İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

hangi paket daha iyi

008

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Selam
hepsi bir arada olan (apache mysql phpmyadmin etc...)
windows ( örn: Apache2TriadCP)
linux (örn: xampp)
gibi paketlerden önerebileceginiz varmı açıkçası benim Apache2TriadCP çok hoşuma gitti ama linux için yok :(

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
008' Alıntı:
Selam
hepsi bir arada olan (apache mysql phpmyadmin etc...)
windows ( örn: Apache2TriadCP)
linux (örn: xampp)
gibi paketlerden önerebileceginiz varmı açıkçası benim Apache2TriadCP çok hoşuma gitti ama linux için yok :(
Linux için pakete gerek yok, hepsi var zaten Linux'da. O paketler Linux işletim sistemi olmayanlar için.

008

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
zbahadir' Alıntı:
Linux için pakete gerek yok, hepsi var zaten Linux'da. O paketler Linux işletim sistemi olmayanlar için.

Evet vaar ancak ben suse 10 kullanıyorum ve bi apache yi yada php yi update etmek zor oluyor. sürekli kurulacak bi lib istiyor yada güncellenecek dosya digerine bağlı oldugu için sorun çıkıyor.

Oysa xampp opt klasörüne extracte et çalıştır bitti. Güncellemesi yine aynı sekilde. Yani kullanımı bence kendi sistemimdekinden çok daha kolay ve çok daha hızlı çalışıyor.

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bence yanlışın var, sisteme kurulu bir apacheyi update etmek için çevrimiçi güncellemeyi seçersin, o gerekli bütün güncellemeleri indirir ve kurar. Sen hiç bir şeyle uğraşmazsın.

008

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
evet sistem güncelleme yapıyor ancak apache nin 2.2 si çıkmış güncelledigi 2.054 yada phpmyadmin 2.8.1 i var güncelledigi 2.7.4 ve bazılarında dosya istedigide oluyor.

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
008' Alıntı:
evet sistem güncelleme yapıyor ancak apache nin 2.2 si çıkmış güncelledigi 2.54 yada phpmyadmin 2.8.1 i var güncelledigi 2.7.4 ve bazılarında dosya istedigide oluyor.

SuSE'nin güncellediği paketler genellikle güvenli olanlardır, son versiyonları güncellemek sadece sürüm yükseltmesi anlamına geliyor ve güvenli değildirler. Sanırım anlatabilmişimdir.

Şu an web sunucularda paket kullanılmadığına göre neden hala pakette ısrar ediyorsun anlamadım. Linux'un kendisi zaten bir paket, istediğin modülü kuruyorsun ve kullanıyorsun.

Şu an güvenli olan apache sürüm Apache 1.3.34. phpmyadmin'in sürümü o kadar önemli değildir.

008

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
zbahadir' Alıntı:
SuSE'nin güncellediği paketler genellikle güvenli olanlardır, son versiyonları güncellemek sadece sürüm yükseltmesi anlamına geliyor ve güvenli değildirler. Sanırım anlatabilmişimdir.

Şu an web sunucularda paket kullanılmadığına göre neden hala pakette ısrar ediyorsun anlamadım. Linux'un kendisi zaten bir paket, istediğin modülü kuruyorsun ve kullanıyorsun.

Şu an güvenli olan apache sürüm Apache 1.3.34. phpmyadmin'in sürümü o kadar önemli değildir.
Güvenlik olarak bakarsan
http://forum.iyinet.com/showthread.php?t=32541
yazılana göre Apachede Header Cross site scripting açığı için Apache 1.3.35 e güncellemek gerektigi söylenmekte.phpmyadmin sürümü önemli çünkü eski sürümler mysql 5 idesteklemiyor.

galiba konu sapmaya başladı ben sadece örneklerde belirttigim türde tavsiye istemiştim. olay bu.

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben sadece bilgilendirmek istemiştim. PHP5'e geçmek için daha zaman var. Şimdilik php4 ve MySQL 4.0.x veya 4.1.x yeterlidir.

Apache konusuna geline onu çevrimiçi güncelleme yaptığınızda o açık yama ile kapatılıyor. Siz yüklemek isterseniz seçenekler arasında 1.3.35 seçeneği de var.

Bir şeyi öğrenirken yanlış öğrenmemeniz için bir elimizden geleni yapalım ama siz yine de doğru bildiğinizi yapın.

Benim amacım sadece bilgi vermek, faydalanmak veya faydalanmamak sizin elinizde.

Kolay gelsin. :)

protos78

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Wampserver.com

Benim bilgisayarim Windows XP. WampServer kurdugumda php+mysql+apache kuruyor ve konfigure ediyor.

Adresi: http://www.wampserver.com/en/

Ekranin sag alt kosesinde bir ikon olarak WampServer duruyor, Loglari incelemek icin ikonun ustune tiklamaniz yeterli. Simdiye kadar apache ayarlari hic yapmadim, yani modul kurmak, yada kaldirmak isiyle ugrasmadim. Zaten php dilini bilsemde, websayfasini yaptirdiktan sonra kodu zirt pirt degistirimiyorum.

Apache ayarlari yapmak, sistemi kendime uygun hale getirmek istiyorum diyorsaniz, az biraz ugrasmaniz gerekebilir, ama oyle kendi halinde basit basit ugrasacagim, bana sadece calisan webserver, php, mysql lazim diyorsaniz wampserver bicilmis kaptan. 10-15 dakikada indirir, kurar ve kullanmaya baslarsiniz.

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
@008 mysql 5 demişsin neden mysql 5 kullanıyorsun mysql 5 in neye yaradığını biliyor musun? yoksa sadece forumda okuduklarınla mı mysql 5 diyorsun? ayrıca mysql 5 de charset cevirmelerinde sorguların cpu yu ne kadar yorgudugunu ve gereksiz yavaslama yaptigini biliyor muydun? onuda geçtim ben im 2000 model mercedesim var ama bunun 2001 modelinden 2007 modeline kadar cikti senin dediklerine göre her sene arabamı yenilemeli miyim?

2007 modelinde oto çakmağı çok şekilli yapmışlar o zaman 2007 modelini hemen almalıyım ama cok benzin yakıyomuş önemli değil nasil sa yeni cıktı mutlaka iyidir diy mi? bırakın bu mantığı...

008

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
1. neden mysql 5: Çünkü kullandıgım lampp paketi bunu içeriyor.
2. ben ne işe yaradıgından degil kullandıgımdan bilirim. sistemin kendi mysql apache ve php sini kullanırken sitem her gün kilitlenirdi. lampp paketini kurdum denedim 26 gündür sistemi reboot etmedim ve eskisine göre çok hızlı çalışıyor.

benim mantıgım deneyerek öğrendiğimdir...

Caesar' Alıntı:
@008 mysql 5 demişsin neden mysql 5 kullanıyorsun mysql 5 in neye yaradığını biliyor musun? yoksa sadece forumda okuduklarınla mı mysql 5 diyorsun? ayrıca mysql 5 de charset cevirmelerinde sorguların cpu yu ne kadar yorgudugunu ve gereksiz yavaslama yaptigini biliyor muydun? onuda geçtim ben im 2000 model mercedesim var ama bunun 2001 modelinden 2007 modeline kadar cikti senin dediklerine göre her sene arabamı yenilemeli miyim?

2007 modelinde oto çakmağı çok şekilli yapmışlar o zaman 2007 modelini hemen almalıyım ama cok benzin yakıyomuş önemli değil nasil sa yeni cıktı mutlaka iyidir diy mi? bırakın bu mantığı...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5