlarla anlaşıp belli bir ücret karşılığı haberlerini kullanmak sizce mümkün mü? ya da direk dha, iha gibi haber ajanlarıyla mı çalışmak gerekir?
3. sü bu iş için perpa da bi ofis açıp personel çalıştırmayı düşünüyorum. ofis ve script maliyetleri hariç bu iş için ne kadar sermaye ayırmam gerekir.
4. sü : sağlam bi şekilde girildiğinde ayda ortalama yaklaşık ne kadar kar edilir?
konunun acemisi olduğum için sorularımda acemice idare edin :) (amma çok soru sorarmışım :p )
bilgisini paylaşacak olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim...

qooqle

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Öyle çok komplike bi olay deil. Vivvo ya da sosovn kullan script için.

sosonv demo

haber kaynakları için ajanslar görüşmen gerekiyor. Cok cuzzi fiyatlar haber alıp yayınlamak. Senin için tek sorun 1-2 kişi lazım güncellemeler için..

iyi bayramlar herkezzeee

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
sabahın, hürriyetin sitesinden alıp alıp koymak hem etik değil hem de mahkemelik olur bi sürü para öderiz. peki var olan bazı haber siteleri bu işi nasıl yürütüyor.

Hep etik değerlerin dışına çıkmayarak birşeyler yaptım, kimsenin söz söyleyeceği bir durum yaratmadım. Gel gör ki herkes için olan etik değerlere uymayanlar hep kazanıyor. Türkiye de şu hakim, sen kuraldışı da olsa yap nasıl olsa özür dilersin iş kapanır, kimse geçmişi hatırlamaz sende bu arada kâr yaparsın. Mesela; müyap bir siteye uyarı yollar, siteyi kapatana kadar 2 ay geçer bu arada o site başka bir domaine çoktan taşınmıştır ve bu 2 ay içerisinde de yeni sitenin adresini kullanıcılarına duyurmuş olur.

İHA aboneliği 100$ türkçe ve ingilizce haberler dahil, örnek site: haber3.com çok az miktarda kendisi haber yazıyor, diğer bütün haberler ulusal gazetelerin sitelerinden otomatik olarak alınıyor. En alta sadece kaynak gazete bilgisi ekleniyor (url bile yok)

Bu konuda çok fazla bir sermaye gerekmiyor. İyi konfigüre edilmiş server ve yazılımı en önemli 2 şey.

Aforizmalar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
birincisi site Türkçe olacaksa domain yanlış.

sorularına gelirsek , böyle ciddi bir iş için tabiki özel bir scripte ve kaliteli bir tasarıma sahip olman gerekir. haber sitelerini takip eden hedef kitlenin eğitim durumunu düşünürsek kaliteden ödün vermemeniz gerektiğinde kesinlikle emin olabilirsiniz. yazdıracağınız script de web 2.0 standartlarında interaktiviteye yönelik olmalıdır. tabi tasarım konusunda şu an için daha fazla detaya girmeye gerek yok. bu tarz kaliteli bir kod bin - iki bin ytl civarında tutabilir. ayrıca grafik ve konspet tasarım için de bin - iki bin ytl harcaman gerekebilir.

ikinci olarak , diğer sitelerden copy paste ile bir yere varılamayacağını siz de iyi bildiğiniz için haber kaynağınız özel olmalı ve sitenize özel bir bakış açısı ile haber sunulmalı. haber kaynağı olarak ajanslar ile anlaşmalısınız. aksi takdirde yasal işlem başlatılır ,güven kaybeder ve zarar görürsünüz. anadolu ajansı aylık 250 $ ve 500 $ 'lık haber paketlerine sahip. diğer ajansları bilmiyorum. ancak en az 100$-150$ civarıdır. buralardan haberleri aldıktan sonra da copy paste ile zarara uğrayabilirsiniz çünkü aynı haberleri alıp yayınlayan çok site var. dediğim gibi kendi süzgecinizden geçirmelisiniz. tabiki fark yaratmak ve ziyaretçi kazanabilmek için.

üçüncüsü , ofis açıp adam çalıştırma düşüncesi güzel ve ciddi bir düşünce ancak emin olun ki masrafınızı karşılayamazsınız. bir firmanın aylık 50 ytl muhasebe , 12 ytl ekp , 3 ayda ve yılda bir kez değişik gelir vergileri , en az 50 ytl stopaj , 30 ytl adsl , 10 ytl tel , 30 ytl elektrik , 30 ytl civarı perpa aidatı , çalışan için en az 450 ytl asgari maaş ve sigorta masrafları , bilgisayar ve çalışma ortamı için en az 2 bin ytl 'lik demirbaş vs. şimdilik aklıma gelen masraflar. YANİ kısacası bir firma kurmadan önce detaylı araştırma yapmanız gerekmektedir. firma ile ilgili bu bilgiler size yol gösterebilir.

kısacası aylık bin ytl gibi bir masrafınız olur. kurulum için de 6-7 bin ytl harcamanız gerekmektedir. ayrıca bu işe ayıracağınız zamanın da altın değerinde olduğunu düşünürsek harcadığınız zamanın da değerini bu hesaba katmanız gerekir. bir firma sahibi olmak zaman ister , özveri ister , emek ister ve SERMAYE ister.

GELELİM tahmini kazancınıza , sitenin Google'da bir yere gelebilmesi ve belirli bir kitleye hitap edebilmesi için mecburi bir bekleme süreniz vardır. 2 ay diyerek pozitif düşünelim. 2 aylık masrafı cepten ödeyeceksiniz. Ardından gelirleriniz ortalama ziyaretçi sayınızı 10.000 tekil olarak düşünürsek günde 750 tıklama alabileceğinizi varsayabiliriz. 750 tıklamanın size ne getireceği ise en önemli konu. Ve size böyle bir işe GİRİŞMEMENİZİ tavsiye edecek olmamın temel sebebi de bu konu. Google teknolojisi gün geçtikçe değişiyor. benim de başımı ağrıtan SMART PRICING denilen konu ışığında her an tık başına 0,01 ytl alma olasılığınız olduğunu bilmeniz gerekir. Bu da günlük 7,5 $ aylık 225$ eder ki ajans ücretini bile karşılamaz. Ancak işler yolunda gider de tık başı 0,20 civarı bir kazanç elde ederseniz ( ki bu kadar çok sayfa gösterimi ile çok zor bir ihtimal ) günlük 135$ 'ı görebilirsiniz. bu da aylık 4000$ eder.

Bu konuda daha çok fazla şey anlatabilirim ancak bu kadarının yeterli olduğu düşüncesindeyim. Siz siz olun ciddi işler için ciddi düşünün.

böyle bir işe girmektense iyi seçilmiş konularda profosyonel web siteleri hazırlayarak masrafsız bir şekilde 4000$'dan daha fazla kazanabilirsiniz.

Eğer amacınız ciddi bir iş sahibi olmak ise , yani bir yer açmak ve bakın hergün işe gittiğim bir yer var diyebilmek ise , aylık masraflarınızı çok iyi hesap etmenizi , aksi takdirde büyük zarara uğrayacağınızı belirtmek ve sizi uyarmak isterim.

emirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

sorularına gelirsek , böyle ciddi bir iş için tabiki özel bir scripte ve kaliteli bir tasarıma sahip olman gerekir. haber sitelerini takip eden hedef kitlenin eğitim durumunu düşünürsek kaliteden ödün vermemeniz gerektiğinde kesinlikle emin olabilirsiniz. yazdıracağınız script de web 2.0 standartlarında interaktiviteye yönelik olmalıdır. tabi tasarım konusunda şu an için daha fazla detaya girmeye gerek yok. bu tarz kaliteli bir kod bin - iki bin ytl civarında tutabilir. ayrıca grafik ve konspet tasarım için de bin - iki bin ytl harcaman gerekebilir.

ikinci olarak , diğer sitelerden copy paste ile bir yere varılamayacağını siz de iyi bildiğiniz için haber kaynağınız özel olmalı ve sitenize özel bir bakış açısı ile haber sunulmalı. haber kaynağı olarak ajanslar ile anlaşmalısınız. aksi takdirde yasal işlem başlatılır ,güven kaybeder ve zarar görürsünüz. anadolu ajansı aylık 250 $ ve 500 $ 'lık haber paketlerine sahip. diğer ajansları bilmiyorum. ancak en az 100$-150$ civarıdır. buralardan haberleri aldıktan sonra da copy paste ile zarara uğrayabilirsiniz çünkü aynı haberleri alıp yayınlayan çok site var. dediğim gibi kendi süzgecinizden geçirmelisiniz. tabiki fark yaratmak ve ziyaretçi kazanabilmek için.

üçüncüsü , ofis açıp adam çalıştırma düşüncesi güzel ve ciddi bir düşünce ancak emin olun ki masrafınızı karşılayamazsınız. bir firmanın aylık 50 ytl muhasebe , 12 ytl ekp , 3 ayda ve yılda bir kez değişik gelir vergileri , en az 50 ytl stopaj , 30 ytl adsl , 10 ytl tel , 30 ytl elektrik , 30 ytl civarı perpa aidatı , çalışan için en az 450 ytl asgari maaş ve sigorta masrafları , bilgisayar ve çalışma ortamı için en az 2 bin ytl 'lik demirbaş vs. şimdilik aklıma gelen masraflar. YANİ kısacası bir firma kurmadan önce detaylı araştırma yapmanız gerekmektedir. firma ile ilgili bu bilgiler size yol gösterebilir.

kısacası aylık bin ytl gibi bir masrafınız olur. kurulum için de 6-7 bin ytl harcamanız gerekmektedir. ayrıca bu işe ayıracağınız zamanın da altın değerinde olduğunu düşünürsek harcadığınız zamanın da değerini bu hesaba katmanız gerekir. bir firma sahibi olmak zaman ister , özveri ister , emek ister ve SERMAYE ister.

GELELİM tahmini kazancınıza , sitenin Google'da bir yere gelebilmesi ve belirli bir kitleye hitap edebilmesi için mecburi bir bekleme süreniz vardır. 2 ay diyerek pozitif düşünelim. 2 aylık masrafı cepten ödeyeceksiniz. Ardından gelirleriniz ortalama ziyaretçi sayınızı 10.000 tekil olarak düşünürsek günde 750 tıklama alabileceğinizi varsayabiliriz. 750 tıklamanın size ne getireceği ise en önemli konu. Ve size böyle bir işe GİRİŞMEMENİZİ tavsiye edecek olmamın temel sebebi de bu konu. Google teknolojisi gün geçtikçe değişiyor. benim de başımı ağrıtan SMART PRICING denilen konu ışığında her an tık başına 0,01 ytl alma olasılığınız olduğunu bilmeniz gerekir. Bu da günlük 7,5 $ aylık 225$ eder ki ajans ücretini bile karşılamaz. Ancak işler yolunda gider de tık başı 0,20 civarı bir kazanç elde ederseniz ( ki bu kadar çok sayfa gösterimi ile çok zor bir ihtimal ) günlük 135$ 'ı görebilirsiniz. bu da aylık 4000$ eder.

Bu konuda daha çok fazla şey anlatabilirim ancak bu kadarının yeterli olduğu düşüncesindeyim. Siz siz olun ciddi işler için ciddi düşünün.

böyle bir işe girmektense iyi seçilmiş konularda profosyonel web siteleri hazırlayarak masrafsız bir şekilde 4000$'dan daha fazla kazanabilirsiniz.

Eğer amacınız ciddi bir iş sahibi olmak ise , yani bir yer açmak ve bakın hergün işe gittiğim bir yer var diyebilmek ise , aylık masraflarınızı çok iyi hesap etmenizi , aksi takdirde büyük zarara uğrayacağınızı belirtmek ve sizi uyarmak isterim.
Çok güzel anlatmışınız+rep...

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Bu tarz yabancı bir site yaptım, 1-2 hafta adwordsden hit yolladım, eCPM 35 dolar civarı oldu. Ama benim kendi trafiğimi kendim oluşturabilecek kadar uğraşmaya vaktim yoktu, bıraktım. Geçen gün baktım 2 ay sonra google 260 sayfaya kadar çıkartmış indexi ama hala pek hit yollamıyor.

qooqle

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
internethaber.com aylık 70 bin ytl kazanıyor...

Risk analizi yapılıp girebilir.

ZIPPKIN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1

teşekkürler Aforizmalar, elinize kolunuza sağlık. cidden çok güzel bir yazı olmuş. yazınızdan sonra değerlendirme yaptığımda var olan iş yerime başlangıç olarak 1 eleman takviyesi daha yaparak bu işe girmenin daha mantıklı olacağına karar verdim. böylece bana extra çok fazla masraf çıkartmaz. domain konusundaki görüşünüze katılmıyorum, isim bence bu iş için gayet uygun. reklam kaynağı olarak da kesinlikle adsense veya benzeri reklamlar koymayı düşünmüyorum. hitini çok iyi yerlere getirebilirsem Turkcell, Avea, Akbank gibi yerlerden reklam alabileceğimi düşünüyorum. Hit kaynağı olaraksa sadece google yeterli olmaz, belli bir reklam bütçesi ve bookmarklardan gelecek hit önemli. sanırım 2-3 ay içersinde günlük 100 k tekile ulaşabilirim tabii bunun için diğer işlerimden gelen kaynaklarda bir aksama olmaması gerekir. samimi yazınız ve tavsiyeleriniz için tekrar teşekkür ederim.

GaLadRe

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bir haber sitesi kurup iha ile anlaşıp 2 3 ayda 100 bin tekile ulaşmak mümkün olsaydı herkes yapardı bunu . Ben senin düşünceni anladım fakat bu gelirler ve hitler sadece haber ile olmaz . Bir sürü kadro gerektiren bölümleri olmalı sitenin para kazanabilmen için . Misal : okey sohbet arkadaşlık iş ilanları emlak ilanları icabında alışveriş . Sadece güncel haber olayı ile gelir elde etmen aşırı zor bu saatten sonra , insanların tekrar girebileceği bölümlerin olmalı maddi gelir sağlıyabilmen için . Mynet in her santimetrekaresi paradır ve henüz uğraşmadıkları bir çok yapabilecekleri alan var . Örnek sohbetinde anlık 7000 online bulunmakta ve sadece sohbetin tekil hiti günlük 150 bin . Bir radyo kurup sesli olarakta reklamlar alabilirler büyük şirketlerden . Yani kısaca demek istediğim sadece haber yayınlama izni alıp başına bir kişi koyayım eklesin sonra gelsin paralar , bu mümkün değil arkadaşım .

ZIPPKIN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bir haber sitesi kurup iha ile anlaşıp 2 3 ayda 100 bin tekile ulaşmak mümkün olsaydı herkes yapardı bunu . Ben senin düşünceni anladım fakat bu gelirler ve hitler sadece haber ile olmaz . Bir sürü kadro gerektiren bölümleri olmalı sitenin para kazanabilmen için . Misal : okey sohbet arkadaşlık iş ilanları emlak ilanları icabında alışveriş . Sadece güncel haber olayı ile gelir elde etmen aşırı zor bu saatten sonra , insanların tekrar girebileceği bölümlerin olmalı maddi gelir sağlıyabilmen için . Mynet in her santimetrekaresi paradır ve henüz uğraşmadıkları bir çok yapabilecekleri alan var . Örnek sohbetinde anlık 7000 online bulunmakta ve sadece sohbetin tekil hiti günlük 150 bin . Bir radyo kurup sesli olarakta reklamlar alabilirler büyük şirketlerden . Yani kısaca demek istediğim sadece haber yayınlama izni alıp başına bir kişi koyayım eklesin sonra gelsin paralar , bu mümkün değil arkadaşım .

yok, bu işlerin bu kadar kolay olmadığını çok çok iyi biliyorum. 100 k lardan falan bahsederken düşüncem bu değildi, basit bir haber sitesi değil, başlı başına bir yayın organı.
özellikle, ekonomi, siyaset vs konularında köşe yazarlığı yapmaları için üniversitelerde görev yapan bazı öğretim üyelerine teklif götüreceğim. aynı zamanda sağlık konusunda yine bazı doktor veya sağlık kuruluşları ile anlaşmayı düşünüyorum. ayrıca genç gazeteciler adında bir bölüm oluşturup, üniversitelerin 3. veya 4. sınıfındaki öğrencilere kendi alanları ile ilgili köşe yazarlığı yapmaları için çaba sarfedeceğim. ayrıca yeni mezun bazı gazetecilerle anlaşıp kendi haberlerimi oluşturacağım. sektörel veya yerel haberler olabilir. akabinde bir haber radyosu düşünüyorum.
bu şekilde olursa 100 k yı rahat geçerim ama 2-3 aylık sürenin yetmeyeceğini daha iyi anladım.
şu an için projeden ibaret, kısa ve orta vadeli hedefler, tahmini gelir ve giderler vs.
bu iş bayağı bi sardı beni,sanırım olacak ;)

emirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Zıpkını diğer kişilerle karıştırmamak gerek:)

H

hengame

Misafir
haber16.com alan adı altında bu işi yaptım bursa kent hakimiyet e telefon açıp sitenizdeki haberleri sitemde yayınlamak istiorum haberleri satın alıın dediler bende düşünmediğini söyledim kaynak belirtildiği taktirde haberlerimizi kullanabilirsiniz dediler 1. yıl haber16.com ile uğraştım yeni haber sitesi açacağım yakında :)

tolgahat

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

haber3te ben tavla yada okey göremiyorum...

portal değil haber sitesi yapacam demiş.. birde ajanslar hakkında bilgisi olan varsa sevinirim hepimizin sitesi var sabahtan hurriyetten bir çok haber ekliyorum sitelere kaynak göstererek ama bunun ne kadar sağlıklı olduğu tartışılır aslında bir çok site bunu yapıyor ama hangileri izinli buda tartışılır.

ZIPPKIN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
tolgahat, benim yazacaklarımı sen yazmışsın aslında. aynen dediğin gibi portal değil haber sitesi yapacağım, okey vs yeri yok ama seri ilanlar bölümü olacak ve detaylı bir emlak ve oto ilan bölümü olacak.
ayrıca ben iha ve anadolu ajansına mail attım cevap bekliyorum, ya da bayram bitimi direk arayacam. eğer olursa RSS olarak haberlerin full bi şekilde diğer sitelerde yayınlanmasına izin vericem. (tabii newsturke yazının en altında link olacak). son olarak anadolu ajansının web sitesinde bazı web masterlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundukları yazıyor

TD TeaM

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
tolgahat, benim yazacaklarımı sen yazmışsın aslında. aynen dediğin gibi portal değil haber sitesi yapacağım, okey vs yeri yok ama seri ilanlar bölümü olacak ve detaylı bir emlak ve oto ilan bölümü olacak.
ayrıca ben iha ve anadolu ajansına mail attım cevap bekliyorum, ya da bayram bitimi direk arayacam. eğer olursa RSS olarak haberlerin full bi şekilde diğer sitelerde yayınlanmasına izin vericem. (tabii newsturke yazının en altında link olacak). son olarak anadolu ajansının web sitesinde bazı web masterlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundukları yazıyor
kardeş bu kadar detaylı ve güzel düşünüyosun. Büyük bir proje bence domain pek gitmez bu kadar çok şeye. Türkçe ve akılda kalıcı olsa çok daha güzel olur ama sen bilirsin tabi.

ZIPPKIN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
kardeş bu kadar detaylı ve güzel düşünüyosun. Büyük bir proje bence domain pek gitmez bu kadar çok şeye. Türkçe ve akılda kalıcı olsa çok daha güzel olur ama sen bilirsin tabi.

eywallah da niye bana bu domain çok iyi gözüküyor? diğerleri ne düşünüyor merak ettim şimdi, haber kelimesi ile ilgili bi domain aratmaya kalksam sittin sene düzgün bir domain bulamam. ha bi de, ben bunları daha buraya yazmadan 1 hafta kadar önce hem haber kanalı hem de web haber servisi olan bir firmadan daha yeni ayrılmış bir iki genç arkadaş aradı, kendileri de bu işe girmek istiyormuş ve ilk akıllarına gelen news turk olmuş, domaini satın almak istediler ama satılık olmadığını söyleyince beraber çalışmayı falan teklif etmişlerdi. Aforizmalar da seninle aynı görüşte olunca acaba??? demeye başladım şimdi. Domain konusunda fikrini paylaşacak varmı?

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Domain konusunda fikrini paylaşacak varmı?

Türkçe ile ilgili bir kampanya var diyelim, senin domainde böyle bir kampanyadan bahsettiğimizde(eğer siten türkçe ise) biraz tezatlık olur, bu çok basit bir örnek.

xxxx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
aslında eğitim seviyesi yüsek kişiler için akılda kalıcı bir domain ama tiva çok farklı ve doğru bir yere değinmiş bence..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5